Radio Białystok | Gość | Marta Malesza - psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie

27.05.2021, 08:21, akt. 08:34

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.

dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda
dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Z Martą Maleszą rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Narodowa Loteria Szczepień, ułatwienia dla seniorów czy nagrody dla samorządów. Rząd na różne sposoby chce zachęcić Polaków do szczepień przeciw COVID-19.  Problem jest zwłaszcza wśród młodych ludzi i ich rodziców. Ostatnie badania pokazują, że tylko 18 procent z nich chce zaszczepić swoje dzieci przeciw COVID-19. Z czego ta niechęć wynika i jak ich do szczepień przekonać - m.in. o tym z psycholog dr Martą Maleszą z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Dlaczego rodzice są tacy przeciwni szczepieniu dzieci?


Marta Malesza: Głównie wynika to z lęku, ich niewiedzy co to możliwych skutków ubocznych, ogólnie tego, czy szczepionki na pewno są bezpieczne. Faktycznie największa grupa osób w moich badaniach, czyli 55%, jest przeciwnych szczepieniu dzieci.


Ale tyle się mówi o tym, że te szczepionki są bezpieczne, specjaliści zapewniają, badania na świecie są robione. Wydaje się, że ta wiedza o bezpieczeństwie szczepionek jest powszechna.


Tak, ale z moich badań wynika, że dla rodziców to ciągle za mało. Oni podkreślają trudność w dostępie do lekarza pierwszego kontaktu w trakcie pandemii, nie mogą zamówić osobistej wizyty i na przykład rozwiać swoich wątpliwości. A w mediach widzą taki wylukrowany i niepełny obraz, dodatkowo jest grupa osób, które uważają, że korzyści ze szczepienia są za małe, chcieliby mieć większe korzyści.


Jakie korzyści na przykład?


Kiedy zapytamy takich rodziców niezdecydowanych, czy na przykład przeciwnych szczepieniom, jakie oni by chcieli mieć korzyści, to bardzo często wstydzą się powiedzieć na przykład, że jakaś gratyfikacja bezpośrednia byłaby dla nich odpowiednia. 


Tylko 18% ankietowanych rodziców w pani badaniach deklaruje, że zgodzi się na szczepienie swoich dzieci, ale to ważne - 1/3 wciąż się waha, to są tak zwani niezdecydowani szczepionkowcy. Co mogłoby ich przekonać? Ta gratyfikacja finansowa?


Z jednej strony tak, ale na przykład w jakichś dużych zakładach pracy słyszymy, że niektórzy pracodawcy zachęcają do szczepień na miejscu w godzinach pracy, a dodatkowo faktycznie proponują jakąś gratyfikację finansową. Dla innych osób sądzę, że paszport covidowy będzie taką gratyfikacją, bo w końcu będzie można swobodnie podróżować, idą wakacje.


To nie trafia do rodziców?


Pewnie nie do wszystkich, ale sądzę, że tutaj dużą barierą są ruchy antyszczepionkowe, które właśnie bazują na takich obrazach poszczepiennych odczynów, które są naprawdę rzadkie. Kiedy my z sięgniemy do statystyk, to faktycznie te odczyny bardzo poważne pojawiają się niesamowicie rzadko.


To jest promil.


Tak, to jest promil, więc tak naprawdę przed nami naukowcami, przed lekarzami wielka robota, żeby dalej przekonywać rodziców. Trzeba pokazywać konkretne przykłady, na przykład Izrael, który został otworzony i gdzie faktycznie liczba zachorowań bardzo spadła, to samo tak naprawdę jest w Polsce, obserwujemy spadek w zachorowaniach i to naprawdę wynika z tego, że zaczęliśmy intensywnie szczepić.


Tak, ale ludzie dziwnie reagują, mamy mniej zachorowań, otwieramy się, więc co robią ludzie? Na przykład nie zgłaszają się na drugą dawkę szczepionki, bo pandemia jest w odwrocie. Nie mamy takiego myślenia, że przecież jak się będziemy tak zachowywać, to znowu się wszystko zamknie i znowu będzie wzrost zachorowań, i znowu będzie lock down, czwarta fala, piąta fala i tak dalej. Skąd takie myślenie bardzo naiwne? 


My na co dzień, jak zalewa nas taki szum informacyjny, bo z każdej strony jesteśmy bombardowani jakąś informacją, to korzystamy z takiego uproszczonego modelu wnioskowania: o, polityk powiedział, że wyhamowuje ta fala, super, widzę, że inni zaszczepieni, to po co ja, ja już nie jestem tutaj taką jednostką, która wpłynie jakoś drastycznie na zwiększenie. Niestety my tak myślimy właśnie. W Europie jest takie myślenie nastawione na jednostkę - to niech pójdzie sąsiad się szczepić, ja to nie, on bardziej chorowity. 

Ale na przykład kraje azjatyckie, słyszałam, że mają akcję "Zaszczep się dla króla" i naprawdę jest to bardzo profrekwencyjna akcja, gdzie ludzie intensywnie myśląc o osobach dla nich ważnych, idą tłumnie na szczepienia. U nas to jest raczej niemożliwe, aczkolwiek dlatego tak wielu ekspertów apelowało, żeby na przykład premier zaszczepił się i faktycznie zaszczepił się w świetle kamer, albo przynajmniej było uroczyste zdjęcie na koniec. Super, bo właśnie pokazujemy, że szczepionki nie są niczym niebezpiecznym. One są bezpieczne, są przetestowane, mają pozytywny wpływ na wyhamowanie liczby zachorowań, ale nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć.


W wakacje to też powinien być argument dla rodziców, żeby szczepić dzieci, które się rozjadą i będą teraz przebywały w różnych miejscach, w różnych środowiskach i na to zakażenie też będą narażone bardziej niż wcześniej, kiedy były zamknięte w domu.


Tak i sądzę, że to jednak przemówi do rodziców i trzeba apelować, trzeba to podkreślać. To lekarze pierwszego kontaktu powinni być najbardziej aktywni w tym, bo w momencie kiedy ruszały szczepienia osób starszych, lekarze pierwszego kontaktu dzwonili do swoich pacjentów i zapraszali ich na szczepienia, rejestrowali, we wszystkim pomagali i to okazało się dużym sukcesem, bo ten początek szczepień był naprawdę bardzo optymistyczny. Ludzie zaopiekowani chętnie szli na szczepienie.


Niestety okazało się, że tylko początek był taki optymistyczny, bo to nie była najbardziej zdyscyplinowana grupa szczepionkowców, chociaż najbardziej narażona przecież na zakażenie i ciężkie powikłania pocovidowe. Teraz do seniorów mają dzwonić na przykład pracownicy ośrodków pomocy społecznej i przekonywać ich do szczepień, mało tego - jeśli zechcą, mogą być zaszczepieni we własnych domach. To może pomóc?


Jak najbardziej, to jest świetna akcja, taki szczepionkobus, który dojedzie do pacjenta i zaszczepi go w domu. Ogólnie moje badania, ale też innych badaczy pokazały, że u osób starszych faktycznie największa bariera jest w rejestracji, nie bardzo mam możliwość wiszenia na telefonie, łatwo się zniechęcam, podobnie ma się sprawa z internetem - rejestracja internetowa to oczywiście dla osób młodych jest idealne rozwiązanie, dla osób starszych już nie bardzo.


Co jeszcze może przekonać Polaków, Narodowa Loteria Szczepień, dodatkowe pieniądze dla samorządów - to kuszące zachęty?


Tu mam pewne wątpliwości, taka loteria gdzie wiemy, że będziemy trochę grać w totolotka, 1 na ileś tam milionów wygra. Spójrzmy na przykład Wałbrzycha - tam na początek prezydent chciał szczepić obowiązkowo wszystkich, to spotkało się oczywiście z wielkimi protestami ruchów antyszczepionkowych, ale zamieniono to na konkretną gratyfikację - na przykład duża ulga w przejazdach komunikacją miejską, duża ulga za wstęp do obiektów, którymi zarządza miasto i naprawdę ten wskaźnik wyszczepialności wśród młodych ludzi poszedł bardzo do góry. 

Wyobraźmy sobie przykład księdza, który na niedzielnej mszy ogłasza, że on zaraz po tej mszy idzie się szczepić, bo będzie jakiś mobilny punkt szczepień i gwarantuję, że to będzie sukces profrekwencyjny, bo za nim ruszy tłum z kościoła, żeby się zaszczepić. U osób starszych te autorytety mają duży wpływ, u młodszych sądzę, że też. Wyobraźmy sobie takich celebrytów z internetu, oni naprawdę mogą przekonać młodych do szczepienia.


Na razie nie ma takich planów, ale czy obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 to byłaby dobra strategia na szybkie osiągnięcie tej bardzo pożądanej przez wszystkich odporności populacyjnej?


Moim zdaniem nie, bo każdy nakaz budzi jakiś duży opór, to jest takie dolewanie oliwy do ognia, woda na młyn dla ruchów antyszczepionkowych, które bazują na takich bardzo prostych przekazach nacechowanych negatywnymi emocjami, silnymi negatywnymi emocjami, więc uważam, że nie. Edukacja, pokazywanie korzyści płynących ze szczepień, zapewnianie, że szczepienia są bezpieczne, dodatkowo takie otwarcie lekarzy pierwszego kontaktu, którym naprawdę Polacy ufają, powiedzieć na przykład rodzicom, jakich objawów mogą się spodziewać niekorzystnych, ale które ustąpią na przykład po jednej dobie u takiego dziecka, a jeśli nie to, co robić, gdzie się zgłosić.


Czyli po takie metody sięgamy, nie wprowadzamy obowiązku. Bardzo dziękuję.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Czarkowska

kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok
14.06.2021

"Reportaż polega na tym, jak ciekawie i intrygująco opowiedzieć czyjś los, jakieś wydarzenie, opowiedzieć o jakimś zjawisku w formie reportażu, któremu trzeba nadać formę, który trzeba przemyśleć i który musi mieć swoją dramaturgię" - mówi Agnieszka Czarkowska.

Jacek Dąbrowski, fot. Iza Dąbrowska

Jacek Dąbrowski

dziennikarz sportowy Radia Białystok
14.06.2021

"Czuć tutaj atmosferę mistrzostw Europy, bo w Petersburgu zaplanowano 8 spotkań. Jest głośno, jest mnóstwo kibiców, biało-czerwoni zapełniają ulice, zwłaszcza dzisiaj. Są billboardy, plakaty, piłki, gadżety, pamiątki, tłumy ludzi"- relacjonuje Jacek Dąbrowski.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
14.06.2021

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.


Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.


fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.

Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.


ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.


Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.


Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.

dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.

Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova


Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".


kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.

Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.


Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".

Urszula Siłkowska, fot. Marcin Mazewski

Urszula Siłkowska

z Archiwum Państwowego w Białymstoku
18.05.2021

- Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile skarbów możemy odkryć w piwnicach, na strychach, w komodach, u dziadków na wsi.


prof. Anna Wasilewska, fot. Joanna Szubzda

prof. Anna Wasilewska

wojewódzka konsultant w dziedzinie pediatrii, dyrektor UDSK w Białymstoku
18.05.2021

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że należy szczepić młodzież. Wszystkie grupy wiekowe, które mogą być zaszczepione, powinny być zaszczepione. (...) Jestem za tym, żebyśmy sami zadbali o swoje bezpieczeństwo.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2021

"Wszyscy dyskutują o tych kwestiach podatkowych i składkowych, bo to dotyczy nas wszystkich i to w sposób bezpośredni - każdy zauważy ten plus albo minus w portfelu, w zależności, w jakiej grupie pracowniczej się znajduje".

Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Dominik Sołowiej

twórca filmów z cyklu "Podlasie dobrze zna się"
16.05.2021

Ile karczm było w XVI wieku w Drohiczynie, jakie zabytki znajdują się na Cmentarzu Katedralnym w Łomży, z czym związana jest nazwa rzeki Rudawka w Augustowie? Tego wszystkiego dowiemy się z filmów Dominika Sołowieja w cyklu "Podlasie dobrze zna się". Możemy obejrzeć je w Internecie.


Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii
14.05.2021

"Na koniec tego roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie być może najszybszym w Europie (...) nasz rozwój gospodarczy jest zdrowy, stabilny. Oparty nie o tych wielkich inwestorów, którzy raz się pojawiają, a potem znikają, tylko przede wszystkim oparty o produkcję przemysłową."

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
14.05.2021

"Powrót nawet na kilka tygodni do szkół jest zdecydowanie lepszy ze względów psychologicznych, społecznych. Potrzebne jest odnowienie kontaktów rówieśniczych, nawiązanie ponownych relacji z nauczycielem. To także szansa na powtórzenie materiału, który był trudniejszy" - mówi Dariusz Piontkowski.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
13.05.2021

"Ludzie, którzy biegali maratony, w tym momencie nie są w stanie wejść na pierwsze piętro. Niestety pacjenci, którzy przeszli intensywną terapię, na nowo muszą się nauczyć chodzić, jeść, pić, funkcjonować w życiu codziennym, nie są zdolni w tym momencie do całkowitego powrotu do zdrowia, do społeczeństwa. To będzie bardzo długotrwały proces rehabilitacji pocovidowej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok