Radio Białystok | Gość | Kazimierz Witold Roszkowski - Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego

16.09.2020, 08:21, akt. 09:28

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka
Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Z Kazimierzem Witoldem Roszkowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od soboty obowiązywać będzie znowelizowane prawo budowlane. Co się zmieniło? Co będzie można zbudować bez pozwolenia, jak zalegalizować samowolkę? O tym z Podlaskim Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Budowlanego Kazimierzem Witoldem Roszkowskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Od poniedziałku będziemy żyć w nowej rzeczywistości budowlanej, bo zmieniają się przepisy, wprowadzają nowe rozwiązania, które były oczekiwane, a dla niektórych może będą zaskakujące. Zatem jakby pan opisał tę nową rzeczywistość budowlaną? 


Kazimierz Witold Roszkowski: Będzie zmiana dotycząca projektu budowlanego. Dotychczas inwestor przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, miał obowiązek przedłożyć do wydziału architektury cztery egzemplarze projektu plus inne dokumenty określone w prawie. Od 19 września będzie obowiązek przedłożenia trzech, a nie czterech egzemplarzy projektu - jeden egzemplarz przeznaczony będzie dla organu wydającego pozwolenie na budowę, drugi egzemplarz dla nadzoru budowlanego i trzeci egzemplarz dla inwestora.

Ponadto została zmieniona formuła projektu budowlanego. Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, który obejmował całość - projekt zagospodarowania działki, architekturę, projekt konstrukcyjny - to było w jednej całości. Od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: na projekt zagospodarowania działki, projekt architektoniczny i projekt techniczny.

Zatwierdzeniu przez organ architektury podlegać będzie projekt zagospodarowania działki i projekt architektoniczny, nie będzie podlegał zatwierdzeniu projekt techniczny. Natomiast projekt techniczny inwestor będzie mógł opracować, osoba uprawniona do projektowania na wniosek inwestora, nawet po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę, ale przed rozpoczęciem robót budowlanych. Projekt techniczny będzie musiał być dostarczony kierownikowi budowy przed rozpoczęciem procesu budowy przez kierownika budowy.

Wiele zamierzeń inwestycyjnych ma rozpoczętą procedurę projektową. Jak zachować się w sytuacji, kiedy jest w opracowaniu, bądź już został opracowany projekt na starych zasadach, ale wniosek nie został jeszcze złożony do odpowiedniego organu? W takiej sytuacji ustawodawca przewidział roczny okres vacatio legis. 


Najwięcej oczekiwań było związanych z uproszczeniem procedury, jeśli chodzi budowę niektórych obiektów.


Został dokładnie przemodelowany, zmieniony artykuł 29 i artykuł 30 ustawy prawo budowlane, który precyzował, jakie inwestycje, jakie budowy wymagają pozwolenia na budowę, jakie nie wymagają. W starej wersji, która jeszcze dziś obowiązuje, dosyć skomplikowane jest zorientowanie się, czy wymaga dana inwestycja pozwolenia na budowę czy nie.

Od 19 września artykuł 29 został podzielony na cztery części. W pierwszej części określono budowy, które nie wymagają pozwolenia na budowę, ale wymagają zgłoszenia i wymieniono literalnie te budowy. W drugiej części określono jakie obiekty budowlane nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia i tu też wymieniono literalnie te obiekty budowlane. W trzeciej części określono roboty budowlane, które nie wymagają pozwolenia na budowę, ale wymagają zgłoszenia, literalnie wymienione i w czwartej części znajdują się roboty budowlane, które nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Ponadto został nieco rozszerzony katalog obiektów zwolnionych, czy to z uzyskania pozwolenia na budowę, czy też złożenia zgłoszenia budowy. Na przykład taras przydomowy przy budynku mieszkalnym jednorodzinnym o powierzchni powyżej 35 m, który dotychczas wymagał pozwolenia na budowę, od 19 września będzie wymagał tylko zgłoszenia, zgodnie z nową regulacją, ale już taras przydomowy o powierzchni poniżej 35 m2 nie będzie wymagał żadnej procedury administracyjnej. Oczko wodne, bądź basen przydomowy na działce, na której znajduje się budynek jednorodzinny do 50 m2 powierzchni, nie będzie wymagało żadnej procedury i w ten sposób literalnie określono to w tym przepisie, o którym mówię.


Spore udogodnienie, bo do tej pory było trzeba załatwić mnóstwo dokumentów, jeśli się chciało tego rodzaju obiekty wznieść. Co z obiektami, które są już wzniesione, nie mają żadnych pozwoleń?


Temat samowoli budowlanej jest przykrym tematem dla nas, tego być nie powinno, ale mamy pełną świadomość tego, że niestety wiele samowoli budowlanych jest, w stosunku do wielu samowoli jest prowadzone postępowanie administracyjne, legalizacyjne, ale są też takie samowole budowlane, o których nikt nie wie, w stosunku do których nie jest wszczęte i prowadzone postępowanie legalizacyjne. Są też takie samowole, o których trzeba uczciwie powiedzieć, które zostały wybudowane całe lata temu i mimo chęci, zabiegów właścicieli tych obiektów, nie mogły zostać zalegalizowane z powodu niezgodności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, ale w stosunku do których nie było prowadzone żadne postępowanie. Ustawodawca przewidział w noweli do prawa budowlanego legalizację samowoli budowlanych, które zostały zrealizowane ponad 20 lat od daty wejścia w życie nowelizacji. W stosunku do tych samowoli prowadzone jest z urzędu uproszczone postępowanie legalizacyjne.


Czyli właściciele tych obiektów mogą się do was zgłosić, wszczynacie takie postępowanie, jest nadzieja, że te obiekty wreszcie nie będą musiały się ukrywać w kominiarkach.


Uproszczone postępowanie legalizacyjne będzie polegało na tym, że właściciel obiektu będzie miał obowiązek załączyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane i ekspertyzę techniczną. Z ekspertyzy technicznej musi wynikać, czy obiekt spełnia warunki techniczne do użytkowania i czy w tej formie, w jakiej jest użytkowany, nadal może być użytkowany. Ekspertyza techniczna nie będzie się odnosiła do zgodności usytuowania obiektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ustawodawca zakłada, że jeżeli ponad 20 lat taki obiekt istnieje, to znaczy, że władzom lokalnym on nie przeszkadza i może dalej funkcjonować.


Tych zmian jest bardzo dużo, odsyłamy do przepisu na stronie internetowej Nadzoru Budowlanego, tam poznacie państwo wszelkie szczegóły związane z tą nowelą i z tymi nowymi przepisami. Dziękuję za rozmowę.

Tu można znaleźć szczegóły dotyczące zmian

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul
Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
27.07.2021

Do końca września trwa w Polsce spis powszechny ludzi i mieszkań, powinniśmy się spisać sami przez internet. Udział w spisie jest obowiązkowy – musi to zrobić każdy obywatel naszego kraju.

Premier Mateusz Morawiecki, fot. Monika Kalicka

Mateusz Morawiecki [wideo]

Prezes Rady Ministrów
23.07.2021

"Mam nadzieję, że nie grozi nam scenariusz lockdownu, choć oczywiście podchodzimy z pokorą do wszystkich możliwych scenariuszy, bo ten wirus jest nieprzewidywalny. Dlatego skoro mamy na niego najlepsze remedium a takim remedium są szczepienia, to gorąco do tego zachęcam, bo przed tą czwartą falą możemy się obronić, przynajmniej w tym stopniu, że zgonów będzie dużo mniej".   

Malwina Wojtulewicz, fot. Joanna Szubzda

Malwina Wojtulewicz

trenerka Wojciecha Nowickiego
23.07.2021

"Ja cały czas mówię, że Wojtka jest na 82, 83 metry stać. Życzę mu tego, żeby po prostu rzucił swoje, żeby nie myśleć o medalach czy pompowaniu banieczki" - mówi Malwina Wojtulewicz.


nadinsp. Robert Szewc, fot. Renata Reda

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
22.07.2021

"Myślę, że Podlaskie jest jednym z najbezpieczniejszych województw w kraju" - mówi nadinsp. Robert Szewc.

fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

lekkoatletka Podlasia Białystok specjalizująca się w skoku wzwyż
22.07.2021

"Nie interesuje mnie ósme miejsce, interesuje mnie dużo wyższa pozycja, nie boję się tego mówić, ale jak będzie, to zobaczymy. Będę walczyć" - mówi Kamila Lićwinko.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
22.07.2021

Amatorski Mityng Lekkoatletyczny to nowa inicjatywa Fundacji Białystok Biega.


Marlena Gola, fot. Joanna Szubzda

Marlena Gola

sprinterka Podlasia Białystok
21.07.2021

"W tym roku forma jest życiowa, ponieważ były rekordy życiowe. Stać mnie na więcej" - mówi Marlena Gola.

Klaudia Kardasz, Mityng Gwiazd w Białymstoku 2019, fot. Joanna Szubzda

Klaudia Kardasz

kulomiotka
20.07.2021

- Serce chciałoby finałową ósemkę. Rozum podpowiada, że nie ma co walczyć o medale, bo to jeszcze nie ten poziom. Najważniejsze, żeby zdobyć doświadczenie i za trzy lata już w Paryżu walczyć o jak najwyższe cele - mówi lekkoatletka.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
20.07.2021

W Polsce trwa spis powszechny ludzi i mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy - musi to zrobić każdy obywatel naszego kraju.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza

kandydat na prezesa PZPN
20.07.2021

Polski Związek Piłki Nożnej na dziś ma się dobrze, ale może być lepiej, możemy niektóre rzeczy udoskonalić - mówi kandydat na prezesa PZPN Cezary Kulesza.

Jerzy Kułakowski i Damian Czykier, fot. Joanna Szubzda

Damian Czykier

olimpijczyk
19.07.2021

- Jestem w pełni skoncentrowany na swoim zadaniu, które mam wykonać w Tokio - mam zrobić trzy dobre biegi - mówi lekkoatleta przed wyjazdem na Igrzyska Olimpijskie.

Karolina Chwiałkowska, fot. prywatne

Karolina Chwiałkowska

pracownik naukowy UMB
15.07.2021

Nie tylko wiek, zły stan zdrowia, ale też czynniki genetyczne mogą wpływać na przebieg COVID-19 - mówi Karolina Chwiałkowska.


Maciej Rant, fot. Monika Kalicka

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
15.07.2021

"Rozpoczynamy nabór 30 drużyn, które zmierzą się ze sobą w dwóch kategoriach: 24 w męskiej i 6 w żeńskiej" - mówi Maciej Rant.

Janina Mironowicz, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Janina Mironowicz

dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
14.07.2021

- Mamy ponad 700 ofert pracy. Wygląda na to - przynajmniej z tego, co obserwujemy - że okres pandemii jakoś specjalnie nie spowodował, że przedsiębiorcy się wycofują. Ich potrzeby związane z zatrudnieniem są widoczne też w statystykach.

Marek Gąsiorowski, fot. Monika Kalicka

Marek Gąsiorowski

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
13.07.2021

Włochy piłkarskim mistrzem Europy. Pokonali w wielkim finale Euro Anglików po pełnym emocji konkursie rzutów karnych.


prof. Krzysztof Jasiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

prof. Krzysztof Jasiewicz

historyk i politolog
13.07.2021

- Piramidalnym nieporozumieniem jest twierdzenie, że w czasie Obławy Augustowskiej zginęły tylko 592 osoby - mówi Krzysztof Jasiewicz.

fot. Monika Kalicka

Andrzej Kulik

rzecznik Krajowego Rejestru Długów
8.07.2021

"Obawy przed wyjazdem za granicę, związane z możliwością zakażenia powodują, że ludzie wybierają wakacje w kraju, bo w Polsce jest łatwiej dotrzeć do lekarza, skorzystać z pomocy w przypadku zachorowania" - mówi Andrzej Kulik.

foto: Monika Kalicka

Aneta Afelt

z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego
6.07.2021

Eksperci przypominają, że jeśli nie zaszczepi się odpowiednia liczba osób, czeka nas czwarta fala epidemii. - Bardzo ważne, by osoby, które przeszły COVID, także się zaszczepiły - podkreśla dr Aneta Afelt.


Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2021

Podlascy maturzyści najlepsi w Polsce. Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, to właśnie w naszym województwie najwięcej uczniów zdało egzamin dojrzałości. Pozytywny wynik uzyskało 81,5 % zdających.

Lech Kołakowski, fot. Adam Dąbrowski

Lech Kołakowski

podlaski poseł
2.07.2021

"Wróciłem do obozu Zjednoczonej Prawicy, żeby zrealizować obietnice złożone rolnikom" - powiedział Polskiemu Radiu Białystok poseł Lech Kołakowski.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
1.07.2021

"Pakiet badań może wykonać każdy Polak powyżej 40. roku życia, raz, do końca tego roku" - mówi Maciej Olesiński.


Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
30.06.2021

"Przed wyjazdem do danego kraju musimy sprawdzić, jakie panują tam obostrzenia sanitarne, żebyśmy po wylądowaniu się nie zdziwili, że czegoś nie mamy, np. testu, paszportu covidowego, że czegoś nam zabrakło i będziemy musieli udać się na kwarantannę hotelową albo zapłacić kilkaset euro za wykonanie testów" - mówi Szymon Bielonko.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
28.06.2021

Wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło został wiceprezesem Partii Porozumienie.

fot. Sylwia Krassowska

Adam Niedzielski [wideo]

minister zdrowia
28.06.2021

"Wszyscy widzimy, że głównym zagrożeniem epidemicznym są teraz nowe mutacje, rozwijające się w różnych krajach na świecie i stąd ta decyzja o obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie. Ona rzeczywiście jest utrudnieniem, ale to zdrowie publiczne jest w tej chwili najważniejsze" - mówi Adam Niedzielski.


Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski
25.06.2021

"Myślę, że uczniowie wrócą do tej szkoły, którą znają. Mam nadzieję, że będą to zajęcia stacjonarne, z tymi samymi kolegami i koleżankami, z tymi samymi nauczycielami, a po wakacjach wrócą wypoczęci i stęsknieni ponownie ze szkołą" - mówi Dariusz Piontkowski.

foto: Monika Kalicka

kapitan Przemysław Gilewski

dyżurny operacyjny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku
25.06.2021

Połamane na drogi drzewa, zerwane dachy, zalane piwnice - tak wygląda krajobraz po burzach w wielu miejscach w regionie.

Bogdan Bakunowicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Krysiewicz, fot. Marcin Gliński

Bogdan Bakunowicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Krysiewicz

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
25.06.2021

"Myślę, że poprzez te maratony rozpropagujemy nasz region, województwo, bo mamy naprawdę piękny region do jeżdżenia na rowerze, bycia z przyrodą" - mówi Dariusz Zakrzewski.


Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
24.06.2021

Zmiany w Polskim Ładzie proponuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Elżbieta Lichanów, fot. Sylwia Krassowska

Elżbieta Lichanów

dyrektor Regionalnego Biura Miss Polski
24.06.2021

"Nie trzeba mieć talii osy i klasycznych wymiarów 90x60x90, trzeba mieć 'to coś', błysk w oku, umiejętność chodzenia, prezentacji. To wszystko jest teraz bardziej brane pod uwagę niż kiedyś" - mówi Elżbieta Lichanów.

prof. Tomasz Zdrojewski, fot. własne

prof. Tomasz Zdrojewski

ekspert Komitetu Zdrowia Publicznego PAN
24.06.2021

"Potrzebne są szybkie działania, twarde decyzje. Trzeba wrócić do prewencji, do szybszego rozpoznawania wszystkich czynników ryzyka, które powodują zawał, udary, choroby nowotworowe, choroby płuc. Trzeba przeciwdziałać depresji w młodym pokoleniu i wszystkim sprawom, które pogarszają zdrowie psychiczne" - mówi nasz gość.


Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

wiceminister funduszy i polityki regionalnej
23.06.2021

Ponad połowa parlamentarzystów z Porozumienia może przejść do powstającej Partii Republikańskiej - uważa podlaski poseł Zjednoczonej Prawicy Jacek Żalek.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
22.06.2021

"W historii medycyny nie wynaleziono niczego skuteczniejszego w zapobieganiu chorób zakaźnych jak szczepienia, więc nie cofajmy się do średniowiecza" - mówi prof. Robert Flisiak.

Jacek Bogucki, fot. Monika Kalicka

Jacek Bogucki

senator Prawa i Sprawiedliwości
21.06.2021

"Inwestowanie w małych miejscowościach i tworzenie tam nowych miejsc pracy - to najważniejszy dla mieszkańców podlaskich wsi punkt nowego programu Zjednoczonej Prawicy" - mówi senator Prawa i Sprawiedliwości Jacek Bogucki.


Andrzej Piaseczny na Białystok - miasto dobrej muzyki,26 sierpnia 2018, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Piaseczny

piosenkarz
18.06.2021

"Ten album jest takim prezentem, który postanowiłem sobie zrobić, udało się też namówić dziesięcioro moich przyjaciół-artystów i tak powstała płyta 50/50" - mówi Andrzej Piaseczny.

Anna Goławska, źródło: MZ

Anna Goławska

wiceminister zdrowia
18.06.2021

"Certyfikat covidowy uprawnia do swobodnego przemieszczania się, podróżowania, nie musimy odbywać kwarantanny czy stosować innych restrykcji, które obowiązują w danym kraju" - mówi Anna Goławska.

Grzegorz Kuczyński, fot. własne

Grzegorz Kuczyński

ekspert z Warsaw Institute
17.06.2021

"Wątpię, żeby szczyt w Genewie ograniczył agresywne działania Federacji Rosyjskiej. Putin, pokazując się z Bidenem w świetle kamer, na pewno wzmocnił swoją pozycję" - mówi Grzegorz Kuczyński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok