Radio Białystok | Gość | Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska - z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku

26.05.2021, 08:06, akt. 12:07

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda
Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Z Agnieszką Budnik i Bożeną Krasnodębską rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


We wtorek (26.05) drugi dzień egzaminu ósmoklasisty. I choć nie można go nie zdać, to wyniki mają znaczenie, bo są jednym z punktowanych elementów w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Czym młodzi ludzie powinni kierować się przy wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej?

Z dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku Bożeną Krasnodębską i doradcą zawodowym Agnieszką Budnik rozmawia Edyta Wołosik.


Edyta Wołosik: Na początek pozdrawiamy wszystkie mamy w dniu ich święta. Zastanawiam się, ile mam w tych dniach denerwuje się bardziej niż ich dzieci, które są właśnie w ósmych klasach.


Agnieszka Budnik: Na pewno mamy się denerwują, jak poradzą sobie ich dzieci. Każda mama chce, żeby jej dziecko zdało jak najlepiej.


Jak duży wpływ mają rodzice na dalsze wyboru ścieżki edukacyjnej swoich dzieci?


Bożena Krasnodębska: Myślę, że rodzice mają bardzo duży wpływ tak naprawdę na wybory swoich dzieci, aczkolwiek w ostatnim czasie bardzo dużą rolę odgrywa doradztwo zawodowe. Warto uświadomić rodzicom i dzieciom, że młody człowiek powinien siebie zdiagnozować właśnie przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.


Kiedyś w niektórych rodzinach było to oczywiste - rodzice są prawnikami, to dziecko musi być prawnikiem, rodzice są lekarzami dziecko, musi być lekarzem. Tak chyba nie powinni podchodzić ani młodzi ludzie, ani rodzice?


Bożena Krasnodębska: Tak, dokładnie. W Lokalnym Centrum Doradztwa Zawodowego, które funkcjonuje w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku od 2008 roku, czyli mamy  już naprawdę sporo doświadczenia, widzimy, jak zmieniają się wybory dzieci, jak młodzież się zmienia i podchodzi do swoich wyborów.

Niemniej jednak i kiedyś, i jeszcze teraz rodzice - tak jak już mówiłam - mają bardzo duży wpływ na dziecko, ale z pewnością nie powinni decydować za dziecko o tym, do jakiej szkoły ma iść, jaki kierunek powinno wybrać i co w życiu tak naprawdę robić.


Czym powinni się kierować młodzi ludzie? Na przykład tym, że będą dużo zarabiać, bo jest to zawód poszukiwany, czy tym, że mają pasję i mogą liczyć na to, że jednak się ułoży, nawet jeżeli będą pracować w zawodzie, który nie przynosi dużych dochodów?


Bożena Krasnodębska: Pieniądze zawsze są ważne i myślę, że od tego nie odstąpimy, bo każdy młody człowiek chciałby zarabiać jak najwięcej i pozwalać sobie na wiele w życiu. Niemniej jednak powinni się kierować pasją, swoimi zainteresowaniami, ale też swoimi mocnymi stronami, na których powinni budować swoją karierę zawodową. Mówi się, że jeżeli człowiek realizuje swoje pasje, to tak naprawdę w życiu zawodowym nigdy nie chodzi do pracy, bo cieszy się, że dzisiaj znowu będzie robił coś ciekawego.


Czy pandemia może mieć wpływ na te wybory? Na przykład na to, że warto postawić na konkretny zawód, czyli pójść do szkoły zawodowej czy technikum, a nie do szkoły ogólnokształcącej?


Bożena Krasnodębska: Pandemia z pewnością utrudniła życie nam wszystkim. Młodzi ludzie i ich rodzice też z pewnością mają większe trudności z dokonaniem w tym roku wyboru kierunku kształcenia. Dzieci mają zapewne trudności, ponieważ nie miały bezpośredniego kontaktu w szkole ze swoimi opiekunami, wychowawcami, z nauczycielami. Dostęp do doradców był utrudniony, aczkolwiek my w Lokalnym Centrum Doradztwa Zawodowego pracujemy online i jesteśmy dostępni też stacjonarnie. Na pewno warto skorzystać z porady doradcy zawodowego.


Trwają egzaminy ósmoklasisty i rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Wnioski można składać do 21 czerwca. Czy jest jeszcze możliwość, żeby do tego czasu skorzystać u państwa z doradztwa zawodowego? Jak to wygląda?


Agnieszka Budnik: Jak najbardziej. Zapraszamy osoby zainteresowane. Widzimy teraz większe zainteresowanie, bo zgłaszają się do nas też szkoły, żeby przeprowadzić zajęcia grupowe z rekrutacji. Tak jak pani dyrektor wspomniała, my podczas pandemii intensywnie pracowałyśmy z zainteresowanymi szkołami przez prowadzenie zajęć online, a także przez porady indywidualne. Można było do nas więc przyjść na poradę indywidualną, stacjonarną.

Przychodzą też rodzice z dziećmi. Tak jak pani mówiła - rodzice często chcą zaplanować dzieciom karierę albo też widzą, że na przykład dziecko się do czegoś nadaje czy nie nadaje. Wspomnę o poradzie, którą miałam niedawno. Przyszła mama z uczniem klasy ósmej. Na początku jest wstępna rozmowa z rodzicem. Mama powiedziała, że uczeń w ogóle nie wie, co chce wybrać. Później pracuję z uczniem. Rozmawiam, zrobiłam test na predyspozycje. I uczeń mówi do mnie: "Ale wie pani co? Ja wiem, gdzie chcę się uczyć".

Natomiast na koniec porady przyszła mama i powiedziała: "Ale on się szybko zapala, szybko gaśnie, on tam sobie nie poradzi". Tutaj więc też jest ważna praca z rodzicami, żeby jednak uświadomić, że to już będzie szkoła ponadpodstawowa, że dzieci będą uczyć się konkretnego zawodu, będą chciały to w przyszłości wykonywać. Będzie inna motywacja.

Zapraszamy wszystkie osoby, które są chętne. Mamy teraz duże zapotrzebowanie. Są telefony na zajęcia grupowe, na poradnictwo indywidualne. To też jest troszeczkę inaczej niż w realiach szkolnych. Przychodzą do nas, do naszych pomieszczeń, rozmawiają z obcą osobą, a to też czasami jest tak, że uczeń bardziej się otworzy.


Jeżeli ktoś dokona wyboru na poziomie szkoły ponadpodstawowej, a po miesiącu, dwóch czy nawet po pół roku lub roku okaże się, że nie do końca jest zadowolony, to chyba nie ma też po co ciągnąć tego na siłę? To jest jeszcze ten moment, żeby dokonać zmiany.


Agnieszka Budnik: Oczywiście. My nawet prowadzimy zajęcia w pierwszych klasach liceum. Badamy predyspozycje. To jest ten czas, kiedy jeszcze warto się zastanowić, czy to jest to. Młodzież przenosi się w październiku, w listopadzie. Uczeń słyszał, że to jest dobra szkoła, że jest fajnie, że koledzy chwalą, a jednak po dwóch, trzech miesiącach nauki okazało się, że to nie jest to. Dlatego jak najbardziej kładziemy nacisk na to, żeby uczeń przemyślał swoje wybory i skontaktował się ze specjalistą. Nakłaniamy ucznia do świadomego myślenia o tym. Dla nas największym sukcesem jest to, kiedy uczeń powie, że sam wybiera szkołę.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Czarkowska

kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok
14.06.2021

"Reportaż polega na tym, jak ciekawie i intrygująco opowiedzieć czyjś los, jakieś wydarzenie, opowiedzieć o jakimś zjawisku w formie reportażu, któremu trzeba nadać formę, który trzeba przemyśleć i który musi mieć swoją dramaturgię" - mówi Agnieszka Czarkowska.

Jacek Dąbrowski, fot. Iza Dąbrowska

Jacek Dąbrowski

dziennikarz sportowy Radia Białystok
14.06.2021

"Czuć tutaj atmosferę mistrzostw Europy, bo w Petersburgu zaplanowano 8 spotkań. Jest głośno, jest mnóstwo kibiców, biało-czerwoni zapełniają ulice, zwłaszcza dzisiaj. Są billboardy, plakaty, piłki, gadżety, pamiątki, tłumy ludzi"- relacjonuje Jacek Dąbrowski.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
14.06.2021

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.


Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.


fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.

Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.


ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.


Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.


Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.

dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.

Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova


Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".


kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.

Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.


Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".

Urszula Siłkowska, fot. Marcin Mazewski

Urszula Siłkowska

z Archiwum Państwowego w Białymstoku
18.05.2021

- Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile skarbów możemy odkryć w piwnicach, na strychach, w komodach, u dziadków na wsi.


prof. Anna Wasilewska, fot. Joanna Szubzda

prof. Anna Wasilewska

wojewódzka konsultant w dziedzinie pediatrii, dyrektor UDSK w Białymstoku
18.05.2021

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że należy szczepić młodzież. Wszystkie grupy wiekowe, które mogą być zaszczepione, powinny być zaszczepione. (...) Jestem za tym, żebyśmy sami zadbali o swoje bezpieczeństwo.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2021

"Wszyscy dyskutują o tych kwestiach podatkowych i składkowych, bo to dotyczy nas wszystkich i to w sposób bezpośredni - każdy zauważy ten plus albo minus w portfelu, w zależności, w jakiej grupie pracowniczej się znajduje".

Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Dominik Sołowiej

twórca filmów z cyklu "Podlasie dobrze zna się"
16.05.2021

Ile karczm było w XVI wieku w Drohiczynie, jakie zabytki znajdują się na Cmentarzu Katedralnym w Łomży, z czym związana jest nazwa rzeki Rudawka w Augustowie? Tego wszystkiego dowiemy się z filmów Dominika Sołowieja w cyklu "Podlasie dobrze zna się". Możemy obejrzeć je w Internecie.


Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii
14.05.2021

"Na koniec tego roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie być może najszybszym w Europie (...) nasz rozwój gospodarczy jest zdrowy, stabilny. Oparty nie o tych wielkich inwestorów, którzy raz się pojawiają, a potem znikają, tylko przede wszystkim oparty o produkcję przemysłową."

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
14.05.2021

"Powrót nawet na kilka tygodni do szkół jest zdecydowanie lepszy ze względów psychologicznych, społecznych. Potrzebne jest odnowienie kontaktów rówieśniczych, nawiązanie ponownych relacji z nauczycielem. To także szansa na powtórzenie materiału, który był trudniejszy" - mówi Dariusz Piontkowski.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
13.05.2021

"Ludzie, którzy biegali maratony, w tym momencie nie są w stanie wejść na pierwsze piętro. Niestety pacjenci, którzy przeszli intensywną terapię, na nowo muszą się nauczyć chodzić, jeść, pić, funkcjonować w życiu codziennym, nie są zdolni w tym momencie do całkowitego powrotu do zdrowia, do społeczeństwa. To będzie bardzo długotrwały proces rehabilitacji pocovidowej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok