Radio Białystok | Gość | Bartosz Marczuk - wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Bartosz Marczuk

wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju

27.11.2020, 08:04, akt. 11:50

Od stycznia można starać się o wsparcie z kolejnej tarczy finansowej PFR - to pomoc dla niemal 40 najbardziej dotkniętych branż. Pieniądze powinny trafić do przedsiębiorców średnio po 2-3 dniach od złożenia wniosku - zapowiada wiceprezes PRF.

Bartosz Marczuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)
Bartosz Marczuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Z Bartoszem Marczukiem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pokrycie 70 procent strat brutto dla małych i średnich firm. Od 18 do 36 tysięcy na pracownika w mikrofirmach. Ponadto umorzenie wiosennej pomocy. To główne założenia kolejnej tarczy, którą uruchamia rząd. O tym przedsięwzięciu z wiceprezesem Polskiego Funduszu Rozwoju Bartoszem Marczukiem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Kiedy te pieniądze trafią do pracowników i przedsiębiorców?


Bartosz Marczuk: Może na początku uporządkujmy te tarcze. Myślę, że to może wszystkim się już troszeczkę mieszać.


No tak - Tarcza 6.0 rządowa i Tarcza 2.0 PFR.


Tak. Czyli mamy tarczę branżową uruchamianą w tej chwili, która będzie dotyczyć tych firm, które są najbardziej dotknięte pandemią. I w tej tarczy branżowej mamy de facto dwa podskładniki. Jeden to jest Tarcza rządowa 6.0. Ona już najprawdopodobniej dzisiaj wychodzi z Senatu. Tam są zwolnienia ze składek ZUS, kwestie 2 tys. dofinansowania wynagrodzeń postojowego. To jest ta rządowa tarcza, ona już jest gotowa i za chwilę będzie można składać wnioski.

Druga tarcza -  finansowa - to jest ten drugi podzbiór. To jest Tarcza finansowa 2.0 PFR, żeby odróżnić od tej Tarczy finansowej 1.0 uruchamianej na wiosnę przez Polski Fundusz Rozwoju. Tutaj rzeczywiście jest tak, że nabór wniosków ma ruszyć 15 stycznia. To będzie nabór elektroniczny. Kwoty wynoszą do 36 tys. dla mikrofirmy na pracownika bądź 70 proc. pokrycia straty brutto dla tych większych firm zatrudniających od 10 do 249 osób.


Wróćmy do odpowiedzi na pytanie, kiedy te pieniądze trafią do zainteresowanych?


Jeżeli uruchamiamy 15 stycznia, jeśli chodzi o PFR, to tak jak w Tarczy 1.0 średnio trwało to 2-3 doby od złożenia wniosku do wypłaty pieniędzy, więc zakładamy, że pierwsze pieniądze trafią 17-18 stycznia do tych, którzy złożą wnioski 15 stycznia, w piątek.


Dlaczego tak późno? Dlaczego dopiero po 1 stycznia?


Nie można zrobić tego szybciej, dlatego że potrzebujemy na to notyfikacji Komisji Europejskiej. To jest ujęte w ramach pomocowych Unii. Wysłaliśmy wniosek o certyfikację w tym tygodniu. Spodziewamy się, że zajmie to mniej więcej cztery tygodnie - podobnie jak było przy Tarczy 1.0. W związku z tym musimy czekać na Komisję, żeby zatwierdziła nam program. To jest jeden z powodów.


A drugi, żeby łatwiej było policzyć starty, czyli porównać rok do roku?


Tutaj rzeczywiście będziemy się posługiwać tymi stratami za 2020 r. w porównaniu do 2019, czyli to jest też jakaś intuicja. Natomiast przede wszystkim chodzi tutaj po pierwsze o zgodę Komisji. A po drugie pamiętajcie państwo, że trzeba ten cały system wspólnie z bankami przygotować. Nie jest to uzupełniana Tarcza 1.0, tylko zupełnie nowe przedsięwzięcie.


Wśród mechanizmów ma być także możliwość umorzenia tej wiosennej pomocy.


Tak jest. W tej tarczy branżowej, o której mówił premier Mateusz Morawiecki, jest 10 punktów. Trzy są PFR-u. Jednym z nich jest właśnie omówiona przez nas Tarcza 2.0. Natomiast drugim jest możliwość pełnego umorzenia subwencji, które firmy otrzymały w Tarczy 1.0. Przypomnijmy, że teraz jest co do zasady tak, że może być umorzone nawet 75 proc. tej pomocy, natomiast planujemy, żeby dla wybranych firm to było do 100 proc.


Jakie to są wybrane branże?


Jeżeli chodzi o Tarczę finansową 2.0 jak i umorzenia, to w tej chwili zaplanowanych jest dokładnie 38 kodów PKD, czyli może być ich około 40, choć pamiętajmy, że nie muszą one być w tych dwóch instrumentach dokładnie takie same, ale może powiedzmy, że mniej więcej tak to będzie wyglądać. W tych kodach są restauratorzy, kluby fitness, targi, instytucje kultury, osoby zajmujące się kulturą, hotelarstwo, turystyka. To są głównie te branże. Można oczywiście na stronie pfr.pl i na stronach Ministerstwa Rozwoju sprawdzić sobie te kody bardzo dokładnie.


Pytanie związane z kwotami, które zostaną uruchomione. Jak pamiętamy, ta wiosenna tarcza to było około 100 miliardów złotych, o ile sobie dobrze przypominam.


Jeśli chodzi o tę tarczę wiosenną dla MŚP, czyli dla tych firm, które zatrudniają do 249 osób, to tarcza finansowa, która właśnie szła przez banki, objęła faktycznie olbrzymią liczbę firm - blisko 345 tys. Wypłaciliśmy 61 miliardów złotych z samej tarczy finansowej. Natomiast jeżeli chodzi o Tarczę 2.0, to planujemy, że będzie to kwota sięgająca około 10 miliardów złotych dla kilkudziesięciu tysięcy firm.

Słusznie pan pamiętam, że to było 100 miliardów. Tylko że to był podział: 75 miliardów na MŚP, czyli firmy małe i średnie, a 25 to była tak zwana duża tarcza. Z tych 75, jak wspomniałem, wydaliśmy do tej pory 61, więc mamy tutaj jeszcze 14 miliardów złotych do dyspozycji. Oczywiście Polski Fundusz Rozwoju będzie musiał wyemitować obligacje, by te pieniądze pozyskać na rynku.

Natomiast te 25 miliardów złotych zostaje na tę dużą tarczę. I tu warto też wspomnieć o tym, że dla dużych przedsiębiorstw - i to jest punkt 3. z 10 na liście premiera Morawieckiego - ta duża tarcza też jest zmieniana. Będzie łatwiej dla tych firm o tak zwaną pożyczkę preferencyjną. Co do zasady mówimy o narzędziu najbardziej atrakcyjnym dla firm, czyli takim, w którym mogą ubiegać się o pieniądze i też mieć do 75 proc. umorzenia. W związku z tym też tutaj notyfikacja do Komisji Europejskiej, by przedłużyć dużą tarczę i również zmienić zasady przyznawania tej pożyczki preferencyjnej, by było dla firmy łatwiej o pieniądze. I to też już do Komisji Europejskiej trafiło.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
26.01.2021

"Będziemy starali się wdrożyć w naszym województwie nasz projekt flagowy Dolina Rolnicza 4.0, ten projekt jest bardzo dobry, może mieć bardzo duży wpływ na miejsca pracy w województwie podlaskim" - mówi Artur Kosicki.

Marta Rybnik, fot. Edyta Wołosik

Marta Rybnik

ze Straży Miejskiej w Białymstoku
26.01.2021

"Przypominamy właścicielom, zarządcom i administratorom o ich obowiązkach, a takim obowiązkiem jest uprzątnięcie śniegu oraz innych zanieczyszczeń na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości" - mówi Marta Rybnik.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
26.01.2021

"Sytuacja jest daleka od dobrej, dlatego że śnieg ciągle pada, ale też są kolejne niebezpieczeństwa, po pierwsze łamiące się gałęzie, a po drugie śnieg jest bardzo ciężki i nawisa na drzewach i na dachach, część spada na chodnik i trzeba bardzo uważać" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Urszula Boublej, fot. Monika Kalicka

Urszula Boublej

rzecznik prasowy prezydenta Miasta Białegostoku
26.01.2021

Zintensyfikowanie działań firm odpowiedzialnych za odśnieżanie miasta, ciągłe posypywanie ulic solą i piaskiem, zwłaszcza wiaduktów i podjazdów – to główne ustalenia sztabu kryzysowego zwołanego przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
25.01.2021

"Jedynym sposobem, aby obniżyć śmiertelność i udrożnić system opieki zdrowotnej jest zaszczepienie osób w podeszłym wieku. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za śmiertelność i za ciężki przebieg choroby jest wiek" - mówi prof. Robert Flisiak.

Karolina Czarnowicz-Srebnicka (arch. pryw.)

dr Karolina Czarnowicz-Srebnicka

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży
22.01.2021

"Niestety w tym programie, żeby był w pełni realizowany, ciągle brakuje większej liczby lekarzy psychiatrów dzieci i młodzieży - i to jest problem w całej Polsce" - mówi dr Karolina Czarnowicz-Srebnicka.


źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy
22.01.2021

W mediach wielokrotnie podkreślano dobre relacje Andrzeja Dudy z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Paweł Szrot jest przekonany, że podobnie może być z Joe Bidenem.

Prezes Głównego Urzędu Miar prof. Jacek Semaniak, fot. Renata Reda

prof. Jacek Semaniak

prezes Głównego Urzędu Miar
21.01.2021

Zwiększenie zatrudnienia w Okręgowym Urzędzie Miar w Białymstoku przewiduje prezes Głównego Urzędu Miar profesor Jacek Semaniak. W stolicy województwa podlaskiego wręczył on dziś nominację na dyrektora białostockiej placówki Mirosławowi Wnorowskiemu.

Profesor Zbigniew Lewicki, źródło: rozmowa na Skype

prof. Zbigniew Lewicki

amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
21.01.2021

"Jak kogoś tego typu teksty przemowy wzruszają w wykonaniu polityków, to dobrze, mnie to nie wzruszyło. Wezwania do tego, że powinno być lepiej, powinno być dobrze, należy się pogodzić, a nie kłócić - to wszystko prawda, ale ja nie wiem, czy to wystarczy" - mówi o inauguracji prezydentury Joe Bidena prof. Zbigniew Lewicki.


Aleksandra Czarniecka i Franciszek Jackowski, fot. M. Jackowska

Aleksandra Czarniecka i Franciszek Jackowski

zespół Deep Doze, finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon
21.01.2021

"Zgłoszenie do plebiscytu Niebieski Mikrofon wysłaliśmy w ostatniej chwili, pół godziny przed północą" - mówią muzycy z Deep Doze.

Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

podlaski europoseł PiS
20.01.2021

Czy polscy rolnicy mają szansę na wyrównanie dopłat bezpośrednich, małe miejscowości - na finansowe wsparcie z unijnego programu, a polscy konsumenci - kupowanie żywności takiej samej jakości, jak ta, która trafia na niemiecki czy francuski rynek?

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
20.01.2021

"Są branże, które są w ciągłym lockdownie już 11. miesiąc. Ich sytuacja jest szczególnie trudna i oferta rządu, miejmy nadzieję, że pomoże im przetrwać ten trudny czas" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


Bogusław Dębski, fot. Monika Kalicka

Bogusław Dębski

dyrektor szpitala w Zambrowie
19.01.2021

"Centralizacja szpitali to zły pomysł. Gdyby nie szpitale samorządowe to sytuacja pandemiczna w służbie zdrowia byłaby zdecydowanie gorsza" - mówi Bogusław Dębski.

fot. Monika Kalicka

Barbara Górska

nauczycielka
18.01.2021

"Z jednej strony musimy dać dzieciom czas na zaadaptowanie się do tej sytuacji, ale z drugiej strony mamy materiał do zrealizowania, mamy podstawę programową" - mówi Barbara Górska.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
15.01.2021

"Jest wspólne ustalenie, aby w każdej gminie uruchomiona była możliwość dowozu seniorów, osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie do punktów szczepień" - mówi wojewoda.


dr Joanna Zabielska-Cieciuch, fot. Sylwia Krassowska

dr Joanna Zabielska-Cieciuch [wideo]

lekarz rodzinny
15.01.2021

"Słuszna była decyzja, żeby ten pierwszy tydzień poświęcić tylko na umawianie tych najstarszych" - mówi lekarka.

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
14.01.2021

"Projekt WOLSKA łączy wszystko to, co mi w duszy gra. Jest we mnie dużo agresywnych rzeczy, etnicznych, ale i delikatności, melodyjności" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

doradca eksportowy z firmy doradczej ITRO
14.01.2021

Jeśli uda się pokonać pandemię, to 2021 rok może być czasem dużego wzrostu gospodarczego - prognozują eksperci. Zdaniem doradcy eksportowego Sebastiana Sadowskiego-Romanova niektóre firmy, również podlaskie, poradziły sobie także w czasie pandemii.


Beata Leszczyńska, fot. Barbara Sokolińska

Beata Leszczyńska

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
14.01.2021

"Na szczepienie będzie można zapisać się na 3 sposoby: za pośrednictwem infolinii 989, online przez Internetowe Konto Pacjenta oraz w punkcie szczepień" - mówi Beata Leszczyńska.

foto: Monika Kalicka

dr Katarzyna Winiecka

socjolog
13.01.2021

"Brexit przyczynił się do tego, że osoby, które były niezdecydowane, ewentualnie osoby, które były nieprzystosowane, wykorzystały dyskusję na temat Brexitu, by podjąć decyzję i wrócić" - mówi dr Katarzyna Winiecka.

Aleksandra Beręsewicz

Aleksandra Beręsewicz

Feral Atom - finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

"Teraz wszystko można zmieścić w laptopie, oprócz gitary i mnie. Gitarę podpinam po prostu do programu i cała reszta, ta magia dzieje się w programie" - mówi Aleksandra Beręsewicz.


Julita Maleszewska, fot. Barbara Sokolińska

Julita Maleszewska

psycholog, psychoterapeutka z białostockiego Centrum Pomocy Dzieciom
12.01.2021

Ferie w pandemii nie muszą być nudne - przekonują specjaliści. I apelują do rodziców o zaangażowanie.

Dora, fot. Joanna Szubzda

Dora

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

- Staram się, robiąc cokolwiek, robić to najlepiej jak potrafię, jak to jest możliwe w granicach moich możliwości i wiedzy. Staram się, żeby to było absolutnie profesjonalne.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
12.01.2021

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół. "Myślę, że dzieci są bardzo zadowolone, a ich rodzice szczególnie, bo ten długi czas wyłączenia z pewnością nie był dla nich przyjazny. My nauczyciele jesteśmy gotowi, nie mamy wyboru, choć wiadomo, że jest to zawsze ryzykowne".


Anka Kaptór i Przemek Starachowski

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

duet Funkasanki - finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
11.01.2021

"Poprzedni rok był bardzo dobry dla nas, ten rok planujemy jeszcze lepszy, planujemy dużo koncertów" - mówi Przemek Starachowski.

fot. Monika Kalicka

Joanna Dąbrowska-Pastwa

dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi w Białymstoku
11.01.2021

"Nauczyciele widzą, że uczniowie się zamykają, że nie ma z nimi kontaktu. Obserwujemy więcej zaburzeń depresyjnych, młodzież jest przytłoczona sytuacją" - mówi Joanna Dąbrowska-Pastwa.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski

dokumentalista, autor portalu bagnowka.pl
10.01.2021

O Białymstoku pisało wielu - czasem kontrowersyjnie, często sentymentalnie.


Maciej Snitkowski, fot. Marcin Mazewski

Maciej Snitkowski

z zespołu KREHA - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
9.01.2021

"Nie można się ograniczać i myślę, że połączenie naszych wspólnych muzycznych horyzontów przyniosło to, co w tej chwili gramy (..) w tekstach - głównie - słychać bunt, niezgodę na różne rzeczy, wyśmianie niektórych zjawisk."

Michał Ciruk "Cira", fot. Sylwia Krassowska

Michał Ciruk "Cira"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
8.01.2021

"Niebieski Mikrofon to faktycznie jest coś, co sprawia, że chce się walczyć, chce się otworzyć nowe rzeczy tak, jak to było w starych czasach" - mówi białostocki raper "Cira".

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
8.01.2021

"Żaden mieszkaniec województwa podlaskiego nie zostanie pozbawiony możliwości zaszczepienia się w dogodny dla siebie sposób i w miejscu nieoddalonym zbyt mocno od miejsca zamieszkania" - mówi Maciej Olesiński.


Dorota Semeniuk, fot. Marcin Mazewski

"Dora"

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
7.01.2021

"Słuchanie swoich piosenek w radiu jest to bardzo przyjemne. Zastanawiam się jak to jest słuchać tego innym osobom" - mówi Dora.

Izabela Kraśnicka, foto: Monika Kalicka

dr hab. Izabela Kraśnicka

z Uniwersytetu w Białymstoku
7.01.2021

"W kontekście ogólnym jest to chyba jedna z cech naszych czasów - nieprzewidywalna, okrutna, niepotrzebna, smutna, rozczarowująca i pogłębiająca podziały."

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
7.01.2021

"To cudowne, że jako artyści białostoccy, podlascy możemy dzielić się naszą twórczością. Kiedy zobaczyłam, wśród jakich ludzi się znalazłam w plebiscycie, zrobiło mi się bardzo miło. Niesamowite, że spotkamy się na jednej scenie" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.


dr Karol Łapiński, fot. Barbara Sokolińska

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
7.01.2021

- Od 1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto, co "na rękę" daje około 2061 zł, stawka godzinowa wzrosła z 17 zł do 18,30 zł - mówi dr Karol Łapiński.

Eryk Mroczko, fot. Mikołaj Rajkowski

Eryk Mroczko

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
6.01.2021

"Chciałbym, żeby moja płyta brzmiała w domach, w głośnikach, nawet za kilkadziesiąt lat. Moim marzeniem jest, żeby ta muzyka przetrwała próbę czasu" - mówi Eryk Mroczko.

Faustyna Maciejczuk, fot. Sylwia Krassowska

Faustyna Maciejczuk

finalistka Niebieskiego Mikrofonu 2020
6.01.2021

"Ukulele to przesłodki instrument, nadaje wyjątkowego klimatu. Chciałam spróbować z taką radosną twórczością" - mówi wokalistka.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok