Radio Białystok | Gość | Cezary Ołdakowski - prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego

9.06.2020, 07:45, akt. 09:49

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka

Z Cezarym Ołdakowskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Podlascy przedsiębiorcy masowo złożyli podania o dofinansowanie w ramach bonu antywirusowego. Ubiegać się o nie mogli właściciele firm z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli stolicy Podlasia i okolicznych gmin.

Przedsiębiorcy łącznie złożyli wnioski na kwotę około 10 milinów złotych, a do rozdysponowania jest ponad 5.

Bon antywirusowy to dotacja m.in. na dostosowanie się do działania w warunkach obostrzeń sanitarnych, czyli np. zakup środków ochrony, wyposażenia, ale też urządzeń, maszyn czy oprogramowania do pracy zdalnej. Pieniądze można również dostać na wdrożenie e-usług, wprowadzenie na rynek nowych produktów czy wręcz zmianę branży danej firmy.

Z nowym prezesem Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, która rozpatruje podania, Cezarym Ołdakowskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Jak wygląda sytuacja? Ile osób złożyło już wnioski o bon antywirusowy i o co się ubiegają?


Cezary Ołdakowski: Bon antywirusowy - wsparcie, które Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego rozdysponowuje ze środków przekazanych przez urząd marszałkowski - cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Już pierwszego dnia o 8:00, kiedy zaczęliśmy przyjmować wnioski, prawie 50 wnioskodawców czekało przed drzwiami Fundacji.

Na szczęście udało nam się bardzo szybko, bo w ciągu 15 minut, rozładować kolejkę. Potem już składanie wniosków było znacznie mniej intensywne, ale i tak wydaje nam się, że już pierwszego dnia w środki, które mamy, zostaną rozdysponowane.


Czy zatem przedsiębiorcy nie powinni już składać podań?


W pierwszym dniu składania wniosków ich liczba wyczerpała dostępną pulę - prawie 5,5 mln zł. W takim wypadku tego dnia kończy się nabór wniosków i następnego dnia już ich nie przyjmujemy, także pierwszy dzień przyjmowania był pierwszym i ostatnim.


Jakie były kryteria - kto pierwszy ten lepszy? Na jakiej zasadzie rozdysponowujecie pieniądze?


Regulamin przewidział sytuację, że wniosków będzie tak dużo, że wpłynie ich już pierwszego dnia więcej niż pieniędzy. W związku z tym w takiej sytuacji wprowadza się kryteria dodatkowe. Po pierwsze decyduje liczba zatrudnionych pracowników - im dana firma ma ich więcej, tym jest wyżej na liście. Jeżeli to kryterium nie wystarczy, to przeliczamy przychód na pracownika. Jeżeli to kryterium nie wystarczy, to dopiero w trzeciej kroku bierzemy kolejność złożonych wniosków.


Nie wydaje się panu, że jest to może trochę niesprawiedliwa formuła, bo tak naprawdę nie porównujecie, jakie straty poniosły firmy, i nie weryfikujecie tego do końca, kto jest bardziej poszkodowany w czasie pandemii?


Jedną z najważniejszych rzeczy w przypadku pandemii i wsparcia firm jest szybkość tego wsparcia. Nawet najlepsza i największa pomoc, która przyjdzie za późno, nic już firmie nie pomoże, dlatego te zasady są uproszczone, żebyśmy mogli jak najszybciej sprawdzić wnioski.

Czas pomiędzy złożeniem wniosku a otrzymaniem dofinansowania jest bardzo krótki. Mam nadzieję, że w ciągu 10 dni przedsiębiorcy już otrzymają pieniądze, więc ta szybkość jest nieporównywalna z żadnym innym programem dotacyjnym.


Do kogo skierowany jest bon antywirusowy? Co trzeba było udokumentować?


Bon był przede wszystkim skierowany do przedsiębiorców z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. Wynika to z tego, że pieniądze, które były przeznaczone na ten cel, pochodzą akurat z tego źródła, czyli z pieniędzy przeznaczonych na wsparcie BOF. W największym uproszczeniu to Białystok i okoliczne gminy. W dalszej kolejności jednym z najważniejszych punktów było wykazanie straty powyżej 25 proc., porównując obecny kwartał z identycznym kwartałem roku poprzedniego.


Przedsiębiorców, którzy ponieśli straty i którym taki bonus by się przydał, jest prawdopodobnie zdecydowanie więcej. Czy mają oni jeszcze jakąś szansę? Czy będzie dodatkowa pula z funduszy Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego?


Istnieje duża szansa. Zależy to od urzędu marszałkowskiego, ale pracuje on nad tym, aby uruchomić kolejne bony. Tym razem będą to już bony ogólnowojewódzkie, więc o większym zasięgu i prawdopodobnie o większej puli środków. Także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych.


Jest panem prezesem Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego od czerwca. Objął pan stanowisko w trudnym czasie.


Każdy czas dla Fundacji jest trudny. Oczywiście koronawirus odciska się na funkcjonowaniu PFRR, chociażby poprzez utrudniony kontakt z naszymi klientami. Ale myślę, że odbyło się bez większych perturbacji.


Jaką Fundację pan zastał?


Trudno mi po tygodniu składać tak potężne deklaracje. Cały czas zapoznaję się z Fundacją. Nie wymaga ona rewolucji, ale pewnej ewolucji, trochę nowego spojrzenia. Myślę, że w najbliższym czasie będziemy wdrażać nowe pomysły.


Czym przekonał pan radę Fundacji do tego, że to pan powinien kierować PFRR?


Trudno mi odpowiedzieć. To fundatorzy powinni powiedzieć, co ich przekonało. Myślę, że w dużej mierze moje doświadczenie. Całe moje życie zawodowe jest związane z działalnością Fundacji. Przez wiele lat, pracując w urzędzie marszałkowskim, zajmowałem się środkami unijnymi, tworzeniem procedur, na podstawie których Fundacja rozdysponowywała pieniądze.

Zajmowałem się rozwojem regionalnym, czyli tym, co jest głównym celem Fundacji. Mam też dość duże doświadczenie po drugiej stronie - byłem przedsiębiorcą, więc znam też z drugiej strony potrzeby Fundacji. I być może fundatorzy uznali, że po tylu latach Fundacja potrzebuje trochę nowego, świeżego spojrzenia.


Jaka wizja działalności Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego? Co chciałby pan zrealizować w najbliższym czasie?


To, co jest najważniejsze, to oczywiście bieżąca działalność, sprawne rozdysponowywanie środków, które ma Fundacja, czyli takich jak np. bon antywirusowy. Kolejnym krokiem na tym polu jest przede wszystkim ścisła współpraca z urzędem marszałkowskim, aby móc uzyskiwać kolejne  pule. Sprawne rozdysponowanie tego bonu powinno przekonać urząd, by zawierzyć nam w kolejnych edycjach i byśmy mogli przekazywać kolejne środki w sferze funduszu pożyczkowego, poręczeniowego i kapitałowego. To przede wszystkim pozyskiwanie nowych środków, aby zwiększyć zakres funkcjonowania tych funduszy.

Rozwój regionalny to nie tylko przedsiębiorcy, ale również samorządy. Chciałbym rozszerzyć działalność na samorządy, aby pomóc im, wykorzystując doświadczenie i wiedzę Fundacji, w planowaniu i kształtowaniu rozwoju gminy.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok