Radio Białystok | Gość | Edyta Dąbrowska - kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego

29.11.2021, 07:37, akt. 11:38

- Rynek pracy potrzebuje specjalistów nie z wykształceniem wyższym, ale po prostu wykwalifikowanych robotników po szkołach branżowych, niekoniecznie po studiach - murarzy, tynkarzy, magazynierów, kierowców samochodów ciężarowych, sprzedawców...

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska
Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Z Edytą Dąbrowską rozmawia Iza Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Znamy kolejne prognozy dotyczące tego, jakie zawody będą w najbliższych latach najbardziej pożądane na podlaskim rynku pracy. Przygotowuje je Regionalne Obserwatorium Terytorialne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Co z nich wynika? W jakim stopniu są one miarodajne?

Z kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego Edytą Dąbrowską rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Automatyk, dekarz, monter nawierzchni kolejowej, technik budowy dróg, technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa. Na te zawody szkolnictwa branżowego ma być szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy. Takie prognozy już po raz trzeci przedstawiło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Co to tak naprawdę oznacza i jak długoterminowe są takie prognozy?


Edyta Dąbrowska: To oznacza, że rynek pracy potrzebuje specjalistów z wykształceniem nie wyższym, ale po prostu wykwalifikowanych robotników po szkołach branżowych, niekoniecznie po studiach.

Ministerstwo swoje prognozy publikuje z rocznym wyprzedzeniem. Są one aktualizowane raz w roku. Natomiast na poziomie naszego regionu tworzone są prognozy pięcioletnie. I one również potwierdzają, że będzie to pięć lat, w których na rynku pracy będą dominowały zawody związane z kształceniem branżowym. Będą to zawody robotników wykwalifikowanych takich jak murarze i tynkarze, różnego rodzaju inni pracownicy pomocniczy w budownictwie, magazynierzy, kierowcy samochodów ciężarowych, przedstawiciele handlowi, sprzedawcy, doradcy klientów, agenci ubezpieczeniowi.

A na przykład pierwszym zawodem z wykształceniem wyższym, który się pojawia w rankingu zawodów najczęściej poszukiwanych, co do których możemy się spodziewać, że w ciągu najbliższych pięciu lat nic się nie zmieni, jest programista aplikacji, plasujący się na 10. miejscu. Ale oczywiście jest zapotrzebowanie na przedstawicieli innych zawodów - lekarze, pielęgniarki. Z tym że analiza potrzeb rynku pracy realizowana w ujęciu liczbowym pokazuje, że więcej ofert pracy kierowanych jest do wykwalifikowanych robotników.


Wielu specjalistów poddaje w wątpliwość takie prognozy dotyczące zapotrzebowania rynku pracy, zważywszy, że w ciągu najbliższych 20-25 lat ponad połowa istniejących dziś profesji ma przestać istnieć z powodu zmian technologicznych, to oczywiste, i 65 proc. dzieci teraz rozpoczynających naukę ma pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją.


Może tak być, oczywiście. Ale trzeba zwrócić uwagę, że wszelkie tego typu prognozy są tworzone na podstawie trendów, które tak naprawdę nazywamy trendami globalnymi. Wiemy, że gospodarka się cyfryzuje. Jesteśmy akurat w fazie rozwoju przemysłu 4.0, pomimo że tylko 14 proc. przedsiębiorców twierdzi, że jest przygotowana do jego wdrożenia, a powodem nieprzygotowania jest właśnie brak wykwalifikowanej kadry, przede wszystkim inżynierów związanych z branżą informatyczną.

Pomimo tego inne trendy pokazują nam, że powstają takie nowe zawody i trzeba zwrócić uwagę, że powstają one w przestrzeni zupełnie wirtualnej. Pojawia się popyt związany z tym, że aktywność gospodarcza jest przenoszona do wirtualnej przestrzeni. Przedsiębiorstwa reklamują się w internecie, poszukujemy wirtualnych asystentek. Być może błędnie określamy zakres kompetencji takiej osoby, bo jeżeli poszperamy w internecie, to wirtualna asystentka jest sprowadzana do osoby, która - podobnie jak asystentka zarządu - umawia spotkania, planuje różnego rodzaju akcje sekretaryjne.

Natomiast w internecie wirtualna asystentka tak naprawdę jest osobą, która odpowiada za wizerunek firmy, ale internetowy. Przede wszystkim dba o profile społecznościowe, dba o to, żeby firma istniała w internecie i żeby informacje dotyczące firmy były cały czas aktualizowane. Oczywiście te informacje są ukierunkowane na sprzedaż, na marketing.

Wiele innych zawodów, takich ja np. olfaktonik, jak menedżer śmierci cyfrowej, specjalista kryptowalut, user experience designer są ściśle związane z pewnymi potrzebami.


To są tzw. zawody przyszłości? Można je tak nazwać?


Tak, oczywiście. Są to zawody nowe, które już zaczynają funkcjonować gdzieś w wirtualnej przestrzeni, ale które są nowe w stosunku do tego, z czym się spotykamy na co dzień.


Brzmią dość abstrakcyjnie.


Tak, na pewno inaczej niż murarz i tynkarz.


Ja też trafiłam na listę zawodów przyszłości i znalazłam tam np. osobistego kuratora cyfrowego, projektanta śmieci, eksperta ds. uproszczeń i - to mi się najbardziej spodobało - nostalgistę - zawód przyszłości będący odpowiedzią na wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa. To połączenie projektanta wnętrz z opiekunem osób starszych. Wydaje się to bardzo futurystyczne.


Z jednej strony może się to wydawać bardzo futurystyczne, ale jest to związane z drugim trendem globalnym. O jednym powiedziałyśmy - to powszechna cyfryzacja. Ale z drugiej strony trendem globalnym jest starzenie się społeczeństw, zwłaszcza europejskich. Osoby starsze żyją coraz dłużej i potrzebują zagospodarowania swojej przestrzeni. Między innymi odbywa się to w ten sposób, o którym przed chwilą pani powiedziała. Część tych osób stać na aranżowanie swojej przestrzeni życiowej w taki sposób, jak sobie wyobrażają. Zatrudniają więc odpowiednich architektów, którzy tutaj zostali nazwani nostalgistami, po to, żeby zaaranżowali im przestrzeń.


Specjaliści twierdzą, że w tej wciąż zmieniającej się rzeczywistości żaden zawód tak naprawdę nie zagwarantuje nam zatrudnienia od zakończenia edukacji po emeryturę, więc najważniejsze będą tzw. kompetencje miękkie - nie wiedza, ale kreatywności itp.


Myślę, że tak, dlatego że są to takie kompetencje, które pozwalają nam reagować na szybko zachodzące zmiany, ale przede wszystkim nas na nie otwierają, dają nam odwagę do wyjścia im naprzeciw.


Nieprzywiązywanie się np. do jednego zawodu, do jednego stanowiska pracy, do jednej firmy.


Dokładnie. Rozmawiamy o tym, że rynek pracy szybko się zmienia. Idziemy w taką stronę, której tak naprawdę nie możemy przewidzieć. Na dzień dzisiejszy wiemy, że takie kompetencje, które są związane z kształtowaniem siebie, z umiejętnością sprzedaży siebie, kompetencje, które pozwalają nam na współpracę w zespołach, są bardzo cenione na rynku. Ale są to też kompetencje, które tak naprawdę pozwalają nam funkcjonować w bardzo elastyczny sposób.

Z jednej strony mówimy, że te kompetencje są bardzo potrzebne, z drugiej strony obserwujemy, że nasze życie przenosi się jednak do internetu. Tam te kompetencje być może okażą się mniej przydatne. Wydaje mi się, że przestrzeń internetowa, pomimo tego, że daje nam wiele możliwości, stwarza też wiele zagrożeń.

Facebook jest w tej chwili medium społecznościowym, które stanowi środowisko pracy dla wielu branż, zawodów i osób. Facebook chce nam zaserwować przestrzeń zupełnie wirtualną, dostarczyć usług, w których będziemy mogli się spotykać z awatarami swoich przyjaciół online, gdzie swojego awatara w formie hologramu będziemy mogli wysłać do przyjaciela, który de facto uczestniczy w tej chwili na żywo w jakimś koncercie. Tego rodzaju rozwiązania, które najprawdopodobniej bardzo przyciągną młodzież, przeciągną młodzież przed ekran komputera i być może spowodują, że całe zapotrzebowanie na jakiekolwiek kompetencje miękkie zmieni wymiar, co najmniej.


Czyli pewne jest tylko to, że niczego nie możemy być pewni, także jeśli chodzi o rynek pracy.


Myślę, że świat się zmienia tak szybko i dynamicznie, że to jest bardzo dobre podsumowanie.| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr
Sebastian Rynkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
27.01.2022

"Podlaskie firmy w ciągu dwóch lat kryzysowych poradziły sobie znakomicie. Myślę, że jedną z recept jest to, że dzielimy się doświadczeniem, dobrymi praktykami, jak rozwiązywać problemy. Też akcja szczepień, którą prowadziliśmy - to jest jeden z tych aspektów, dlaczego nasze firmy sobie dobrze radzą" - mówi Sebastian Rynkiewicz.

Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
26.01.2022

Po pracownikach przyszedł czas na rozliczenia pracodawców zgodnie z przepisami zawartymi w podatkowym Polskim Ładzie. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zwraca uwagę, że przepisy mogą okazać się niekorzystne i proponuje ich korektę.

Robert Ćwikowski, fot. Monika Kalicka

Robert Ćwikowski

psychoterapeuta
26.01.2022

Jak przetrwać ferie w pandemii? "Można leżeć w łóżku i marudzić, narzekać, trzymając telefon w ręku, że nie mam, co robić, a można sobie ten czas zorganizować samemu. Dobrze byłoby mieć plan dnia".


Szymon Bielonko, fot. Marcin Gliński

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
25.01.2022

"Na pewno zderzymy się z niezadowoleniem innych pacjentów, mimo stawania na głowie, to pewne przypadki będą musiały poczekać. Na drugi plan zejdą bilanse, na drugi plan zejdą zaświadczenia różnej maści, które w tym momencie będą musiały poczekać" - mówi Szymon Bielonko.

Andrij Bołkun, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Bołkun

redaktor naczelny portalu Leopolis.news
24.01.2022

Rosja koncentruje wojska na granicy z Ukrainą. "Moim zdaniem wśród Ukraińców nie ma jakichś panicznych nastrojów. Sporo ludzi wie, że ukraińskie wojsko jest poważne, ma doświadczenie realnych walk i to nie będzie taka lekka przechadzka po kraju, jak to było 7 lat temu".

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
21.01.2022

"Mam nadzieję, że w marcu będziemy się już żegnać z tą falą. Możemy przyjąć takie założenie, że ta fala będzie stosunkowo krótka w porównaniu z innymi" - mówi prof. Flisiak.


Dariusz Matynka, fot. Monika Kalicka

podinsp. Dariusz Matynka

z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
21.01.2022

"Nowy taryfikator sprawia, że wielu kierowców zdejmuje nogę z gazu. Działa świadomość wysokości grzywien, jakie mogą być nałożone na niestosujących się do przepisów ruchu drogowego" - mówi podinsp. Dariusz Matynka.

fot. Adam Dąbrowski

Cezary Zborowski

zastępca wójta gminy Łomża
20.01.2022

"Warunkiem, żeby autobusy mogły jeździć na trasie Łomża-Pniewo, był koszt inwestycji. Maksymalna kwota miała wynieść ok. 40 tys. złotych miesięcznie. Po zmianie przewoźnika okazało się, że miasto zapłaciło niecałe 4 tys. za cały rok" - mówi Cezary Zborowski.

Alicja Grabowska, fot. Sylwia Krassowska

Alicja Grabowska

wokalistka, finalistka konkursu "Niebieski Mikrofon"
20.01.2022

"Poszukuję alternatywnych źródeł muzyki na Podlasiu, w muzyce dwudziestolecia międzywojennego" - mówi Alicja Grabowska.


prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
20.01.2022

"Ci, którzy mówią, że walczą o wolność, to w gruncie rzeczy mylą wolność ze swawolą. To są czyny, które niezwykle bolą" - mówi prof. Bogdan de Barbaro.

Jarosław Pokoleńczuk, fot. Adam Dąbrowski

Jarosław Pokoleńczuk

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
19.01.2022

Oddział pediatryczny w łomżyńskim szpitalu wciąż nie działa. "Prowadzę rozmowy z lekarzami pediatrami w naszym województwie i nie tylko. Nie jest łatwo (...) Zawsze trzeba innemu pracodawcy podkupić takiego lekarza, czyli zapłacić więcej".

Wojciech Dembowski i Michał Przybylski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Dembowski i Michał Przybylski

"W Sercu Miasta" (WSM)
18.01.2022

"Mamy tu swoją technikę, gwarę, trzymamy się podwórkowych zasad. Białystok z tego słynie, dobrzy raperzy i wykonawcy cały czas trzymają się tych zasad, w muzyce to słychać" - mówią finaliści konkursu Niebieski Mikrofon.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes Ślepska Malowu Suwałki
18.01.2022

- Doszliśmy do wniosku, że zespołowi potrzebny jest nowy impuls, nowy bodziec i ktoś, kto potrafi wyczyścić stare demony, jakieś obawy, jakieś lęki - mówi Wojciech Winnik.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
18.01.2022

"Jeśli chodzi o drogę ekspresową, która miałaby połączyć się z Via Baltica, to analizujemy cztery warianty - trzy z Białegostoku w kierunku Ełku i jeden na starodrożu drugi numer 8 Białystok - Augustów. Jednym z decydujących warunków będzie ruch samochodów" - mówi Wojciech Borzuchowski.

Aleksandra Wołczyk, Marta Gredel-Iwaniuk i Barbara Sadowska, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Wołczyk, Marta Gredel-Iwaniuk i Barbara Sadowska

ze Studia Piosenki Hajnowskiego Domu Kultury
17.01.2022

"Hajnówka to przede wszystkim wielokulturowość. Bardzo się cieszymy, że możemy to oglądać, współtworzyć. I o tym są nasze piosenki - o Hajnówce, o miejscach znaczących dla naszego miasta, ale nie tylko".


Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
17.01.2022

"Jestem zwolennikiem powszechnego obowiązku szczepień. Określone grupy zawodowe powinny się szczepić. Medycy to zdecydowanie za mało. Nauczyciele, służby mundurowe, pracownicy gastronomii, hotelarstwa, handlu, ale też nie pomijałbym duchowieństwa, które ma przecież bardzo szeroki kontakt z ludźmi" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny, fot. Monika Kalicka

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny

zespół Miss Nobody
15.01.2022

"Inspirują nas nie stricte rockowe brzmienia, ale raczej muzyka brytyjska z lat 80. i 90 XX wieku. Uwielbiamy brytyjski "sound" i dążyliśmy do tego, by na naszym pełnym albumie też był taki dźwięk" - mówią członkowie Miss Nobody.

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator fot. Joanna Szubzda

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator

14.01.2022

"Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami". Jak nie zrobić sobie i innym krzywdy podczas jazdy na nartach? W ten weekend podlascy policjanci będą promować bezpieczne zachowania na stoku.


julia kuzyka, fot. Joanna Szubzda

julia kuzyka

wokalistka, finalistka konkursu "Niebieski Mikrofon"
14.01.2022

- W pewnym momencie się zorientowałam, że piosenki, które śpiewałam na festiwalach, głównie piosenki aktorskiej, to nie jestem do końca ja. Zaczęłam więc pisać - na początku do szuflady, wylewałam żale nastolatki na papier. I tak powstały pierwsze utwory. Miałam chyba 17 lat.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
14.01.2022

- Szacuje się, że w Polsce płacę minimalną otrzymuje ponad 2 miliony osób. Jej wzrost to też np. wzrost dodatku za pracę w porze nocnej, wzrost wynagrodzenia postojowego czy odpraw - mówi dr Karol Łapiński.

prof. Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
13.01.2022

"O ciężkości przebiegu COVID-19 decyduje w kolejności: zaawansowanie wieku, nadwaga - każdy kilogram więcej to niestety większe ryzyko ciężkiego przebiegu i niestety panowie - płeć męska. Czynnik genetyczny jest na 4. miejscu" - mówi prof. Marcin Moniuszko.


Wojciech Sosiński, fot. Monika Kalicka

Wojciech Sosiński

perkusista zespołu "Complane"
13.01.2022

Nowa płyta powstaje powoli, bardzo się staramy, są chęci, ale brak czasu. Podchodziliśmy do jej nagrania kilkakrotnie - mówi Wojciech Sosiński.

Maciej Olesiński, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
12.01.2022

Wciąż będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus. Projekt ten przedłużono o kolejne miesiące.

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota, fot. Monika Kalicka

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota

finaliści Muzycznej Nagrody "Niebieski Mikrofon"
12.01.2022

"Chcieliśmy wdać ludzi w romans z poezją Anny Markowej, ze sztuką. Młodym słuchaczom chcieliśmy przekazać, że poezja może być interpretowana po swojemu, nie musimy trzymać się klucza znanego ze szkoły. Dojrzałym - że swoje emocje można przelewać przez sztukę, a osobom starszym, że klasyka też może być dzisiaj atrakcyjna".


prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
12.01.2022

"Obniżenie VAT-u z 23% do 8% i około 60-70 gr, może nawet 80 gr na litrze paliwa sprawi, że powinno być ono od 1 lutego tańsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Sławomir Śledziewski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Śledziewski

z zespołu Tutorial
11.01.2022

- Samodoskonalenie zespołu i to, żebyśmy każdy kolejny utwór grali coraz lepiej i żeby był on coraz lepiej odbierany przez słuchaczy, to jest cel naszego zespołu - stąd ta nazwa.

Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka (zdjęcie archiwalne)

gen. bryg. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
11.01.2022

- Istnieje niestety możliwość, że ten sztucznie wykreowany szlak może stać się jednym z wielu takich tradycyjnych szlaków nielegalnej migracji do krajów Unii Europejskiej.


Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski

prezes rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2022

"Widać było z gry naszego zespołu w rundzie jesiennej, że te wyniki, te efekty, ta postawa nie są takie jakbyśmy tego oczekiwali. To miejsce w tabeli, a szczególnie ostatni mecz skłonił nas do takiej refleksji, że nie wystarczy tutaj drobny makijaż, tylko potrzebna jest gruntowna przebudowa. Nie tylko na stanowisku trenera, ale również w strukturze klubu" - mówił w Radiu Białystok Wojciech Strzałkowski.

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński, fot. Monika Kalicka

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński

z zespołu "Szeptucha"
10.01.2022

"Podlasie jest magiczne, spokojne, ma swój klimat, tu nikt nie spieszy. My się też nie spieszyliśmy ze zrobieniem tej muzyki" - mówi Tomasz Kamiński.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji narodowej
10.01.2022

"Uważamy, że każdy dzień dodatkowej nauki stacjonarnej to dodatkowa korzyść dla dzieci. Wiemy, że nauka na odległość ma jednak mankamenty, nie chodzi tylko i wyłącznie o wiedzę, ale i bezpośredni kontakt" - ocenia Dariusz Piontkowski.


Seasonal (Maciej Sochoń), fot. Barbara Sokolińska

Seasonal

finalista 3. edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
8.01.2022

"Zawsze ciągnęło mnie w stronę rocka sentymentalnego - bardzo lubiłem tę melancholię. Szukam melodii i w życiu, i muzyce" - mówi Seasonal.

fot. Monika Kalicka

dr Wojciech Szewko

ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas
7.01.2022

"Można się spodziewać różnych prowokacji ze strony białoruskiej. Oni nie pozwolą na to, żeby budowa zapory przebiegała bez problemów. Musimy się przyzwyczaić do tego, że granica polsko-białoruska będzie taką płonącą granicą" - mówi dr Wojciech Szewko.

Karol Zimnoch, fot. Sylwia Krassowska

Karol Zimnoch

ekspert kredytowy
5.01.2022

"Widać już, że w bankach jest mniej klientów, którzy chcą skorzystać z kredytu na mieszkanie" - mówi ekspert kredytowy Karol Zimnoch.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
5.01.2022

"Spodziewamy się, że pod koniec stycznia w naszym regionie wariant Omikron może być wariantem dominującym, a ilość zakażeń w skali kraju może sięgnąć nawet 30 tysięcy" - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Janina Mironowicz, fot. Joanna Szubzda

Janina Mironowicz

dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
4.01.2022

- W podlaskich urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 33 tys. osób bezrobotnych i wydawałoby się, że wśród nich można byłoby poszukiwać też takich osób, które spełniałyby wymagania pracodawców, ale niestety nie zawsze tak jest.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik KWP
3.01.2022

"Szczególnie dotkliwie dla naszego portfela robi się już w momencie, kiedy przekroczymy prędkość o 30 km. Tutaj musimy się liczyć już z 800 złotowym mandatem" - mówi Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok