Radio Białystok | Gość | Mateusz Adaszczyk - kierownik Biura Karier i Współpracy z Absolwentami Politechniki Białostockiej

Mateusz Adaszczyk

kierownik Biura Karier i Współpracy z Absolwentami Politechniki Białostockiej

13.10.2021, 08:23, akt. 08:22

Firmy z naszego regionu nie rekrutują po dwie-trzy osoby miesięcznie, ale po 60, po 50, po 30 są gotowe zatrudnić nawet dzisiaj" - mówi nasz gość.

Mateusz Adaszczyk, fot. Sylwia Krassowska
Mateusz Adaszczyk, fot. Sylwia Krassowska

Z Mateuszem Adaszczykiem rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Około 50 pracodawców z regionu i Polski prezentuje się na Targach Pracy Politechniki Białostockiej. Dla studentów to szansa na znalezienie zatrudnienia, dla firm pracowników. To także okazja, by porozmawiać o podlaskim rynku pracy - m.in. o tym z kierownikiem Biura Karier i Współpracy z Absolwentami Politechniki Białostockiej Mateuszem Adaszczykiem rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Kiedyś targi pracy to była impreza głównie po to, by studenci mogli znaleźć zatrudnienie, takie mam wrażenie. Przy obecnej sytuacji na rynku pracy role chyba się odwróciły i to pracodawcy polują na pracowników.


Mateusz Adaszczyk: Dokładnie tak, szczególnie niektóre branże mają to do siebie, że to już nie student szuka tej pracy, tylko dosłownie praca szuka studenta. Powiem więcej - to nawet nie tylko studenta, ale absolwenta określonych kierunków studiów. Także to prawda - jest odwrotna sytuacja. 


Jak wynika z badania "Niedobór talentów" opracowanego przez Manpower Group - w Polsce ponad 80% badanych firm ma problemy ze znalezieniem pracowników.


Tak. Mam okazję cały czas rozmawiać z przedsiębiorcami, nie tylko z naszego regionu, to cały czas jest informacja o tym, że rekrutują. I to firmy z naszego regionu nie rekrutują po dwie-trzy osoby miesięcznie, ale po 60, po 50, po 30 są gotowe zatrudnić nawet dzisiaj. Mieliśmy okazję porozmawiać o tym na targach, że potrzeba jest ogromna zatrudnienia, a niestety ludzi nie przybywa za bardzo.


O jakiego pracownika najbardziej walczą firmy?


Wcześniej było tak, że firma chciała mieć wykształconego, przygotowanego do zawodu pracownika, a teraz już tak nie jest. Nawet jeżeli szukają na określone stanowisko, to są skłonni do tego, żeby zatrudnić osobę, która może nie ma tak rozbudowanego swojego CV, nie ma takiego wykształcenia w określonym kierunku, sami są gotowi szkolić. Ale oczywiście przeważają tutaj kierunki pracy pod kątem ukończonych studiów technicznych. Ze względu na specyfikę uczelni - te targi odbywają się na Politechnice Białostockiej - na pewno to też ma znaczenie.


Skąd się bierze taki deficyt pracownika na rynku?


Wydaje mi się, że w dużej mierze jest to spowodowane tym, że cały czas ta produkcja w naszym regionie wzrasta. Firmy, które zajmują się branżą rolniczą, czy firma produkująca meble, czy jachty - oni cały czas zwiększają produkcję. Może my nie mamy świadomości jeszcze tak naprawdę w pełni, jak dużym obszarem tutaj zajmują się te firmy, ale to jest produkcja już nie tylko na skalę krajową, ale na Europę i na świat. Nasze firmy po prostu chcą rosnąć i z tego to wynika, że cały czas jest potrzeba, a tych ludzi w naszym województwie zbytnio nie przybywa.


A może pracodawcy po prostu za mało płacą i dlatego mają problemy ze znalezieniem ludzi do pracy?


Myślę, że tutaj wewnętrznie w kraju nasz region tak źle nie stoi, jeżeli chodzi o płace. Problem się pojawia wtedy kiedy w grę wchodzą zagraniczne firmy i one rzeczywiście są w stanie przelicytować firmy, które znajdują się w naszym regionie i to jest taka konkurencja, z którą ciężko jest walczyć.


Czyli oferują więcej zagraniczne firmy?


Dokładnie, pandemia pokazała, że nie trzeba być na miejscu, żeby wykonywać swoją pracę. Praca zdalna została tutaj na dobre w wielu firmach i to pozwala na to, żeby z Białegostoku pracować w firmie z Izraela czy ze Szwajcarii, a tam są już troszkę inne stawki niż u nas.


A jak wynika z waszego monitoringu losów absolwentów Politechniki - jak długo przeciętnie absolwent szuka pracy?


Po ostatnim badaniu okazuje się, że bardzo krótko - najwięcej osób (ponad 80 proc.) zaznacza odpowiedzi, że już na studiach pracuje. Także to też o czymś świadczy, o tym jak firmy szybko próbują tego pracownika, tego studenta wykwalifikowanego zabrać już do siebie, jak bardzo im zależy, żeby nie przespać tego czasu, kiedy on będzie, że tak powiem, wolny na rynku pracy. One nie chcą na to czekać, one chcą już tych studentów werbować podczas ich studiów.


A czy studenci, którzy kończą studia w Białymstoku, chcą zostać w Podlaskiem?


Głównie tak. Z tego co widzimy to dużo osób, po drugim stopniu szczególnie chce już zostać tutaj, bo po pierwszym stopniu, to jeszcze studia magisterskie, często gdzieś tam są wybierane na innej uczelni niż ta tutaj, a wtedy no to już wiadomo - jak ktoś chce studiować w Warszawie, to pewnie chce tam żyć i takie osoby już zostają. 

Ale ktoś, kto kończy ten drugi etap studiów w Białymstoku, to zazwyczaj zostaje w regionie. Rzadko się zdarza, że wraca do swojej macierzystej miejscowości, bo tak jak mieliśmy okazję porozmawiać, czy to z Augustowa z producentami jachtów, czy to z Suwałkami z firmą, która się zajmuje produkcją mebli, to mówią, że w tamtych lokalizacjach widać to, że jeszcze na tym etapie przed studiami, czy to w trakcie, to ci pracownicy są, ale jak już ktoś na dobre tutaj się przeprowadzi do Białegostoku, to już zazwyczaj do tych mniejszych miejscowości nie wraca.


To jaki kierunek studiów najlepiej wybrać, żeby znaleźć dobrze płatną pracę?


Tak jak wczoraj miałem okazję porozmawiać z firmami, to przekrój jest bardzo duży. Oczywiście tutaj nie ma co mówić pod kątem informatyków, mogę powiedzieć - to istne szaleństwo, ile jest ofert pracy, jak duże jest zainteresowanie, jak to wygląda na rynku, także informatycy mają teraz najłatwiej. Niemniej jednak w naszym regionie bardzo fajnie się rozwijają inne branże, czy to związane z mechaniką i budową maszyn, czy to z automatyką i robotyką, pomiarami, sterowaniem, czy to logistyka - mieliśmy akurat okazję tutaj porozmawiać z prezesem z jednej firmy, który powiedział, że on dzisiaj mógłby zatrudnić 30 osób do swojej firmy. Te wszystkie branże u nas się rozwijają, jest taka tendencja, że mamy dość młode firmy, które naprawdę się rozkręcają, albo mają młody zespół, który te firmy rozwija.


A może wcale nie trzeba studiować, wystarczy mieć dobry fach?


To na pewno też, tylko że to nie pozwoli na uzyskiwanie stanowisk kierowniczych w firmach zazwyczaj. Oczywiście dobry fach i bycie złotą rączką zawsze było w porządku i zawsze dawało duże korzyści, niemniej jednak już te firmy, które są na rynku - jednak na studiach się uczy zupełnie innych czy metod zarządzania, czy wykwalifikowanej obsługi urządzeń, bo to też już są inne technologie, programowanie i te sprawy - tego złota rączka już nie zrobi, to trzeba mieć wyspecjalizowaną wiedzę pod tym kątem i na pewno fach w ręku się przydaje, ale nie jest on gwarantem możliwości awansowych w wielu firmach.


Czyli podsumowując - warto się kształcić, aby mieć większe możliwości. Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Arkadiusz Niedźwiecki, fot. Marcin Gliński

dr Arkadiusz Niedźwiecki

ekonomista z UwB
1.12.2021

Rząd przygotował tarczę antyinflacyjną. Czy skutecznie ochroni ona rodziny i przedsiębiorców przed skutkami rosnącej inflacji?

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
30.11.2021

Zmiana klimatu. - Jeśli chodzi o temperaturę, to należy się spodziewać, że taka typowa północno-wschodnia zima będzie stosunkowo rzadka. To nie znaczy, że jej nie będzie w ogóle, ale będzie ona dosyć krótkotrwała.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego
29.11.2021

- Rynek pracy potrzebuje specjalistów nie z wykształceniem wyższym, ale po prostu wykwalifikowanych robotników po szkołach branżowych, niekoniecznie po studiach - murarzy, tynkarzy, magazynierów, kierowców samochodów ciężarowych, sprzedawców...


Artur Sulik, fot. Monika Kalicka

Artur Sulik

szef kliniki chorób zakaźnych w UDSK w Białymstoku
28.11.2021

"Chciałbym namówić do myślenia o szczepieniu na COVID-19, jak o każdym innym szczepieniu. My mamy na rynku wiele szczepionek i one wszystkie są badane w ten sam sposób, przez tę samą europejską agencję" - mówi Artur Sulik.

Wojciech Koronkiewicz, fot, Joanna Szubzda

Wojciech Koronkiewicz

autor książki "Podlasie zdrowo zakręcone"
28.11.2021

Mówi o sobie, że jest kolekcjonerem spotkań, interesują go wszyscy, którzy coś robią - bez względu na skalę czy wagę działania. Wojciech Koronkiewicz jest pozytywnym człowiekiem, który apeluje o uśmiech. Jeździ po regionie i zbiera opowieści - tym razem korzystał z pokaźnego kalendarza z adresami.

Robert Ciborowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB
26.11.2021

"Każdy lepiej się czuje, jak coś kupuje, ale mimo wszystko przewartościowałbym pewne wydatki i może ten Black Friday potraktował przede wszystkim jako właśnie selekcję tego, co nam jest potrzebne, a nie to, że trzeba za wszelką cenę kupować" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Doktor Arsalan Azzaddin, fot. Aleksandra Sadokierska

Arsalan Azzaddin

lekarz ze szpitala w Bielsku Podlaskim
25.11.2021

- Większość kurdyjskich migrantów nie ucieka przed wojną, a przyjeżdża do Europy w poszukiwaniu lepszego życia - tak mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Bielsku Podlaskim doktor Arsalan Azzaddin, który z pochodzenia jest Kurdem. Do jego placówki trafiają cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią.

Marzena Wilczko, fot. Monika Kalicka

Marzena Wilczko

z Muzeum Wojska w Białymstoku
25.11.2021

"Naszym założeniem było dotarcie z tematyką historyczną i wojskową do dzieciaków ze szczególnymi potrzebami - z dysfunkcjami wzroku, słuchu i intelektualnymi" - mówi Marzena Wilczko.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.11.2021

"W tym roku deficyt będzie mniejszy, dzięki temu zadłużenie województwa się nie zwiększy. Widać, że sytuacja finansowa województwa podlaskiego wygląda bardzo dobrze" - mówi Artur Kosicki.


prof. Krzysztof Pyrć, źródło: archiwum prywatne

prof. Krzysztof Pyrć

wirusolog, członek Rady Medycznej przy premierze
23.11.2021

- Zarówno z punktu widzenia obłożenia służby zdrowia, jak i samej pandemii osoby niezaszczepione stanowią większe ryzyko, dlatego cały cywilizowany świat wprowadza takie zasady, że w tych miejscach, które są uznawane za miejsca wysokiego ryzyka, te osoby nie mogą tak po prostu przebywać albo przebywają, ale z pewnymi ograniczeniami.

mjr Marek Nabzdyjak, fot. Monika Kalicka

mjr Marek Nabzdyjak [wideo]

rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
22.11.2021

"Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań tak długo, jak będzie potrzeba. To jest podstawowy obowiązek żołnierza - bronić granic naszego kraju" - mówi rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
19.11.2021

- Zaszczepieni mogą zakażać, ale nie w takim samym stopniu. Pomimo że jestem zaszczepiony już trzema dawkami, to zakładam maseczkę, gdy gdzieś wchodzę nie po to, żeby ochronić siebie. Chodzi o to, żebym ja nie przeniósł zakażenia na inne osoby, które są wrażliwe.


Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński

ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich
18.11.2021

"To jest konkretna narracja władz białoruskich zrealizowana według starej, sowieckiej zasady, że własne winy trzeba wmówić czy też przerzucić na adwersarza, na drugą stronę. Strona białoruska swój cynizm, swoje bestialstwo wobec emigrantów, manipulowanie nimi, stosowanie przemocy, przerzuca na stronę polską. To jest działanie czysto propagandowe w nadziei, że może ktoś to kupi".

Marcin Urbański, źr. arch. pryw.

Marcin Urbański

wójt gminy Mielnik
17.11.2021

"Nie ma żadnej paniki, ludzie już się przyzwyczaili do tej sytuacji. Dochodzi do incydentów, przekroczeń granicy przez grupy kilkunastoosobowe, ale absolutnie to nie jest tak, jak ma to miejsce w Kuźnicy" - mówi Marcin Urbański.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
17.11.2021

"Widzimy, że ta fala mocniej nas dotyka, z większą częstością. Na szczęście większość pacjentów przechodzi zakażenie koronawirusem w miarę łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Paval Latuszka, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Łatuszka

były ambasador Białorusi, obecnie opozycjonista, kierownik białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego
16.11.2021

- Trzeba zrozumieć, że Łukaszenka nigdy nie zaprzestanie. Dzisiaj kryzys migracyjny, wczoraj porwanie samolotu, jutro wymyśli coś innego. Ten człowiek jest i zawsze będzie zagrożeniem dla stabilności w centralnej i wschodniej Europie, a tak naprawdę dla całej Europy.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych
15.11.2021

"Czekamy na pierwsze informacje szczegółowe o harmonogramie budowy zapory. Są zapowiedzi, że w tym roku będą już pierwsze części jej montowane" - mówi Stanisław Żaryn.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

ekspert od handlu ze Wschodem
12.11.2021

"Wydaje mi się, że niestety, ale walka ekonomiczna z Białorusią będzie powodować nawet eskalację działań białoruskich na granicy. Jest to próba wywarcia wpływu na Unię Europejską, coś, co obserwowaliśmy kilka lat temu, co zrobiła Turcja. Czyli uszczelnimy swoje granice, będziemy robić obozy dla uchodźców, ale pod warunkiem, że UE zapłaci nam za to pieniądze. Myślę, że to jest taki nowy pomysł białoruskich władz na to, w jaki sposób można podreperować swój budżet".


Kapitan Szymon Szczepański z Dowództwa Garnizonu Warszawa, fot. archiwum prywatne

kpt. Szymon Szczepański

z Dowództwa Garnizonu Warszawa
11.11.2021

"Mundur jest przede wszystkim honorem, godnością. To jest wielkie wyróżnienie" - mówi kapitan Szymon Szczepański.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
10.11.2021

- Migranci wykazują niebywałą agresję i podatność na instrukcje, które otrzymują od białoruskich służb specjalnych. Nie prosi się o azyl w ten sposób, że wyłamuje się płot, ktoś się przedziera siłą, atakuje służby mundurowe.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
10.11.2021

"Między 12 a 24 listopada będziemy realizowali badania kontrolne w ramach prac spisowych. Badanie będzie krótkie, zaledwie kilka pytań m.in. o mniejszość narodową, o liczbę osób w mieszkaniu" - mówi Dorota Wyszkowska.


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Sylwia Krassowska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
9.11.2021

"Wypychanie naprzód kobiet i dzieci to próba zagrania na emocjach. Wiadomo, że płacz dzieci czy krzyk kobiet robi na wszystkich wrażenie. Jest to celowe działanie po to, by osłabić ochronę naszych granic, by reszta osób, która stoi z tyłu, mogła przedrzeć się do Polski".

płk Marek Pietrzak, fot. Joanna Szubzda

płk Marek Pietrzak [wideo]

rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej
9.11.2021

"Mamy zadanie ochrony granicy. Jej nielegalne przekroczenie jest łamaniem prawa, nie możemy do tego dopuścić (...) Na granicy jest ok. 800 żołnierzy WOT. Ich zaangażowanie będzie następstwem decyzji podejmowanych przez Straż Graniczną".

Paweł Mikłasz, fot. Joanna Szubzda

Paweł Mikłasz [wideo]

wójt Kuźnicy
9.11.2021

"To trudna, kłopotliwa dla nas sytuacja, niespotykana od okresu wojny, ale czujemy się bezpiecznie, bo polegamy na służbach, które nas chronią" - mówi Paweł Mikłasz.


Piotr Rećko, źródło: facebook.com/powiatsokolski.starostwopowiatowe

Piotr Rećko [wideo]

starosta sokólski
9.11.2021

"To, co się w tej chwili dzieje na granicy, to jest bezpośredni atak za pośrednictwem ludzi na terytorium Unii Europejskiej, na terytorium Polski. Ludzie niestety się boją. Ludzie też wiedzą, że możemy liczyć na naszych żołnierzy, na nasz rząd" - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta sokólski Piotr Rećko.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

z Uniwersytetu w Białymstoku
8.11.2021

"Takiego przesilenia jeszcze nie było. Widać, że władze białoruskie przygotowały się do tego bardzo solidnie. Trudno powiedzieć, co było zaplanowane. Na pewno przygotowywano coś bardzo medialnego" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki, fot. z archiwum prywatnego

gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki

8.11.2021

- Ze strony państw Unii Europejskiej i NATO działanie w przestrzeni politycznej powinno być bardziej zdynamizowane, a także nakładane skuteczne sankcje na reżim Łukaszenki. A te możliwości są jeszcze duże.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
5.11.2021

Kilka dni temu trzydziestu włodarzy miast-powiatów utworzyło Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich. Jak zadeklarowali: chcą wspólnie, ponad podziałami politycznymi, przyjąć plan działania na rzecz usprawnienia pracy swoich samorządów.

dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki [wideo]

prezes IPN
5.11.2021

"Wiedza o historii najnowszej i w ogóle sama historia jest jednym z elementów, który buduje niepodległą, wolną Polskę. Sprawia, że jesteśmy częścią jednego narodu" - mówi dr Karol Nawrocki.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
4.11.2021

"Nie stać nas na utrzymanie takiej szerokiej infrastruktury. Likwidujemy te oddziały, które są deficytowe, gdzie nie widzimy możliwości reaktywowania tej działalności" - mówi Marcin Doliasz.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
4.11.2021

- Wierzę, że tak jak zawsze będzie biało-czerwono, że setki biegaczy, które stawią się na starcie, pokażą, jak też możemy świętować wolność.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
4.11.2021

- W obecnym układzie prawnym pracodawca nie może nawet pytać pracownika, czy jest zaszczepiony, ponieważ to dane szczególnie wrażliwe. Pracodawcy nie mogą też premiować tych, którzy są zaszczepieni.

Mariusz Gromko, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Gromko

senator PiS
3.11.2021

"Każdy, na którego terenie będzie posadowiona ta zapora, będzie mógł liczyć na stosowne odszkodowanie, bądź też na propozycję zamiany gruntu" - mówi senator PiS.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
2.11.2021

"Tak działa nasza fizjologia, że jeżeli nie przypominamy naszemu organizmowi, jak wygląda ten wróg-patogen, to te przeciwciała produkują się w coraz mniejszej ilości i w którymś momencie one już przestają chronić. Także na pewno warto doszczepić się trzecią dawką".

Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Zakrzewski, Piotr Bagiński i Bogdan Bakunowicz

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
2.11.2021

"Cieszymy się, że jako grupa Mistral Grodno SA Radio Białystok startujemy już czwarty sezon. Mam nadzieję, że będziemy kontynuowali tę współpracę" - mówi kapitan drużyny Dariusz Zakrzewski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
29.10.2021

"W ostatnich tygodniach chyba nie ma takiego dnia, żebyśmy nie zatrzymywali osób, które zarówno nielegalnie przedostały się na terytorium naszego kraju, ale również tych osób, które popełniają przestępstwa"- mówi podinsp. Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok