Radio Białystok | Gość | Artur Nowakowski - pośrednik nieruchomości

Artur Nowakowski

pośrednik nieruchomości

15.09.2021, 07:36, akt. 09:15

- Największy ruch jest w działkach. Ceny ciągle idą w górę, mimo to bardzo duża liczba osób wciąż chce inwestować w grunty budowlane. Niestety sensownych działek mamy na sprzedaż coraz mniej.

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka

Z Arturem Nowakowskim rozmawia Marek Gąsiorowski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Mieszkań jest wciąż za mało, a kupujących przybywa. W dobrych nastrojach są pośrednicy. O przegrzaniu rynku nieruchomości mówiło się już na początku 2020 roku. Nic takiego jednak nie nastąpiło, mimo że załamał się rynek najmu. Jak wygląda sytuacja w Białymstoku i okolicach? Z pośrednikiem nieruchomości Arturem Nowakowskim rozmawia Marek Gąsiorowski.


Marek Gąsiorowski: Wrzesień na rynku nieruchomości to szczególny miesiąc, bo wracają studenci. Czy dużo osób jest zainteresowanych usługami biur nieruchomości?


Artur Nowakowski: Nie, ten rok nie jest taki jak zawsze. Jest mniejsze zapotrzebowanie. Mamy zapytania, ale jest to wyraźnie ograniczone, zapewne tą niepewnością, co dalej z pandemią.


Jeśli chodzi o podaż lokali do wynajęcia, to rynek chyba się nasycił, bo mieszkań jest dużo, ale gorzej jest z popytem, jak słyszę.


Tak, to prawda. Aczkolwiek mieszkania ładnie zrobione, w dobrych lokalizacjach znajdują nabywców - centrum, bliskość uczelni i w miarę nowe bloki, zdecydowanie dobra komunikacja. Mniejsza liczba studentów to jedno. My jako biuro bardzo często obsługujemy ludzi pracujących, studenci są tylko ułamkiem naszej oferty. Wiele ludzi bierze kredyt i próbuje kupić. A jak szuka mieszkań, to naprawdę ładnych - do wynajmu, ładnie wyposażonych, ze zmywarkami, z klimatyzacją.


Ceny energii będą szły w górę, odbiór śmieci też będzie coraz więcej kosztował. Jeśli doliczymy do tego inne media - wodę, gaz - to pewnie taką barierą, która powstrzymuje przed wynajmem mieszkania, jest także czynsz. Mocno wzrósł?


Czynsze pójdą zdecydowanie w górę. Będzie to widać głównie przy mieszkaniach dużych. Dlatego też w handlu mamy zdecydowanie mniejszy popyt na mieszkania o dużych metrażach. Łatwiej się sprzedają i wynajmują mieszkania mniejsze.


Co można powiedzieć o przewidywanym wzroście czynszów?


Myślę, że będzie to co najmniej 20 proc. Mamy inflację, wszystko idzie w górę, w nieruchomościach też.


To może jednak opłaca się bardziej kupić  mieszkanie, bo to przy okazji jest inwestycja?


Myślę, że zdecydowanie tak. Jednak nie każdy ma takie możliwości, nie każdy dostanie kredyt, nie każdy ma taką gotówkę, ale z punktu widzenia ekonomii na pewno tak.

Co najmniej od roku mamy duże zapotrzebowanie klientów powracających z zagranicy, którzy szukają komfortowych, bardzo dużych mieszkań na wynajem. Umowy przeważnie na 2-3 lata. To są ludzie, którzy budują. Mamy kilkanaście procent klientów, którzy poszukują takich mieszkań - duży komfortowych, nawet jeżeli są drogie.

To ludzie, którzy wracają z Anglii, z Belgii, ze Stanów Zjednoczonych, z całego świata tak naprawdę. Bardzo często w wieku 50 plus, generalnie zbliżający się do emerytury, na emeryturze lub tacy, którzy próbują przenieść interesy do Polski. To są już naprawdę zamożni ludzie.


W którym obszarze jest największy ruch, jeśli chodzi o rynek nieruchomości? Działki, domy, mieszkania?


Największy ruch jest w działkach. Mamy zdecydowanie dużo większą grupę ludzi, którzy chcą kupić, zainwestować, samemu się pobudować. Ale niestety sensownych działek mamy na sprzedaż coraz mniej. Mieszkanie mogą nam zalać, nie płacić czynszu, działka po prostu jest. To samo się napędza.

Ceny praktycznie z miesiąca na miesiąc ciągle idą w górę, mimo to mamy bardzo dużą liczbę osób, które chcą inwestować dalej w grunty budowlane.


Słyszałem taką tezę, że wszystko, co mieści się 20 kilometrów w promieniu Białegostoku, jest to potencjalnie teren pod zabudowę jednorodzinną. Czyli wniosek z tego, że te tereny, które są dzisiaj rolne, warto kupować z myślą o przyszłości? Czy to jeszcze za wcześnie?


Myślę, że warto. Aczkolwiek tu trzeba podchodzić bardzo ostrożnie. Warto skorzystać z porady specjalisty. Nie na każdym terenie można się budować. Trzeba też patrzeć, gdzie będą przebiegały trasy, ewentualnie kolej. W takich miejscach działki już niekoniecznie są atrakcyjne. Albo jeżeli obok ma być jakiś zakład produkcyjny. Warto bardzo rozsądnie podchodzić do sprawy.


Jeżeli chodzi o rynek pierwotny, to jak się przejdziemy po Białymstoku i innych podlaskich miastach, to mieszkania budują się cały czas. I cały czas się sprzedają.


Tak, zgadza się. Obecnie żaden deweloper na rynku białostockim nie narzeka. Wszędzie się kręci, aczkolwiek nie do końca dotyczy to dużych mieszkań - 50-60 m. Później też się sprzedają, ale już nie tak entuzjastycznie.


Rynek wtórny. Tutaj tak naprawdę gołym okiem nie widać tego, co się dzieje. Najlepsza wiedza jest w biurach nieruchomości.


Ciągle jest ruch, jednak według mnie już nie jest to aż taki ruch, jak jeszcze na wiosnę czy latem. Ludzie zaczynają pochodzić bardziej rozsądnie, przebierać w ofertach. Dużo ofert jest dość mocno zawyżonych. Np. mieszkanie do remontu w starym, 30-letnim bloku ludzie czasami próbują wystawiać w cenie nowego apartamentu. Ale to tak nie działa.


Czy wciąż zdarzają się tacy klienci, którzy kupują po 3-4 mieszkania na inwestycje?


To już się skończyło, ale mamy też nową grupę klientów, dość poważną - to obcokrajowcy. Najczęściej oczywiście to jest Białoruś, Ukraina, czasem ludzie z zachodu Europy. Ale najwięcej jest ludzi z Białorusi. Kupują cały przekrój mieszkań - od dwupokojowych po duże. To młodzi ludzie, często dobrze wykształceni, specjaliści, z IT, właściciele firm. Sytuacja na Białorusi jest, jaka jest, więc nic dziwnego, że oni chcą tu emigrować.


Jak wyglądają ceny mieszkań? Można zapłacić pewnie 7000 zł za metr kwadratowy, ale można i 5000 tys.


Rynek jest bardzo rozdygotany. Są mieszkania do remontu, naprawdę brzydkie, które można kupić w przyzwoitej, fajnej cenie, ale trzeba zainwestować. Są też mieszkania pięknie zrobione nawet po 10 000 tys. za metr kwadratowy.


Ile kosztują najtańsze mieszkania?


4500 zł za metr kwadratowy. Najbardziej poszukiwany metraż to do 45-48 metrów. O to klient pyta najczęściej.


Rynek wtórny będzie chyba się cieszył w najbliższym czasie większym zainteresowaniem, bo na rynku pierwotnym to, co nabija cenę, to przede wszystkim cena pracy, bo płace rosną, ale też cena materiałów budowlanych, które rosną wręcz w zastraszającym tempie.


To są dwa największe czynniki. Ale jest jeszcze jeden, na który zwykły Kowalski nie zwraca uwagi, czyli cena zakupu działki przez dewelopera. To ustawicznie idzie w górę. Oczywiście to później się odbija w cenie metra kwadratowego dla klienta końcowego.


Jeśli chodzi o Białystok, to tych działek jest po prostą coraz mniej.


Sensownych, fajnych działek prawie nie ma. One znikają błyskawicznie, osiągają wysokie ceny. Ludzie, którzy nie są na rynku, potrafią pukać się w głowę, skąd te ceny, ale sprzedajemy. Ciągle jest klient, który kupuje te działki.


Na koniec wróćmy do rynku pierwotnego. Można zauważyć jakieś znaczące zjawiska?


Bijemy rekordy nowych pozwoleń na budowę i nowych oddawanych mieszkań. Są to takie rekordy, których od 30 lat w Polsce nie było. Cały czas jest ruch, cały czas jest klient.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Ewa Chociej, fot. Monika Kalicka

Ewa Chociej

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 50 w Białymstoku
23.09.2021

"Obserwujemy, jak się dzieci zachowują na zajęciach. One są wyciszone, nie jest tak głośno jak było do tej pory, dzieci nie do końca dobrze czują się ze sobą w klasie, mniej lubią pracować w grupie" - ocenia dyrektor SP 50 w Białymstoku.

Krzysztof Cis, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Cis

tłumacz języka migowego
23.09.2021

"Język migowy jest językiem wizualno-przestrzennym, do tego jeszcze dochodzi mimika, która jest elementem gramatycznym, układ ciała, tempo, wysokość, odległość od ciała pokazywanych znaków" - tłumaczy Krzysztof Cis.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
22.09.2021

"Według naszych danych najbardziej zagrożone są osoby po 60. roku życia, ale nie martwi mnie to, że obniżono poprzeczkę" - mówi prof. Flisiak. Nie


prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa
21.09.2021

"To władze białoruskie są odpowiedzialne za kryzys, władze białoruskie są odpowiedzialne za to, że tych ludzi w takich warunkach przez te granice przeganiają" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Tadeusz Romańczuk, fot. Adam Dąbrowski

Tadeusz Romańczuk

prezes upadłego Bielmleku
20.09.2021

"Prawda musi wyjść na jaw. Nikogo o nic nie oskarżam, ale wierzę w to bardzo mocno, że będziemy wyjaśniać po kolei wszystkie aspekty całej tej sprawy" - mówi Tadeusz Romańczuk.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

prof. Jolanta Sztachelska

literaturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
19.09.2021

W niedzielę (19.09) zaczyna się Tydzień Zakazanych Książek. Jakie są dziś książki zakazane? A jakie były kiedyś? Co takiego w sobie zawierają, że trafiają na indeks?


prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

Piotr Gliński [wideo]

wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
17.09.2021

W piątek (17.09) oficjalnie otwarto Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Jego stała ekspozycja opowiada historię polskiej obecności na Syberii - od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód.

Sekretarz Stanu, Szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, źródło: www.gov.pl

Magdalena Rzeczkowska

szefowa Krajowej Administracji Skarbowej
17.09.2021

"Nabycie sprawdzające jest takim dodatkowym mechanizmem, który jeszcze skuteczniej pozwoli nam wykonywać zadania. Chcę to podkreślić - sprzedaż bez ewidencji na kasie fiskalnej, bez wystawienia paragonu, to jest po prostu kradzież" - mówi Magdalena Rzeczkowska.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB
16.09.2021

Inflacja w Polsce pobiła rekord i wyniosła w sierpniu 5,5 proc. Właśnie o tyle wzrosły ceny towarów i usług w ujęciu rocznym - wynika z danych GUS. Co jest tego powodem i jakie to ma znaczenie dla polskiej gospodarki i dla nas?


foto: Monika Kalicka

Artur Nowakowski

pośrednik nieruchomości
15.09.2021

- Największy ruch jest w działkach. Ceny ciągle idą w górę, mimo to bardzo duża liczba osób wciąż chce inwestować w grunty budowlane. Niestety sensownych działek mamy na sprzedaż coraz mniej.

Paweł Knapp, fot. Sylwia Krassowska

prof. Paweł Knapp

szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK w Białymstoku
14.09.2021

"Cały czas gdzieś jest przeświadczenie, że do lekarza idziemy wtedy, kiedy się zaczyna coś dziać. Bądźmy o krok wcześniej, idźmy z nurtem badań profilaktycznych, wtedy wygramy z nowotworem" - mówi prof. Paweł Knapp.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Jankowski

wójt gminy Brańsk
14.09.2021

Urzędnicy wzięli sprawy w swoje ręce i to dosłownie. Władze gminy Brańsk nie ogłaszają przetargów na prace budowlane, a same wszystko organizują. Zdecydowały przede wszystkim względy ekonomiczne. Co więcej - wprowadzonym tam rozwiązaniem interesują się już inne samorządy.


Anna Satuła, fot. Monika Kalicka

Anna Satuła

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku
13.09.2021

"Najważniejsze jest to, żebyśmy mogli uczyć się nie zdalnie, nie hybrydowo, tylko w sposób stacjonarny w szkole" - mówi Anna Satuła.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
10.09.2021

"Rosja będzie próbowała zdestabilizować system bezpieczeństwa krajów sąsiadujących, wykorzystać różne czynniki hybrydowe, rozmaite grupy polityczne, organizacje, żeby doprowadzić do kryzysu politycznego" - mówi dr Paweł Usow.

Artur Wiatr, źródło: Biebrzański Park Narodowy

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
9.09.2021

"Powinniśmy zrobić wszystko, my, jako pracownicy, jako służba parku, ale i mieszkańcy, użytkownicy tego miejsca, by zachować Biebrzański Park Narodowy w jak najlepszym stanie" - mówi Artur Wiatr.


Izabela Smaczna-Jórczykowska, fot. Joanna Szubzda

Izabela Smaczna-Jórczykowska

rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego
9.09.2021

- Czekamy na decyzję Komisji Europejskiej ws. uruchomienia wsparcia dla przedsiębiorców działających na terenach objętych stanem wyjątkowym. Analizujemy także możliwość przekazania dotacji z budżetu województwa - mówi rzeczniczka.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
8.09.2021

"Wszystkich, którzy są dotknięci tą sytuacją, nie da się usatysfakcjonować, bo nawet nie jesteśmy w stanie zlokalizować tych wszystkich łańcuchów powiązań" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Rafał Czuper, fot. Joanna Szubzda

Rafał Czuper

paraolimpijczyk, podwójny medalista z Tokio
7.09.2021

"Bardzo cieszę się z tego wyniku. Nie było łatwo obronić tytuł wicemistrza. Bardzo dużo nerwów kosztowały mnie mecze, które stanowiły o tym czy będę miał medal i jakiego koloru będzie to medal."


Elżbieta Sienkiewicz i Wojciech Roszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Elżbieta Sienkiewicz i Wojciech Roszkowski

zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa i zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych
7.09.2021

"Każdy rodzic, który będzie chciał przebywać z dzieckiem w trakcie hospitalizacji, będzie miał do tego prawo. Warunki mogą być trochę bardziej uciążliwe niż to do tej pory, natomiast nikomu z rodziców nie odmówimy prawa do opieki nad dzieckiem" - mówi Elżbieta Sienkiewicz.

abp Józef Guzdek, fot. Monika Kalicka

arcybiskup Józef Guzdek

metropolita białostocki
6.09.2021

"Zachęcić - to jest najlepsza droga. Zbudować drużynę, zbudować wspólnotę. Ja nie jestem po to, żeby walczyć. Ja jestem po to, by nieść pokój, dobro, głosić prawdę. Żeby to była nie siła głosu, a siła argumentu. Wtedy jest szansa, że człowiek się zmieni. Pontifex - to jest biskup, czyli budowniczy mostów" - mówi metropolita białostocki, arcybiskup Józef Guzdek.

Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
6.09.2021

"Mieszkańcy stosują się do obostrzeń, jest mniejszy ruch, widoczne są służby, latający helikopter" - mówi Jan Perkowski.


fot. Paweł Wądołowski

Mariusz Błaszczak

Minister Obrony Narodowej
3.09.2021

"Zdecydowanie sprzeciwiamy się nielegalnemu przekraczaniu granic i będziemy je uszczelniali."

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
3.09.2021

"Ograniczenia tak zostały określone, aby zachować normalne życie z wyłączeniem kwestii związanych z przebywaniem na tych obszarach. One nie będą w sposób istotny wpływać na życie mieszkańców tych terenów, przedsiębiorców, czy szkół" - mówi wojewoda podlaski.

Bogdan Kalicki, fot. Marcin Mazewski

Bogdan Kalicki

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
2.09.2021

"Grafik jest ułożony na maksymalnym poziomie, jaki jest możliwy przy aktualnych zasobach osobowych. Kwestia jak długo damy radę przetrwać przy obecnym zatrudnieniu jest naprawdę trudna do określenia. (...) Ta sytuacja nie może się zbyt długo utrzymywać, ludzie też muszą mieć czas na to, żeby odpocząć, żeby się zregenerować" - mówi Bogdan Kalicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
1.09.2021

"Z naszego punktu widzenia najważniejsze, aby jak najdłużej dało się utrzymać tryb stacjonarny. To jest ten typ nauki, który jest najbardziej efektywny, przynosi najmniej skutków negatywnych"- mówi wiceminister edukacji.

Piotr Rećko, fot. Joanna Szubzda

Piotr Rećko [wideo]

starosta sokólski
31.08.2021

- Poczucie bezpieczeństwa to podstawowa rzecz, którą chcemy osiągnąć dzięki wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Wydaje mi się, że nasi mieszkańcy właśnie tego potrzebują najbardziej - podkreśla starosta sokólski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
31.08.2021

"Rozumiem starania o to, żeby poprawiać los ludziom, którzy znajdują się w fatalnej sytuacji, rozumiem napięcia, które temu towarzyszą, ale niszczenie granicy państwa polskiego, która jest dodatkowo granicą Unii Europejskiej, jest rzeczą naganną" - mówi prof. Daniel Boćkowski.


Mariusz Dąbrowski i Adam Walicki, fot. Marcin Mazewski

Mariusz Dąbrowski i Adam Walicki

dyrektor biura obsługi inwestorów i promocji gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego oraz prezes fundacji Technotalenty
30.08.2021

Będzie to szansa dla podlaskich naukowców i konstruktorów. Kilkunastu przedstawicieli funduszy inwestycyjnych przyjedzie jesienią do Białegostoku. Będą oni przyglądać się pomysłom, które przeszły wstępną selekcję w konkursie Runda T.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
30.08.2021

"Według wszelkich statystyk, wyliczeń matematycznych, medycznych, prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie do zera ograniczyć szansę na nadchodzącą czwartą falę. Czeka ona nas pewnie na jesień" - mówi Szymon Bielonko.

Andrzej Fiedoruk, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Fiedoruk

publicysta kulinarny
29.08.2021

Powstaje nowy szlak turystyczny, tym razem można go będzie nawet…spróbować. Na szlaku znajdą się znane restauracje, które działały w Białymstoku do roku 1939, będą też bary, jadłodajnie, mleczarnie i tanie kuchnie, a nawet -meliny zwane potajemkami: U Kadysza, przy Warszawskiej czy na Bojarach.


Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
27.08.2021

"1 września uczniowie rozpoczynają na szczęście naukę w szkołach w trybie stacjonarnym i wszyscy mamy nadzieję, że ten tryb stacjonarny będzie utrzymany przez cały rok szkolny" - mówi Beata Pietruszka.

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
24.08.2021

"Do egzaminu poprawkowego podejść mogą ci absolwenci, którzy przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych (...) i którzy jednego z tych przedmiotów nie zdali" - mówi Agnieszka Muzyk.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister edukacji i nauki
23.08.2021

"Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej. Dopóki pozwoli ona na normalne funkcjonowanie w różnych dziedzinach życia, także w edukacji, to będziemy starali się funkcjonować, tak jak to było przed pandemią" - mówi Dariusz Piontkowski.


foto: Monika Kalicka

podporucznik Anna Michalska

z Komendy Głównej Straży Granicznej
19.08.2021

Ponad 2 tysiące 100 imigrantów próbowało od początku sierpnia nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Około 750 cudzoziemców trafiło do zamkniętych ośrodków.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej
19.08.2021

Były piłkarz Jagiellonii Białystok i były prezes tego klubu, został prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
17.08.2021

- Zapewne Białorusini uważnie obserwują, jak polskie służby reagują na napływ imigrantów z tego kraju. Zależy im przede wszystkim na tym, żeby w sposób zorganizowany utrudniać życie naszym służbom - uważa prof. Daniel Boćkowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok