Radio Białystok | Gość | Marek Zagórski - pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa

Marek Zagórski

pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa

9.02.2021, 08:25, akt. 10:00

"Widzimy ostatnio bardzo groźne zjawisko, od początku pandemii zablokowaliśmy ponad 9 tysięcy stron, które miały na celu wyłudzanie danych lub pieniędzy" - mówi Marek Zagórski.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda
Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Z Markiem Zagórskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Ma nam uświadamiać niebezpieczeństwa, które wiążą się z używaniem internetu. O tym pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa Markiem Zagórskim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Dzisiaj możemy rozmawiać za pomocą internetu, nie potrzeba odśnieżania samochodu, wychodzenia z domu, ale jak to wszystko robić bezpiecznie, czy pojawią się takie systemy, które będą nas wspierały i będą zapewniały nam bezpieczeństwo w internecie?


Marek Zagórski: Przede wszystkim musimy zawsze pamiętać, że gdy mówimy o bezpieczeństwie w sieci, to powinniśmy zawsze zacząć od siebie i od tego, żeby wykształcić w sobie nawyki, które są podstawowym elementem gwarantującym nasze bezpieczeństwo. Największe ryzyka związane są z reguły z tym, że ktoś próbuje albo ukraść tam nasze dane, albo ukraść za pośrednictwem tych danych nasze pieniądze. W związku z tym powinniśmy zabezpieczyć się w sposób taki minimalny chociażby, ale jednak trzeba pamiętać, żebyśmy tworzyli bezpieczne, silne hasła, żeby to nie było "1 2 3 4" i żebyśmy korzystali z uwierzytelniania dwuetapowego tam, gdzie to jest możliwe. Żebyśmy też pamiętali, że to nasze bezpieczeństwo to nie jest tylko kwestia kont bankowych, ale także właśnie naszych adresów mailowych. 

Mamy ostatnio do czynienia z różnymi włamaniami na konta społecznościowe, co odbywa się poprzez włamanie się na nasze konta pocztowe, na które przychodziły adresy, czy dane do logowania do portali społecznościowych. To też może być dla nas uciążliwe, bo możemy stracić konto w Social Mediach, dla wielu osób to jest bardzo ważny element funkcjonowania, nie tylko w celach rozrywkowych, często także w celach biznesowych. 

Pamiętajmy o tym, żeby chronić po pierwsze nasze dane, czyli tworzyć odpowiednio silne hasła i ich nie udostępniać - to jest ważne. Druga rzecz - pamiętajmy, że taką najpopularniejszą metodą wyłudzania jest phishing, czyli podszywanie się pod inne podmioty, inne strony. Tutaj musimy wykazywać dużą czujność i nie podchodzić bezrefleksyjnie do różnego rodzaju komunikatów, które są nam przesyłane, dlatego że co do zasady - ci dostawcy, z których usług w internecie korzystamy, ci uczciwi, którym zależy na naszym byciu z nimi, byśmy byli ich klientami - starają się komunikować z nami sposób bezpieczny, są ustanawiane różne procedury weryfikacji, więc pamiętajmy też o tym, że gdy się pojawia taka prośba o to, żeby podać jakieś dane, bo trzeba szybko zaktualizować nasze konto - korzystajmy z innych kanałów komunikacji, żeby to zweryfikować, jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia, czyli na przykład zadzwonić do naszego usługodawcy. 

Mówię o tym dlatego, że strony podszywające się pod różne podmioty, czyli te strony, które służą do wyłudzeń, to zjawisko w ostatnim czasie bardzo duże i bardzo groźne. My od czasu rozpoczęcia pandemii zablokowaliśmy już ponad 9 tysięcy stron, które właśnie miały na celu wyłudzanie danych, bądź pieniędzy i to niestety narasta. Natomiast czy są dostępne narzędzia - tak są dostępne różnego rodzaju narzędzia, które pozwalają nam lepiej i bezpieczniej funkcjonować w sieci. Oczywiście zaczynając od programów antywirusowych, z których korzystamy, pamiętając o tym, że trzeba aktualizować systemy operacyjne na urządzeniach, z których korzystamy, jak jesteśmy przy hasłach - różnego rodzaju rozwiązania pozwalające na zarządzanie hasłami w sposób efektywny i tym samym także bezpieczny.


Czyli musimy zwracać uwagę na bezpieczeństwo, na bezpieczny dostęp do internetu, ale zmieniając temat - panie ministrze jak będzie wyglądała administracja, urzędy publiczne w szponach cyfryzacji?


Pan redaktor nawiązuje do projektu, który nazwaliśmy wdzięcznie "Szpon", czyli taki system do zdalnej pracy i nauki. To jest jeden z elementów takiego szerszego podejścia, którym chcemy zapewnić możliwość zdalnej komunikacji głównie urzędnikom, ale przede wszystkim na linii obywatel-urząd. 

Będziemy tworzyć platformę, która pozwoli na bezpieczne korzystanie z wideowizyt - to jest jeden z elementów tego projektu. I to jest krok w stronę ucyfrowienia administracji, w stronę tego, byśmy mogli korzystać, jako obywatele, z administracji w sposób zdalny, bez konieczności wychodzenia z domu. Pracujemy nad systemem przypomnień, jest jednym z elementów tego całego procesu budowy e-administracji, kolejnym krokiem, nad którym pracujemy, to jest wdrożenie i ucyfrowienie nie tylko już poszczególnych procesów, które dotykają obywatela, powinno to tak wyglądać, że realizując jedną czynność, od razu załatwiamy przy tej okazji kilka, konkretnie e-administracja w tle za nas to załatwia.

To może dotyczyć naszych zdarzeń życiowych, chcemy, żeby e-urząd był nie tylko czynny 24 godziny na dobę, bo taka jest natura internetu, ale także, żeby był przede wszystkim jak najbardziej przyjazny i wymagał od obywateli, jak najmniejszej ilości interakcji we wszystkich tych sprawach, w których jest potrzebna wizyta w urzędzie, zwłaszcza e-wizyta, bo na to stawiamy. 


Ale wszystko będzie zależało od tego, czy będzie dostęp do sieci. W naszym województwie najtrudniej jest na wsi, w małych miasteczkach, czy będą duże nakłady, nastąpi wielkie przyspieszenie w dostępie do sieci tej szerokopasmowej, żeby można było e-wizyty realizować? Na razie, szczególnie na wsi, jest z tym wielki problem.


My już te inwestycje realizujemy, one są w takiej fazie w wielu miejscach, także w województwie podlaskim, że efekty będą widoczne w ciągu 12 miesięcy. W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa realizujemy projekty wsparcia budowy sieci szerokopasmowej, przede wszystkim światłowodowej, na tak zwanych obszarach białych plam, czyli w takich miejscach, gdzie inwestycje komercyjne nie byłyby opłacalne. 

Na ten cel już w ramach tej perspektywy, która się kończy, przeznaczonych zostanie łącznie około 7 mld zł i te inwestycje realizowane są głównie na terenach wiejskich, one się głównie odbywają w miejscowościach do 5 000 mieszkańców, one są już w toku. W wyniku realizacji tych inwestycji zostanie podłączonych - już zostało podłączonych lub jest w trakcie podłączania - około 2,5 mln gospodarstw domowych. 

Jednocześnie w ramach Krajowego Planu Odbudowy i w ramach także nowej kolejnej perspektywy finansowej planujemy przyłączyć do sieci szerokopasmowej, czyli do sieci światłowodowej, wszystkie pozostałe gospodarstwa domowe w Polsce. Łącznie to będzie jeszcze około 3 mln 800 tys. gospodarstw domowych i na to też mamy zabezpieczone środki. 

W najbliższych dniach potwierdzimy to sobie w Krajowym Planie Odbudowy, ale to będą inwestycje jeszcze większe niż te, z którymi mamy do czynienia w tej chwili. Musimy pamiętać, że to są inwestycje, które trwają, bo wymagają zaprojektowania sieci, zrealizowania jej fizycznie, ale wierzymy też, że po tych zmianach, które chcemy wprowadzić, będzie to przebiegało w kolejnych latach jeszcze szybciej, niż w ciągu ostatnich trzech lat, bo tyle mniej więcej cykl inwestycyjny całego projektu trwał dotychczas.


Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
foto: Monika Kalicka

Barbara Buraczewska

podlaska wicekurator oświaty
2.03.2021

Ponad 70 procent ankietowanych uczniów podlaskich szkół ponadpodstawowych uważa, że poziom nauczania zdalnego jest niższy niż podczas zajęć tradycyjnych, a ponad połowa chciałaby uczyć się w szkole. Prawie 65 procent pytanych wskazało, że najwięcej problemów podczas zajęć on-line jest ze zrozumieniem matematyki.

Marta Młyńczyk, fot. Sylwia Krassowska

Marta Młyńczyk

koordynator do spraw PPK w PKO Bank Polski
2.03.2021

"PPK to program trójstronny - odkłada pracownik, dokłada pracodawca, a później może dołożyć jeszcze państwo" - mówi Marta Młyńczyk.

Andrzej Górski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Górski

fotograf
2.03.2021

"Jeżeli klisze, filmy, były dobrze przechowywane, jesteśmy w stanie wywołać te stare, cenne zdjęcia" - mówi Andrzej Górski.


foto: Monika Kalicka

prof. Jan Szczegielniak

współautor pilotażowego projektu rehabilitacji po COVID-19
1.03.2021

To nie są tylko problemy z oddychaniem. Spektrum powikłań po COVID-19 jest szerokie. - To bóle stawów, mięśni, głowy, ale także zaburzenia równowagi, koordynacji, pamięci i koncentracji. Też bezsenność - wymienia prof. Szczegielniak.

Sławomir Sarnowski, screen z rozmowy

Sławomir Sarnowski

prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach
26.02.2021

"Drzewa przy lotnisku Krywlany będą wycięte na razie tylko z jednej strony. Jeżeli byłyby wycięte na wiosnę, to swobodnie do wakacji, do lipca można wszystko uruchomić" - mówi Sławomir Sarnowski.

Beata Pogorzelska, fot. Wojciech Wojtkielewicz

Beata Pogorzelska

psychoterapeutka
25.02.2021

W czasie nauki zdalnej zdecydowanie pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży. "Ważne jest, żeby rodzice i nauczyciele, mimo zabiegania, spróbowali zauważyć, czy coś się dzieje z dzieckiem, i zareagowali odpowiednio wcześnie".


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.02.2021

"To jest to dla nas honor i powinniśmy się z tej roli wywiązać bardzo dobrze, pomimo tego, że przyszło nam obradować w trudnym momencie." - mówi marszałek Artur Kosicki.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

z Wydziału Biologii UwB
23.02.2021

- Jeżeli nie będzie dużych opadów deszczu, to pokrywa śnieżna będzie powoli ustępowała. Na obszarach szczególnie zurbanizowanych mogą pojawić się jakieś lokalne podtopienia, ale na pewno nie będzie to powódź.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

prof. Joanna Reszeć

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
22.02.2021

"Przypuszcza się, że ta zakaźność wariantem południowoafrykańskim jest dużo wyższa i opisuje się, że ten wariant może przebiegać w sposób nieco bardziej powikłany, niż ten powiedzmy klasyczny wariant wirusa SARS" - mówi prof. Joanna Reszeć.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

szefowa Biełsatu
19.02.2021

"Myślę, że to jest taki, w tej chwili początek całej serii procesów, które mają zastraszyć społeczeństwo przed wiosną, żeby się nie powtórzyło to, co było na jesieni (...) i jedną z rzeczy, którą postanowili zrobić - to zastraszyć dziennikarzy"

Tomasz Kleszczewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kleszczewski

kierownik anteny i redakcji internetowej PRB
19.02.2021

"Myślę, że ktoś, kto wcześniej był w naszym Studiu Rembrandt, gdyby teraz wszedł, to by go nie poznał. Są dwie sceny, mnóstwo świateł, dekoracji, jeszcze do tego dojdą kamery, więc rzeczywiście to przedsięwzięcie wyjątkowe" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyczka
19.02.2021

"Okres kwarantanny odbił się na naszym zdrowiu, palacze palili więcej, osoby spożywające alkohol - piły więcej, rekordziści utyli nawet 10 kg" - mówi Magdalena Kartasińska.


Marcin Koziński, fot. Barbara Sokolińska

Marcin Koziński

z Muzeum Wojska
18.02.2021

"Z okazji 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok mamy 102 maseczki od 19 lutego dla pierwszych 102 osób, które odwiedzą naszą instytucję" - mówi Marcin Koziński.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej
18.02.2021

"Sytuacja, w której partia polityczna uzurpuje sobie prawo do tego, żeby decydować, który z ministrów ma stracić tekę, jest przykładem braku kultury politycznej na poziomie, jakiego oczekujemy" - mówi wiceminister Żalek.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
17.02.2021

"Zachęcam do korzystania z takiej szczepionki, jaka jest dostępna, ponieważ to jest jedyny w tej chwili skuteczny sposób walki z pandemią - hamuje transmisje, hamuje zachorowania. Patrząc na efekty, jakie osiągnęli Izraelczycy, powinniśmy uwierzyć w skuteczność szczepionki i nie rezygnować z możliwości, jaką daje szczepienie" - mówi prof. Zajkowska.


Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Wydziału Biologii UwB
16.02.2021

"Mamy coraz więcej ptaków w mieście. Można je dokarmiać świeżym chlebem albo zwykłymi pestkami słonecznika" - mówi Adam Zbyryt.

Zbigniew Dec, fot. prywatne

Zbigniew Dec

wiceprezes firmy Biacomex
16.02.2021

"Jako branża turystyczna liczymy na to, że wszelkie obostrzenia w krajach, do których turyści się wybierają oraz w Polsce, będą luzowane" - mówi Zbigniew Dec.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz

rzecznik podlaskiej KAS
15.02.2021

"Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku w całej Polsce blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie przez tę usługę" - mówi Radosław Hancewicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
12.02.2021

- Trzeba pamiętać, że maturzyści to grupa niemal dorosłych obywateli, którzy powinni odpowiedzialnie wykonywać swoje obowiązki, a tym obowiązkiem jest nauka. Skoro w innych dziedzinach życia możliwa jest praca zdalna, to także i nauka zdalna jest możliwa.

Renata Szekalska, fot. Sylwia Krassowska

Renata Szekalska

psychodietetyk, kierownik Podlaskiego Zespołu Dietetyków Naturhouse
11.02.2021

"Pączek, który ma średnio 70-100 g dostarcza do organizmu około 400 kalorii. By spalić jednego pączka trzeba przez 30 min skakać na skakance, albo 30 min biegać, albo przez 1,5 h jeździć na rowerze" - mówi Renata Szekalska.

Aleksandra Maria Gil, fot. prywatne

Aleksandra Maria Gil

trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego
11.02.2021

"62% młodych osób ma problemy ze snem, ale jest też znaczna grupa, która nie wie, ile śpi, bo spędza 24 godziny na dobę z komputerem czy smartfonem w ręce" - mówi Aleksandra Maria Gil.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
10.02.2021

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa
9.02.2021

"Widzimy ostatnio bardzo groźne zjawisko, od początku pandemii zablokowaliśmy ponad 9 tysięcy stron, które miały na celu wyłudzanie danych lub pieniędzy" - mówi Marek Zagórski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
8.02.2021

"W roku 2020 instytucje kultury z naszego regionu otrzymały około stumilionowe wsparcie, na ten rok też mamy zapewnione stabilne finansowanie" - twierdzi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii UwB
5.02.2021

"Szczepionki to są preparaty bezpieczne. Na pewno te, które zostały dopuszczone, nie budzą moich zastrzeżeń' - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

mł. bryg. Marcin Janowski

rzecznik podlaskich strażaków
4.02.2021

Tak, jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, tak i strażacy w całym kraju włączają się w pomoc seniorom w dotarciu na szczepienie przeciwko COVID-19.

Izabela Sakutova, fot. Karolina Chabel-Williams photography, źródło: izabelasakutova.com

Izabela Sakutova

inicjatorka akcji "Dotykam = Wygrywam"
4.02.2021

Prawie 500 biustonoszy do recyklingu zebrano w województwie podlaskim podczas dziewiątej edycji kampanii "Dotykam = Wygrywam".


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
4.02.2021

"Ja zadaję takie proste pytanie tym, którzy protestują - niech wskażą wśród tych zadań te, które ich zdaniem były mniej ważne, niż te, które oni składali" - mówi Jacek Bogucki.

Magdalena Skup i Jan Perkowski, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup i Jan Perkowski

dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych i starosta powiatu białostockiego
3.02.2021

"Pandemia pokazuje to, że czasami będziemy musieli się przebranżowić, zmienić pracę, bony to jest ta szansa" - mówi Jan Perkowski.

Justyna Harężlak, archiwum prywatne

Justyna Harężlak

ekspertka firmy rekrutacyjnej Devire
2.02.2021

Tracić wciąż będą branże gastronomiczna i hotelarska. Zyskają informatycy i eksperci zajmujący się sprzedażą online. Między innymi takie wnioski płyną z Przeglądu Wynagrodzeń 2021, który opublikowała firma rekrutacyjna Devire.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
2.02.2021

Las Zwierzyniecki jest naturalnym filtrem powietrza w centrum miasta. Zachęcam, by tam wyjść pobiegać, zamiast między domkami, gdzie jest dużo smogu - mówi Grzegorz Kuczyński.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, źródło: gov.pl

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
2.02.2021

992 mln euro - tyle ma otrzymać województwo podlaskie w ramach Umowy Partnerstwa.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
1.02.2021

Otwarcie galerii handlowych jest mniej ryzykowne niż powrót do restauracji - uważa prof. Zajkowska. - Restauracja to siedzenie w jednym miejscu w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli będziemy dłużej spotykali się w większej grupie, to jest to naprawdę dobra okazja, żeby transmitować wirusa. Przekonaliśmy się o tym po weselach.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

dr hab. Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.01.2021

"Spisy powszechne są szczególnie ważnym przedsięwzięciem, ponieważ są realizowane niezmiernie rzadko - raz na 10 lat. One dostarczają informacji o społeczeństwie, jego cechach: o niepełnosprawności, wykształceniu, o zasobach mieszkaniowych, o aktywności ekonomicznej. Znaczna część tych danych nie może być pozyskana z żadnych źródeł administracyjnych."

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
29.01.2021

"Kryteria, na podstawie których minister podejmował decyzje, są inne niż preferencje właścicieli hoteli, restauracji, bo dla nich inne kryteria są w tym momencie ważniejsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Mateusz Feszler, fot. Edyta Wołosik

Mateusz Feszler

podlaski koordynator Ogólnopolskiej Federacji Młodych
28.01.2021

Od kilkunastu tygodni uczniowie m.in. szkół ponadpodstawowych nie chodzą do szkoły. W wielu placówkach od połowy października są zajęcia zdalne. I tak będzie przynajmniej do 14 lutego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok