Radio Białystok | Gość | Cezary Ołdakowski - prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego

9.06.2020, 07:45, akt. 09:49

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka

Z Cezarym Ołdakowskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Podlascy przedsiębiorcy masowo złożyli podania o dofinansowanie w ramach bonu antywirusowego. Ubiegać się o nie mogli właściciele firm z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli stolicy Podlasia i okolicznych gmin.

Przedsiębiorcy łącznie złożyli wnioski na kwotę około 10 milinów złotych, a do rozdysponowania jest ponad 5.

Bon antywirusowy to dotacja m.in. na dostosowanie się do działania w warunkach obostrzeń sanitarnych, czyli np. zakup środków ochrony, wyposażenia, ale też urządzeń, maszyn czy oprogramowania do pracy zdalnej. Pieniądze można również dostać na wdrożenie e-usług, wprowadzenie na rynek nowych produktów czy wręcz zmianę branży danej firmy.

Z nowym prezesem Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, która rozpatruje podania, Cezarym Ołdakowskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Jak wygląda sytuacja? Ile osób złożyło już wnioski o bon antywirusowy i o co się ubiegają?


Cezary Ołdakowski: Bon antywirusowy - wsparcie, które Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego rozdysponowuje ze środków przekazanych przez urząd marszałkowski - cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Już pierwszego dnia o 8:00, kiedy zaczęliśmy przyjmować wnioski, prawie 50 wnioskodawców czekało przed drzwiami Fundacji.

Na szczęście udało nam się bardzo szybko, bo w ciągu 15 minut, rozładować kolejkę. Potem już składanie wniosków było znacznie mniej intensywne, ale i tak wydaje nam się, że już pierwszego dnia w środki, które mamy, zostaną rozdysponowane.


Czy zatem przedsiębiorcy nie powinni już składać podań?


W pierwszym dniu składania wniosków ich liczba wyczerpała dostępną pulę - prawie 5,5 mln zł. W takim wypadku tego dnia kończy się nabór wniosków i następnego dnia już ich nie przyjmujemy, także pierwszy dzień przyjmowania był pierwszym i ostatnim.


Jakie były kryteria - kto pierwszy ten lepszy? Na jakiej zasadzie rozdysponowujecie pieniądze?


Regulamin przewidział sytuację, że wniosków będzie tak dużo, że wpłynie ich już pierwszego dnia więcej niż pieniędzy. W związku z tym w takiej sytuacji wprowadza się kryteria dodatkowe. Po pierwsze decyduje liczba zatrudnionych pracowników - im dana firma ma ich więcej, tym jest wyżej na liście. Jeżeli to kryterium nie wystarczy, to przeliczamy przychód na pracownika. Jeżeli to kryterium nie wystarczy, to dopiero w trzeciej kroku bierzemy kolejność złożonych wniosków.


Nie wydaje się panu, że jest to może trochę niesprawiedliwa formuła, bo tak naprawdę nie porównujecie, jakie straty poniosły firmy, i nie weryfikujecie tego do końca, kto jest bardziej poszkodowany w czasie pandemii?


Jedną z najważniejszych rzeczy w przypadku pandemii i wsparcia firm jest szybkość tego wsparcia. Nawet najlepsza i największa pomoc, która przyjdzie za późno, nic już firmie nie pomoże, dlatego te zasady są uproszczone, żebyśmy mogli jak najszybciej sprawdzić wnioski.

Czas pomiędzy złożeniem wniosku a otrzymaniem dofinansowania jest bardzo krótki. Mam nadzieję, że w ciągu 10 dni przedsiębiorcy już otrzymają pieniądze, więc ta szybkość jest nieporównywalna z żadnym innym programem dotacyjnym.


Do kogo skierowany jest bon antywirusowy? Co trzeba było udokumentować?


Bon był przede wszystkim skierowany do przedsiębiorców z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. Wynika to z tego, że pieniądze, które były przeznaczone na ten cel, pochodzą akurat z tego źródła, czyli z pieniędzy przeznaczonych na wsparcie BOF. W największym uproszczeniu to Białystok i okoliczne gminy. W dalszej kolejności jednym z najważniejszych punktów było wykazanie straty powyżej 25 proc., porównując obecny kwartał z identycznym kwartałem roku poprzedniego.


Przedsiębiorców, którzy ponieśli straty i którym taki bonus by się przydał, jest prawdopodobnie zdecydowanie więcej. Czy mają oni jeszcze jakąś szansę? Czy będzie dodatkowa pula z funduszy Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego?


Istnieje duża szansa. Zależy to od urzędu marszałkowskiego, ale pracuje on nad tym, aby uruchomić kolejne bony. Tym razem będą to już bony ogólnowojewódzkie, więc o większym zasięgu i prawdopodobnie o większej puli środków. Także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych.


Jest panem prezesem Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego od czerwca. Objął pan stanowisko w trudnym czasie.


Każdy czas dla Fundacji jest trudny. Oczywiście koronawirus odciska się na funkcjonowaniu PFRR, chociażby poprzez utrudniony kontakt z naszymi klientami. Ale myślę, że odbyło się bez większych perturbacji.


Jaką Fundację pan zastał?


Trudno mi po tygodniu składać tak potężne deklaracje. Cały czas zapoznaję się z Fundacją. Nie wymaga ona rewolucji, ale pewnej ewolucji, trochę nowego spojrzenia. Myślę, że w najbliższym czasie będziemy wdrażać nowe pomysły.


Czym przekonał pan radę Fundacji do tego, że to pan powinien kierować PFRR?


Trudno mi odpowiedzieć. To fundatorzy powinni powiedzieć, co ich przekonało. Myślę, że w dużej mierze moje doświadczenie. Całe moje życie zawodowe jest związane z działalnością Fundacji. Przez wiele lat, pracując w urzędzie marszałkowskim, zajmowałem się środkami unijnymi, tworzeniem procedur, na podstawie których Fundacja rozdysponowywała pieniądze.

Zajmowałem się rozwojem regionalnym, czyli tym, co jest głównym celem Fundacji. Mam też dość duże doświadczenie po drugiej stronie - byłem przedsiębiorcą, więc znam też z drugiej strony potrzeby Fundacji. I być może fundatorzy uznali, że po tylu latach Fundacja potrzebuje trochę nowego, świeżego spojrzenia.


Jaka wizja działalności Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego? Co chciałby pan zrealizować w najbliższym czasie?


To, co jest najważniejsze, to oczywiście bieżąca działalność, sprawne rozdysponowywanie środków, które ma Fundacja, czyli takich jak np. bon antywirusowy. Kolejnym krokiem na tym polu jest przede wszystkim ścisła współpraca z urzędem marszałkowskim, aby móc uzyskiwać kolejne  pule. Sprawne rozdysponowanie tego bonu powinno przekonać urząd, by zawierzyć nam w kolejnych edycjach i byśmy mogli przekazywać kolejne środki w sferze funduszu pożyczkowego, poręczeniowego i kapitałowego. To przede wszystkim pozyskiwanie nowych środków, aby zwiększyć zakres funkcjonowania tych funduszy.

Rozwój regionalny to nie tylko przedsiębiorcy, ale również samorządy. Chciałbym rozszerzyć działalność na samorządy, aby pomóc im, wykorzystując doświadczenie i wiedzę Fundacji, w planowaniu i kształtowaniu rozwoju gminy.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok