Radio Białystok | Gość | Elżbieta Kamińska - z podlaskiego sanepidu

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu

31.08.2020, 08:30, akt. 08:38

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Z Elżbietą Kamińską rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Choć wielu rodziców chce powrotu dzieci i młodzieży do szkół, to im bliżej do rozpoczęcia roku szkolnego, tym pojawia się więcej obaw. Czy w pandemii placówki są w stanie zapewnić bezpieczeństwo? Jakie są wytyczne? I co się stanie, gdy dojdzie do zakażenia? M.in. o tym z kierownikiem oddziału higieny dzieci i młodzieży w podlaskim sanepidzie - Elżbietą Kamińską rozmawiała Edyta Wołosik.


Edyta Wołosik: Wakacje się kończą, ale może od tych wakacji zaczniemy, bo to były wakacje w koronawirusie. Oczywiście pandemię nadal mamy, ale czy nie było niepokojących sygnałów, jeśli chodzi o wypoczynek dzieci i młodzieży?


Elżbieta Kamińska: Wypoczynek letni przebiegał dobrze, młodzież nie stwarzała żadnych problemów, nie odnotowano zakażeń koronawirusem. 


Oczywiście to może nieco uspokoić, bo o ile wielu rodziców chce po tej półrocznej przerwie powrotu dzieci i młodzieży do szkół, to jednak im bliżej tego dnia, a początek nowego roku szkolnego już jutro, to chyba obaw jest coraz więcej. Czy rzeczywiście jesteśmy w stanie tak zadbać o te nasze dzieci, żeby do zakażeń i różnych niepokojących sytuacji nie dochodziło?


Każda szkoła opracowała swoje procedury wewnętrzne, uwzględniając w nich specyfikę danej szkoły. Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że nasze szkoły w województwie podlaskim są przygotowane, zaopatrzone są w płyny dezynfekcyjne, uruchomiono wszystkie wejścia do szkół tak, by młodzież nie gromadziła się przy jednym wejściu, w szkołach wydzielono pomieszczenia, tak zwane izolatoria, na terenie szkoły umieszczono ulotki obrazujące właściwe mycie rąk, dezynfekcję. Z informacji uzyskanych od większości dyrektorów wynika, iż w miejscach wspólnych, to jest korytarze, toalety, szatnie - młodzież i pracownicy szkoły będą nosili maseczki.


Nie ma takiego obowiązku, ale to jest właśnie takie zalecenie?


Tak, to dyrektorzy szkół podejmują każdy dla swojej szkoły.


Nie ma obowiązku mierzenia temperatury, jeśli chodzi o dzieci i młodzież przy wejściu do szkoły, oczywiście niektóre szkoły się na to decydują, niektóre nawet umieszczają takie kamery termowizyjne, gdy mają wielu uczniów, żeby ręcznie nie mierzyć temperatury i nie tracić czasu. Ale tu chyba też zmysł obserwacji wśród nauczycieli musi być wyostrzony, żeby to dziecko z objawami jakiekolwiek choroby w tym trudnym czasie wyłapać i powiadomić rodziców.


Tutaj musi być duża dyscyplina wśród nauczycieli, ale i wśród uczniów, i rodziców. Rodzic, który zauważył u dziecka objawy niepokojące, powinien to dziecko zostawić w domu i telefonicznie, bądź udać się z wizytą do lekarza pierwszego kontaktu. Myśmy jeszcze zwróciliśmy uwagę dla dyrektorów, iż przybory szkolne, podręczniki uczeń może zostawiać w domu, żeby nie nosić, bądź nie przynosić do szkoły zbędnych podręczników. I też ustaliliśmy, że sprzęt sportowy, przedmioty wykorzystywane na zajęciach szkolnych powinny być dezynfekowane, bądź myte, chodzi tu o piłki, materace.


Oczywiście nie każda podwyższona temperatura jest oznaką koronawirusa, szczególnie w tym okresie jesiennym, który przed nami, ale to powinno być chyba taki sygnał pierwszy i dla rodzica, i dla szkoły, żeby jednak to dziecko nie stwarzało ryzyka.


Tak, myśmy uczulił też panie pielęgniarki bądź higienistki szkolne, by uświadomiły w tych pierwszych dniach szkoły, kiedy młodzież przybędzie, żeby właśnie młodzież samokontrolę taką czyniła. Pierwszy sygnał to jest ta temperatura, ale to jest i kaszel, złe samopoczucie, to wszystko składa się w pewną całość i należy jak najszybciej zgłosić to. Jeżeli na lekcji to nastąpi - zgłosić do nauczyciela, nauczyciel powiadomi pielęgniarkę szkolną, bądź higienistkę i ona już tym uczniem się zajmie.


Wspomniała pani o izolatoriach.


Tak, izolatorium jest obowiązkiem, każda placówka powinna wydzielić. Jeżeli chodzi o duże szkoły, gdzie są w internaty, bądź bursy, więc w internacie, w bursie powinno być izolatorium wydzielone, w szkole również. To musi być pomieszczenie, gdzie pielęgniarka z tym uczniem może przyjść i w odosobnieniu poczekać na przyjazd rodzica, bądź jeżeli dziecko źle się czuję, automatycznie zawiadomiony jest rodzic, bądź opiekun prawny i do chwili przybycia dziecko ma możliwość pozostania w postaci izolacji.


Obawy są różne, pojawiają się pytania, czy w pandemii powinny działać stołówki.


Tak, stołówki jak najbardziej są bezpieczne, powinny działać. 


Oczywiście w reżimie sanitarnym. 


Tak, wytyczne poszły do stołówek - posiłki wydawane, jak i sztućce powinny być od razu do rąk ucznia, nie w jakiś ogólnych pojemnikach, gdzie uczeń każdy może grzebać z tego - dostaje do ręki i idzie, je, naczynia, szklanki, sztućce są poddawane myciu i wyparzaniu, jeżeli w zmywarkach jest to myte, więc jak najbardziej są jednocześnie wyparzane, tam jest temperatura powyżej 80 stopni.


Jeśli w jakiejś placówce, oczywiście nie zakładamy tego czarnego scenariusza, ale wszystko jest możliwe, dojdzie do stwierdzenia przypadku koronawirusa u ucznia, czy u pracownika szkoły, nauczyciela, czy to oznacza zamknięcie całej szkoły na pewien czas,  takie są zalecenia czy indywidualnie będziecie do tego podchodzić?


Tutaj będzie podejmował decyzję powiatowy inspektor sanitarny po przeprowadzeniu wywiadu epidemicznego i jeżeli to nastąpi w szkole w jednej klasie, to na pewno na kwarantannę pójdzie cała klasa, ale to będzie uzależnione od wywiadu, od kontaktów - to już indywidualnie będzie powiatowy inspektor podejmował decyzję z dyrektorem i z organem prowadzącym.


Jutro początek nowego roku szkolnego, życzymy nie tylko sukcesów w nauce, ale przede wszystkim zdrowego tego nowego roku szkolnego.


Przede wszystkim zdrowia i żeby ten koronawirus omijał nas w szerokim łukiem.


I żeby jak najszybciej pandemia się skończyła. Dziękuję.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok