Radio Białystok | Gość | Adam Kamiński - koordynator Klastra Technologicznego Infotech

Adam Kamiński

koordynator Klastra Technologicznego Infotech

2.11.2020, 08:02, akt. 11:50

Administracja publiczna przechodzi na pracę zdalną. "Jestem przekonany, że będzie dużo problemów z wdrożeniem tego trybu. Mogę zaapelować, aby dać szanse urzędnikom i jutro nie wydzwaniać do urzędów. Sądzę, że będą potrzebowały jeszcze kilku dni, żeby się przygotować".

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka

Z Adamem Kamiński rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zgodnie z wytycznymi rządu pracownicy administracji państwowej przechodzą na pracę zdalną. Premier zaleca też, by jak najwięcej prywatnych firm organizowało pracę z domu. Czy jesteśmy na to przygotowani?


Adam Janczewski: Czy podlaskie urzędy są przygotowane na przejście na pracę zdalną?


Adam Kamiński: Przejście na pełną pracę zdalną wymaga przygotowań. Premier Morawiecki zapowiedział obligatoryjną zdalną pracę dla administracji publicznej. Problem jest tego typu, że nie wykonano żadnych testów. Możemy mieć problem ze zwykłą "zdzwonką" w godzinach porannych. O tej porze praktycznie cała Polska zaczyna już pracować. Większość firm IT, większość firm z realnej gospodarki przechodzi częściowo na pracę zdalną. Mamy zapchane łącza światłowodowe i problemy ze zwykłym połączeniem.

Jeżeli od jutra, decyzją odgórną wydaną w czwartek, w piątek cała administracja publiczna będzie pracowała zdalnie, to jestem przekonany, że będzie dużo problemów związanych z wdrożeniem tego trybu. Nawet mimo tego, że mieliśmy wiosenny lockdown i wtedy znaczna część administracji publicznej również pracowała w trybie zdalnym.


Żyjemy w pandemicznej rzeczywistości już od ponad pół roku. Czy był to wystarczający czas na to, by dostosować się do pracy online? Czy w ogóle jest taka możliwość, żeby w pełni się do tego dostosować?


Oczywiście, że jest możliwość. Może to źle sformułowane zdanie, ale "dzięki" pandemii wiele spraw, które dotychczas wydawały się nierozwiązywalne, zostało zmienionych. Spójrzmy nawet na oświatę. Jeśli chodzi o możliwość prowadzenia edukacji zdalnej, to szkoły poszły do przodu. O jakości tego nauczania możemy dyskutować, aczkolwiek już jest coraz lepiej. Natomiast to jest proces. Tego się nie da wykonać jednorazowo, jedną decyzją z dnia na dzień, praktycznie przez weekend przygotować administrację publiczną do tego, żeby wykonywała swoje obowiązki tak jak dotychczas.

Jestem sceptyczny co do tego, czy jutro wszystko będzie wykonane, ponieważ docierają do mnie sygnały, że nie ma jednoznacznych, klarownych przepisów, które by były wydane odpowiednio wcześniej, a mieliśmy na to czas.

Drugą kwestią jest wyposażenie. Do dzisiaj istnieją jednostki gminne, szczególnie w małych miejscowościach, które posiadają komputer, monitor, myszkę, klawiaturę, ale nie są wyposażone na przykład w kamery, nie ma laptopów. Urzędnicy, jeśli będą pracowali zdalnie, to będą robili to z domu. Jeśli będą pracowali z domu, nie mając odpowiednio wyposażonego sprzętu, to wątpię, żeby to była zdalna praca. Będzie to wykonywanie pewnych obowiązków w domu, ale to nie będzie system wytycznych, to nie będzie zorganizowane, to nie będzie na tyle wydajne, żeby można powiedzieć, że spełnia standardy.


Są problemy sprzętowe, a jak wyglądają umiejętności urzędników?


Chciałem właśnie do tego zmierzać. To jest trzeci i moim zdaniem najważniejszy krytyczny obszar. Jeśli chodzi o pracę zdalną urzędników, to podam przykład. Miałem przyjemność być urzędnikiem w latach 2006-10 w starostwie białostockim. Odpowiednio się przygotowując, udało się wprowadzić tam swego rodzaju system pracy hybrydowej. Urzędnicy starostwa powiatowego odpowiedzialni za wydawanie pozwoleń na budowę mieli jeden dzień tak zwanego home office'u, gdy - po zapewnieniu odpowiednich procedur i formalności - zabierali dokumentację techniczną do domu i pracowali tam jeden dzień. Oczywiście byliśmy przygotowani, został przeprowadzony pewien proces, przeszkoliliśmy tych urzędników, jak należy postępować.

Przyznam się, że byłem pozytywnie zaskoczony efektem. Jeden urzędnik w ciągu dnia pracy w starostwie, w normalnych warunkach, przygotowywał jedną decyzję pozwolenia na budowę. Natomiast w domu urzędnik był w stanie przygotować od pięciu do siedmiu takich decyzji, czyli jego efektywność wzrastała. Ale było to poprzedzone półrocznym przygotowaniem.

Mam nadzieję, że teraz były realizowane procesy szkoleniowe, że pokazywano urzędnikom, jak należy pracować zdanie, jak można przeprowadzać telekonferencje ze swoimi przełożonymi, że zostały wdrożone systemy do nadzorowania pracy, gdzie np. przełożony widzi, jak urzędnik wykonuje swoje obowiązki, na jakim jest etapie rozwiązywania jakiegoś problemu administracyjnego.

Mam nadzieję, aczkolwiek jest to nieco złudna nadzieja, ponieważ dotychczas nie udało mi się jeszcze spotkać takiego urzędu, który byłby na to przygotowany.


W trosce o społeczeństwo i o to, żebysmy mogli jutro spokojnie, w miarę bezproblemowo załatwić sprawy urzędowe, proszę o bezpłatną poradę od pana i Klastra Technologicznego. Jak szybko, sprawnie i najlepiej jeszcze tanio przygotować urząd do pracy zdalnej?


Przede wszystkim trzeba zacząć od szkoleń. W tym momencie są to również szkolenia online. Na pewno jest już tak, że urzędy przygotowywały się do tego, żeby móc swoim urzędnikom pomóc w pracy zdalnej. Słyszałem o takim przypadku w Urzędzie Miejskim w Białymstoku, gdzie zostały przygotowane pendrive'y z odpowiednim zabezpieczeniem, z systemem, VPN-em. Po włożeniu takiego pendrive'a nawet do domowego komputera możemy połączyć się bezpośrednio przez zabezpieczone łącze z urzędem i pracować zdalnie.

Takie rzeczy się już dzieją, natomiast brakowało odpowiednio wcześnie wiedzy, żeby się do tego przygotować. Dosłownie jak z cmentarzami, z dnia na dzień. Cóż mogę doradzić? Przede wszystkim wykazać się ogromną cierpliwością, zaplanować działania dla urzędników na najbliższe dwa tygodnie.

Natomiast do słuchaczy Radia Białystok mogę apelować, żeby dać szansę urzędnikom i jutro spróbować nie iść do urzędów, nie wydzwaniać. Sądzę, że instytucje te będą potrzebowały jeszcze dwóch, trzech, może czterech dni, żeby się przygotować i spróbować, praktycznie improwizując, realizować to, co do nich należy.


Rząd zaapelował także do prywatnych firm, aby w jak największym stopniu organizowały pracę zdalną. Jak tutaj ocenia pan możliwości podlaskich przedsiębiorców?


Akurat w tym przypadku jestem pozytywnie zaskoczony. Te branże, które mają możliwość, mają potencjał do tego, żeby móc rozpocząć pracę zdalną, zaczęły to realizować. Widzimy po ulicach Białegostoku, że miasto jest coraz bardziej opustoszałe, nawet w godzinach porannych szczytów. Zamknięte szkoły, ludzie zostają w domach, żeby pilnować swoich dzieci, i pracują zdalnie, również w tradycyjnych branżach.

Dzieje się to dzięki temu, że pracodawcy dostrzegają zaniepokojenie wśród pracowników. Wyniki zakażeń są coraz wyższe i każdemu zależy, by jego firma funkcjonowała - lepiej, gorzej, w trybie zdalnym czy hybrydowym, niż żeby pracownik uległ zakażeniu i naraził swoje zdrowie i życie.


Praca zdalna zwiększa zagrożenie wyciekiem danych osobowych. Cyberbezpieczeństwo to ważny temat.


W przypadku administracji publicznej faktycznie jest to krytyczny problem, ponieważ często są to wrażliwe dane osobowe. Miejskie ośrodki pomocy społecznej, pomocy rodzinie pracują na takich danych. Tutaj są istotnie krytyczne zabezpieczenia technologiczne. Aczkolwiek sądzę, że pod tym względem urzędy, przynajmniej te w średnich i większych miastach, są przygotowane, żeby pracować zdalnie, zabezpieczając dane.

Natomiast zawsze największym problemem w zabezpieczeniu danych przed przeciekami, przed utratą albo nieautoryzowanym dostępem jest człowiek. I tu wracamy do tego, o czym rozmawialiśmy - do szkoleń w kontekście pracy zdalnej. Jak należy postępować, jak zabezpieczać, żeby uniknąć wszelkich ataków. Tutaj jest jeszcze dużo do zrobienia i mam nadzieję, że będzie to jeden z pierwszych etapów pracy zdalnej.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Bartosz Marczuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Bartosz Marczuk

wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju
27.11.2020

Od stycznia można starać się o wsparcie z kolejnej tarczy finansowej PFR - to pomoc dla niemal 40 najbardziej dotkniętych branż. Pieniądze powinny trafić do przedsiębiorców średnio po 2-3 dniach od złożenia wniosku - zapowiada wiceprezes PRF.

Joanna Zabielska-Cieciuch, fot. Monika Kalicka

dr Joanna Zabielska-Cieciuch

specjalistka medycyny rodzinnej
26.11.2020

"Przed paniką powinniśmy się ratować zdrowym rozsądkiem i naszą logiką, dlatego że osoby zestresowane, z dużym poziomem lęku będą miały obniżoną odporność i one są najbardziej podatne na zakażenia. " - mówi dr Joanna Zabielska-Cieciuch.

Ewa Zgiet, fot. Monika Kalicka

Ewa Zgiet

dyrektorka Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy
25.11.2020

- Wydaje mi się, że szpitalowi najbardziej przydałby się wzrost finansowania. (...) Placówka ma problemy z pokryciem kosztów realizacji świadczeń. Udało się zwiększyć to finansowanie w pewnym stopniu, jednak nie jest to satysfakcjonujące - mówi dyrektor szpitala w Choroszczy.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
24.11.2020

"Mamy jedyną okazję raz na 10 lat, żeby zrobić w pewien sposób inwentaryzację wsi i rolnictwa, a jest to potrzebne do tego, żeby zobaczyć jak się to rolnictwo w trakcie 10 lat zmieniło" - mówi Dorota Wyszkowska.

Marcin Smolik, Konferencja MEN na temat wyników egzaminu maturalnego 2020 w sesji głównej, źródło: www.gov.pl

Marcin Smolik

dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
23.11.2020

Będzie mniej materiału do matury i egzaminu ósmoklasisty. - Mamy świadomość, że nauczanie zdalne, pomimo tego, że nauczyciele robią coraz lepszą robotę, zaangażowani są uczniowie i rodzice, nie daje tego samego, co nauczanie stacjonarne - mówi dyrektor CKE.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
20.11.2020

"Bardzo wielu młodych twórców nie może się przebić, a Niebieski Mikrofon może dać im szansę pokazania się szerszej publiczności" - mówi Artur Kosicki.


Violetta Cylwik, fot. Sylwia Krassowska

Violetta Cylwik

rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Izby Adwokackiej w Białymstoku
20.11.2020

"Funkcjonariusz policji powinien nam podać swoje imię i nazwisko, stopień służbowy, jednostkę, w której służy i przyczynę podjętych czynności w stosunku do nas" - mówi Violetta Cylwik.

Dariusz Kuć, fot. Marcin Mazewski

dr Dariusz Kuć

lekarz z Białostockiego Hospicjum dla Dzieci
19.11.2020

Książka "Niedługie życie" jest zbiorem 21 wywiadów z rodzicami śmiertelnie chorych dzieci, które były pod opieką Białostockiego Hospicjum dla Dzieci - mówi dr Dariusz Kuć.

prof. Piotr Radziwon, fot. Marcin Mazewski

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
19.11.2020

Przeciwciała ozdrowieńców są po to, aby zneutralizować wirusa, zanim wyrządzi on poważne szkody w naszym organizmie. Osocze można oddać 28 dni po ustąpieniu objawów - tłumaczył dyrektor RCKiK w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.


Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Anna Kietlińska

z podlaskiego oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
18.11.2020

"Dwa lata temu zebraliśmy podczas licytacji w Radiu Białystok 7 tys. zł, rok temu około 10 tysięcy zł - słuchacze są ofiarni" - mówi Anna Kietlińska.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący struktur PiS w województwie podlaskim
18.11.2020

"Byłem zaskoczony postawą pana posła Lecha Kołakowskiego, byłem zaskoczony głosowaniem, radykalnymi wypowiedziami w mediach i ostatnim krokiem" - mówi poseł Dariusz Piontkowski.

Lech Kołakowski, fot. Adam Dąbrowski

Lech Antoni Kołakowski

poseł
17.11.2020

Dokładnie dwa miesiące temu w Sejmie głosowano nad poprawkami w ustawie o ochronie zwierząt. Konsekwencją wyłamania się grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy zagłosowali przeciwko tym propozycjom, było zawieszenie ich w prawach członków ugrupowania.


Rafał Rudnicki - fot. Robert Bońkowski

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
17.11.2020

"Mam wątpliwości czy ten poziom wiedzy uczniów, który zdobędą, ułatwi im zdanie egzaminów, matury, funkcjonowanie w kolejnych latach. Czy te roczniki przez to, że są nauczane zdalnie, nie będą w jakiś sposób pokrzywdzone, ale nie tylko od strony edukacyjnej, ale także od strony psychologicznej" - mówi Rafał Rudnicki.

Lech Chyczewski, fot. Marcin Gliński

prof. Lech Chyczewski

rektor Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku
16.11.2020

"Jeżeli próbek będzie bardzo dużo, to planujemy całodobową pracę" - mówi rektor WSM.

dr hab. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz, fot. Joanna Szubzda

doc. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

p.o. kierownika SOR w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku
13.11.2020

"Zapalenie płuc wywołane COVID-19 to nie jest choroba, która leczy się w tydzień, to jest choroba, która leczy się w miesiącach. Jeśli pacjent trafia na intensywną terapię, to wiemy, że to łóżko prędko się nie zwolni" - mówi doc. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
12.11.2020

"Z całą mocą i stanowczością wdrażamy przepisy, które na nas spadają. (...) Z nauką zdalną są jednak problemy, ale staramy się pomagać - będą 4 mln zł na komputery" - mówi Tadeusz Truskolaski.

Bogdan Kalicki, fot. Monika Kalicka

Bogdan Kalicki

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
10.11.2020

- Zdarzają się sytuacje, że zespoły oczekują na przyjęcie, że są odsyłane z jednego szpitala do drugiego z powodu braku miejsc, więc zdarza się, że pacjent przebywa na pokładzie ambulansu do kilku godzin. Takie sytuacje u nas też miały miejsce - mówi dyrektor.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
9.11.2020

Jeżeli uczeń w domu nie ma warunków do tego, aby uczestniczyć w kształceniu na odległość, wówczas dyrektor szkoły zobowiązany jest do tego, aby udostępnić mu w tym celu pomieszczenia w szkole bądź nawet zorganizować naukę stacjonarną - podkreśla wiceminister.


Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
6.11.2020

- Niestety prognozy, które mamy na najbliższe dni, nie pokazują aż tak dużego trendu, jeżeli chodzi o zmniejszenie liczby dziennych zachorowań, więc jesteśmy dość blisko przed decyzją o tzw. kwarantannie narodowej - mówi wiceminister.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
5.11.2020

- Jest bardzo wiele takich sytuacji, kiedy bagatelizujemy drobne objawy nieżytu górnych dróg oddechowych, myśląc, że jest to przeziębienie, a jest to okres często największej zakaźności wirusa - podkreśla prof. Zajkowska.

Andrzej Duda, fot. Monika Kalicka

Andrzej Duda

burmistrz Kolna
5.11.2020

Zmiana metody naliczania opłat pozwoliła uszczelnić system i dzięki temu większa liczba mieszkańców będzie płaciła za wywóz śmieci - przekonuje Andrzej Duda.


foto: Monika Kalicka

prof. Izabela Kraśnicka

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
4.11.2020

- Większa część kampanii wyborczej w USA nie była dobrym prognostykiem dla Donalda Trumpa, ale końcówka należała do urzędującego prezydenta i już widać jej wpływ na wyniki - mówi prof. Izabela Kraśnicka.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
3.11.2020

- Mamy określony potencjał opieki zdrowotnej i musimy sobie w tych trudnych czasach próbować tymi dostępnymi środkami radzić. W tej chwili zmierzamy do tego, żeby ok. 35-40 proc. naszego potencjału medycznego przesunąć na walkę z Covidem - mówi wojewoda.

foto: Monika Kalicka

Sebastian Wysocki

dyrektor Szpitala Ogólnego im. dr Witolda Ginela w Grajewie
3.11.2020

Grajewski szpital nie jest gotowy na przekształcenie go w placówkę tylko dla zakażonych koronawirusem - mówi jego dyrektor Sebastian Wysocki.


foto: Monika Kalicka

sierż. szt. Katarzyna Kulesz

z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
3.11.2020

"Nie daj się zwieść". Rozpoczyna się akcja profilaktyczna "Senior dla seniora", która ma m.in. ustrzec osoby starsze przed oszustwami "na wnuczka" czy "na policjanta".

foto: Monika Kalicka

Adam Kamiński

koordynator Klastra Technologicznego Infotech
2.11.2020

Administracja publiczna przechodzi na pracę zdalną. "Jestem przekonany, że będzie dużo problemów z wdrożeniem tego trybu. Mogę zaapelować, aby dać szanse urzędnikom i jutro nie wydzwaniać do urzędów. Sądzę, że będą potrzebowały jeszcze kilku dni, żeby się przygotować".

ks. Andrzej Dębski

ks. Andrzej Dębski

rzecznik Archidiecezji Białostockiej
30.10.2020

Tegoroczne obchody uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego będą inne niż zwykle. W jaki sposób możemy wyrazić swoją pamięć o bliskich?


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk
30.10.2020

Polacy są już zmęczeni pandemią i chcieliby wrócić do normalnego życia, dlatego nie wszyscy przestrzegają obostrzeń - mówi prof. Jerzy Kopania.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

szefowa oświatowej "Solidarności" w Podlaskiem
29.10.2020

"Żadna forma zdalnej nauki nigdy nie będzie tak dobra jak bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem, nawet w tych klasach starszych. Miejmy nadzieję, że to szaleństwo za jakiś czas się skończy i będziemy mogli wrócić do stacjonarnej nauki".

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
28.10.2020

"Lockdown zbliża się do nas wielkimi krokami i jeśli do piątku nic się nie zmieni, to obawiam się, że to się stanie" - mówi ekonomista.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
27.10.2020

- W Podlaskiem nie wszystkie szpitale mają uruchomione pełne moce (...) Nie wszystkie łóżka, które są dedykowane Covid-19, są na to przeznaczane. To jest też w dużej mierze wynik braków kadrowych - mówi prof. Flisiak.

Elżbieta Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kamińska

wicekurator oświaty w Białymstoku
26.10.2020

"Wszyscy staramy się, żeby nauczanie zdalne było na wyższym poziomie niż podczas wiosennego lockdownu" - zapewnia wicekurator oświaty.

Urszula Połowianiuk

zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
23.10.2020

"Spodziewaliśmy się tego, że na jesień może być wzrost zachorowań. To wynika też z naszych zachowań, wystarczy przejść się po ulicy i zobaczyć, że pewne zasady nie są respektowane, że my lekceważyliśmy tego wirusa" - mówi Urszula Połowianiuk.


kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Marcin Gliński

kpt. Łukasz Wilczewski

rzecznik 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.10.2020

Wsparcie personelu medycznego przy pobieraniu wymazów, pomoc dla pracowników sanepidu, monitorowanie osób na kwarantannie - takie zadania mają teraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Docent Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka

Jan Kochanowicz

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
22.10.2020

"Plan przewiduje powstanie boksów jednoosobowych tak, abyśmy mogli pacjentów izolować i jednocześnie, żeby w prosty sposób był do każdego pacjenta dostęp" - mówi dyrektor USK.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok