Radio Białystok | Gość | dr Karolina Czarnowicz-Srebnicka - wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży

dr Karolina Czarnowicz-Srebnicka

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży

22.01.2021, 08:26, akt. 09:19

"Niestety w tym programie, żeby był w pełni realizowany, ciągle brakuje większej liczby lekarzy psychiatrów dzieci i młodzieży - i to jest problem w całej Polsce" - mówi dr Karolina Czarnowicz-Srebnicka.

Karolina Czarnowicz-Srebnicka (arch. pryw.)
Karolina Czarnowicz-Srebnicka (arch. pryw.)

Z Karoliną Czarnowicz-Srebnicką rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Co dziesiąty Polak poniżej 18 roku życia wymaga pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. Trudności okresu dojrzewania, nadwrażliwość, złe warunki społeczne, problemy rodzinne – to tylko część z wielu powodów, przez które młodzi ludzie mogą czuć się osamotnieni, popadać w nerwice, depresje, a nawet stosować autoagresję. Tymczasem brakuje lekarzy psychiatrów i specjalistycznych ośrodków. Poprawić ma to wprowadzany przez rząd nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Na ten temat z wojewódzkim konsultantem w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży Karoliną Czarnowicz-Srebnicką rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Studiowała pani medycynę w Białymstoku, dlaczego pani tu nie została, tylko swoją karierę zawodową związała z Mazowszem? Mielibyśmy przynajmniej jednego psychiatrę dziecięcego więcej i tak przecież Mazowieckie ma 2 razy więcej psychiatrów dziecięcych przypadających na 1000 pacjentów niż województwo podlaskie.


Karolina Czarnowicz-Srebnicka: Ukończyłam białostocki Uniwersytet Medyczny, jeszcze wtedy była to Białostocka Akademia Medyczna, zgadza się - jestem rodowitą białostoczanką, jednakże względy osobiste spowodowały to, że mieszkam obecnie w Warszawie.


Półtora roku temu rząd rozpoczął tworzenie nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Zakłada on zbudowanie piramidy świadczeń, gdzie podstawą jest opieka środowiskowa, potem jest bardziej zaawansowany poziom, gdzie są ambulatoria, opieka dzienna lekarza psychiatry, a dopiero na końcu najmniejszym elementem jest szpital i miejsce, gdzie opieka nad chorym jest całodobowa. Czy ten program naprawi sytuację w opiece psychiatrycznej?


Myślę, że jak najbardziej jest to bardzo dobry program, jednakże ten program po pierwsze wymaga czasu, ten czas jest w latach. Niestety, jak ja pracuję w oddziale mamy tyle samo pacjentów, co rok temu, jednakże pracując w poradni też mam okazję doświadczać, że coraz częściej nastolatków i ich rodziny mogę wysyłać pod opiekę psychoterapeutyczną ambulatoryjnie na NFZ. Proszę mi wierzyć, że jest to dla mnie bardzo duży komfort pracy, bo rodzina już pracuje bez takiego obarczenia finansowego, bo musimy zdawać sobie sprawę, że regularna psychoterapia indywidualna na przykład dziecka to jest koszt minimum 400-500 zł miesięcznie, plus jeżeli dodamy jeszcze do tego terapię rodzinną, to może być już nawet koszt 800 zł miesięcznie. Taki koszt rzadko która rodzina może ponosić miesięcznie przez rok, przez 2 lata. 

Ten projekt zakłada w pełni bezpłatną opiekę, na co dzień jest to już zauważalne, ta opieka bardzo się rozwija. Niestety w tym programie ciągle brakuje, żeby był w pełni realizowany, większej liczby lekarzy psychiatrów dzieci i młodzieży - i to jest problem w całej Polsce.


Co zrobić, żeby przybyło lekarzy psychiatrów? W województwie podlaskim na tle Polski naprawdę wypadamy bardzo źle, a w niektórych poradniach trzeba czekać na wizytę nawet 2 lata.


To bardzo duży problem. Myślę, że w największym stopniu zasadza się o brak akredytacji. Polega to na tym, żeby województwo podlaskie miało akredytację, to znaczy mogło szkolić lekarzy, którzy ukończyli medycynę. Taka jednostka w jednym miejscu musi zatrudniać dwóch lekarzy ze specjalizacją psychiatrii dzieci i młodzieży, wtedy ta jednostka może ubiegać się o akredytację i może szkolić młodych ludzi w tym kierunku. 

Niestety w Białymstoku ciągle nie może powstać taka jednostka, też na całym Podlasiu jest lekarzy psychiatrów dzieci młodzieży, mówię o całym Podlasiu, w ilości poniżej 10. Tu jest taki największy kłopot, że osoby, które chciałyby realizować specjalizację z psychiatrii dzieci i młodzieży, niestety musiałyby poświęcić swój czas, swoje życie około nawet półtora roku mieszkania w Warszawie. To czasochłonne i kosztochłonne, więc jeżeli osoby mają rodziny - trudno by było dojeżdżać co tydzień, albo mieszkać przez rok czy przez półtora roku w Warszawie. Niestety na dzień dzisiejszy inaczej nie jest to możliwe.


W Polsce jest 35 całodobowych oddziałów psychiatrii dziecięcej, w Podlaskiem od lat nie ma żadnego. Małoletni trafiają do szpitali dla dorosłych, lub na przykład do Warszawy i Lublina. W budowie jest centrum psychiatrii dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży, czy zgodnie z planem będą mogli tam trafiać młodzi pacjenci już w przyszłym roku? 


Planowane jest zakończenie budowy tego ośrodka mniej więcej na marzec 2022 roku. Są plany, a właściwie poszukiwanie osób, jeżeli chodzi o kadrę medyczną, które potencjalnie będą zainteresowane pracą w oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży. Już są plany i prace w tym kierunku, aby tworzyć tę kadrę, która miałaby pracować mniej więcej za 14 miesięcy.


W Podlaskiem nie ma nie tylko całodobowej opieki psychiatrycznej w szpitalu, ale też blado wypadamy w przypadku tworzenia ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, mamy ich zaledwie 5, utworzone są w Suwałkach, Becejłach, Sokółce, Augustowie i Sejnach. Jak bardzo ważna jest terapia dla dzieci i ich rodzin właśnie w takim ośrodku?


W okresie wczesnodziecięcym ta terapia, psychoterapia często jest zdecydowanie ważniejsze niż farmakoterapia i opieka psychologiczno-psychoterapeutyczna, w tym właśnie opieka środowiskowa, naprawdę w wielu rodzinach jest bardzo potrzebna. Jeżeli chodzi o powstawanie tylko ośrodków, są to ośrodki pierwszego stopnia referencyjności, zatrudniają psychologów, psychoterapeutów, w tym psychoterapeutów środowiskowych - jest to nowa specjalizacja.


Przez pomoc udzielaną przez takie ośrodki mniej osób potrzebowałoby pomocy psychiatry.


Zdecydowanie tak i im szybciej jest ta pomoc, tym rzeczywiście psychiatra albo w ogóle nie jest potrzebny, albo jest potrzebny w znacznie mniejszym stopniu, więc cały program reformy psychiatrii dzieci i młodzieży - pomysł i założenie jest bardzo trafione. Ja trzymam kciuki, żeby ten program mógł naprawdę się rozrastać i być jak najbardziej skutecznym.


Rząd zapowiedział między innymi dofinansowanie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych, jak ważne jest to w czasie pandemii, gdy dzieci i młodzież tak dużo czasu spędzają przed komputerem? Czy więcej faktycznie osób z tego powodu potrzebuje pomocy lekarskiej?


Czas pokaże, co się będzie dalej działo. Dzieci wrócą do szkół, czas pokaże, jak bardzo będą mogły się dzieci i ich rodzice, rodziny przestawić do tego, co wcześniej było. Niestety na dzień dzisiejszy obserwuję, że rodzice już skapitulowali i nie są w stanie tak, jak kiedyś liczyć ten czas przed komputerem, ograniczać ilość dostępu do elektroniki przez ich kochane pociechy. Skapitulowali, bo jak oni sami mówią - jeżeli dziecko średnio jest przed komputerem cztery-pięć godzin dziennie, a później po tej ciężkiej pracy chce się zrelaksować, pograć, coś pooglądać - to jakby nie patrzeć czasami to wychodzi nawet 7 godzin dziennie. Ja obserwuję, że większość rodziców się poddała. Jakie będą tego efekty - to czas po prostu pokaże.


Mówimy o specjalistycznej pomocy psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, ale najważniejsza jest jednak rola rodziców, by w porę dostrzec zagrożenie.


Rola rodziców jest nieodzowna, jest bardzo ważna, ale tutaj też rola nauczycieli, psychologów szkolnych, pedagogów jest także bardzo ważna. Przecież wszyscy dobrze wiemy, że jak dziecko chodzi do szkoły, to mniej więcej tyle czasu spędza w szkole, co i w domu. Jeżeli mówimy o dzieciach w klasach 4- 8, czy też liceum, to obserwacja nauczycieli i pedagogów szkolnych jest równie ważna.

Na co rodzice powinni zwracać uwagę? To w zależności od wieku, bo na co innego, jeżeli chodzi o okres wczesnodziecięcy, później szkolny, okres adolescencji. Na pewno to jest ważne, żeby słuchać swoich dzieci, tak uogólniając, żeby być z dziećmi. I ważne też - w byciu z dziećmi nie na warunkach rodziców, tylko bycie z dziećmi tak, jak one tego chcą. 

Często się spotykam z tym, że rodzice są z dziećmi na warunkach rodziców, czyli spędzamy czas tak jak rodzic chce - jestem z twoimi zainteresowaniami tak, jak ja je akceptuję. Niestety często dzieci wycofują się z tego i zamykają się swoich światach. Moim zdaniem jest to ważne, żeby być w zainteresowaniach dzieci tak, jak one by tego chciały, mimo że czasami dla rodziców może to być trudne. Trudne może być to jak ja mogę być w świecie gier swojego dziecka, albo jak ja mogę być świecie TikToka mojej córki. Jednakże dzieci mogą wtedy poczuć mniejsze odrzucenie ze strony rodziców, mniejszą krytykę i może to być nawet początek, przyszłość to tego, że rodzice będą mieli większą świadomość i większą wiedzę o tym co się z dzieckiem dzieje. Niestety jesteśmy z takich czasach, że elektronika umożliwia dzieciom dostęp do wszystkiego i mam już takie doświadczenie, że dzieci w wieku 10-12 lat mają kontakt z pornografią i dlatego to jest tak ważne, żeby rodzice byli w świecie swoich dzieci.


Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
foto: Monika Kalicka

prof. Jan Szczegielniak

współautor pilotażowego projektu rehabilitacji po COVID-19
1.03.2021

To nie są tylko problemy z oddychaniem. Spektrum powikłań po COVID-19 jest szerokie. - To bóle stawów, mięśni, głowy, ale także zaburzenia równowagi, koordynacji, pamięci i koncentracji. Też bezsenność - wymienia prof. Szczegielniak.

Sławomir Sarnowski, screen z rozmowy

Sławomir Sarnowski

prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach
26.02.2021

"Drzewa przy lotnisku Krywlany będą wycięte na razie tylko z jednej strony. Jeżeli byłyby wycięte na wiosnę, to swobodnie do wakacji, do lipca można wszystko uruchomić" - mówi Sławomir Sarnowski.

Beata Pogorzelska, fot. Wojciech Wojtkielewicz

Beata Pogorzelska

psychoterapeutka
25.02.2021

W czasie nauki zdalnej zdecydowanie pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży. "Ważne jest, żeby rodzice i nauczyciele, mimo zabiegania, spróbowali zauważyć, czy coś się dzieje z dzieckiem, i zareagowali odpowiednio wcześnie".


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.02.2021

"To jest to dla nas honor i powinniśmy się z tej roli wywiązać bardzo dobrze, pomimo tego, że przyszło nam obradować w trudnym momencie." - mówi marszałek Artur Kosicki.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

z Wydziału Biologii UwB
23.02.2021

- Jeżeli nie będzie dużych opadów deszczu, to pokrywa śnieżna będzie powoli ustępowała. Na obszarach szczególnie zurbanizowanych mogą pojawić się jakieś lokalne podtopienia, ale na pewno nie będzie to powódź.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

prof. Joanna Reszeć

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
22.02.2021

"Przypuszcza się, że ta zakaźność wariantem południowoafrykańskim jest dużo wyższa i opisuje się, że ten wariant może przebiegać w sposób nieco bardziej powikłany, niż ten powiedzmy klasyczny wariant wirusa SARS" - mówi prof. Joanna Reszeć.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

szefowa Biełsatu
19.02.2021

"Myślę, że to jest taki, w tej chwili początek całej serii procesów, które mają zastraszyć społeczeństwo przed wiosną, żeby się nie powtórzyło to, co było na jesieni (...) i jedną z rzeczy, którą postanowili zrobić - to zastraszyć dziennikarzy"

Tomasz Kleszczewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kleszczewski

kierownik anteny i redakcji internetowej PRB
19.02.2021

"Myślę, że ktoś, kto wcześniej był w naszym Studiu Rembrandt, gdyby teraz wszedł, to by go nie poznał. Są dwie sceny, mnóstwo świateł, dekoracji, jeszcze do tego dojdą kamery, więc rzeczywiście to przedsięwzięcie wyjątkowe" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyczka
19.02.2021

"Okres kwarantanny odbił się na naszym zdrowiu, palacze palili więcej, osoby spożywające alkohol - piły więcej, rekordziści utyli nawet 10 kg" - mówi Magdalena Kartasińska.


Marcin Koziński, fot. Barbara Sokolińska

Marcin Koziński

z Muzeum Wojska
18.02.2021

"Z okazji 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok mamy 102 maseczki od 19 lutego dla pierwszych 102 osób, które odwiedzą naszą instytucję" - mówi Marcin Koziński.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej
18.02.2021

"Sytuacja, w której partia polityczna uzurpuje sobie prawo do tego, żeby decydować, który z ministrów ma stracić tekę, jest przykładem braku kultury politycznej na poziomie, jakiego oczekujemy" - mówi wiceminister Żalek.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
17.02.2021

"Zachęcam do korzystania z takiej szczepionki, jaka jest dostępna, ponieważ to jest jedyny w tej chwili skuteczny sposób walki z pandemią - hamuje transmisje, hamuje zachorowania. Patrząc na efekty, jakie osiągnęli Izraelczycy, powinniśmy uwierzyć w skuteczność szczepionki i nie rezygnować z możliwości, jaką daje szczepienie" - mówi prof. Zajkowska.


Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Wydziału Biologii UwB
16.02.2021

"Mamy coraz więcej ptaków w mieście. Można je dokarmiać świeżym chlebem albo zwykłymi pestkami słonecznika" - mówi Adam Zbyryt.

Zbigniew Dec, fot. prywatne

Zbigniew Dec

wiceprezes firmy Biacomex
16.02.2021

"Jako branża turystyczna liczymy na to, że wszelkie obostrzenia w krajach, do których turyści się wybierają oraz w Polsce, będą luzowane" - mówi Zbigniew Dec.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz

rzecznik podlaskiej KAS
15.02.2021

"Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku w całej Polsce blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie przez tę usługę" - mówi Radosław Hancewicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
12.02.2021

- Trzeba pamiętać, że maturzyści to grupa niemal dorosłych obywateli, którzy powinni odpowiedzialnie wykonywać swoje obowiązki, a tym obowiązkiem jest nauka. Skoro w innych dziedzinach życia możliwa jest praca zdalna, to także i nauka zdalna jest możliwa.

Renata Szekalska, fot. Sylwia Krassowska

Renata Szekalska

psychodietetyk, kierownik Podlaskiego Zespołu Dietetyków Naturhouse
11.02.2021

"Pączek, który ma średnio 70-100 g dostarcza do organizmu około 400 kalorii. By spalić jednego pączka trzeba przez 30 min skakać na skakance, albo 30 min biegać, albo przez 1,5 h jeździć na rowerze" - mówi Renata Szekalska.

Aleksandra Maria Gil, fot. prywatne

Aleksandra Maria Gil

trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego
11.02.2021

"62% młodych osób ma problemy ze snem, ale jest też znaczna grupa, która nie wie, ile śpi, bo spędza 24 godziny na dobę z komputerem czy smartfonem w ręce" - mówi Aleksandra Maria Gil.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
10.02.2021

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa
9.02.2021

"Widzimy ostatnio bardzo groźne zjawisko, od początku pandemii zablokowaliśmy ponad 9 tysięcy stron, które miały na celu wyłudzanie danych lub pieniędzy" - mówi Marek Zagórski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
8.02.2021

"W roku 2020 instytucje kultury z naszego regionu otrzymały około stumilionowe wsparcie, na ten rok też mamy zapewnione stabilne finansowanie" - twierdzi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii UwB
5.02.2021

"Szczepionki to są preparaty bezpieczne. Na pewno te, które zostały dopuszczone, nie budzą moich zastrzeżeń' - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

mł. bryg. Marcin Janowski

rzecznik podlaskich strażaków
4.02.2021

Tak, jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, tak i strażacy w całym kraju włączają się w pomoc seniorom w dotarciu na szczepienie przeciwko COVID-19.

Izabela Sakutova, fot. Karolina Chabel-Williams photography, źródło: izabelasakutova.com

Izabela Sakutova

inicjatorka akcji "Dotykam = Wygrywam"
4.02.2021

Prawie 500 biustonoszy do recyklingu zebrano w województwie podlaskim podczas dziewiątej edycji kampanii "Dotykam = Wygrywam".


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
4.02.2021

"Ja zadaję takie proste pytanie tym, którzy protestują - niech wskażą wśród tych zadań te, które ich zdaniem były mniej ważne, niż te, które oni składali" - mówi Jacek Bogucki.

Magdalena Skup i Jan Perkowski, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup i Jan Perkowski

dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych i starosta powiatu białostockiego
3.02.2021

"Pandemia pokazuje to, że czasami będziemy musieli się przebranżowić, zmienić pracę, bony to jest ta szansa" - mówi Jan Perkowski.

Justyna Harężlak, archiwum prywatne

Justyna Harężlak

ekspertka firmy rekrutacyjnej Devire
2.02.2021

Tracić wciąż będą branże gastronomiczna i hotelarska. Zyskają informatycy i eksperci zajmujący się sprzedażą online. Między innymi takie wnioski płyną z Przeglądu Wynagrodzeń 2021, który opublikowała firma rekrutacyjna Devire.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
2.02.2021

Las Zwierzyniecki jest naturalnym filtrem powietrza w centrum miasta. Zachęcam, by tam wyjść pobiegać, zamiast między domkami, gdzie jest dużo smogu - mówi Grzegorz Kuczyński.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, źródło: gov.pl

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
2.02.2021

992 mln euro - tyle ma otrzymać województwo podlaskie w ramach Umowy Partnerstwa.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
1.02.2021

Otwarcie galerii handlowych jest mniej ryzykowne niż powrót do restauracji - uważa prof. Zajkowska. - Restauracja to siedzenie w jednym miejscu w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli będziemy dłużej spotykali się w większej grupie, to jest to naprawdę dobra okazja, żeby transmitować wirusa. Przekonaliśmy się o tym po weselach.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

dr hab. Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.01.2021

"Spisy powszechne są szczególnie ważnym przedsięwzięciem, ponieważ są realizowane niezmiernie rzadko - raz na 10 lat. One dostarczają informacji o społeczeństwie, jego cechach: o niepełnosprawności, wykształceniu, o zasobach mieszkaniowych, o aktywności ekonomicznej. Znaczna część tych danych nie może być pozyskana z żadnych źródeł administracyjnych."

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
29.01.2021

"Kryteria, na podstawie których minister podejmował decyzje, są inne niż preferencje właścicieli hoteli, restauracji, bo dla nich inne kryteria są w tym momencie ważniejsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Mateusz Feszler, fot. Edyta Wołosik

Mateusz Feszler

podlaski koordynator Ogólnopolskiej Federacji Młodych
28.01.2021

Od kilkunastu tygodni uczniowie m.in. szkół ponadpodstawowych nie chodzą do szkoły. W wielu placówkach od połowy października są zajęcia zdalne. I tak będzie przynajmniej do 14 lutego.


Agnieszka Maliszewska, fot. Wojciech Szubzda

Agnieszka Maliszewska

miłośniczka morsowania, dyrektor Polskiej Izby Mleka
28.01.2021

- Często śmieją się, że robimy 1000 zdjęć, ale to jest metoda odwrócenia uwagi, gdy stoi się w zimnej wodzie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Agnieszka Budnik, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Budnik

doradca zawodowy
28.01.2021

Jeżeli nie wiemy, jaki zawód będzie dla nas najbardziej odpowiedni, możemy zgłosić się do doradcy zawodowego. "Test służy temu, żeby pomóc młodym ludziom w ujrzeniu tego, czego czasami sami nie dostrzegają".

Marta Rybnik, fot. Edyta Wołosik

Marta Rybnik

ze Straży Miejskiej w Białymstoku
27.01.2021

"Przypominamy właścicielom, zarządcom i administratorom o ich obowiązkach, a takim obowiązkiem jest uprzątnięcie śniegu oraz innych zanieczyszczeń na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości" - mówi Marta Rybnik.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok