Radio Białystok | Gość | Witold Karczewski - prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku

22.09.2020, 08:24, akt. 08:33

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka
Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Z Witoldem Karczewskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Na początku pandemia, później napięta sytuacja na Białorusi po wyborach prezydenckich. Te wydarzenia mocno wpłynęły na sytuację podlaskich przedsiębiorców. Jak sobie radzą w tym trudnym roku? - o tym z prezesem Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku Witoldem Karczewskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Panie Prezesie jak wygląda teraz eksport z Polski, z województwa podlaskiego na wschód? Aleksandr Łukaszenka straszył zamknięciem granic, ale póki co to się nie wydarzyło.


Witold Karczewski: Na razie ten eksport odbywa się normalnie, towary są odprawiane, są wysyłane, przekraczają granicę. Nie wiemy, co będzie dalej, jak to się zmieni. Słyszymy, że w tym obrocie prywatnym, indywidualnym, jakieś towary polskie są zabierane, towarów polskich nie można przewozić, natomiast nie ma żadnych zmian, normalnie to wszystko funkcjonuje. Jest mniejszy ruch, w związku z tym dość szybko towary przyjeżdżają granicę.


Rozumiem, że w pańskiej firmie ta współpraca układa się tak, jak dotychczas, żadnych problemów większych nie ma. 


Na razie układa się dobrze, natomiast oczywiście takie zapowiedzi budzą pewne obawy, bo nie wiadomo, co może być, jak to będzie. Są pewne zobowiązania, podpisane kontrakty, ale myślę, że strona białoruska nie wykona tego, że zostaną zamknięte granice, że nie będą towary przepływały, ponieważ te towary, te artykuły, te komponenty również są potrzebne, żeby gospodarka białoruska normalnie funkcjonowała. Dlatego przy racjonalnym myśleniu, myślę, że to będzie funkcjonowało normalnie.


Nie wierzę, że przedsiębiorcy nie zakładają różnych scenariuszy, również takiego, że te granice jednak będą zamknięte. Co wtedy?


Jak granice będą zamknięte, ruch towarów będzie wstrzymany, będą określone kłopoty, ponieważ przedsiębiorcy nie żyją z dnia na dzień, planuję się pewne rozwiązania, będą szukali alternatywnych rynków, gdzie te towary, gdzie swoje usługi będą mogli umieścić. Nie będzie to proste, nie będzie to łatwe, ale ja uważam, że do tego z pewnością nie dojdzie, ponieważ obie strony poniosłyby straty.


Rynek białoruski dla podlaskich przedsiębiorców - czy to jest duży rynek?


Jest to znaczący rynek dla podlaskich przedsiębiorców, dla polskich przedsiębiorców. Polska jest w pierwszej piątce, jeżeli chodzi o obroty z Białorusią, natomiast jest tu jeszcze jedna ogromna zaleta - jest to sąsiad, jest to bliski rynek, w związku z tym samochody, które są załadowane jednego dnia - następnego dnia już są u partnera białoruskiego. 

Natomiast również jest import z drugiej strony - gazu i innych artykułów, w związku z tym są powiązania, są zależności i one są bardzo istotne. Każdy rynek trzeba szanować bez względu na jego wielkość. Jedni dobrze funkcjonują na tym rynku, drudzy na tamtym, dlatego rynek białoruski też bardzo ważny jest dla Podlasia i dla Polski, natomiast praktycznie mało funkcjonuje ten handel przygraniczny, ten mały ruch przygraniczny, indywidualny. To też wzmacnia naszą gospodarkę, jak przyjeżdżali turyści, obywatele Białorusi, kupowali wiele artykułów, napędzało to również naszą gospodarkę.


Każdy rynek trzeba szanować bez względu na wielkość, a czy też bez względu na sytuację polityczną na tym rynku?


Sytuacja polityczna bardziej należy do polityków. Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają. Naszym zadaniem jest gospodarka, wymiana towarowa, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, polityka wspomaga tę gospodarkę lub utrudnia funkcjonowanie gospodarki. Nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce. Widzimy, oglądamy, natomiast gospodarka dla nas jest najważniejsza.


W związku z sytuacją na Białorusi, ale też chyba głównie przez pandemię, cierpią handlowcy z naszego regionu, znacząca część klientów - Białorusinów - odpadła i nie robi zakupów w sklepach, chociażby w białostockich galeriach, czy też nie zostaje na noc w hotelach.


Oczywiście to jest dla nas niekorzystne. Pewne działy - hotelarstwo, gastronomia, turystyka - one najbardziej ucierpiały. Są takie wzloty i upadki, odmrażaliśmy tę gospodarkę, tarcze były różnego rodzaju, pomoc tym działom, niemniej to nie jest to, co było przed pandemią. 

Na dziś nasi mechanicy, nasi serwisanci mogą pojechać na Białoruś i wrócić, nie odbywamy kwarantanny. Natomiast gdyby przyjechała strona odwrotna, musi odbyć 14-dniową kwarantannę i tu jest problem pracowników białoruskich, którzy są zatrudnieni w naszych zakładach pracy, on po pewnym okresie musi wyjechać na Białoruś, wraca i 14 dni na kwarantannę. Są to określone koszta, zwracaliśmy się z tym i do wojewody, i nawet do prezesa Rady Ministrów, żeby to zmienić, żeby kwarantannę skrócić. 

Zasad trzeba przestrzegać, o wszystkie sprawy związane z COVID-em trzeba dbać, niemniej musi być to racjonalne, nie wszystkie koszty powinni ponosić przedsiębiorcy. My również w związku z pandemią, jako przedsiębiorcy, co roku wrześniu robimy wielką galę, koncert Izby Przemysłowo-Handlowej - w tym roku nie robimy, robimy tylko małe spotkanie, gdzie uhonorujemy przedsiębiorców za ich pracę, będzie też element COVID-owy, gdzie podziękujemy za wsparcie, pomoc medykom, ale robimy to w mniejszym zakresie. Rozumiemy, że nie można tego zrobić, że nie trzeba ponosić ryzyka. 


O tym, o czym pan wspomniał, mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz, który apeluje do premiera, o to, by zdjąć obowiązek odbycia kwarantanny dla Białorusinów przyjeżdżających do nas do pracy. On przedstawił tam takie zapisy na wzór małego ruchu granicznego, czyli Białorusini w promieniu 30-50 km od naszej granicy mogliby przekraczać granicę z Polską bez obowiązku kwarantanny. Jakie tutaj pan widzi możliwości, jak załatwić tę sprawę, żeby Białorusini mogli u nas pracować bezpiecznie, ale jednak bez dodatkowych kosztów i bez dodatkowego czasu?


Między innymi to stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw jest wynikiem naszego wniosku do rzecznika, że to należy zmienić. Ja widzę, żeby albo nie odbywać tej kwarantanny w ramach tego ruchu przygranicznego do 30 km, albo skrócić ją maksymalnie, ponieważ przedsiębiorcy są gotowi na swój koszt przebadać przyjeżdżającego pracownika i zobaczyć czy on jest zdrowy, czy chory. Podchodziliśmy do tego tematu, natomiast służby sanitarne stoją na stanowisku, że tak powinno być. My o to postulujemy, czy nam się uda, czy nie - nie wiemy. Natomiast chcielibyśmy, tak jak rzecznik mówi, skrócić tę kwarantannę.


Jak pozostałe branże w naszym regionie? Poruszyliśmy trochę kwestie przedsiębiorstw, które zatrudniają pracowników ze wschodu, galerii handlowych, czy branży hotelarskiej, a jak pozostałe?


Przedsiębiorcy kolejny raz pokazali, że w trudnej sytuacji potrafią znaleźć rozwiązanie i w miarę funkcjonują normalnie, w miarę zakłady funkcjonują, nie ma większych problemów. Niemniej nie wiemy, co będzie dalej. Wszyscy mówią o ewentualnej drugiej fali, jak to wpłynie? Słyszymy, że nie będzie kolejnych przestojów, nie będzie kolejnych zahamowań, ale my tego dzisiaj nie wiemy, w różnych krajach sytuacja różnie wygląda.


Jaką lekcję wyciągnęli przedsiębiorcy na wypadek drugiej fali, czy chociażby innej epidemii, czy innego kryzysu?


To bardzo trudne pytanie. Przedsiębiorcy wyciągnęli lekcję jedną zasadniczą, że zawsze muszą być czujni, że zawsze nie wiadomo co ich czeka. Zakładało się, że będzie wspaniały rok, rozpoczęliśmy ten rok, były plany, raptem to wszystko się łamie. Zawsze jest taka zasada, że licz na wszystkich, ale pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na siebie najbardziej.


Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

Urszula Połowianiuk

zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
23.10.2020

"Spodziewaliśmy się tego, że na jesień może być wzrost zachorowań. To wynika też z naszych zachowań, wystarczy przejść się po ulicy i zobaczyć, że pewne zasady nie są respektowane, że my lekceważyliśmy tego wirusa" - mówi Urszula Połowianiuk.

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Marcin Gliński

kpt. Łukasz Wilczewski

rzecznik 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.10.2020

Wsparcie personelu medycznego przy pobieraniu wymazów, pomoc dla pracowników sanepidu, monitorowanie osób na kwarantannie - takie zadania mają teraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Docent Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka

Jan Kochanowicz

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
22.10.2020

"Plan przewiduje powstanie boksów jednoosobowych tak, abyśmy mogli pacjentów izolować i jednocześnie, żeby w prosty sposób był do każdego pacjenta dostęp" - mówi dyrektor USK.


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
21.10.2020

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
20.10.2020

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.


Marcin Kozłowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
19.10.2020

Polskie Radio Białystok organizuje kolejną edycję konkursu Niebieski Mikrofon. - Chcemy jeszcze bardziej pomóc w promocji muzykom z naszego regionu - podkreśla dziennikarz Marcin Kozłowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.10.2020

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.

nadinspektor Robert Szewc, fot. Marek Krupa/ podlaska.policja.gov.pl

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
17.10.2020

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. strefą czerwoną w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB
16.10.2020

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
15.10.2020

"To policjant będący na miejscu ocenia sytuację i decyduje jaką formę reakcji na wykroczenie podejmie. Może to być pouczenie, zwrócenie uwagi, mandat, a jeśli będzie to rażące złamanie prawa - nawet wniosek skierowany do sądu" - wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.

Jolanta Wołągiewicz, fot. Joanna Szubzda

Jolanta Wołągiewicz

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i Podlaskiej Redakcji Seniora
15.10.2020

- Należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe noszenie maseczek, czyli zakrywanie ust i nosa, i dezynfekcję rąk. Przestrzeganie tego, egzekwowanie i uświadamianie ludzi jest chyba ważniejsze od dawania osobom starszym ram czasowych na zrobienie zakupów.


Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka

Zdzisław Babicz

nauczyciel
14.10.2020

"W szkołach trzeba przeprowadzić badanie przesiewowe i wtedy podejmować decyzje odnośnie zajęć zdalnych" - sugeruje Zdzisław Babicz.

Joanna Torbé, źródło: archiwum prywatne

Joanna Torbé

z Business Center Club
13.10.2020

- Przedsiębiorcy żyją w tej chwili w dużej niepewności, co przekłada się też na kwestie zatrudnienia. Pracodawcy przyjmują do pracy z ostrożnością lub w ogóle, czasem są limity na tworzenie nowych etatów, a część firm pracowników zwalnia - mówi Joanna Torbé.

Zbigniew Bohdziewicz, foto: Monika Kalicka

Zbigniew Bohdziewicz

dyrektor podlaskiego oddziału PKO BP
13.10.2020

Pandemia koronawirusa, jak twierdzi wielu ekonomistów, wciąż negatywnie wpływa na naszą gospodarkę, niektóre branże mocno odczuwają skutki Covid-19. Jednak bardzo wiele firm notuje znaczący wzrost obrotów i zysków.


Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adrian Chabowski

prorektor do spraw kształcenia UMB
12.10.2020

Jako uczelnia medyczna zakazujemy naszym organizacjom studenckim jakichkolwiek imprez, nie rekomendujemy spotkań towarzyskich, apelujemy o rozsądek. Rozważamy też zmianę harmonogramu zajęć - mówi prof. Adrian Chabowski.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
9.10.2020

W pierwszej kolejności Straż Miejska będzie informować o nowych nakazach, m.in. o obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że najpierw powinniśmy apelować i informować - podkreśla Przemysław Tuchliński.

foto: Monika Kalicka

Ewa Zgiet, Beata Galińska-Skok, Nadzieja Sołowiej

dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
9.10.2020

Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.


Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Leszczyński

prezes Podlaskiej Izby Rolniczej
8.10.2020

"To ustawa szkodliwa dla polskiego rolnictwa, ale kompromis jest możliwy" - mówi Grzegorz Leszczyński.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
7.10.2020

"Sytuacje bardzo lekceważącego podejścia ze strony osób niestosujących się do obostrzeń kończą się nawet tym, że policjanci sporządzają notatkę i wysyłają wniosek o ukaranie do sądu. Ale kiedy mówimy o roztargnieniu, policjant ma do dyspozycji takie środki jak np. pouczenie".

Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz

koordynatorka Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii
6.10.2020

W województwie podlaskim około 600 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Z każdym rokiem tych przypadków jest więcej o przynajmniej 50. Październik jest miesiącem walki z tą chorobą. Walki, która teraz - przez pandemię - jest jeszcze trudniejsza.


Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
6.10.2020

"My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów bez kwarantanny był ograniczony tylko do woj. podlaskiego i lubelskiego" - mówi Adam Abramowicz.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku
5.10.2020

- To od każdego człowieka zależy, czy przestrzega zasad związanych z koronawirusem. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń, (...) żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.

prof. Elżbieta Smułkowa, fot. PRB

prof. Elżbieta Smułkowa

pierwsza ambasador RP w Mińsku w latach 1992-1995
2.10.2020

Tak wielka skala protestów na Białorusi przeciwko fałszerstwom wyborczym Aleksandra Łukaszenki jeszcze przed wyborami była nie do przewidzenia.


Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
2.10.2020

"Musimy się zastosować do tych zasad, do obostrzeń sanitarnych, które są, żeby epidemia bardziej się nie rozszerzała" - apeluje starosta.

fot. Monika Kalicka

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku
1.10.2020

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
30.09.2020

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
29.09.2020

- Próbowaliśmy stworzyć siatkę kontaktów i szukaliśmy źródła, gdzie mogło dojść do zakażenia. Na tej liście znalazło się przeszło 300 osób - mówi Wojciech Winnik.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista
29.09.2020

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.

Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej
28.09.2020

Wyborów przedterminowych nie będzie, rządów mniejszościowych również. Zjednoczona Prawica podpisała porozumienie koalicyjne. Co to oznacza dla opozycji?


Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.


Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok