Radio Białystok | Gość | dr Beata Galińska-Skok - wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii

18.09.2020, 07:50, akt. 12:52

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka

Z dr Beatą Galińską-Skok rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W województwie podlaskim od wielu lat nie ma całodobowego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. I na to w swoim ostatnim raporcie wskazuje Najwyższa Izba Kontroli. Niewiele jest też poradni i w ogóle brakuje specjalistów z tej dziedziny.

O tym z wojewódzkim konsultantem w dziedzinie psychiatrii dr Beatą Galińską-Skok ze Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: W Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy, gdzie pani doktor pracuje, jest ognisko koronawirusa. Kilka dni temu zakażenie wykryto tam bodajże u 10 pacjentów i 11 pracowników. Jak w tej chwili wygląda sytuacja? Jak funkcjonuje szpital?


dr Beata Galińska-Skok: Szpital funkcjonuje w reżimie sanitarnym. Ognisko jest na jednym z oddziałów ogólnopsychiatrycznych, w związku z tym oddział ten jest zamknięty dla osób z zewnątrz. Przebywają tam tylko osoby, które są na bieżąco monitorowane, odizolowane od reszty. Na bieżąco monitorowany jest stan zakażenia koronawirusem, w związku z tym ja również muszę przebywać w reżimie sanitarnym. Dlatego rozmawiamy przez telefon.


Wstrzymaliście przyjmowanie pacjentów. Jak długo może potrwać ta sytuacja? Czy udało się już ustalić źródło zakażenia?


Prawdopodobnie źródłem zakażenia była jedna z osób przyjętych.


Czyli pacjent.


Tak, tak nam się wydaje. Przypuszczamy, że oddział będzie zamknięty co najmniej dwa tygodnie.


Będziemy śledzić tę sytuację i o wszystkim na bieżąco informować. Przejdźmy teraz do ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat dostępności leczenia psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. Generalnie wniosek jest taki, że dostęp ten jest nierówny w skali kraju. Nasze województwo jest niestety chyba już nie w kategorii B, jak się często o nas mówi, ale nawet C. Od wielu lat nie ma u nas całodobowego oddziału dla dzieci i młodzieży. Te dane w raporcie pochodzą z końcówki 2018 roku. Pytamy z nadzieją: czy przez te dwa lata coś się zmieniło?


Tak. Zmieniło się to, że zostały podjęte różne działania, aby poprawić tę sytuację. Rzecznik Praw Pacjenta spotykał się w urzędzie wojewódzkim z przedstawicielami władz wojewódzkich, samorządowych, też uniwersyteckich pionu lecznictwa psychiatrycznego. Wydaje mi się, że to było właśnie w 2018 roku.

Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku udało się razem z władzami samorządowymi pozyskać fundusze na budowę oddziału stacjonarnego dla dzieci i młodzieży w Białymstoku. Mieściłby się on na terytorium dwóch szpitali - USK i DSK - jednak byłby budynkiem wydzielonym. Byłaby tam również klinika psychiatrii dorosłych, ale podlegająca pod Dziecięcy Szpital Kliniczny.


Mówi pani o nowoczesnym Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UDSK, które ma powstać - jak wszystko dobrze pójdzie - za dwa lata.


Tak. Natomiast do tego czasu udało się pozyskać pracowników do oddziału dziecięcego dziennego w szpitalu dziecięcym. Niesty jeśli chodzi o opiekę stacjonarną, to pacjenci z województwa podlaskiego muszą korzystać z ośrodków ościennych. Najczęściej jest to placówka w Józefowie pod Warszawą.


Z ostatniego raportu NIK wynika też, że oprócz szpitalnych oddziałów psychiatrycznych brakuje również poradni psychiatrycznych. W naszym regionie także jestem z tym problem. Jest bodajże sześć poradni w całym województwie, trzy w Białymstoku. To kropla w morzu potrzeb.


Tak. Problem wynika z tego, że nie ma lekarzy psychiatrów, którzy byliby zatrudnieni w tych poradniach. Generalnie w naszym kraju jest mała liczba lekarzy tej specjalności, 1/3 jest powyżej 55. roku życia. Jest też małe zainteresowanie tą specjalnością, czyli jak nie ma kto pracować, to nie ma poradni.


Dlaczego lekarze nie wybierają tej specjalizacji?


Wydaje mi się, że z powodu warunków pracy. Jest bardzo duże obciążenie przy małych możliwościach udzielania takiej wszechstronnej, zróżnicowanej pomocy przy różnych problemach dziecięcych. Nie tylko są to choroby psychiczne, ale również zaburzenia emocjonalne, zaburzenia zachowania, zaburzenia nerwicowe czy problemy rodzinne.


Co trzeba zrobić, co musi się zdarzyć, żeby się to zmieniło?


Jedna rzecz już się zdarzyła. Przy ministrze zdrowia powstał zespół, komitet zajmujący się właśnie reformą psychiatrii dziecięcej. Ukazało się już rozporządzenie ministra zdrowia, w którym mowa jest, że pomoc powinna być udzielona na trzech poziomach. Można tworzyć takie ośrodki i udzielać pomocy. Pierwszy poziom to psycholog i psychoterapeuta takiej poradni psychologicznej, czyli osoby, które rozpoznawałyby problem i udzielały pierwszej pomocy. Być może nie trzeba by było kontaktu z lekarzem psychiatrą, który dla wielu jest przecież stygmatyzujący.

Dopiero jak terapia psychoterapeuty i psychologa nie byłaby skuteczna albo diagnoza wskazywałaby na głębszy poziom zaburzeń, taka osoba byłaby przekierowana już do psychiatry dziecięcego, który miałby pracować w środowiskowym centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Czyli tak naprawdę dzisiejsza Poradnia Zdrowia Psychicznego to byłoby centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. W tym centrum oprócz poradni byłyby również oddział dzienny i zespół leczenia środowiskowego.

Jeżeli pomoc na tym etapie nie byłaby efektywna i skuteczna, dopiero wtedy dziecko trafiałoby do całodobowego ośrodka opieki psychiatrycznej.


To wersja deluxe. Idealnie by było, gdyby taka kompleksowa pomoc psychologiczno-psychiatryczna rzeczywiście była w Polsce dostępna. Ale wiadomo, że brakuje u nas nie tylko psychiatrów dziecięcych - na prywatne wizyty niestety czeka się miesiącami. Brakuje też psychologów w szkołach, są kolejki do poradni psychologiczno-pedagogicznych, więc młodzi ludzie mają problemy też nawet z tym pierwszym etapem, z tą wstępną diagnozą. A problem jest. Jak pokazują statystyki, coraz więcej młodych ludzi potrzebuje pomocy specjalistów, właśnie psychologów i psychiatrów. Gdzie oni mogą liczyć na tę pomoc?


Mogą liczyć na pomoc w takim wymiarze czasowym, a mianowicie cały czas kształcą się studenci psychologii. Zainteresowanie tym kierunkiem jest bardzo duże. Jeśliby na poziomie szkoły czy na poziomie poradni psychologiczno-pedagogicznej uruchomiono więcej miejsc pracy, to ta pomoc byłaby zdecydowanie bardziej dostępna. Tak mi się wydaje.


Rozumiem, że pozostaje nam mieć nadzieję, że młodzi lekarze będą wybierać specjalizację psychiatria dziecięca, że psychologów dziecięcych będzie więcej. Może trzeba podwyższyć im wynagrodzenia? Stworzyć jakieś dogodne warunki, żeby jednak opłacało się podejmować to ryzyko?


Ewidentnie psychiatria jest chyba jedną z najmniej dofinansowanych dziedzin medycyny. Psychiatria, a zwłaszcza psychiatria dziecięca, jest taką dziedziną, która musi współpracować też z innymi dziedzinami jak terapią rodzinną czy pomocą społeczną i różnymi ośrodkami wychowawczymi, czyli z całym pionem wychowawczym, edukacyjnym pomocy społecznej. Jest jednym z ognisk.


Ale pani też wołała psychiatrię dorosłych z jakiegoś powodu, prawda?


Tak, jakoś tak wyszło.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

Urszula Połowianiuk

zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
23.10.2020

"Spodziewaliśmy się tego, że na jesień może być wzrost zachorowań. To wynika też z naszych zachowań, wystarczy przejść się po ulicy i zobaczyć, że pewne zasady nie są respektowane, że my lekceważyliśmy tego wirusa" - mówi Urszula Połowianiuk.

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Marcin Gliński

kpt. Łukasz Wilczewski

rzecznik 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.10.2020

Wsparcie personelu medycznego przy pobieraniu wymazów, pomoc dla pracowników sanepidu, monitorowanie osób na kwarantannie - takie zadania mają teraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Docent Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka

Jan Kochanowicz

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
22.10.2020

"Plan przewiduje powstanie boksów jednoosobowych tak, abyśmy mogli pacjentów izolować i jednocześnie, żeby w prosty sposób był do każdego pacjenta dostęp" - mówi dyrektor USK.


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
21.10.2020

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
20.10.2020

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.


Marcin Kozłowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
19.10.2020

Polskie Radio Białystok organizuje kolejną edycję konkursu Niebieski Mikrofon. - Chcemy jeszcze bardziej pomóc w promocji muzykom z naszego regionu - podkreśla dziennikarz Marcin Kozłowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.10.2020

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.

nadinspektor Robert Szewc, fot. Marek Krupa/ podlaska.policja.gov.pl

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
17.10.2020

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. strefą czerwoną w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB
16.10.2020

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
15.10.2020

"To policjant będący na miejscu ocenia sytuację i decyduje jaką formę reakcji na wykroczenie podejmie. Może to być pouczenie, zwrócenie uwagi, mandat, a jeśli będzie to rażące złamanie prawa - nawet wniosek skierowany do sądu" - wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.

Jolanta Wołągiewicz, fot. Joanna Szubzda

Jolanta Wołągiewicz

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i Podlaskiej Redakcji Seniora
15.10.2020

- Należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe noszenie maseczek, czyli zakrywanie ust i nosa, i dezynfekcję rąk. Przestrzeganie tego, egzekwowanie i uświadamianie ludzi jest chyba ważniejsze od dawania osobom starszym ram czasowych na zrobienie zakupów.


Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka

Zdzisław Babicz

nauczyciel
14.10.2020

"W szkołach trzeba przeprowadzić badanie przesiewowe i wtedy podejmować decyzje odnośnie zajęć zdalnych" - sugeruje Zdzisław Babicz.

Joanna Torbé, źródło: archiwum prywatne

Joanna Torbé

z Business Center Club
13.10.2020

- Przedsiębiorcy żyją w tej chwili w dużej niepewności, co przekłada się też na kwestie zatrudnienia. Pracodawcy przyjmują do pracy z ostrożnością lub w ogóle, czasem są limity na tworzenie nowych etatów, a część firm pracowników zwalnia - mówi Joanna Torbé.

Zbigniew Bohdziewicz, foto: Monika Kalicka

Zbigniew Bohdziewicz

dyrektor podlaskiego oddziału PKO BP
13.10.2020

Pandemia koronawirusa, jak twierdzi wielu ekonomistów, wciąż negatywnie wpływa na naszą gospodarkę, niektóre branże mocno odczuwają skutki Covid-19. Jednak bardzo wiele firm notuje znaczący wzrost obrotów i zysków.


Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adrian Chabowski

prorektor do spraw kształcenia UMB
12.10.2020

Jako uczelnia medyczna zakazujemy naszym organizacjom studenckim jakichkolwiek imprez, nie rekomendujemy spotkań towarzyskich, apelujemy o rozsądek. Rozważamy też zmianę harmonogramu zajęć - mówi prof. Adrian Chabowski.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
9.10.2020

W pierwszej kolejności Straż Miejska będzie informować o nowych nakazach, m.in. o obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że najpierw powinniśmy apelować i informować - podkreśla Przemysław Tuchliński.

foto: Monika Kalicka

Ewa Zgiet, Beata Galińska-Skok, Nadzieja Sołowiej

dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
9.10.2020

Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.


Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Leszczyński

prezes Podlaskiej Izby Rolniczej
8.10.2020

"To ustawa szkodliwa dla polskiego rolnictwa, ale kompromis jest możliwy" - mówi Grzegorz Leszczyński.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
7.10.2020

"Sytuacje bardzo lekceważącego podejścia ze strony osób niestosujących się do obostrzeń kończą się nawet tym, że policjanci sporządzają notatkę i wysyłają wniosek o ukaranie do sądu. Ale kiedy mówimy o roztargnieniu, policjant ma do dyspozycji takie środki jak np. pouczenie".

Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz

koordynatorka Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii
6.10.2020

W województwie podlaskim około 600 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Z każdym rokiem tych przypadków jest więcej o przynajmniej 50. Październik jest miesiącem walki z tą chorobą. Walki, która teraz - przez pandemię - jest jeszcze trudniejsza.


Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
6.10.2020

"My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów bez kwarantanny był ograniczony tylko do woj. podlaskiego i lubelskiego" - mówi Adam Abramowicz.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku
5.10.2020

- To od każdego człowieka zależy, czy przestrzega zasad związanych z koronawirusem. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń, (...) żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.

prof. Elżbieta Smułkowa, fot. PRB

prof. Elżbieta Smułkowa

pierwsza ambasador RP w Mińsku w latach 1992-1995
2.10.2020

Tak wielka skala protestów na Białorusi przeciwko fałszerstwom wyborczym Aleksandra Łukaszenki jeszcze przed wyborami była nie do przewidzenia.


Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
2.10.2020

"Musimy się zastosować do tych zasad, do obostrzeń sanitarnych, które są, żeby epidemia bardziej się nie rozszerzała" - apeluje starosta.

fot. Monika Kalicka

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku
1.10.2020

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
30.09.2020

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
29.09.2020

- Próbowaliśmy stworzyć siatkę kontaktów i szukaliśmy źródła, gdzie mogło dojść do zakażenia. Na tej liście znalazło się przeszło 300 osób - mówi Wojciech Winnik.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista
29.09.2020

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.

Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej
28.09.2020

Wyborów przedterminowych nie będzie, rządów mniejszościowych również. Zjednoczona Prawica podpisała porozumienie koalicyjne. Co to oznacza dla opozycji?


Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.


Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok