Radio Białystok | Gość | Adam Kamiński - koordynator Klastra Technologicznego Infotech

Adam Kamiński

koordynator Klastra Technologicznego Infotech

2.11.2020, 08:02, akt. 11:50

Administracja publiczna przechodzi na pracę zdalną. "Jestem przekonany, że będzie dużo problemów z wdrożeniem tego trybu. Mogę zaapelować, aby dać szanse urzędnikom i jutro nie wydzwaniać do urzędów. Sądzę, że będą potrzebowały jeszcze kilku dni, żeby się przygotować".

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka

Z Adamem Kamiński rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zgodnie z wytycznymi rządu pracownicy administracji państwowej przechodzą na pracę zdalną. Premier zaleca też, by jak najwięcej prywatnych firm organizowało pracę z domu. Czy jesteśmy na to przygotowani?


Adam Janczewski: Czy podlaskie urzędy są przygotowane na przejście na pracę zdalną?


Adam Kamiński: Przejście na pełną pracę zdalną wymaga przygotowań. Premier Morawiecki zapowiedział obligatoryjną zdalną pracę dla administracji publicznej. Problem jest tego typu, że nie wykonano żadnych testów. Możemy mieć problem ze zwykłą "zdzwonką" w godzinach porannych. O tej porze praktycznie cała Polska zaczyna już pracować. Większość firm IT, większość firm z realnej gospodarki przechodzi częściowo na pracę zdalną. Mamy zapchane łącza światłowodowe i problemy ze zwykłym połączeniem.

Jeżeli od jutra, decyzją odgórną wydaną w czwartek, w piątek cała administracja publiczna będzie pracowała zdalnie, to jestem przekonany, że będzie dużo problemów związanych z wdrożeniem tego trybu. Nawet mimo tego, że mieliśmy wiosenny lockdown i wtedy znaczna część administracji publicznej również pracowała w trybie zdalnym.


Żyjemy w pandemicznej rzeczywistości już od ponad pół roku. Czy był to wystarczający czas na to, by dostosować się do pracy online? Czy w ogóle jest taka możliwość, żeby w pełni się do tego dostosować?


Oczywiście, że jest możliwość. Może to źle sformułowane zdanie, ale "dzięki" pandemii wiele spraw, które dotychczas wydawały się nierozwiązywalne, zostało zmienionych. Spójrzmy nawet na oświatę. Jeśli chodzi o możliwość prowadzenia edukacji zdalnej, to szkoły poszły do przodu. O jakości tego nauczania możemy dyskutować, aczkolwiek już jest coraz lepiej. Natomiast to jest proces. Tego się nie da wykonać jednorazowo, jedną decyzją z dnia na dzień, praktycznie przez weekend przygotować administrację publiczną do tego, żeby wykonywała swoje obowiązki tak jak dotychczas.

Jestem sceptyczny co do tego, czy jutro wszystko będzie wykonane, ponieważ docierają do mnie sygnały, że nie ma jednoznacznych, klarownych przepisów, które by były wydane odpowiednio wcześniej, a mieliśmy na to czas.

Drugą kwestią jest wyposażenie. Do dzisiaj istnieją jednostki gminne, szczególnie w małych miejscowościach, które posiadają komputer, monitor, myszkę, klawiaturę, ale nie są wyposażone na przykład w kamery, nie ma laptopów. Urzędnicy, jeśli będą pracowali zdalnie, to będą robili to z domu. Jeśli będą pracowali z domu, nie mając odpowiednio wyposażonego sprzętu, to wątpię, żeby to była zdalna praca. Będzie to wykonywanie pewnych obowiązków w domu, ale to nie będzie system wytycznych, to nie będzie zorganizowane, to nie będzie na tyle wydajne, żeby można powiedzieć, że spełnia standardy.


Są problemy sprzętowe, a jak wyglądają umiejętności urzędników?


Chciałem właśnie do tego zmierzać. To jest trzeci i moim zdaniem najważniejszy krytyczny obszar. Jeśli chodzi o pracę zdalną urzędników, to podam przykład. Miałem przyjemność być urzędnikiem w latach 2006-10 w starostwie białostockim. Odpowiednio się przygotowując, udało się wprowadzić tam swego rodzaju system pracy hybrydowej. Urzędnicy starostwa powiatowego odpowiedzialni za wydawanie pozwoleń na budowę mieli jeden dzień tak zwanego home office'u, gdy - po zapewnieniu odpowiednich procedur i formalności - zabierali dokumentację techniczną do domu i pracowali tam jeden dzień. Oczywiście byliśmy przygotowani, został przeprowadzony pewien proces, przeszkoliliśmy tych urzędników, jak należy postępować.

Przyznam się, że byłem pozytywnie zaskoczony efektem. Jeden urzędnik w ciągu dnia pracy w starostwie, w normalnych warunkach, przygotowywał jedną decyzję pozwolenia na budowę. Natomiast w domu urzędnik był w stanie przygotować od pięciu do siedmiu takich decyzji, czyli jego efektywność wzrastała. Ale było to poprzedzone półrocznym przygotowaniem.

Mam nadzieję, że teraz były realizowane procesy szkoleniowe, że pokazywano urzędnikom, jak należy pracować zdanie, jak można przeprowadzać telekonferencje ze swoimi przełożonymi, że zostały wdrożone systemy do nadzorowania pracy, gdzie np. przełożony widzi, jak urzędnik wykonuje swoje obowiązki, na jakim jest etapie rozwiązywania jakiegoś problemu administracyjnego.

Mam nadzieję, aczkolwiek jest to nieco złudna nadzieja, ponieważ dotychczas nie udało mi się jeszcze spotkać takiego urzędu, który byłby na to przygotowany.


W trosce o społeczeństwo i o to, żebysmy mogli jutro spokojnie, w miarę bezproblemowo załatwić sprawy urzędowe, proszę o bezpłatną poradę od pana i Klastra Technologicznego. Jak szybko, sprawnie i najlepiej jeszcze tanio przygotować urząd do pracy zdalnej?


Przede wszystkim trzeba zacząć od szkoleń. W tym momencie są to również szkolenia online. Na pewno jest już tak, że urzędy przygotowywały się do tego, żeby móc swoim urzędnikom pomóc w pracy zdalnej. Słyszałem o takim przypadku w Urzędzie Miejskim w Białymstoku, gdzie zostały przygotowane pendrive'y z odpowiednim zabezpieczeniem, z systemem, VPN-em. Po włożeniu takiego pendrive'a nawet do domowego komputera możemy połączyć się bezpośrednio przez zabezpieczone łącze z urzędem i pracować zdalnie.

Takie rzeczy się już dzieją, natomiast brakowało odpowiednio wcześnie wiedzy, żeby się do tego przygotować. Dosłownie jak z cmentarzami, z dnia na dzień. Cóż mogę doradzić? Przede wszystkim wykazać się ogromną cierpliwością, zaplanować działania dla urzędników na najbliższe dwa tygodnie.

Natomiast do słuchaczy Radia Białystok mogę apelować, żeby dać szansę urzędnikom i jutro spróbować nie iść do urzędów, nie wydzwaniać. Sądzę, że instytucje te będą potrzebowały jeszcze dwóch, trzech, może czterech dni, żeby się przygotować i spróbować, praktycznie improwizując, realizować to, co do nich należy.


Rząd zaapelował także do prywatnych firm, aby w jak największym stopniu organizowały pracę zdalną. Jak tutaj ocenia pan możliwości podlaskich przedsiębiorców?


Akurat w tym przypadku jestem pozytywnie zaskoczony. Te branże, które mają możliwość, mają potencjał do tego, żeby móc rozpocząć pracę zdalną, zaczęły to realizować. Widzimy po ulicach Białegostoku, że miasto jest coraz bardziej opustoszałe, nawet w godzinach porannych szczytów. Zamknięte szkoły, ludzie zostają w domach, żeby pilnować swoich dzieci, i pracują zdalnie, również w tradycyjnych branżach.

Dzieje się to dzięki temu, że pracodawcy dostrzegają zaniepokojenie wśród pracowników. Wyniki zakażeń są coraz wyższe i każdemu zależy, by jego firma funkcjonowała - lepiej, gorzej, w trybie zdalnym czy hybrydowym, niż żeby pracownik uległ zakażeniu i naraził swoje zdrowie i życie.


Praca zdalna zwiększa zagrożenie wyciekiem danych osobowych. Cyberbezpieczeństwo to ważny temat.


W przypadku administracji publicznej faktycznie jest to krytyczny problem, ponieważ często są to wrażliwe dane osobowe. Miejskie ośrodki pomocy społecznej, pomocy rodzinie pracują na takich danych. Tutaj są istotnie krytyczne zabezpieczenia technologiczne. Aczkolwiek sądzę, że pod tym względem urzędy, przynajmniej te w średnich i większych miastach, są przygotowane, żeby pracować zdalnie, zabezpieczając dane.

Natomiast zawsze największym problemem w zabezpieczeniu danych przed przeciekami, przed utratą albo nieautoryzowanym dostępem jest człowiek. I tu wracamy do tego, o czym rozmawialiśmy - do szkoleń w kontekście pracy zdalnej. Jak należy postępować, jak zabezpieczać, żeby uniknąć wszelkich ataków. Tutaj jest jeszcze dużo do zrobienia i mam nadzieję, że będzie to jeden z pierwszych etapów pracy zdalnej.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Andrzej Piaseczny na Białystok - miasto dobrej muzyki,26 sierpnia 2018, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Piaseczny

piosenkarz
18.06.2021

"Ten album jest takim prezentem, który postanowiłem sobie zrobić, udało się też namówić dziesięcioro moich przyjaciół-artystów i tak powstała płyta 50/50" - mówi Andrzej Piaseczny.

Anna Goławska, źródło: MZ

Anna Goławska

wiceminister zdrowia
18.06.2021

"Certyfikat covidowy uprawnia do swobodnego przemieszczania się, podróżowania, nie musimy odbywać kwarantanny czy stosować innych restrykcji, które obowiązują w danym kraju" - mówi Anna Goławska.

Grzegorz Kuczyński, fot. własne

Grzegorz Kuczyński

ekspert z Warsaw Institute
17.06.2021

"Wątpię, żeby szczyt w Genewie ograniczył agresywne działania Federacji Rosyjskiej. Putin, pokazując się z Bidenem w świetle kamer, na pewno wzmocnił swoją pozycję" - mówi Grzegorz Kuczyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.06.2021

"Ten półmaraton będzie wyglądał zupełnie inaczej niż to, do czego wszyscy są przyzwyczajeni, jest to edycja wyjątkowa. Po pierwsze biegamy w czerwcu, a zawsze biegaliśmy w maju, po drugie będzie edycja nocna po raz pierwszy od 2013 roku" - mówi organizator półmaratonu.

Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz

dr Tomasz Musiuk

z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Hajnówce
16.06.2021

"Najlepsze efekty na pewno by się uzyskiwało od razu po zakończeniu choroby, natomiast po dłuższym okresie ta rehabilitacja również jest potrzebna, jeśli pacjent odczuwa dolegliwości" - mówi dr Tomasz Musiuk.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
15.06.2021

"Zachęcam mieszkańców, żeby przyszli, wspólnie świętowali 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich, bo to jest także ich święto" - mówi Mariusz Chrzanowski.


Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Czarkowska

kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok
14.06.2021

"Reportaż polega na tym, jak ciekawie i intrygująco opowiedzieć czyjś los, jakieś wydarzenie, opowiedzieć o jakimś zjawisku w formie reportażu, któremu trzeba nadać formę, który trzeba przemyśleć i który musi mieć swoją dramaturgię" - mówi Agnieszka Czarkowska.

Mecze polskich spraw Stefan Szczepłek

Stefan Szczepłek

dziennikarz sportowy, komentator
14.06.2021

"Fakt, że jedziemy do Petersburga i gramy na rosyjskiej ziemi ze Słowakami i Szwedami to jest niecodzienna sytuacja" - mówi Stefan Szczepłek.

Jacek Dąbrowski, fot. Iza Dąbrowska

Jacek Dąbrowski

dziennikarz sportowy Radia Białystok
14.06.2021

"Czuć tutaj atmosferę mistrzostw Europy, bo w Petersburgu zaplanowano 8 spotkań. Jest głośno, jest mnóstwo kibiców, biało-czerwoni zapełniają ulice, zwłaszcza dzisiaj. Są billboardy, plakaty, piłki, gadżety, pamiątki, tłumy ludzi"- relacjonuje Jacek Dąbrowski.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
14.06.2021

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.

Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.

fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.

ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.

Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.

Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.


dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.


Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.


Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.

Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok