Radio Białystok | Gość | Joanna Węglarz - inicjatorka kampanii "Szkoła Od Nowa"

Joanna Węglarz

inicjatorka kampanii "Szkoła Od Nowa"

11.05.2021, 08:12, akt. 14:06

- Rolą kampanii jest to, by ludzie zrozumieli, jak jest trudno. Bez wsparcia w obszarze społeczno-emocjonalnym może się skończyć bardzo źle - depresją, zaburzeniami psychicznymi albo tym, że uczniowie nie będą chcieli fizycznie wrócić do szkoły.

Joanna Węglarz, źródło: archiwum prywatne
Joanna Węglarz, źródło: archiwum prywatne

Z Joanną Węglarz rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od poniedziałku, 10 maja w systemie hybrydowym, a od 31 maja już stacjonarnie mają się uczyć wszyscy uczniowie. To będzie jednak bardzo krótka adaptacja po blisko rocznym nauczaniu zdalnym, bo w czerwcu rozpoczynają się wakacje. Znacznie trudniejszy może okazać się powrót do szkół we wrześniu. I do tego chcą przygotować uczniów pomysłodawcy kampanii społecznej pod hasłem "Szkoła Od Nowa". Grupa ekspertów przygotowała pakiet rozwiązań, które mają ułatwić uczniom powrót do nauki stacjonarnej.

Na czym ma polegać ta akcja? Z jej inicjatorką, psycholog i terapeutką Joanną Węglarz rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: W jakiej kondycji psychicznej dzieci wrócą do szkół?


Joanna Węglarz: Statystyki są tutaj bardzo pesymistyczne i mówią o tym, że większość młodych ludzi jest w nie najlepszej kondycji psychicznej, że rok izolacji i nauki zdalnej nie odbił się w sposób pozytywny na ich dobrostanie. Ja jako specjalista boję się tego, bo tak naprawdę myślę, że dopiero zobaczymy, w jakim są stanie, jak wszyscy wrócą. Na razie słyszymy pewne głosy. Gabinety psychologów, psychoterapeutów pękają w szwach.

Analizowaliśmy polskie badania, ale też przyglądaliśmy się badaniom zagranicznym i wyniki są bardzo, bardzo podobne. Pandemia podobnie działała na uczniów w całej Europie.

Natomiast skupiając się na tym, co się działo w Polsce, to 70 proc. uczniów narzekało, że w czasie pandemii pogorszyły się relacje. Mamy też dane, które wskazują, jak się pogorszył sen. I pogorszył się u około 90 proc. młodych osób. Czasami jest tak, że się pojawiły zaburzenia snu, problemy ze snem. Ale czasami to jest tak, że ludzie śpią w innych godzinach, później chodzą spać, dosypiają w ciągu dnia. Czyli są to być może trwałe zaburzenia snu, które potem będą się ciągnęły w dalszym życiu, a wiadomo, że jak trzeba będzie chodzić do szkoły, to trzeba wstać na jakąś godzinę.

Pojawiły się zmiany w odżywianiu, wahania nastroju u około 70 proc. młodych osób, problemy z koncentracją u 40 proc. To są bardzo duże liczby, które pokazują, że naprawdę ten czas pandemii jest trudny i ta izolacja była bardzo szkodliwa. Była konieczna, ale tak naprawdę skutki psychospołeczne są bardzo duże.


Jak w takim stanie wrócić do szkół? Czy jest to możliwe bez wsparcia i pomocy?


Jest to możliwe, ale właśnie pod warunkiem wsparcia i pod warunkiem ogólnego zrozumienia, jak jest to trudna sytuacja. Bo jak zrozumiemy, jaki jest problem, to dużo już za nami. Rolą naszej kampanii "Szkoła od nowa" jest to, żeby ludzie zrozumieli, różni ludzie - nauczyciele, rodzice, ale może również władze szkół, przedstawiciele kuratoriów czy ministerstwa, żeby zobaczyli, jak jest trudno i co w związku z tym warto zrobić, żeby pomóc dzieciom.

Chcemy też kłaść nacisk na rozwój społeczno-emocjonalny, bo bez tego, bez wsparcia w tym obszarze może się skończyć bardzo źle. Może się skończyć depresją, może się skończyć różnymi zaburzeniami psychicznymi albo tym, że uczniowie nie będą chcieli fizycznie do szkoły wrócić.


Kampania społeczna pod hasłem "Szkoła od nowa" rozpoczęła się już teraz, nie przed samym wrześniem, żeby właśnie przygotować się na ten bardzo trudny nowy rok szkolny. Miejmy nadzieję, że będzie to tylko i wyłącznie nauka stacjonarna. Co państwo chcecie zrobić? Jak wspierać młodych, jak im pomagać?


Mamy takie dwa zadania. Pierwsze to zadanie edukacyjne, czyli nasze spotkanie bardzo w tym zadaniu pomaga, żeby mówić o tym. Jak rozmawiam z wieloma osobami, czy wśród moich znajomych, czy z osobami, które piszą do nas na stronę kampanii, to wszyscy myślą podobnie. Wiele osób zgadza się z tym, co mówimy, że właśnie zdrowie psychiczne jest ważne, że relacje są ważne, że trzeba odpuścić, że trzeba zadbać o to, żeby młodzież wróciła do szkoły od nowa. Ale może też przy okazji, że warto coś zmienić w szkole. To jest taki drugi ukryty cel, że można się zastanowić, co można by zmodyfikować w systemie uczenia. Ale na razie najważniejszy jest powrót w taki sposób, żeby uczniowie odczuli jak najmniejsze skutki.

Druga część jest edukacyjna. Dajemy dużo materiałów. Są bezpłatne scenariusze godzin wychowawczych czy warsztatów psychologicznych dla różnych etapów edukacyjnych, od szkoły podstawowej do liceum. Można to sobie wykorzystać, pobrać za darmo. Mamy dwa ebooki - dla nauczycieli i dla rodziców - oraz prelekcje przygotowane przez grupę naszych wspaniałych ekspertów. Mamy ponad 20 specjalistów z zakresu psychologii, pedagogiki, zdrowia psychicznego, którzy nas wspierają, są naszymi ambasadorami, ale też przygotowują materiały we współpracy z nami.

Jest dużo takich rzeczy, z których możemy korzystać. Pakiet się powiększa, więc na stronie jest też zakładka, jak dołączyć. Można tam wpisać dane szkoły i dana placówka dostanie spakowany plik z wszystkimi materiałami.


Jest to akcja ogólnopolska, adresowana do wszystkich szkół, także tych w województwie podlaskim.


Jak najbardziej.


Ważne tylko, żeby się tym zainteresować, żeby wiedzieć i żeby chcieć jednak coś zrobić.


Dokładnie, żeby chcieć, żeby może sobie trochę poczytać, może to poudostępniać, może rozmawiać z takimi ludźmi, którzy nie wierzą. Różni ludzie w różne rzeczy nie wierzą - np. nie wierzą w pandemię, tak samo ludzie nie wierzą w to, że zdrowie psychiczne jest ważne i że z młodzieżą jest źle, więc może tych ludzi też trzeba edukować i pokazać im na przykład wyniki badań. Mamy m.in. ebook dotyczący wypalonych rodziców, więc też pamiętamy o rodzicach. Dla każdego coś się znajdzie.

Są też przygotowane materiały nagrywane przez młodzież, ale to trochę trwa, ponieważ nasza młodzież okazała się perfekcjonistyczna i jeszcze obrabia materiały. Mam nadzieję, że niedługo trafi, więc będzie też głos młodych ludzi i do starszego pokolenia, i do rówieśników.


Rozumiem, że zaangażowana jest w to cała triada, bez której nie da się niczego zrobić, czyli sami uczniowie, nauczyciele, ale też oczywiście rodzice. Wszyscy muszą solidarnie się wspierać.


Takie jest właśnie nasze założenia, żeby się wspierać i żeby pokazywać perspektywę różnych części tej triady. Jak jestem uczniem, to żebym zrozumiała, że nauczycielowi też jest ciężko, rodzicowi jest ciężko, jak jestem rodzicem, to na tej samej zasadzie. Myślę, że rozumienie perspektywy drugiej osoby pomaga, że widzę, że nie tylko ja mam ciężko, że wszyscy musimy być dla siebie wsparciem.

Może nie mówię o małych uczniach, ale czasami nastolatki też bardzo fajnie potrafią wspierać swoich nauczycieli, chociażby cyfrowo w nowych mediach. I to jest super, bo to pokazuje, że my jako ludzie możemy niezależnie od wieku być dla siebie właśnie takim wsparciem.


Jakie są oczekiwania co do nauczycieli i rodziców w tej akcji?


Chcielibyśmy, żeby zrozumieli i żeby odpuścili sobie i uczniom, tudzież dzieciom. Żeby zrozumieli, że naprawdę nie chodzi o to, że my wymyślamy, żeby teraz młodzi ludzie przyszli i się trochę pobawili, powygłupiali, pograli w planszówki, poszli na spacer i że to jakieś wymyślane pomysły, bo tak naprawdę przecież w szkole chodzi o edukację. Tylko żeby naprawdę pokazać, że jest poważny problem.

Chcielibyśmy, żeby rodzice i nauczyciele pomagali nam nieść to dalej, czyli jeżeli ktoś już jest przekonany, myśli tak jak my, wierzy, że to, co mówimy, jest prawdą, to żeby skorzystał z materiałów, ale żeby niósł to dalej. Wierzę w akcje oddolne. Bardzo trudno jest coś zmienić od góry, od ministerstwa, od kuratorium. Są pewne procedury, które utrudniają działania odgórne. Natomiast oddolnie możemy bardzo dużo zrobić, więc każdy, kto nas słucha i chciałby się w jakikolwiek sposób włączyć, już jest bardzo cennym ogniwem, które może pozwolić, że ta kampania będzie się rozszerzała i że będzie docierała w różne zakątki wszystkich województw w Polsce.

Tutaj głównie pomagają nam w tym social media. Dostajemy różne rzeczy, na bieżąco je wrzucamy. Nasz pakiet, który rozsyłamy, powiększa się. Jest cały czas tworzony przez osoby, które do nas dołączają. To jest też fajne, że się różne rzeczy wzbogacają i niektóre pomysły przychodzą na przykład od młodych ludzi, którzy nam coś podpowiadają. To jest moc takich kampanii społecznych, które są tworzone na energii zwyczajnych ludzi, którzy myślą podobnie i chcą coś zmienić, nie chcą siedzieć i narzekać, tylko chcą działać.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
15.06.2021

"Zachęcam mieszkańców, żeby przyszli, wspólnie świętowali 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich, bo to jest także ich święto" - mówi Mariusz Chrzanowski.

Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Czarkowska

kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok
14.06.2021

"Reportaż polega na tym, jak ciekawie i intrygująco opowiedzieć czyjś los, jakieś wydarzenie, opowiedzieć o jakimś zjawisku w formie reportażu, któremu trzeba nadać formę, który trzeba przemyśleć i który musi mieć swoją dramaturgię" - mówi Agnieszka Czarkowska.

Jacek Dąbrowski, fot. Iza Dąbrowska

Jacek Dąbrowski

dziennikarz sportowy Radia Białystok
14.06.2021

"Czuć tutaj atmosferę mistrzostw Europy, bo w Petersburgu zaplanowano 8 spotkań. Jest głośno, jest mnóstwo kibiców, biało-czerwoni zapełniają ulice, zwłaszcza dzisiaj. Są billboardy, plakaty, piłki, gadżety, pamiątki, tłumy ludzi"- relacjonuje Jacek Dąbrowski.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
14.06.2021

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.

Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.

fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.

ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.

Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.

Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.


dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.


Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.


Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.

Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".


Urszula Siłkowska, fot. Marcin Mazewski

Urszula Siłkowska

z Archiwum Państwowego w Białymstoku
18.05.2021

- Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile skarbów możemy odkryć w piwnicach, na strychach, w komodach, u dziadków na wsi.

prof. Anna Wasilewska, fot. Joanna Szubzda

prof. Anna Wasilewska

wojewódzka konsultant w dziedzinie pediatrii, dyrektor UDSK w Białymstoku
18.05.2021

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że należy szczepić młodzież. Wszystkie grupy wiekowe, które mogą być zaszczepione, powinny być zaszczepione. (...) Jestem za tym, żebyśmy sami zadbali o swoje bezpieczeństwo.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2021

"Wszyscy dyskutują o tych kwestiach podatkowych i składkowych, bo to dotyczy nas wszystkich i to w sposób bezpośredni - każdy zauważy ten plus albo minus w portfelu, w zależności, w jakiej grupie pracowniczej się znajduje".


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Dominik Sołowiej

twórca filmów z cyklu "Podlasie dobrze zna się"
16.05.2021

Ile karczm było w XVI wieku w Drohiczynie, jakie zabytki znajdują się na Cmentarzu Katedralnym w Łomży, z czym związana jest nazwa rzeki Rudawka w Augustowie? Tego wszystkiego dowiemy się z filmów Dominika Sołowieja w cyklu "Podlasie dobrze zna się". Możemy obejrzeć je w Internecie.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii
14.05.2021

"Na koniec tego roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie być może najszybszym w Europie (...) nasz rozwój gospodarczy jest zdrowy, stabilny. Oparty nie o tych wielkich inwestorów, którzy raz się pojawiają, a potem znikają, tylko przede wszystkim oparty o produkcję przemysłową."

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
14.05.2021

"Powrót nawet na kilka tygodni do szkół jest zdecydowanie lepszy ze względów psychologicznych, społecznych. Potrzebne jest odnowienie kontaktów rówieśniczych, nawiązanie ponownych relacji z nauczycielem. To także szansa na powtórzenie materiału, który był trudniejszy" - mówi Dariusz Piontkowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok