Radio Białystok | Gość | Robert Tyszkiewicz - szef PO w Podlaskiem

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem

29.06.2020, 06:51, akt. 15:46

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka
Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Z Robertem Tyszkiewiczem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rafał Trzaskowski drugi w pierwszej turze. Zdobył 30 procent głosów.  Jak będzie w drugiej turze? 

O tym z szefem PO na Podlasiu Robertem Tyszkiewiczem rozmawia Lech Pilarski.Aktualne dane PKW 
Zobacz najnowsze komentarze wyborcze na naszym Twitterze 
Lech Pilarski: Czy już myślicie jak przekupić elektorat Szymona Hołowni? Bo uzyskiwał lepsze wyniki od waszego kandydata w wielu miejscowościach na Podlasiu.Robert Tyszkiewicz: Okazuje się, że ten czynnik lokalny ma znaczenie i fakt, że Szymon Hołownia jest białostoczaninem, odegrał dużą rolę w tych wyborach i rzeczywiście, tutaj w województwie podlaskim Szymon Hołownia osiągnął ponadstandardowy wynik. Ale nie myślimy o wyborcach Szymona Hołownii w kategoriach przekupienia, bo to są ludzie niezależni, znam to środowisko, znam wielu ludzi, którzy oddali swój głos na Szymona Hołownię w tych wyborach i mam do nich ogromny szacunek.

Tu chodzi raczej o to, by trafić do nich z argumentami, które będą brzmiały następująco: jak nie zmarnować tego znakomitego wyniku, jaki Szymon Hołownia osiągnął w I turze, jak go nie zmarnować w II turze, a nie zmarnować to znaczy odsunąć Andrzeja Dudę z pełnienia urzędu prezydenta Polski, bo to jest ten wspólny mianownik, który nas łączy przy wszystkich różnicach, które są pomiędzy wyborcami Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołownii.Ale to oznacza, że ta kampania przed drugą turą będzie strasznie zażarta, że to będzie swego rodzaju plebiscyt jeśli strony będą grały w ten sposób, który pan na przykład zapowiada.Bardzo zażarta. I jak pokazują sondaże, liczyć się będzie dosłownie każdy głos, a różnica finalna może zawierać się w granicy jednego procenta pomiędzy Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim. Nic dziś nie jest przesądzone, można powiedzieć, że większość Polaków opowiedziała się zmianą, większość Polaków chce, aby kto inny był gospodarzem kancelarii prezydenta, aby kto inny piastował funkcję prezydenta RP.Ale czy to nie wnioski troszeczkę na wyrost, ze względu na to, że pojawienie się tak dużej liczby kandydatów z różnych opcji pokazuje, że jednak polskie społeczeństwo jest podzielone i każdy szukał swojego kandydata. W drugiej turze będzie już ten plebiscyt.Zgoda, taka jest natura wyborów prezydenckich, że w pierwszej turze mamy mnogość kandydatów, ale w drugiej turze mamy wybór  zero-jedynkowy. Jeden kandydat lub drugi kandydat i każdy z tych, którzy oddali głos nie na Andrzeja Dudę też będzie musiał zadać sobie pytanie jak zachować się w drugiej turze wyborów, co jest dla niego najważniejsze. Wierzę głęboko, że dla większości wyborców, którzy nie poparli Andrzeja Dudy, będzie to oznaczało głos na Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze.Czytałem takie sondaże, które wskazują, że w II turze być może zwycięży Rafał Trzaskowski, ale biorąc pod uwagę, że tylko 4 województwa poparły waszego kandydata, pozostałe Andrzeja Dudę, to jak można w ogóle wyciągać takie wnioski, że przy tak słabym wsparciu uda się wygrać w drugiej turze.Przewaga urzędującego prezydenta, osiągnięta przy użyciu całego aparatu państwa, jednak nie dała mu zwycięstwa w pierwszej turze. PiS bardzo liczył na to, że te wybory zostaną rozstrzygnięte w pierwszej turze, że w pierwszej turze Andrzej Duda osiągnie wynik powyżej 50% - tak się nie stało. To wszystko otwiera, to sprawia, że wszystko jest możliwe. 

Druga tura zna takie historie, że przypomnę 2005 rok, kiedy Donald Tusk wygrał w pierwszej turze wyborów prezydenckich, a w drugiej z Lechem Kaczyńskim przegrał. To nie jest nic rozstrzygniętego, to wszystko jest jeszcze w głowach, sercach, sumieniach i decyzjach wyborców. Dziś bezspornym faktem jest to, że zwycięzca pierwszej tury, nie osiągnął wyniku pozwalającego dziś mówić o tym, że mamy wybory prezydenckie rozstrzygnięte.Ale jest spora różnica pomiędzy pierwszym a drugim miejscem - 10 punktów procentowych to dużo robi.To jest spora różnica, ale też proszę zobaczyć na potencjał wyborczy, zdecydowanego sprzeciwu wobec Andrzeja Dudy. 13% Szymona Hołownii to nie jest elektorat, który myśli o przyszłości Polski w kategoriach takich, że chciałby, życzyłby sobie dalszych rządów prezydenta Dudy, to jest elektorat zmiany, zmiany dość kategorycznej. My się możemy z elektoratem czy z Szymonem Hołownią różnić co do metod, co do przepisu na zmianę, ale jedno jest bezsporne - zarówno Szymon Hołownia, jak i Rafał Trzaskowski mówili o tym, że Polska potrzebuje zdecydowanych zmian, że nie chcemy dalej Polski PiSu. To jest to, co jest w moim przekonaniu, głębokim fundamentem wspólnym tych dwóch elektoratów. A jeżeli te dwa elektoraty spotkają się w drugiej turze, w co głęboko wieżę, to naprawdę wynik wyborczy będzie już bardzo, bardzo bliski.Ale to oznacza, że jednak utrwalamy podział, że opieramy się tylko i wyłącznie na tym konflikcie, nie próbujemy budować na przykład nowej wizji, jakiegoś nowego wyboru nie próbujemy pokazać wyborcom.Szymon Hołownia zapowiedział, że przedstawi Rafałowi Trzaskowskiemu postulaty programowe istotne dla jego środowiska, dla jego wyborców. Bardzo na to liczymy. Ja jestem przekonany, że jesteśmy w stanie je podzielić, że jesteśmy w stanie uczynić je także postulatami naszego środowiska i że Rafał Trzaskowski może być wspólnym kandydatem środowiska Koalicji Obywatelskiej i tego nowego obywatelskiego środowiska, które skupił wokół siebie Szymon Hołownia, do którego podchodzimy z wielkim szacunkiem, bo rzeczywiście jeżeli spojrzymy na wynik Szymona Hołownii, to wykonał on ogromną pracę i to środowisko, które go wspierało, wykonało ogromną pracę, którą należy szanować. Ale w tej pracy, w tym wyniku, widać też wielką szansę na zmianę. Jestem przekonany, że wyborcy Szymona Hołownii postawią na zmianę, postawią na to, aby kto inny był prezydentem Polski, aby Andrzej Duda dłużej nie pełnił funkcji prezydenta.Jeszcze na zakończenie krótka opinia co do wyników drugiej tury.Szanowni państwo, to będzie walka o każdy głos, każdy wynik jest możliwy. Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie, mówię tu o zwolennikach Rafała Trzaskowskiego, o zwolennikach zmiany, że jesteśmy w stanie to wygrać niewielką większością głosów. Myślę, że różnica zawrze się w jednym procencie, ale zwycięstwo jest możliwe.


| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.


prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
3.06.2020

"Zbliżają się wakacje i już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje. Dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi" - mói szef RCKiK.

Żołnierze z 18. BPR i 1. PBOT włączyli się w akcję oddawania krwi, fot. Sylwia Krassowska

por. Krzysztof Ługowski i por. Łukasz Wilczewski

oficerowie prasowi 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
2.06.2020

"Tu nie jest potrzebny rozkaz, żołnierze wiedzą, że krew jest potrzebna. Jesteśmy zawsze na posterunku, zawsze gotowi odpowiadać na apele RCKiK, będziemy robić to nadal" - mówi oficer prasowy PBOT.

Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok