Radio Białystok | Gość | Jacek Sasin - wicepremier i minister Aktywów Państwowych

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych

24.06.2020, 07:35, akt. 08:59

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl
Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Z Jackiem Sasinem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Udało nam się ocalić bardzo dużo miejsc pracy w naszym kraju, także tu na Podlasiu" - powiedział wicepremier i minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Podsumował w ten sposób tarcze antykryzysowe. Spotkał się w Białymstoku z przedsiębiorcami oraz odwiedził firmę Metal-Fach w Sokółce. Skorzystała ona z pomocy finansowej oferowanej w ramach tarcz kryzysowych. 

"Musieliśmy przetrwać pierwsze miesiące kryzysu, bo nagle nasi odbiorcy przestali odbierać nasze produkty. Teraz wraz z intensyfikacją prac polowych w firmie produkcja wraca do normy" - powiedział właściciel Metal-Fachu Jacek Kucharewicz. 

Czy będą pieniądze na dalsze wsparcie polskich przedsiębiorstw - o tym m.in. z wicepremierem i ministrem Aktywów Państwowych Jackiem Sasinem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: W naszym regionie są dwa gazociągi, ale jeden jest istotny - bardzo duży, międzynarodowy. Pytanie - przy tych dostawach gazu, które teraz są, między innymi forsowane przez Polskę, to co zostanie z Jamału? 


To są dwie różne sprawy. Nasze dostawy gazu do Polski, a co innego jest również tranzyt przez Polskę, bo wiemy, że przecież gaz rosyjski płynie nie tylko do Polski, ale do większej ilości krajów europejskich. My chcemy powoli, bo tego się oczywiście nie za szybko, odchodzić od dostaw gazu rosyjskiego. Jeszcze kilka lat temu Rosjanie byli praktycznie monopolistą jeśli chodzi o dostawy gazu - ponad 90% gazu do Polski trafiało z kierunku wschodniego, dzisiaj jest to nieco ponad 60%. 

Docelowym naszym planem jest, aby ten gaz trafiał do Polski z innych kierunków, przede wszystkim dlatego, że ten partner rosyjski chce sprzedawać swój gaz w Polsce drogo, jest partnerem niestabilnym, nierynkowym, kierującym się nierynkowymi zasadami, a my byśmy chcieli na normalnych, przewidywalnych zasadach jak najtaniej gaz kupować. Dzisiaj w polskich warunkach lepszym rozwiązaniem jest sprowadzenie tego gazu przez gazoport w Świnoujściu, być może w przyszłości również gazoport w Gdańsku lub Gdyni, który mógłby powstać, i z północy Europy przez Baltic Pipe z Norwegii, chociaż pewnie nie można wykluczyć że jeśli okaże się, że ten gaz rosyjski będzie gazem konkurencyjnym, to będziemy również rozważać kontynuowanie dostaw z tego kierunku. 


Zatem ten Jamał zostanie w ziemi.


Jamał zostanie w ziemi, nikt go nie będzie oczywiście wykopywał, chyba że okaże się, że w ogóle Europa przejdzie na inne dostawy, bo przecież trudno nam przewidywać, jaka będzie polityka energetyczna innych krajów europejskich, naszych partnerów z Unii Europejskiej, czy też jak długo jeszcze gaz będzie w ogóle paliwem używanym, bo słyszy się dzisiaj, wiemy o różnych innych możliwościach, chociażby paliwie wodorowym czy innym, więc trudno pewnie mówić tak wiele dziesięcioleci do przodu. Natomiast najbliższym czasie na pewno tutaj nikt nie będzie tego gazociągu likwidował.


Czy zostaną poczynione inwestycje w sieć gazowniczą na Podlasiu? Białystok ma problem, na przykład nie może się rozwijać, bo ma brak gazu, a jesteśmy, żyjemy pomiędzy dwoma wielkimi rurociągami - na południu 5 miliardów metrów sześciennych rocznie, Jamał 30 miliardów, a w Białymstoku kłopot z gazem, a nawet przywozi się go ze Świnoportu.


To rzeczywiście jest wielki problem w wielu jeszcze miejscach w Polsce, czyli niedostateczny rozwój sieci gazowniczej tej już doprowadzającej gaz do konkretnych, indywidualnych odbiorców. Cały czas ta akcja gazyfikacji jest prowadzona przez Polską Spółkę Gazownictwa. Jestem przekonany, że ta akcja nabierze w tej chwili bardzo dużego rozpędu, również z tego powodu, że dzięki bardzo konsekwentnemu działaniu w naszych relacjach z Gazpromem udało się uzyskać korzystny dla nas wyrok i zwrot pieniędzy nadpłaconych przez wiele lat za gaz rosyjski, to jest ponad 6 miliardów złotych, które w krótkim czasie, bo do pierwszego lipca, Gazprom zobowiązał się zwrócić PGNiG. To będą pieniądze, które przede wszystkim posłużą właśnie inwestycjom, w tym przede wszystkim rozbudowie sieci gazowniczej. Chcemy również ze względów ekologicznych, bo wiemy, że gaz jest paliwem zacznie czystszym niż chociażby węgiel, doprowadzić do tego, żeby jak najwięcej gospodarstw domowych korzystało z gazu dla własnej wygody, dla własnych ekonomicznych korzyści, bo gaz jest tym paliwem, który tanieje - tak naprawdę w ciągu tych ostatnich pięciu lat on staniał około 20%, jest paliwem ekologicznym. 


Kwestia związana z koronawirusem - sporo zainwestowaliśmy, żeby firmy przetrwały. Czy znajdą się też jeszcze pieniądze dodatkowe, żeby przetrwać na przykład kolejny atak pandemii.


Mam nadzieję, że uda nam się tego kolejnego ataku uniknąć, będziemy też do niego medycznie znacznie lepiej przygotowani już po tej pierwszej fali, natomiast rzeczywiście, w tej chwili liczymy się z tym, że takie działania mogą być jeszcze potrzebne, na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje. Ja myślę, że też nie będzie takiej sytuacji nawet przy kolejnej fali kryzysu zdrowotnego, że my pójdziemy drogą zamykania gospodarki, zamrażania gospodarki tak jak to zrobiliśmy poprzednio. Dzisiaj znacznie więcej już wiemy o wirusie, znacznie więcej wiemy o tej chorobie, wiemy jak się skutecznie przed nią chronić i na pewno już takich działań, które były takim lekarstwem niezbędnym, potrzebnym, ale jednocześnie tak jak to z lekarstwem bywa, jednocześnie zgubnym dla innych części organizm, tak drastycznych działań nie będziemy musieli już stosować. 


Czyli już drugiego lockdownu nie będzie? 


Myślę, że nie, oczywiście trudno dzisiaj przewidywać, bo gdybyśmy rozmawiali pół roku temu, to pewnie trudno byłoby przewidzieć, że będziemy mieli epidemię koronawirusa, więc trudno powiedzieć co będzie, ale myślę dzisiaj, patrząc przez dzisiejsze realia, że takich działań, jakie podejmowaliśmy, to już raczej nie będziemy powtarzać. 


Czyli łatwiej zainwestować w dystans społeczny, w ochronę?


Tak jest, decydowanie tak. Ja przypomnę, że ta epidemia spadła na nas, na większość krajów na świecie, w sposób niespodziewany, szybki, uniemożliwiający praktycznie takie przygotowanie się od strony medycznej, również od strony posiadania odpowiednich środków ochronnych. Dzisiaj jesteśmy przygotowani do tego, żeby właśnie tymi metodami się chronić -maseczki, dystans, innego rodzaju działania, a nie raczej zamykanie ludzi w domach czy zamykanie gospodarki.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok