Radio Białystok | Gość | prof. Henryk Wnorowski - ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku

29.01.2021, 08:24, akt. 12:17

"Kryteria, na podstawie których minister podejmował decyzje, są inne niż preferencje właścicieli hoteli, restauracji, bo dla nich inne kryteria są w tym momencie ważniejsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska
prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

Z prof. Henrykiem Wnorowskim rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od 1 lutego zostanie otwarta część instytucji kultury (muzea, galerie sztuki) oraz centra handlowe. Przestaną też obowiązywać godziny dla seniora. Nadal jednak nie mogą działać takie branże, jak hotelarska, czy fitness. O zmianach w obostrzeniach z ekonomistą prof. Henrykiem Wnorowskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Edyta Wołosik. 


Edyta Wołosik: Zaczynamy od galerii handlowych, z jednej strony można powiedzieć "czas najwyższy", z drugiej niektórzy pewnie mają obawy. Pan jako ekonomista uważa, że to dobra decyzja, że to czas najwyższy, czy jednak niekoniecznie?


prof. Henryk Wnorowski: Jako ekonomista oczywiście najbardziej cenię aktywność gospodarczą na poziomie mikroekonomicznym, bo to tam w przedsiębiorstwach, także handlowych, we wszystkich przedsiębiorstwach powstaje wartość dodatkowa, powstaje Produkt Krajowy Brutto. W związku z tym to jest ważne, żeby biznes na poziomie podstawowym, na poziomie mikroekonomicznym działał. 

Natomiast te decyzje, które wczoraj zapadły, to jest kolejny krok w dobrym kierunku. Pewna liczba biznesów się otworzy i będą mogły uzyskiwać przychody i w ten sposób przyczyniać się do rozwoju całej gospodarki. Natomiast jak to zwykle bywa, kiedy decyzje dotyczą jakichś części, nazwijmy to biznesu, zaczyna się natychmiast dyskusja, dlaczego jednych otworzono, drugich nie otworzono i prawda jest taka, że to już długo trwa, nawet bardzo długo i widzimy, mówiąc tak kolokwialnie, dosyć duże zmęczenie materiału. 


Myślę, że przyzwyczajenie też ludzi do pandemii, wszyscy myślą, że mimo że zachorowania utrzymują się na jakimś poziomie, niektórzy myślą, że tak już będzie i że powinniśmy żyć normalnie. Wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że właśnie to luzowanie obostrzeń jest takim ostrożnym krokiem, wskazał, że kraje sąsiadujące z Polską, tak jak Słowacja, Czechy zdecydowały się na odważne poluzowanie obostrzeń, a potem stawały się niestety niechlubnym liderem zachorowań. Nie po to otwierane są galerie handlowe, żebyśmy szli tam na spacery, a tylko i wyłącznie po potrzebne zakupy.


Z całą pewnością. Skoro przywołała pani redaktor ministra Niedzielskiego, to on wczoraj użył takiego sformułowania, że etap odpowiedzialności przedłużamy do 14 lutego. Myślę, że można by to uzupełnić, że to jest etap odpowiedzialności za zdrowie i życie Polaków. 

Z całą pewnością kryteria, na podstawie których pan minister podejmował takie, a nie inne decyzje, są nieco inne niż preferencje właścicieli hoteli, restauracji, bo dla nich inne kryteria są w tym momencie ważniejsze. To, co przypomniała pani redaktor, czyli te porównania międzynarodowe i sytuacja sprzed kilku tygodni w Czechach, czy na Słowacji, z drugiej strony możemy się tylko kilka miesięcy cofnąć u nas w Polsce, sytuacja kiedy mieliśmy taki jeden dzień, gdzie liczba zachorowań zbliżała się do 30 000, wtedy nastroje nas wszystkich były zupełnie inne. 

W tej chwili można powiedzieć, że to jest quasi normalna sytuacja, ale to też potwierdza, jak zmienia się nasze myślenie. Kilka miesięcy temu mieliśmy kilkadziesiąt, kilkaset zachorowań i uważaliśmy, że to jest już pewien rodzaj tragedii, cieszyliśmy się bardzo kiedy to było między 4 a 5 tysięcy, wczoraj było, zdaje się, około 8. To są jeszcze ciągle liczby dosyć wysokie.


Kolejnym poluzowaniem jest zniesienie godziny dla seniorów, czyli rozwiązania, o którym wiele osób mówiło, że było fikcją. 


To prawda, bo we wczorajszych decyzjach mamy tak naprawdę trzy istotne punkty i zdaje się, że to był drugi punkt - zniesienie godzin dla seniorów. Myślę, że o tej decyzji to można z całą pewnością powiedzieć, że jest to pewien powrót do normalności albo likwidacja takiej w cudzysłowie sztuczności, która od samego początku nie była do końca skuteczna. W ogóle ta sytuacja seniorzy i zakupy jest mocno specyficzna i taka czasami powiedzmy, że trudna do zrozumienia.


Była to możliwość, z której niekoniecznie seniorzy w stu procentach korzystali, bo oczywiście nie można ograniczać praw i poza tymi godzinami zakazywać zakupów, ale spotykało się seniorów, powiedzmy sobie uczciwie, również w innych godzinach. 


W trudnych sytuacjach wszyscy chcemy pomagać innym, tym słabszym, a seniorzy to taka grupa, która już z samej nazwy tak mi się wydaje, z brzmienia tego słowa w języku polskim, jest grupą, która jakby jest predysponowana do tego, żeby tej grupie pomagać. 

My wszyscy chcemy im oczywiście pomagać i rząd podejmując tę decyzję, wykazał taką pryncypialność. Natomiast ta decyzja została zweryfikowana przez życie i myślę, że się zgadzamy, że to dobrze, że to już się zakończyło.


Pozostają jednak wciąż zamknięte takie branże jak hotelarska, pozostają zamknięte puby, restauracje mogą serwować tylko dania na wynos i niektóre świetnie sobie z tym radzą, pozostaje też zamknięta branża fitness. Pojawiają się takie głosy - dlaczego, przecież nikt chory na siłownię nie chodzi, ale oczywiście zdajemy sobie sprawę, że tam kontakt z urządzeniami jest duży. Czy dziwią pana, jako ekonomistę, te próby obchodzenia przez restauratorów, właścicieli kawiarni, czy przez branżę fitness obostrzeń, szukania luki prawnej?


Mnie się wydaje, że w tej chwili to jest taka sytuacja zbiorowego nieposłuszeństwa, czy zbiorowego buntu i to jest w ogóle niebezpiecznie w kontekście w ogóle szacunku dla regulacji, dla rozporządzeń. Ja generalnie tą sytuacją się martwię, rozumiem desperację przedsiębiorców, staram się zrozumieć tych, którzy podejmują decyzje. Natomiast mi się wydaje, że ta sytuacja jest bardzo skomplikowana, bo taka rozmowa na antenie, to jest coś w rodzaju dyskusji seminaryjnej. Oczywiście możemy tutaj się wymądrzać, czy jak my naukowcy na seminariach robimy sobie jakieś założenie i już na podstawie tego dyskutujemy. A tutaj jest konkretna sytuacja dla przedsiębiorców działających w tych branżach, to jest dla nich być albo nie być. 

Oni są już zdesperowani, oni kilka miesięcy temu powtarzali, że to już za chwilę będzie tragedia, być może ta sytuacja trochę też jakby uspokaja rządzących, z drugiej strony jest taka linia rozumowania, nie nazwę tego linią usprawiedliwiania czy tłumaczenia się, ale można by nawet i w ten sposób, że rząd mówi tak - przecież uruchomiliśmy całą masę różnych linii pomocowych po to, żebyście przeżyli. Rząd daje dowody, że troszczy się o przedsiębiorców, natomiast jest kilka branż, bo oczywiście cała gospodarka to jest bardzo wiele branż i wskaźniki globalne pokazują, że z tą naszą gospodarką nie jest źle, albo nawet jest bardzo dobrze, biorąc pod uwagę, że jest kryzys.


Myśli pan, że branża fitness, czy branża hotelarska to będą kolejne odmrażane branże?


Wydaje mi się, że to już będzie musiało następować, bo nawet przy tej odpowiedzialności za zdrowie widzimy, że ta presja jest bardzo duża i to zarówno po stronie właścicieli tych biznesów, jak i po stronie konsumentów, którzy korzystają z usług - oni też są bardzo stęsknieni za tą normalnością.


Tak naprawdę powrót do normalności zależy od nas wszystkich, bo po otwarciu galerii, jeżeli nie będzie wzrostu zachorowań, to pozostaje liczyć na to, że jednak będą luzowane kolejne obostrzenia.


Generalnie przy każdej decyzji pojawia się jeszcze to zatrzeżzenie - ale przy zachowaniu reżimu sanitarnego.


Oczywiście, bo galerie handlowe też w reżimie sanitarnym będą działać. Bez zmian pozostają kwestie szkolne, to znaczy nauczanie stacjonarne jest tylko w klasach 1-3, starsi uczniowie przynajmniej do 14 lutego uczyć się będą zdalnie. A za dwa tygodnie poznamy kolejne decyzje w sprawie obostrzeń. Dziękuję za rozmowę. 

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
foto: Monika Kalicka

Barbara Buraczewska

podlaska wicekurator oświaty
2.03.2021

Ponad 70 procent ankietowanych uczniów podlaskich szkół ponadpodstawowych uważa, że poziom nauczania zdalnego jest niższy niż podczas zajęć tradycyjnych, a ponad połowa chciałaby uczyć się w szkole. Prawie 65 procent pytanych wskazało, że najwięcej problemów podczas zajęć on-line jest ze zrozumieniem matematyki.

Marta Młyńczyk, fot. Sylwia Krassowska

Marta Młyńczyk

koordynator do spraw PPK w PKO Bank Polski
2.03.2021

"PPK to program trójstronny - odkłada pracownik, dokłada pracodawca, a później może dołożyć jeszcze państwo" - mówi Marta Młyńczyk.

Andrzej Górski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Górski

fotograf
2.03.2021

"Jeżeli klisze, filmy, były dobrze przechowywane, jesteśmy w stanie wywołać te stare, cenne zdjęcia" - mówi Andrzej Górski.


foto: Monika Kalicka

prof. Jan Szczegielniak

współautor pilotażowego projektu rehabilitacji po COVID-19
1.03.2021

To nie są tylko problemy z oddychaniem. Spektrum powikłań po COVID-19 jest szerokie. - To bóle stawów, mięśni, głowy, ale także zaburzenia równowagi, koordynacji, pamięci i koncentracji. Też bezsenność - wymienia prof. Szczegielniak.

Sławomir Sarnowski, screen z rozmowy

Sławomir Sarnowski

prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach
26.02.2021

"Drzewa przy lotnisku Krywlany będą wycięte na razie tylko z jednej strony. Jeżeli byłyby wycięte na wiosnę, to swobodnie do wakacji, do lipca można wszystko uruchomić" - mówi Sławomir Sarnowski.

Beata Pogorzelska, fot. Wojciech Wojtkielewicz

Beata Pogorzelska

psychoterapeutka
25.02.2021

W czasie nauki zdalnej zdecydowanie pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży. "Ważne jest, żeby rodzice i nauczyciele, mimo zabiegania, spróbowali zauważyć, czy coś się dzieje z dzieckiem, i zareagowali odpowiednio wcześnie".


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.02.2021

"To jest to dla nas honor i powinniśmy się z tej roli wywiązać bardzo dobrze, pomimo tego, że przyszło nam obradować w trudnym momencie." - mówi marszałek Artur Kosicki.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

z Wydziału Biologii UwB
23.02.2021

- Jeżeli nie będzie dużych opadów deszczu, to pokrywa śnieżna będzie powoli ustępowała. Na obszarach szczególnie zurbanizowanych mogą pojawić się jakieś lokalne podtopienia, ale na pewno nie będzie to powódź.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

prof. Joanna Reszeć

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
22.02.2021

"Przypuszcza się, że ta zakaźność wariantem południowoafrykańskim jest dużo wyższa i opisuje się, że ten wariant może przebiegać w sposób nieco bardziej powikłany, niż ten powiedzmy klasyczny wariant wirusa SARS" - mówi prof. Joanna Reszeć.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

szefowa Biełsatu
19.02.2021

"Myślę, że to jest taki, w tej chwili początek całej serii procesów, które mają zastraszyć społeczeństwo przed wiosną, żeby się nie powtórzyło to, co było na jesieni (...) i jedną z rzeczy, którą postanowili zrobić - to zastraszyć dziennikarzy"

Tomasz Kleszczewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kleszczewski

kierownik anteny i redakcji internetowej PRB
19.02.2021

"Myślę, że ktoś, kto wcześniej był w naszym Studiu Rembrandt, gdyby teraz wszedł, to by go nie poznał. Są dwie sceny, mnóstwo świateł, dekoracji, jeszcze do tego dojdą kamery, więc rzeczywiście to przedsięwzięcie wyjątkowe" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyczka
19.02.2021

"Okres kwarantanny odbił się na naszym zdrowiu, palacze palili więcej, osoby spożywające alkohol - piły więcej, rekordziści utyli nawet 10 kg" - mówi Magdalena Kartasińska.


Marcin Koziński, fot. Barbara Sokolińska

Marcin Koziński

z Muzeum Wojska
18.02.2021

"Z okazji 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok mamy 102 maseczki od 19 lutego dla pierwszych 102 osób, które odwiedzą naszą instytucję" - mówi Marcin Koziński.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej
18.02.2021

"Sytuacja, w której partia polityczna uzurpuje sobie prawo do tego, żeby decydować, który z ministrów ma stracić tekę, jest przykładem braku kultury politycznej na poziomie, jakiego oczekujemy" - mówi wiceminister Żalek.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
17.02.2021

"Zachęcam do korzystania z takiej szczepionki, jaka jest dostępna, ponieważ to jest jedyny w tej chwili skuteczny sposób walki z pandemią - hamuje transmisje, hamuje zachorowania. Patrząc na efekty, jakie osiągnęli Izraelczycy, powinniśmy uwierzyć w skuteczność szczepionki i nie rezygnować z możliwości, jaką daje szczepienie" - mówi prof. Zajkowska.


Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Wydziału Biologii UwB
16.02.2021

"Mamy coraz więcej ptaków w mieście. Można je dokarmiać świeżym chlebem albo zwykłymi pestkami słonecznika" - mówi Adam Zbyryt.

Zbigniew Dec, fot. prywatne

Zbigniew Dec

wiceprezes firmy Biacomex
16.02.2021

"Jako branża turystyczna liczymy na to, że wszelkie obostrzenia w krajach, do których turyści się wybierają oraz w Polsce, będą luzowane" - mówi Zbigniew Dec.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz

rzecznik podlaskiej KAS
15.02.2021

"Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku w całej Polsce blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie przez tę usługę" - mówi Radosław Hancewicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
12.02.2021

- Trzeba pamiętać, że maturzyści to grupa niemal dorosłych obywateli, którzy powinni odpowiedzialnie wykonywać swoje obowiązki, a tym obowiązkiem jest nauka. Skoro w innych dziedzinach życia możliwa jest praca zdalna, to także i nauka zdalna jest możliwa.

Renata Szekalska, fot. Sylwia Krassowska

Renata Szekalska

psychodietetyk, kierownik Podlaskiego Zespołu Dietetyków Naturhouse
11.02.2021

"Pączek, który ma średnio 70-100 g dostarcza do organizmu około 400 kalorii. By spalić jednego pączka trzeba przez 30 min skakać na skakance, albo 30 min biegać, albo przez 1,5 h jeździć na rowerze" - mówi Renata Szekalska.

Aleksandra Maria Gil, fot. prywatne

Aleksandra Maria Gil

trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego
11.02.2021

"62% młodych osób ma problemy ze snem, ale jest też znaczna grupa, która nie wie, ile śpi, bo spędza 24 godziny na dobę z komputerem czy smartfonem w ręce" - mówi Aleksandra Maria Gil.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
10.02.2021

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa
9.02.2021

"Widzimy ostatnio bardzo groźne zjawisko, od początku pandemii zablokowaliśmy ponad 9 tysięcy stron, które miały na celu wyłudzanie danych lub pieniędzy" - mówi Marek Zagórski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
8.02.2021

"W roku 2020 instytucje kultury z naszego regionu otrzymały około stumilionowe wsparcie, na ten rok też mamy zapewnione stabilne finansowanie" - twierdzi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii UwB
5.02.2021

"Szczepionki to są preparaty bezpieczne. Na pewno te, które zostały dopuszczone, nie budzą moich zastrzeżeń' - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

mł. bryg. Marcin Janowski

rzecznik podlaskich strażaków
4.02.2021

Tak, jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, tak i strażacy w całym kraju włączają się w pomoc seniorom w dotarciu na szczepienie przeciwko COVID-19.

Izabela Sakutova, fot. Karolina Chabel-Williams photography, źródło: izabelasakutova.com

Izabela Sakutova

inicjatorka akcji "Dotykam = Wygrywam"
4.02.2021

Prawie 500 biustonoszy do recyklingu zebrano w województwie podlaskim podczas dziewiątej edycji kampanii "Dotykam = Wygrywam".


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
4.02.2021

"Ja zadaję takie proste pytanie tym, którzy protestują - niech wskażą wśród tych zadań te, które ich zdaniem były mniej ważne, niż te, które oni składali" - mówi Jacek Bogucki.

Magdalena Skup i Jan Perkowski, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup i Jan Perkowski

dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych i starosta powiatu białostockiego
3.02.2021

"Pandemia pokazuje to, że czasami będziemy musieli się przebranżowić, zmienić pracę, bony to jest ta szansa" - mówi Jan Perkowski.

Justyna Harężlak, archiwum prywatne

Justyna Harężlak

ekspertka firmy rekrutacyjnej Devire
2.02.2021

Tracić wciąż będą branże gastronomiczna i hotelarska. Zyskają informatycy i eksperci zajmujący się sprzedażą online. Między innymi takie wnioski płyną z Przeglądu Wynagrodzeń 2021, który opublikowała firma rekrutacyjna Devire.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
2.02.2021

Las Zwierzyniecki jest naturalnym filtrem powietrza w centrum miasta. Zachęcam, by tam wyjść pobiegać, zamiast między domkami, gdzie jest dużo smogu - mówi Grzegorz Kuczyński.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, źródło: gov.pl

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
2.02.2021

992 mln euro - tyle ma otrzymać województwo podlaskie w ramach Umowy Partnerstwa.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
1.02.2021

Otwarcie galerii handlowych jest mniej ryzykowne niż powrót do restauracji - uważa prof. Zajkowska. - Restauracja to siedzenie w jednym miejscu w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli będziemy dłużej spotykali się w większej grupie, to jest to naprawdę dobra okazja, żeby transmitować wirusa. Przekonaliśmy się o tym po weselach.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

dr hab. Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.01.2021

"Spisy powszechne są szczególnie ważnym przedsięwzięciem, ponieważ są realizowane niezmiernie rzadko - raz na 10 lat. One dostarczają informacji o społeczeństwie, jego cechach: o niepełnosprawności, wykształceniu, o zasobach mieszkaniowych, o aktywności ekonomicznej. Znaczna część tych danych nie może być pozyskana z żadnych źródeł administracyjnych."

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
29.01.2021

"Kryteria, na podstawie których minister podejmował decyzje, są inne niż preferencje właścicieli hoteli, restauracji, bo dla nich inne kryteria są w tym momencie ważniejsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Mateusz Feszler, fot. Edyta Wołosik

Mateusz Feszler

podlaski koordynator Ogólnopolskiej Federacji Młodych
28.01.2021

Od kilkunastu tygodni uczniowie m.in. szkół ponadpodstawowych nie chodzą do szkoły. W wielu placówkach od połowy października są zajęcia zdalne. I tak będzie przynajmniej do 14 lutego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok