Radio Białystok | Gość | Jacek Sasin - wicepremier i minister Aktywów Państwowych

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych

24.06.2020, 07:35, akt. 08:59

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl
Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Z Jackiem Sasinem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Udało nam się ocalić bardzo dużo miejsc pracy w naszym kraju, także tu na Podlasiu" - powiedział wicepremier i minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Podsumował w ten sposób tarcze antykryzysowe. Spotkał się w Białymstoku z przedsiębiorcami oraz odwiedził firmę Metal-Fach w Sokółce. Skorzystała ona z pomocy finansowej oferowanej w ramach tarcz kryzysowych. 

"Musieliśmy przetrwać pierwsze miesiące kryzysu, bo nagle nasi odbiorcy przestali odbierać nasze produkty. Teraz wraz z intensyfikacją prac polowych w firmie produkcja wraca do normy" - powiedział właściciel Metal-Fachu Jacek Kucharewicz. 

Czy będą pieniądze na dalsze wsparcie polskich przedsiębiorstw - o tym m.in. z wicepremierem i ministrem Aktywów Państwowych Jackiem Sasinem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: W naszym regionie są dwa gazociągi, ale jeden jest istotny - bardzo duży, międzynarodowy. Pytanie - przy tych dostawach gazu, które teraz są, między innymi forsowane przez Polskę, to co zostanie z Jamału? 


To są dwie różne sprawy. Nasze dostawy gazu do Polski, a co innego jest również tranzyt przez Polskę, bo wiemy, że przecież gaz rosyjski płynie nie tylko do Polski, ale do większej ilości krajów europejskich. My chcemy powoli, bo tego się oczywiście nie za szybko, odchodzić od dostaw gazu rosyjskiego. Jeszcze kilka lat temu Rosjanie byli praktycznie monopolistą jeśli chodzi o dostawy gazu - ponad 90% gazu do Polski trafiało z kierunku wschodniego, dzisiaj jest to nieco ponad 60%. 

Docelowym naszym planem jest, aby ten gaz trafiał do Polski z innych kierunków, przede wszystkim dlatego, że ten partner rosyjski chce sprzedawać swój gaz w Polsce drogo, jest partnerem niestabilnym, nierynkowym, kierującym się nierynkowymi zasadami, a my byśmy chcieli na normalnych, przewidywalnych zasadach jak najtaniej gaz kupować. Dzisiaj w polskich warunkach lepszym rozwiązaniem jest sprowadzenie tego gazu przez gazoport w Świnoujściu, być może w przyszłości również gazoport w Gdańsku lub Gdyni, który mógłby powstać, i z północy Europy przez Baltic Pipe z Norwegii, chociaż pewnie nie można wykluczyć że jeśli okaże się, że ten gaz rosyjski będzie gazem konkurencyjnym, to będziemy również rozważać kontynuowanie dostaw z tego kierunku. 


Zatem ten Jamał zostanie w ziemi.


Jamał zostanie w ziemi, nikt go nie będzie oczywiście wykopywał, chyba że okaże się, że w ogóle Europa przejdzie na inne dostawy, bo przecież trudno nam przewidywać, jaka będzie polityka energetyczna innych krajów europejskich, naszych partnerów z Unii Europejskiej, czy też jak długo jeszcze gaz będzie w ogóle paliwem używanym, bo słyszy się dzisiaj, wiemy o różnych innych możliwościach, chociażby paliwie wodorowym czy innym, więc trudno pewnie mówić tak wiele dziesięcioleci do przodu. Natomiast najbliższym czasie na pewno tutaj nikt nie będzie tego gazociągu likwidował.


Czy zostaną poczynione inwestycje w sieć gazowniczą na Podlasiu? Białystok ma problem, na przykład nie może się rozwijać, bo ma brak gazu, a jesteśmy, żyjemy pomiędzy dwoma wielkimi rurociągami - na południu 5 miliardów metrów sześciennych rocznie, Jamał 30 miliardów, a w Białymstoku kłopot z gazem, a nawet przywozi się go ze Świnoportu.


To rzeczywiście jest wielki problem w wielu jeszcze miejscach w Polsce, czyli niedostateczny rozwój sieci gazowniczej tej już doprowadzającej gaz do konkretnych, indywidualnych odbiorców. Cały czas ta akcja gazyfikacji jest prowadzona przez Polską Spółkę Gazownictwa. Jestem przekonany, że ta akcja nabierze w tej chwili bardzo dużego rozpędu, również z tego powodu, że dzięki bardzo konsekwentnemu działaniu w naszych relacjach z Gazpromem udało się uzyskać korzystny dla nas wyrok i zwrot pieniędzy nadpłaconych przez wiele lat za gaz rosyjski, to jest ponad 6 miliardów złotych, które w krótkim czasie, bo do pierwszego lipca, Gazprom zobowiązał się zwrócić PGNiG. To będą pieniądze, które przede wszystkim posłużą właśnie inwestycjom, w tym przede wszystkim rozbudowie sieci gazowniczej. Chcemy również ze względów ekologicznych, bo wiemy, że gaz jest paliwem zacznie czystszym niż chociażby węgiel, doprowadzić do tego, żeby jak najwięcej gospodarstw domowych korzystało z gazu dla własnej wygody, dla własnych ekonomicznych korzyści, bo gaz jest tym paliwem, który tanieje - tak naprawdę w ciągu tych ostatnich pięciu lat on staniał około 20%, jest paliwem ekologicznym. 


Kwestia związana z koronawirusem - sporo zainwestowaliśmy, żeby firmy przetrwały. Czy znajdą się też jeszcze pieniądze dodatkowe, żeby przetrwać na przykład kolejny atak pandemii.


Mam nadzieję, że uda nam się tego kolejnego ataku uniknąć, będziemy też do niego medycznie znacznie lepiej przygotowani już po tej pierwszej fali, natomiast rzeczywiście, w tej chwili liczymy się z tym, że takie działania mogą być jeszcze potrzebne, na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje. Ja myślę, że też nie będzie takiej sytuacji nawet przy kolejnej fali kryzysu zdrowotnego, że my pójdziemy drogą zamykania gospodarki, zamrażania gospodarki tak jak to zrobiliśmy poprzednio. Dzisiaj znacznie więcej już wiemy o wirusie, znacznie więcej wiemy o tej chorobie, wiemy jak się skutecznie przed nią chronić i na pewno już takich działań, które były takim lekarstwem niezbędnym, potrzebnym, ale jednocześnie tak jak to z lekarstwem bywa, jednocześnie zgubnym dla innych części organizm, tak drastycznych działań nie będziemy musieli już stosować. 


Czyli już drugiego lockdownu nie będzie? 


Myślę, że nie, oczywiście trudno dzisiaj przewidywać, bo gdybyśmy rozmawiali pół roku temu, to pewnie trudno byłoby przewidzieć, że będziemy mieli epidemię koronawirusa, więc trudno powiedzieć co będzie, ale myślę dzisiaj, patrząc przez dzisiejsze realia, że takich działań, jakie podejmowaliśmy, to już raczej nie będziemy powtarzać. 


Czyli łatwiej zainwestować w dystans społeczny, w ochronę?


Tak jest, decydowanie tak. Ja przypomnę, że ta epidemia spadła na nas, na większość krajów na świecie, w sposób niespodziewany, szybki, uniemożliwiający praktycznie takie przygotowanie się od strony medycznej, również od strony posiadania odpowiednich środków ochronnych. Dzisiaj jesteśmy przygotowani do tego, żeby właśnie tymi metodami się chronić -maseczki, dystans, innego rodzaju działania, a nie raczej zamykanie ludzi w domach czy zamykanie gospodarki.


| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok