Radio Białystok | Gość | Agnieszka Rzeszewska - szefowa oświatowej "Solidarności" w Podlaskiem

Agnieszka Rzeszewska

szefowa oświatowej "Solidarności" w Podlaskiem

29.10.2020, 07:54, akt. 12:04

"Żadna forma zdalnej nauki nigdy nie będzie tak dobra jak bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem, nawet w tych klasach starszych. Miejmy nadzieję, że to szaleństwo za jakiś czas się skończy i będziemy mogli wrócić do stacjonarnej nauki".

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka
Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Z Agnieszką Rzeszewską rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O wprowadzenie dodatku dla nauczycieli pracujących w szkołach w czasie pandemii apeluje oświatowa "Solidarność".

Między innymi o tym, ale też o zdalnym nauczaniu i współpracy z nowym ministrem edukacji z szefową oświatowej "Solidarności" w Podlaskiem Agnieszką Rzeszewską rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania "Solidarności" w związku z sytuacją epidemiczną chce wprowadzenia specjalnego dodatku dla nauczycieli i opiekunów pracujących bezpośrednio z dziećmi w przedszkolach i szkołach. Skąd ten pomysł?


Agnieszka Rzeszewska: Trzeba na to spojrzeć z kilku stron. Rozumiemy oczywiście doskonale rodziców, którzy muszą chodzić do pracy, żeby gospodarka funkcjonowała. Rozumiemy też doskonale, że nie są przygotowani do tego, żeby prowadzić lekcje z własnymi dziećmi. Przerobiliśmy to na wiosnę. Młodsze dzieci zdecydowanie nie radzą sobie tak dobrze ze zdalnym nauczaniem jak dzieci starsze.

Ale trzeba też na to popatrzeć oczami nauczycieli, którzy są codziennie w bardzo bliskim, bezpośrednim kontakcie z dziećmi. Jak wiemy, małe dzieci częściej są nosicielami wirusa, niż chorują. Dorośli są na to bardziej narażeni. Nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego musi podejść do każdego ucznia, przytrzymać mu rękę, kiedy uczy go pisania liter. Nie da się wszystkiego zrobić na odległość, ten kontakt musi być naturalnie bliski. Dlatego uważamy, że jakieś wsparcie finansowe w tej sytuacji jest potrzebne.

Ale można też na to spojrzeć oczami tych nauczycieli, którzy pracują z dziećmi starszymi, robią to zdalnie i poświęcają na to dużo więcej czasu, niż robili to w warunkach stacjonarnych. Można też na to spojrzeć oczami osób, które na co dzień pracują z ludźmi, choćby sprzedawcy w sklepach, którzy mają bezpośredni kontakt z klientami. Trudno jest nie narazić się na krytykę innych środowisk, ale jednak to niebezpieczeństwo dla nauczycieli przedszkoli i opiekujących się młodszymi dziećmi jest duże. Stąd taki pomysł.


Ile miałaby wynosić kwota dodatku dla nauczycieli, którzy pracują w szkołach w czasie pandemii?


Nie odpowiem na to pytanie, bo takie kwoty w ogóle nie padły. Chodzi o to, by zacząć rozmawiać o jakichś systemowych rozwiązaniach, o tym, by być może zapisać to do katalogu warunków trudnych, które nas spotkały. Chodzi o samą zasadę.


Jak "Solidarność" ocenia dostęp nauczycieli i uczniów starszych klas do odpowiedniego sprzętu do nauki zdalnej? Jak też nauczyciele - zdaniem związkowców - są wspierani w opanowaniu i w organizacji lekcji online?


Wszystko zależy od konkretnej szkoły, od konkretnego dyrektora, od tego, jak sobie poradził w tym pierwszym okresie i jak przygotował swoich nauczycieli. Wiem, że nie tylko w terenie, bo dochodzą mnie głosy, ale też i w szkołach białostockich nie wszyscy nauczyciele zostali przygotowani - tzn. nie przeszli odpowiednich szkoleń, nie mieli ich na tyle dużo, żeby się dzisiaj czuć swobodnie w zdalnym nauczaniu. Wiele szkół jeszcze nie ma sprzętu. I co jest najistotniejsze, żadna forma zdalnej nauki nigdy nie będzie tak dobra jak bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem, nawet w tych klasach starszych. Myślę tu zwłaszcza o klasach maturalnych i klasach ósmych, które szykują się do egzaminu. Miejmy nadzieję, że to szaleństwo za jakiś czas się skończy i będziemy mogli wrócić do normalności, do nauki stacjonarnej.


Co z tymi rocznikami, które mają w przyszłym roku egzaminy? Mówi się o zmianie ich poziomu. Czy jest to w ogóle możliwe?


Minister Czarnek wygłosił komunikat, z którego wynika, że rozpoczynają się prace nad tym, by nieco okroić materiał potrzebny do zdania egzaminów maturalnego i ósmoklasisty. Na pewno młodzieży jest trudniej, zwłaszcza że ten okres trwa już dosyć długo, bo całą wiosnę i teraz na nowo ta niepewność przez jakiś czas utrudnia edukację, więc być może jest to dobra droga, by zrezygnować chociaż z części materiału. Aczkolwiek matura to matura - powinna być na wysokim poziomie, ale trzeba też zrozumieć, że sytuację mamy drastycznie inną od normalnej i trzeba wyjść młodzieży naprzeciw.


Jak pani zdaniem układa się początek współpracy związkowców z "Solidarności" z ministrem Czarnkiem?


Na razie jeszcze tej współpracy nie ma. Jako sekcja krajowa czekamy na odpowiedź na zaproszenie. Było pierwsze spotkanie, na którym każdy ze związków wyraził swoje zdanie. Na razie nic poza tym. Czy spełnią się oczekiwania? Mówił o podwyżkach dla nauczycieli. Czy rzeczywiście tak będzie? Daj Boże.

My jako "Solidarność" w ogóle zmierzamy do tego, by usystematyzować nasz sposób wynagradzania, który ciągle jest daleki od średnich wynagrodzeń w kraju. Chcielibyśmy, żeby był powiązany właśnie z tym z systemem średnich płac. To jest nasze niespełnione oczekiwanie z porozumienia, jakie zawarliśmy 7 kwietnia 2019 roku. Czekamy na te rozwiązania. Póki co pan minister jeszcze się z nami nie spotkał.


Jak dużo brakuje nauczycielom do płac, które chciałaby "Solidarność"?


Naszym celem jest taka systematyzacja płac, żeby tych najmłodszych, którzy przychodzą do zawodu, zachęcić też pensją. Dzisiaj magister, który przychodzi z przygotowaniem pedagogicznym, ma około 2 800 zł, więc są to niewielkie pieniądze, niewiele różnią się od pensji minimalnej. Chcielibyśmy, żeby ci ludzie, którzy mają w sobie pasję i powołanie, mieli też godną pensję już na początku. Oni też zakładają rodziny, potrzebują na start jakichś pieniędzy, a pensja nie różni się wiele od pracownika, który nie musi mieć żadnych kwalifikacji. Tu na pewno jest duża potrzeba.


Minister Czarnek już przekonywał, że konieczne jest odbudowanie autorytetu nauczyciela. Czy między innymi w ten sposób miałoby się to odbyć?


Myślę, że na autorytet nauczyciela składa się wiele elementów. Przed wojną byliśmy uposażeni na poziomie oficerów, więc na pewno pensja budzi respekt i daje szacunek w społeczeństwie. Ale musimy też być dla młodych ludzi autorytetem moralnym, doskonalić się ciągle tak, by umieć odpowiadać na ich pytania, żeby nas szanowano za wiedzę, umiejętności i za postawę życiową, byśmy umieli się zachować tak, by chcieli nas naśladować, żebyśmy byli dla nich wzorem.


Co się stało, że autorytet nauczyciela jest mocno zachwiany?


Przez wiele lat pensja była bardzo niska, więc nie mieliśmy szacunku finansowego. Uczeń przyjeżdża do szkoły luksusowym samochodem a nauczyciel autobusem. To krok po kroku budowało też pewnie w środowisku takie odczucie, że nauczyciel to ten biedny. Przypomnijmy sobie choćby "Dzień świra".

Ci zaangażowani nauczyciele, którzy z pasją wykonują swój zawód, nie liczą się z pieniędzmi, ale miło by było, gdyby żyli godnie za swoje oddanie i poświęcenie. Nauczyciel powinien mieć etat na tyle dobrze opłacany, żeby nie chcieć szukać innego zajęcia, żeby oddać się w całości tej właśnie konkretnej szkole, żeby być do dyspozycji swoich podopiecznych, którzy szukają często właśnie kontaktu, bo rodzicom nie wszystko chcą powiedzieć. Jest wielu nauczycieli, którzy są powiernikami dla swoich uczniów. I ci są najcenniejsi. Chcielibyśmy, żeby było im wygodnie i tak, żeby można było utrzymać ten wysoki poziom.


Wiem, że w dzisiejszych czasach ciężko jest cokolwiek oszacować, ale kiedy spodziewa się pani, że uczniowie wrócą do szkół?


Z informacji, jakie docierają z ministerstwa, wynikało, że pierwszy termin to chyba 8 listopada, ale mam wątpliwości. Myślę, że jak liczba zakażeń będzie wzrastać, to nikt się nie doważy posłać uczniów do szkoły, choćby ze względu na to, że nauczyciele się szybko wykruszają. A jak się wykruszają nauczyciele, to nie ma kto uczyć, więc lepiej, żeby oni jednak byli zdrowi i mogli nauczać. Jak wypadnie jeden uczeń, to klasa dalej funkcjonuje, ale jak wypada jeden, drugi, trzeci nauczyciel, to już jest coraz trudniej. Musimy dbać o zdrowie nauczycieli, żeby system się od nie rozjechał.

Póki co jesteśmy w domu, ci, którzy chcą, mają prawo nauczać w szkole, korzystając ze sprzętów. Życzę wszystkim, żeby jak najszybciej ta pandemia wygasła i żebyśmy wrócili do normalności, za którą wszyscy tęsknią.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Andrzej Piaseczny na Białystok - miasto dobrej muzyki,26 sierpnia 2018, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Piaseczny

piosenkarz
18.06.2021

"Ten album jest takim prezentem, który postanowiłem sobie zrobić, udało się też namówić dziesięcioro moich przyjaciół-artystów i tak powstała płyta 50/50" - mówi Andrzej Piaseczny.

Anna Goławska, źródło: MZ

Anna Goławska

wiceminister zdrowia
18.06.2021

"Certyfikat covidowy uprawnia do swobodnego przemieszczania się, podróżowania, nie musimy odbywać kwarantanny czy stosować innych restrykcji, które obowiązują w danym kraju" - mówi Anna Goławska.

Grzegorz Kuczyński, fot. własne

Grzegorz Kuczyński

ekspert z Warsaw Institute
17.06.2021

"Wątpię, żeby szczyt w Genewie ograniczył agresywne działania Federacji Rosyjskiej. Putin, pokazując się z Bidenem w świetle kamer, na pewno wzmocnił swoją pozycję" - mówi Grzegorz Kuczyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.06.2021

"Ten półmaraton będzie wyglądał zupełnie inaczej niż to, do czego wszyscy są przyzwyczajeni, jest to edycja wyjątkowa. Po pierwsze biegamy w czerwcu, a zawsze biegaliśmy w maju, po drugie będzie edycja nocna po raz pierwszy od 2013 roku" - mówi organizator półmaratonu.

Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz

dr Tomasz Musiuk

z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Hajnówce
16.06.2021

"Najlepsze efekty na pewno by się uzyskiwało od razu po zakończeniu choroby, natomiast po dłuższym okresie ta rehabilitacja również jest potrzebna, jeśli pacjent odczuwa dolegliwości" - mówi dr Tomasz Musiuk.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
15.06.2021

"Zachęcam mieszkańców, żeby przyszli, wspólnie świętowali 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich, bo to jest także ich święto" - mówi Mariusz Chrzanowski.


Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Czarkowska

kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok
14.06.2021

"Reportaż polega na tym, jak ciekawie i intrygująco opowiedzieć czyjś los, jakieś wydarzenie, opowiedzieć o jakimś zjawisku w formie reportażu, któremu trzeba nadać formę, który trzeba przemyśleć i który musi mieć swoją dramaturgię" - mówi Agnieszka Czarkowska.

Mecze polskich spraw Stefan Szczepłek

Stefan Szczepłek

dziennikarz sportowy, komentator
14.06.2021

"Fakt, że jedziemy do Petersburga i gramy na rosyjskiej ziemi ze Słowakami i Szwedami to jest niecodzienna sytuacja" - mówi Stefan Szczepłek.

Jacek Dąbrowski, fot. Iza Dąbrowska

Jacek Dąbrowski

dziennikarz sportowy Radia Białystok
14.06.2021

"Czuć tutaj atmosferę mistrzostw Europy, bo w Petersburgu zaplanowano 8 spotkań. Jest głośno, jest mnóstwo kibiców, biało-czerwoni zapełniają ulice, zwłaszcza dzisiaj. Są billboardy, plakaty, piłki, gadżety, pamiątki, tłumy ludzi"- relacjonuje Jacek Dąbrowski.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
14.06.2021

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.

Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.

fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.

ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.

Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.

Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.


dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.


Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.


Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.

Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok