Radio Białystok | Gość | Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska - z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku

26.05.2021, 08:06, akt. 12:07

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda
Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Z Agnieszką Budnik i Bożeną Krasnodębską rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


We wtorek (26.05) drugi dzień egzaminu ósmoklasisty. I choć nie można go nie zdać, to wyniki mają znaczenie, bo są jednym z punktowanych elementów w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Czym młodzi ludzie powinni kierować się przy wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej?

Z dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku Bożeną Krasnodębską i doradcą zawodowym Agnieszką Budnik rozmawia Edyta Wołosik.


Edyta Wołosik: Na początek pozdrawiamy wszystkie mamy w dniu ich święta. Zastanawiam się, ile mam w tych dniach denerwuje się bardziej niż ich dzieci, które są właśnie w ósmych klasach.


Agnieszka Budnik: Na pewno mamy się denerwują, jak poradzą sobie ich dzieci. Każda mama chce, żeby jej dziecko zdało jak najlepiej.


Jak duży wpływ mają rodzice na dalsze wyboru ścieżki edukacyjnej swoich dzieci?


Bożena Krasnodębska: Myślę, że rodzice mają bardzo duży wpływ tak naprawdę na wybory swoich dzieci, aczkolwiek w ostatnim czasie bardzo dużą rolę odgrywa doradztwo zawodowe. Warto uświadomić rodzicom i dzieciom, że młody człowiek powinien siebie zdiagnozować właśnie przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.


Kiedyś w niektórych rodzinach było to oczywiste - rodzice są prawnikami, to dziecko musi być prawnikiem, rodzice są lekarzami dziecko, musi być lekarzem. Tak chyba nie powinni podchodzić ani młodzi ludzie, ani rodzice?


Bożena Krasnodębska: Tak, dokładnie. W Lokalnym Centrum Doradztwa Zawodowego, które funkcjonuje w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku od 2008 roku, czyli mamy  już naprawdę sporo doświadczenia, widzimy, jak zmieniają się wybory dzieci, jak młodzież się zmienia i podchodzi do swoich wyborów.

Niemniej jednak i kiedyś, i jeszcze teraz rodzice - tak jak już mówiłam - mają bardzo duży wpływ na dziecko, ale z pewnością nie powinni decydować za dziecko o tym, do jakiej szkoły ma iść, jaki kierunek powinno wybrać i co w życiu tak naprawdę robić.


Czym powinni się kierować młodzi ludzie? Na przykład tym, że będą dużo zarabiać, bo jest to zawód poszukiwany, czy tym, że mają pasję i mogą liczyć na to, że jednak się ułoży, nawet jeżeli będą pracować w zawodzie, który nie przynosi dużych dochodów?


Bożena Krasnodębska: Pieniądze zawsze są ważne i myślę, że od tego nie odstąpimy, bo każdy młody człowiek chciałby zarabiać jak najwięcej i pozwalać sobie na wiele w życiu. Niemniej jednak powinni się kierować pasją, swoimi zainteresowaniami, ale też swoimi mocnymi stronami, na których powinni budować swoją karierę zawodową. Mówi się, że jeżeli człowiek realizuje swoje pasje, to tak naprawdę w życiu zawodowym nigdy nie chodzi do pracy, bo cieszy się, że dzisiaj znowu będzie robił coś ciekawego.


Czy pandemia może mieć wpływ na te wybory? Na przykład na to, że warto postawić na konkretny zawód, czyli pójść do szkoły zawodowej czy technikum, a nie do szkoły ogólnokształcącej?


Bożena Krasnodębska: Pandemia z pewnością utrudniła życie nam wszystkim. Młodzi ludzie i ich rodzice też z pewnością mają większe trudności z dokonaniem w tym roku wyboru kierunku kształcenia. Dzieci mają zapewne trudności, ponieważ nie miały bezpośredniego kontaktu w szkole ze swoimi opiekunami, wychowawcami, z nauczycielami. Dostęp do doradców był utrudniony, aczkolwiek my w Lokalnym Centrum Doradztwa Zawodowego pracujemy online i jesteśmy dostępni też stacjonarnie. Na pewno warto skorzystać z porady doradcy zawodowego.


Trwają egzaminy ósmoklasisty i rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Wnioski można składać do 21 czerwca. Czy jest jeszcze możliwość, żeby do tego czasu skorzystać u państwa z doradztwa zawodowego? Jak to wygląda?


Agnieszka Budnik: Jak najbardziej. Zapraszamy osoby zainteresowane. Widzimy teraz większe zainteresowanie, bo zgłaszają się do nas też szkoły, żeby przeprowadzić zajęcia grupowe z rekrutacji. Tak jak pani dyrektor wspomniała, my podczas pandemii intensywnie pracowałyśmy z zainteresowanymi szkołami przez prowadzenie zajęć online, a także przez porady indywidualne. Można było do nas więc przyjść na poradę indywidualną, stacjonarną.

Przychodzą też rodzice z dziećmi. Tak jak pani mówiła - rodzice często chcą zaplanować dzieciom karierę albo też widzą, że na przykład dziecko się do czegoś nadaje czy nie nadaje. Wspomnę o poradzie, którą miałam niedawno. Przyszła mama z uczniem klasy ósmej. Na początku jest wstępna rozmowa z rodzicem. Mama powiedziała, że uczeń w ogóle nie wie, co chce wybrać. Później pracuję z uczniem. Rozmawiam, zrobiłam test na predyspozycje. I uczeń mówi do mnie: "Ale wie pani co? Ja wiem, gdzie chcę się uczyć".

Natomiast na koniec porady przyszła mama i powiedziała: "Ale on się szybko zapala, szybko gaśnie, on tam sobie nie poradzi". Tutaj więc też jest ważna praca z rodzicami, żeby jednak uświadomić, że to już będzie szkoła ponadpodstawowa, że dzieci będą uczyć się konkretnego zawodu, będą chciały to w przyszłości wykonywać. Będzie inna motywacja.

Zapraszamy wszystkie osoby, które są chętne. Mamy teraz duże zapotrzebowanie. Są telefony na zajęcia grupowe, na poradnictwo indywidualne. To też jest troszeczkę inaczej niż w realiach szkolnych. Przychodzą do nas, do naszych pomieszczeń, rozmawiają z obcą osobą, a to też czasami jest tak, że uczeń bardziej się otworzy.


Jeżeli ktoś dokona wyboru na poziomie szkoły ponadpodstawowej, a po miesiącu, dwóch czy nawet po pół roku lub roku okaże się, że nie do końca jest zadowolony, to chyba nie ma też po co ciągnąć tego na siłę? To jest jeszcze ten moment, żeby dokonać zmiany.


Agnieszka Budnik: Oczywiście. My nawet prowadzimy zajęcia w pierwszych klasach liceum. Badamy predyspozycje. To jest ten czas, kiedy jeszcze warto się zastanowić, czy to jest to. Młodzież przenosi się w październiku, w listopadzie. Uczeń słyszał, że to jest dobra szkoła, że jest fajnie, że koledzy chwalą, a jednak po dwóch, trzech miesiącach nauki okazało się, że to nie jest to. Dlatego jak najbardziej kładziemy nacisk na to, żeby uczeń przemyślał swoje wybory i skontaktował się ze specjalistą. Nakłaniamy ucznia do świadomego myślenia o tym. Dla nas największym sukcesem jest to, kiedy uczeń powie, że sam wybiera szkołę.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
prof. Wojciech Naumnik, fot. Marcin Gliński

prof. Wojciech Naumnik

szef szpitala tymczasowego przy ul. Żurawiej w Białymstoku
22.10.2021

- Obecna fala jest troszeczkę gorsza. Jest trochę więcej pacjentów i więcej pacjentów w cięższym stanie. Mieliśmy 60-70 pacjentów, jak w skali kraju było 20 tys. zakażeń. Teraz jest około 5 tys., a my jesteśmy już praktycznie zapełnieni.

prof. Dariusz Maciejewski, fot. archiwum prywatne

prof. Dariusz Maciejewski

krajowy konsultant w dziedzinie intensywnej terapii
21.10.2021

Kaszel, utrata węchu czy smaku to nie są już charakterystyczne symptomy COVID-9. - Może objawiać się nawet cechami anginy. Ale mogą dołączyć objawy nietypowe - np. zaburzenia słuchu, zmiany skórne, zapalenie zatok, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

fot. Sylwia Krassowska

płk Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
20.10.2021

- Staramy się zabezpieczyć granicę coraz szczelniej, ale pamiętajmy też o trudnych warunkach. Noc, słabe zaludnienie, tereny mocno zalesione, bagniste, mgła. Nawet nasycenia tego terenu personelem nie zagwarantuje nam 100-procentowej skuteczności.


Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
19.10.2021

- Na podlaskim rynku pracy sytuacja wróciła do stanu sprzed pandemii. Mamy podobną liczbę poszukujących pracy i podobną stopę bezrobocia - uważa wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Jarosław Sadowski.

Andrzej Skiepko, fot. Joanna Żemojda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
19.10.2021

"Myślę, że spotkanie z panem wojewodą też dużo da, aby wyjaśnić pewne sprawy związane chociażby z procedurą przyjmowania, leczenia i później wypuszczania cudzoziemców. Tak naprawdę nie wiemy, kto może w ogóle zapłacić za leczenie w szpitalu" - mówi Andrzej Skiepko.

Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
18.10.2021

"Zachęcamy wszystkich, którzy tworzą muzykę w regionie do tego, aby zgłaszali się do naszego konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok. Czekamy na zgłoszenia muzyków, zespołów, solistów, ale nie tylko, bo także 'osoby trzecie' mogą zgłosić swojego ulubionego wykonawcę" - mówi Marcin Kozłowski.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
17.10.2021

"Każde rozwiązanie biorę pod uwagę, wszystko jest możliwe. Nie wykluczam, że nowym wicemarszałkiem będzie pan Sebastian Łukaszewicz, ale też nie można wykluczyć, że będą jakieś inne nazwiska" - mówi Artur Kosicki.

Paweł Małaszyński i Wojciech Napora, fot. Marcin Gliński

Paweł Małaszyński i Wojciech Napora

muzycy z zespołu Cochise
16.10.2021

Ukazała się siódma płyta zespołu Cochise - "The World Upside Down". Mamy tu 11 utworów zaśpiewanych po polsku i angielsku, w tym jeden cover.

fot. Edyta Wołosik

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
15.10.2021

Co roku tracimy w Polsce ponad 5 milionów ton jedzenia, chociaż prawie milion 600 tysięcy osób żyje w skrajnym ubóstwie. Jak temu przeciwdziałać?


dr Jan Kisielewski, fot. Joanna Szubzda

dr Jan Kisielewski

fizyk UwB, ekspert Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW
15.10.2021

"Im jest więcej zachorowań, tym jest więcej kopii wirusa u różnych ludzi i jest większa szansa, że wirus zmutuje — tego nie umiemy przewidzieć" - mówi dr Jan Kisielewski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
14.10.2021

"To nie jest coś, co ustawimy w dwa miesiące. Myślę, że stworzenie dobrego systemu bezpieczeństwa zajmie nam - optymistycznie pół roku - jeżeli mamy to zrobić dobrze."

Violetta Karolska, fot. Wojciech Szubzda

Violetta Karolska

nauczycielka z I LO w Białymstoku
14.10.2021

- Chodzi o to, aby być nauczycielem, który ciągle się rozwija, bo ważne jest to, żeby lekcja była ciekawa. A lekcja jest wtedy ciekawa, kiedy jest osobowość, empatia, otwartość, rozumienie młodzieży.


Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz

Tomasz Musiuk

zastępca dyrektora szpitala w Hajnówce
13.10.2021

Sytuacja na granicy odbija się na pracy szpitala. - Każdego dnia, nie wiadomo, o której godzinie, zostaje nam przywożonych kilka - kilkanaście osób naraz. Do tego dochodzi problem językowy - mówi Tomasz Musiuk.

Mateusz Adaszczyk, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Adaszczyk

kierownik Biura Karier i Współpracy z Absolwentami Politechniki Białostockiej
13.10.2021

Firmy z naszego regionu nie rekrutują po dwie-trzy osoby miesięcznie, ale po 60, po 50, po 30 są gotowe zatrudnić nawet dzisiaj" - mówi nasz gość.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

prof. Karol Karski

europoseł PiS
12.10.2021

"Polska ma pełne wsparcie ze strony instytucji UE w swoich działaniach na rzecz uszczelnienia granicy i niedoprowadzenia do powstania nowego kanału przerzutowego nielegalnych imigrantów" - mówi prof. Karol Karski.


Waldemar Kraska, fot. Sylwia Krassowska

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
11.10.2021

- Żaden kraj, także Polska, w tej chwili nie może sobie pozwolić na totalny lockdown. Dlatego będziemy starali się to robić punktowo, zawsze na wniosek lokalnych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

prof. Adam Krętowski, fot. Monika Kalicka

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
7.10.2021

"Liczę na to, że przestrzegając tych wszystkich zasad sanitarnych, uda nam się dotrwać do końca w dużym stopniu w nauce stacjonarnej" - mówi prof. Adam Krętowski.

Marta Kosior-Kazberuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
7.10.2021

"Generalnie nie narzekamy, bo przyjęliśmy łącznie ponad 2300 nowych studentów, niemniej jednak rzeczywiście daje się zauważyć taki trend, że kształcenie w uczelniach wyższych nieco traci popularność" - mówi rektor PB.


prof. Robert Ciborowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
6.10.2021

"Ludzie powinni studiować to, co się im rzeczywiście podoba i w ogóle nie brać pod uwagę tego, czy za 5, 10 lat ten kierunek będzie na tyle popularny, że znajdziemy pracę. Świat jest tak dynamiczny, że nie wiemy, co będzie za rok. Może się okazać, że będą to zawody czy kierunki studiów, o których dzisiaj nie mamy zupełnie pojęcia."

prof. Anna Wasilewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Anna Wasilewska

dyrektor UDSK w Białymstoku
5.10.2021

"Nasz szpital od 30 lat nie miał żadnej szansy ani na modernizację, ani na remont. Warunki, w których przebywały dzieci, również nie były warunkami odpowiadającymi czasom, w których żyjemy. W tej chwili mamy szansę na poprawę tej sytuacji" - mówi prof. Anna Wasilewska.

Jarosław Ścieszyk, fot. screen z rozmowy na Skype

Jarosław Ścieszyk

dziennikarz z telewizji Biełsat
4.10.2021

Tłumy imigrantów na dworcach i przy hotelach. Między innymi o takich scenach informują mieszkańcy białoruskich miast.


Paval Latuszka, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Łatuszka

kierownik białoruskiego Narodowego Zarządzania Antykryzysowego
4.10.2021

"Trzeba, żeby cały świat demokratyczny popatrzył na sytuację na Białorusi, zrozumiał, że jest przestępca, któremu udzielono głosu w CNN. Poprzez amerykańską telewizję terrorysta zaczął mówić" - zwraca uwagę były minister kultury Białorusi.

foto: Monika Kalicka

Kamil Bakoniuk

jeden z pomysłodawców akcji "Oddaj rower"
4.10.2021

To drugi rok akcji ogólnopolskiej, cieszymy się, że możemy działać na taką skalę. Pieniądze na naprawę rowerów zbieramy już teraz, abyśmy przy starcie zbiórki rowerów, wiedzieli już jaką sumą dysponujemy i ile rowerów rzeczywiście możemy naprawić" - mówi Kamil Bakoniuk.

Paweł "Szucher" Szuszkiewicz, Katarzyna Antosiewicz i Piotr Romaniuk, fot. Monika Kalicka

Paweł Szuszkiewicz, Katarzyna Antosiewicz i Piotr Romaniuk

z zespołu "Szeptucha"
2.10.2021

"Jesteśmy dumni z płyty, trochę to trwało, ale zrobiliśmy to tak, jak chcieliśmy zrobić" - mówi Paweł Szuszkiewicz.


Piotr Mazurek, screen z rozmowy

Piotr Mazurek

pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej, sekretarz stanu w KPRM
1.10.2021

"To na czym polega wyjątkowość tego dokumentu, to sposób, w jaki powstaje. Powstaje w sposób partycypacyjny. Powstaje w oparciu o dialog z przedstawicielami młodzieży, czyli w oparciu o konsultacje, które przeprowadzamy od lutego w kolejnych województwach".

Rolnik z Krynek - Jacek Słoma, fot. Anatol Chomicz

Jacek Słoma

rolnik z Krynek
1.10.2021

"Oprócz tych kontroli, na które się natykamy, nie ma większych niedogodności. Prace rolnicze przebiegają bez zakłóceń, my się przemieszczamy w obrębie naszych pól bez najmniejszych problemów" - mówi Jacek Słoma.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
30.09.2021

"Widzimy w ostatnich dniach bardzo duże zainteresowanie spisem, w sobotę, czyli noc spisową, którą mieliśmy ostatnio - było ogromne zainteresowanie mieszkańców, również na infolinii, w urzędzie i w punktach spisowych" - mówi Dorota Wyszkowska.


Elżbieta Karczewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Karczewska

esperantystka
30.09.2021

"Tłumaczenie wcale nie jest rzeczą prostą, czego dowodem są nasze męki przy tłumaczeniu różnych prac, na przykład w konkursie literackim, który ogłasza Książnica Podlaska i Towarzystwo Esperantystów" - mówi Elżbieta Karczewska.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
29.09.2021

"Bardzo się obawiam, żeby nasze województwo nie stało się raptem liderem liczby zakażeń i hospitalizacji, a niestety taka możliwość istnieje" - mówi Bohdan Paszkowski.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous

socjolog z UwB
29.09.2021

"Na przykład Francja, kiedy ogłosiła zaostrzanie ograniczeń dla osób niezaszczepionych, to z jednej strony wywołało bardzo duży odzew, bo tam w ciągu kilkudziesięciu godzin zaszczepiło się ok. 2 milionów osób, z drugiej - ludzie wyszli na ulice" - mówi socjolog.


foto: Monika Kalicka

dr Wojciech Szewko

ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas
28.09.2021

- Jest to do tego stopnia nienaturalne, że pojawiło się tutaj tak wiele osób związanych z różnego rodzaju grupami zbrojnymi, że po raz kolejny udowadnia to, że jest to operacja białoruskich służb bezpieczeństwa, zapewne robiona przy współpracy z Rosjanami.

Maria Tiszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Maria Tiszkowska

działaczka Związku Polaków na Białorusi
27.09.2021

- Nie możemy o nich zapomnieć, musimy jak najwięcej o tym mówić - podkreśla Maria Tiszkowska. Minęło właśnie pół roku od aresztowania polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta i prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys.

Koncert Happysad w Hajnówce, Przebojem na antenę 2015, fot. Joanna Żemojda

Kuba Kawalec

wokalista zespołu Happysad
25.09.2021

"Początek to były takie trudne decyzje - iść do pracy, czy zająć się dalej swoimi marzeniami."


Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

dyrektor Oddziału Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej w Białymstoku
24.09.2021

- Żyjemy w świecie pandemii cyberprzestępczości. Musimy się edukować i znać zasady działania cyberprzestępców, bo tylko w taki sposób możemy być gotowi na ich ataki - przestrzega dyrektor białostockiego oddziału NASK.

Ewa Chociej, fot. Monika Kalicka

Ewa Chociej

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 50 w Białymstoku
23.09.2021

"Obserwujemy, jak się dzieci zachowują na zajęciach. One są wyciszone, nie jest tak głośno jak było do tej pory, dzieci nie do końca dobrze czują się ze sobą w klasie, mniej lubią pracować w grupie" - ocenia dyrektor SP 50 w Białymstoku.

Krzysztof Cis, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Cis

tłumacz języka migowego
23.09.2021

"Język migowy jest językiem wizualno-przestrzennym, do tego jeszcze dochodzi mimika, która jest elementem gramatycznym, układ ciała, tempo, wysokość, odległość od ciała pokazywanych znaków" - tłumaczy Krzysztof Cis.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok