Radio Białystok | Gość | Robert Tyszkiewicz - szef PO w Podlaskiem

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem

29.06.2020, 06:51, akt. 15:46

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka
Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Z Robertem Tyszkiewiczem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rafał Trzaskowski drugi w pierwszej turze. Zdobył 30 procent głosów.  Jak będzie w drugiej turze? 

O tym z szefem PO na Podlasiu Robertem Tyszkiewiczem rozmawia Lech Pilarski.Aktualne dane PKW 
Zobacz najnowsze komentarze wyborcze na naszym Twitterze 
Lech Pilarski: Czy już myślicie jak przekupić elektorat Szymona Hołowni? Bo uzyskiwał lepsze wyniki od waszego kandydata w wielu miejscowościach na Podlasiu.Robert Tyszkiewicz: Okazuje się, że ten czynnik lokalny ma znaczenie i fakt, że Szymon Hołownia jest białostoczaninem, odegrał dużą rolę w tych wyborach i rzeczywiście, tutaj w województwie podlaskim Szymon Hołownia osiągnął ponadstandardowy wynik. Ale nie myślimy o wyborcach Szymona Hołownii w kategoriach przekupienia, bo to są ludzie niezależni, znam to środowisko, znam wielu ludzi, którzy oddali swój głos na Szymona Hołownię w tych wyborach i mam do nich ogromny szacunek.

Tu chodzi raczej o to, by trafić do nich z argumentami, które będą brzmiały następująco: jak nie zmarnować tego znakomitego wyniku, jaki Szymon Hołownia osiągnął w I turze, jak go nie zmarnować w II turze, a nie zmarnować to znaczy odsunąć Andrzeja Dudę z pełnienia urzędu prezydenta Polski, bo to jest ten wspólny mianownik, który nas łączy przy wszystkich różnicach, które są pomiędzy wyborcami Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołownii.Ale to oznacza, że ta kampania przed drugą turą będzie strasznie zażarta, że to będzie swego rodzaju plebiscyt jeśli strony będą grały w ten sposób, który pan na przykład zapowiada.Bardzo zażarta. I jak pokazują sondaże, liczyć się będzie dosłownie każdy głos, a różnica finalna może zawierać się w granicy jednego procenta pomiędzy Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim. Nic dziś nie jest przesądzone, można powiedzieć, że większość Polaków opowiedziała się zmianą, większość Polaków chce, aby kto inny był gospodarzem kancelarii prezydenta, aby kto inny piastował funkcję prezydenta RP.Ale czy to nie wnioski troszeczkę na wyrost, ze względu na to, że pojawienie się tak dużej liczby kandydatów z różnych opcji pokazuje, że jednak polskie społeczeństwo jest podzielone i każdy szukał swojego kandydata. W drugiej turze będzie już ten plebiscyt.Zgoda, taka jest natura wyborów prezydenckich, że w pierwszej turze mamy mnogość kandydatów, ale w drugiej turze mamy wybór  zero-jedynkowy. Jeden kandydat lub drugi kandydat i każdy z tych, którzy oddali głos nie na Andrzeja Dudę też będzie musiał zadać sobie pytanie jak zachować się w drugiej turze wyborów, co jest dla niego najważniejsze. Wierzę głęboko, że dla większości wyborców, którzy nie poparli Andrzeja Dudy, będzie to oznaczało głos na Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze.Czytałem takie sondaże, które wskazują, że w II turze być może zwycięży Rafał Trzaskowski, ale biorąc pod uwagę, że tylko 4 województwa poparły waszego kandydata, pozostałe Andrzeja Dudę, to jak można w ogóle wyciągać takie wnioski, że przy tak słabym wsparciu uda się wygrać w drugiej turze.Przewaga urzędującego prezydenta, osiągnięta przy użyciu całego aparatu państwa, jednak nie dała mu zwycięstwa w pierwszej turze. PiS bardzo liczył na to, że te wybory zostaną rozstrzygnięte w pierwszej turze, że w pierwszej turze Andrzej Duda osiągnie wynik powyżej 50% - tak się nie stało. To wszystko otwiera, to sprawia, że wszystko jest możliwe. 

Druga tura zna takie historie, że przypomnę 2005 rok, kiedy Donald Tusk wygrał w pierwszej turze wyborów prezydenckich, a w drugiej z Lechem Kaczyńskim przegrał. To nie jest nic rozstrzygniętego, to wszystko jest jeszcze w głowach, sercach, sumieniach i decyzjach wyborców. Dziś bezspornym faktem jest to, że zwycięzca pierwszej tury, nie osiągnął wyniku pozwalającego dziś mówić o tym, że mamy wybory prezydenckie rozstrzygnięte.Ale jest spora różnica pomiędzy pierwszym a drugim miejscem - 10 punktów procentowych to dużo robi.To jest spora różnica, ale też proszę zobaczyć na potencjał wyborczy, zdecydowanego sprzeciwu wobec Andrzeja Dudy. 13% Szymona Hołownii to nie jest elektorat, który myśli o przyszłości Polski w kategoriach takich, że chciałby, życzyłby sobie dalszych rządów prezydenta Dudy, to jest elektorat zmiany, zmiany dość kategorycznej. My się możemy z elektoratem czy z Szymonem Hołownią różnić co do metod, co do przepisu na zmianę, ale jedno jest bezsporne - zarówno Szymon Hołownia, jak i Rafał Trzaskowski mówili o tym, że Polska potrzebuje zdecydowanych zmian, że nie chcemy dalej Polski PiSu. To jest to, co jest w moim przekonaniu, głębokim fundamentem wspólnym tych dwóch elektoratów. A jeżeli te dwa elektoraty spotkają się w drugiej turze, w co głęboko wieżę, to naprawdę wynik wyborczy będzie już bardzo, bardzo bliski.Ale to oznacza, że jednak utrwalamy podział, że opieramy się tylko i wyłącznie na tym konflikcie, nie próbujemy budować na przykład nowej wizji, jakiegoś nowego wyboru nie próbujemy pokazać wyborcom.Szymon Hołownia zapowiedział, że przedstawi Rafałowi Trzaskowskiemu postulaty programowe istotne dla jego środowiska, dla jego wyborców. Bardzo na to liczymy. Ja jestem przekonany, że jesteśmy w stanie je podzielić, że jesteśmy w stanie uczynić je także postulatami naszego środowiska i że Rafał Trzaskowski może być wspólnym kandydatem środowiska Koalicji Obywatelskiej i tego nowego obywatelskiego środowiska, które skupił wokół siebie Szymon Hołownia, do którego podchodzimy z wielkim szacunkiem, bo rzeczywiście jeżeli spojrzymy na wynik Szymona Hołownii, to wykonał on ogromną pracę i to środowisko, które go wspierało, wykonało ogromną pracę, którą należy szanować. Ale w tej pracy, w tym wyniku, widać też wielką szansę na zmianę. Jestem przekonany, że wyborcy Szymona Hołownii postawią na zmianę, postawią na to, aby kto inny był prezydentem Polski, aby Andrzej Duda dłużej nie pełnił funkcji prezydenta.Jeszcze na zakończenie krótka opinia co do wyników drugiej tury.Szanowni państwo, to będzie walka o każdy głos, każdy wynik jest możliwy. Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie, mówię tu o zwolennikach Rafała Trzaskowskiego, o zwolennikach zmiany, że jesteśmy w stanie to wygrać niewielką większością głosów. Myślę, że różnica zawrze się w jednym procencie, ale zwycięstwo jest możliwe.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Elżbieta Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kamińska

wicekurator oświaty w Białymstoku
26.10.2020

"Wszyscy staramy się, żeby nauczanie zdalne było na wyższym poziomie niż podczas wiosennego lockdownu" - zapewnia wicekurator oświaty.

Urszula Połowianiuk

zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
23.10.2020

"Spodziewaliśmy się tego, że na jesień może być wzrost zachorowań. To wynika też z naszych zachowań, wystarczy przejść się po ulicy i zobaczyć, że pewne zasady nie są respektowane, że my lekceważyliśmy tego wirusa" - mówi Urszula Połowianiuk.

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Marcin Gliński

kpt. Łukasz Wilczewski

rzecznik 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.10.2020

Wsparcie personelu medycznego przy pobieraniu wymazów, pomoc dla pracowników sanepidu, monitorowanie osób na kwarantannie - takie zadania mają teraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.


Docent Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka

Jan Kochanowicz

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
22.10.2020

"Plan przewiduje powstanie boksów jednoosobowych tak, abyśmy mogli pacjentów izolować i jednocześnie, żeby w prosty sposób był do każdego pacjenta dostęp" - mówi dyrektor USK.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
21.10.2020

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.


Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
20.10.2020

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.

Marcin Kozłowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
19.10.2020

Polskie Radio Białystok organizuje kolejną edycję konkursu Niebieski Mikrofon. - Chcemy jeszcze bardziej pomóc w promocji muzykom z naszego regionu - podkreśla dziennikarz Marcin Kozłowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.10.2020

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.


nadinspektor Robert Szewc, fot. Marek Krupa/ podlaska.policja.gov.pl

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
17.10.2020

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. strefą czerwoną w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB
16.10.2020

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
15.10.2020

"To policjant będący na miejscu ocenia sytuację i decyduje jaką formę reakcji na wykroczenie podejmie. Może to być pouczenie, zwrócenie uwagi, mandat, a jeśli będzie to rażące złamanie prawa - nawet wniosek skierowany do sądu" - wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.


Jolanta Wołągiewicz, fot. Joanna Szubzda

Jolanta Wołągiewicz

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i Podlaskiej Redakcji Seniora
15.10.2020

- Należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe noszenie maseczek, czyli zakrywanie ust i nosa, i dezynfekcję rąk. Przestrzeganie tego, egzekwowanie i uświadamianie ludzi jest chyba ważniejsze od dawania osobom starszym ram czasowych na zrobienie zakupów.

Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka

Zdzisław Babicz

nauczyciel
14.10.2020

"W szkołach trzeba przeprowadzić badanie przesiewowe i wtedy podejmować decyzje odnośnie zajęć zdalnych" - sugeruje Zdzisław Babicz.

Joanna Torbé, źródło: archiwum prywatne

Joanna Torbé

z Business Center Club
13.10.2020

- Przedsiębiorcy żyją w tej chwili w dużej niepewności, co przekłada się też na kwestie zatrudnienia. Pracodawcy przyjmują do pracy z ostrożnością lub w ogóle, czasem są limity na tworzenie nowych etatów, a część firm pracowników zwalnia - mówi Joanna Torbé.


Zbigniew Bohdziewicz, foto: Monika Kalicka

Zbigniew Bohdziewicz

dyrektor podlaskiego oddziału PKO BP
13.10.2020

Pandemia koronawirusa, jak twierdzi wielu ekonomistów, wciąż negatywnie wpływa na naszą gospodarkę, niektóre branże mocno odczuwają skutki Covid-19. Jednak bardzo wiele firm notuje znaczący wzrost obrotów i zysków.

Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adrian Chabowski

prorektor do spraw kształcenia UMB
12.10.2020

Jako uczelnia medyczna zakazujemy naszym organizacjom studenckim jakichkolwiek imprez, nie rekomendujemy spotkań towarzyskich, apelujemy o rozsądek. Rozważamy też zmianę harmonogramu zajęć - mówi prof. Adrian Chabowski.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
9.10.2020

W pierwszej kolejności Straż Miejska będzie informować o nowych nakazach, m.in. o obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że najpierw powinniśmy apelować i informować - podkreśla Przemysław Tuchliński.


foto: Monika Kalicka

Ewa Zgiet, Beata Galińska-Skok, Nadzieja Sołowiej

dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
9.10.2020

Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.

Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Leszczyński

prezes Podlaskiej Izby Rolniczej
8.10.2020

"To ustawa szkodliwa dla polskiego rolnictwa, ale kompromis jest możliwy" - mówi Grzegorz Leszczyński.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
7.10.2020

"Sytuacje bardzo lekceważącego podejścia ze strony osób niestosujących się do obostrzeń kończą się nawet tym, że policjanci sporządzają notatkę i wysyłają wniosek o ukaranie do sądu. Ale kiedy mówimy o roztargnieniu, policjant ma do dyspozycji takie środki jak np. pouczenie".


Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz

koordynatorka Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii
6.10.2020

W województwie podlaskim około 600 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Z każdym rokiem tych przypadków jest więcej o przynajmniej 50. Październik jest miesiącem walki z tą chorobą. Walki, która teraz - przez pandemię - jest jeszcze trudniejsza.

Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
6.10.2020

"My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów bez kwarantanny był ograniczony tylko do woj. podlaskiego i lubelskiego" - mówi Adam Abramowicz.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku
5.10.2020

- To od każdego człowieka zależy, czy przestrzega zasad związanych z koronawirusem. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń, (...) żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.


prof. Elżbieta Smułkowa, fot. PRB

prof. Elżbieta Smułkowa

pierwsza ambasador RP w Mińsku w latach 1992-1995
2.10.2020

Tak wielka skala protestów na Białorusi przeciwko fałszerstwom wyborczym Aleksandra Łukaszenki jeszcze przed wyborami była nie do przewidzenia.

Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
2.10.2020

"Musimy się zastosować do tych zasad, do obostrzeń sanitarnych, które są, żeby epidemia bardziej się nie rozszerzała" - apeluje starosta.

fot. Monika Kalicka

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku
1.10.2020

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.


Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
30.09.2020

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.

Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
29.09.2020

- Próbowaliśmy stworzyć siatkę kontaktów i szukaliśmy źródła, gdzie mogło dojść do zakażenia. Na tej liście znalazło się przeszło 300 osób - mówi Wojciech Winnik.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista
29.09.2020

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.


Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej
28.09.2020

Wyborów przedterminowych nie będzie, rządów mniejszościowych również. Zjednoczona Prawica podpisała porozumienie koalicyjne. Co to oznacza dla opozycji?

Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.


Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.

Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok