Radio Białystok | Gość | Edyta Dąbrowska - kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego

29.11.2021, 07:37, akt. 11:38

- Rynek pracy potrzebuje specjalistów nie z wykształceniem wyższym, ale po prostu wykwalifikowanych robotników po szkołach branżowych, niekoniecznie po studiach - murarzy, tynkarzy, magazynierów, kierowców samochodów ciężarowych, sprzedawców...

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska
Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Edytą Dąbrowską rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Znamy kolejne prognozy dotyczące tego, jakie zawody będą w najbliższych latach najbardziej pożądane na podlaskim rynku pracy. Przygotowuje je Regionalne Obserwatorium Terytorialne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Co z nich wynika? W jakim stopniu są one miarodajne?

Z kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego Edytą Dąbrowską rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Automatyk, dekarz, monter nawierzchni kolejowej, technik budowy dróg, technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa. Na te zawody szkolnictwa branżowego ma być szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy. Takie prognozy już po raz trzeci przedstawiło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Co to tak naprawdę oznacza i jak długoterminowe są takie prognozy?


Edyta Dąbrowska: To oznacza, że rynek pracy potrzebuje specjalistów z wykształceniem nie wyższym, ale po prostu wykwalifikowanych robotników po szkołach branżowych, niekoniecznie po studiach.

Ministerstwo swoje prognozy publikuje z rocznym wyprzedzeniem. Są one aktualizowane raz w roku. Natomiast na poziomie naszego regionu tworzone są prognozy pięcioletnie. I one również potwierdzają, że będzie to pięć lat, w których na rynku pracy będą dominowały zawody związane z kształceniem branżowym. Będą to zawody robotników wykwalifikowanych takich jak murarze i tynkarze, różnego rodzaju inni pracownicy pomocniczy w budownictwie, magazynierzy, kierowcy samochodów ciężarowych, przedstawiciele handlowi, sprzedawcy, doradcy klientów, agenci ubezpieczeniowi.

A na przykład pierwszym zawodem z wykształceniem wyższym, który się pojawia w rankingu zawodów najczęściej poszukiwanych, co do których możemy się spodziewać, że w ciągu najbliższych pięciu lat nic się nie zmieni, jest programista aplikacji, plasujący się na 10. miejscu. Ale oczywiście jest zapotrzebowanie na przedstawicieli innych zawodów - lekarze, pielęgniarki. Z tym że analiza potrzeb rynku pracy realizowana w ujęciu liczbowym pokazuje, że więcej ofert pracy kierowanych jest do wykwalifikowanych robotników.


Wielu specjalistów poddaje w wątpliwość takie prognozy dotyczące zapotrzebowania rynku pracy, zważywszy, że w ciągu najbliższych 20-25 lat ponad połowa istniejących dziś profesji ma przestać istnieć z powodu zmian technologicznych, to oczywiste, i 65 proc. dzieci teraz rozpoczynających naukę ma pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją.


Może tak być, oczywiście. Ale trzeba zwrócić uwagę, że wszelkie tego typu prognozy są tworzone na podstawie trendów, które tak naprawdę nazywamy trendami globalnymi. Wiemy, że gospodarka się cyfryzuje. Jesteśmy akurat w fazie rozwoju przemysłu 4.0, pomimo że tylko 14 proc. przedsiębiorców twierdzi, że jest przygotowana do jego wdrożenia, a powodem nieprzygotowania jest właśnie brak wykwalifikowanej kadry, przede wszystkim inżynierów związanych z branżą informatyczną.

Pomimo tego inne trendy pokazują nam, że powstają takie nowe zawody i trzeba zwrócić uwagę, że powstają one w przestrzeni zupełnie wirtualnej. Pojawia się popyt związany z tym, że aktywność gospodarcza jest przenoszona do wirtualnej przestrzeni. Przedsiębiorstwa reklamują się w internecie, poszukujemy wirtualnych asystentek. Być może błędnie określamy zakres kompetencji takiej osoby, bo jeżeli poszperamy w internecie, to wirtualna asystentka jest sprowadzana do osoby, która - podobnie jak asystentka zarządu - umawia spotkania, planuje różnego rodzaju akcje sekretaryjne.

Natomiast w internecie wirtualna asystentka tak naprawdę jest osobą, która odpowiada za wizerunek firmy, ale internetowy. Przede wszystkim dba o profile społecznościowe, dba o to, żeby firma istniała w internecie i żeby informacje dotyczące firmy były cały czas aktualizowane. Oczywiście te informacje są ukierunkowane na sprzedaż, na marketing.

Wiele innych zawodów, takich ja np. olfaktonik, jak menedżer śmierci cyfrowej, specjalista kryptowalut, user experience designer są ściśle związane z pewnymi potrzebami.


To są tzw. zawody przyszłości? Można je tak nazwać?


Tak, oczywiście. Są to zawody nowe, które już zaczynają funkcjonować gdzieś w wirtualnej przestrzeni, ale które są nowe w stosunku do tego, z czym się spotykamy na co dzień.


Brzmią dość abstrakcyjnie.


Tak, na pewno inaczej niż murarz i tynkarz.


Ja też trafiłam na listę zawodów przyszłości i znalazłam tam np. osobistego kuratora cyfrowego, projektanta śmieci, eksperta ds. uproszczeń i - to mi się najbardziej spodobało - nostalgistę - zawód przyszłości będący odpowiedzią na wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa. To połączenie projektanta wnętrz z opiekunem osób starszych. Wydaje się to bardzo futurystyczne.


Z jednej strony może się to wydawać bardzo futurystyczne, ale jest to związane z drugim trendem globalnym. O jednym powiedziałyśmy - to powszechna cyfryzacja. Ale z drugiej strony trendem globalnym jest starzenie się społeczeństw, zwłaszcza europejskich. Osoby starsze żyją coraz dłużej i potrzebują zagospodarowania swojej przestrzeni. Między innymi odbywa się to w ten sposób, o którym przed chwilą pani powiedziała. Część tych osób stać na aranżowanie swojej przestrzeni życiowej w taki sposób, jak sobie wyobrażają. Zatrudniają więc odpowiednich architektów, którzy tutaj zostali nazwani nostalgistami, po to, żeby zaaranżowali im przestrzeń.


Specjaliści twierdzą, że w tej wciąż zmieniającej się rzeczywistości żaden zawód tak naprawdę nie zagwarantuje nam zatrudnienia od zakończenia edukacji po emeryturę, więc najważniejsze będą tzw. kompetencje miękkie - nie wiedza, ale kreatywności itp.


Myślę, że tak, dlatego że są to takie kompetencje, które pozwalają nam reagować na szybko zachodzące zmiany, ale przede wszystkim nas na nie otwierają, dają nam odwagę do wyjścia im naprzeciw.


Nieprzywiązywanie się np. do jednego zawodu, do jednego stanowiska pracy, do jednej firmy.


Dokładnie. Rozmawiamy o tym, że rynek pracy szybko się zmienia. Idziemy w taką stronę, której tak naprawdę nie możemy przewidzieć. Na dzień dzisiejszy wiemy, że takie kompetencje, które są związane z kształtowaniem siebie, z umiejętnością sprzedaży siebie, kompetencje, które pozwalają nam na współpracę w zespołach, są bardzo cenione na rynku. Ale są to też kompetencje, które tak naprawdę pozwalają nam funkcjonować w bardzo elastyczny sposób.

Z jednej strony mówimy, że te kompetencje są bardzo potrzebne, z drugiej strony obserwujemy, że nasze życie przenosi się jednak do internetu. Tam te kompetencje być może okażą się mniej przydatne. Wydaje mi się, że przestrzeń internetowa, pomimo tego, że daje nam wiele możliwości, stwarza też wiele zagrożeń.

Facebook jest w tej chwili medium społecznościowym, które stanowi środowisko pracy dla wielu branż, zawodów i osób. Facebook chce nam zaserwować przestrzeń zupełnie wirtualną, dostarczyć usług, w których będziemy mogli się spotykać z awatarami swoich przyjaciół online, gdzie swojego awatara w formie hologramu będziemy mogli wysłać do przyjaciela, który de facto uczestniczy w tej chwili na żywo w jakimś koncercie. Tego rodzaju rozwiązania, które najprawdopodobniej bardzo przyciągną młodzież, przeciągną młodzież przed ekran komputera i być może spowodują, że całe zapotrzebowanie na jakiekolwiek kompetencje miękkie zmieni wymiar, co najmniej.


Czyli pewne jest tylko to, że niczego nie możemy być pewni, także jeśli chodzi o rynek pracy.


Myślę, że świat się zmienia tak szybko i dynamicznie, że to jest bardzo dobre podsumowanie.| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR
Jarosław Lesiuk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Lesiuk

z Inspekcji Transportu Drogowego w Białymstoku
10.08.2022

W przypadku, gdy kierowca autokaru łamie przepisy ruchu drogowego czy przekracza dozwolony czas pracy, można powiadomić o tym np. organizatora wycieczki - informuje Jarosław Lesiuk.

Natalia Sciepancowa, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

przedstawicielka białoruskiej diaspory
9.08.2022

"Dla większości Białorusinów to był dzień, w którym życie zmieniło się na 'przed' i 'po'. (...) Zobaczyliśmy po raz pierwszy od 20 lat jak wielu nas jest, jak dużo osób dąży do wolności" - mówi Natalia Stsepantsova.

Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski

ekspert portalu Energetyka24.com
8.08.2022

Osoby, które ogrzewają domy węglem otrzymają po 3 tysiące złotych. Ustawa w tej sprawie czeka na podpis prezydenta.


Karol Jakubowski, fot. Jerzy Kułakowski

Karol Jakubowski

autor książki "Siła, radość, piękno. Z historii sportu II LO w Białymstoku"
8.08.2022

Karol Jakubowski sportem pasjonuje się od dziecka i zajmuje się wieloma rzeczami. Jest m.in. instruktorem piłki nożnej, odnowy biologicznej, trenerem osobistym, a także ratownikiem WOPR. Jest też autorem książki "Siła, radość, piękno. Z historii sportu II LO w Białymstoku".

Marcin Kruhlej i Anna Pawłowska, fot. Wojciech Szubzda

Marcin Kruhlej i Anna Pawłowska

z Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok i z Centrum Aktywności Społecznej
5.08.2022

Organizacje pozarządowe mogą dostać do 3 tys. zł z budżetu Białegostoku na różne projekty, które mają pomóc w integracji ukraińskich uchodźców wojennych z Polakami. Można już składać oferty do konkursu ogłoszonego przez Fundację Dialog i Federację Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok.

Marcin Doliasz, fot. Marcin Gliński

Marcin Doliasz

prezes PKS Nova
4.08.2022

"Z 45 połączeń autobusowych zlikwidowaliśmy 32. Od pierwszego września, w zmienionej formule część tych połączeń odtworzymy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes PKS Nova Marcin Doliasz.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
3.08.2022

"W ustach Łukaszenki Polska była, jest i pewnie będzie, dopóki jeszcze rządzi, jednym z głównych wrogów dla niego. (...) Większość Białorusinów cały czas pozytywnie patrzy na Polskę" - mówi Wojciech Konończuk.

2021.06.30 Eliza Sarnacka-Mahoney

Eliza Sarnacka-Mahoney

zambrowianka na stałe mieszkająca w USA
2.08.2022

"Regularnie przyjeżdżam do Polski i widzę, że niestety różne stereotypy dotyczące Polonii amerykańskiej, nadal się utrzymują - mówi Eliza Sarnacka-Mahoney.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
2.08.2022

"Nauczyciele to pasjonaci, wybierają ten zawód świadomie i bez względu na to, co ich spotka w szkole, chcą ten zawód wykonywać" - mówi Agnieszka Rzeszewska.


Baranovski, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Baranowski

wokalista zespołu Baranovski
1.08.2022

"Mam wiele planów do zrealizowania, dużo życzeń do samego siebie i głowę pełną pomysłów" - mówi Baranovski.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrolog z Uniwersytetu w Białymstoku
1.08.2022

"Nie potrafimy zagospodarować wody, robimy wszystko, żeby środowisko naturalne nie było w stanie i nie miało możliwości przytrzymania tej wody. Chociażby mamy miasta, które są w większości wybetonowane, np. Białystok - 70, 80 procent całej powierzchni. To są nieprzepuszczalne powierzchnie. Ta woda, która powinna inflitrować w głąb zlewni, spływa natychmiast, co powoduje określone konsekwencje dla zasobów wodnych" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Andrzej Górniak.

Krzysztof Andrzejewski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Andrzejewski

trener BAS-u Białystok
31.07.2022

"Wierzę, że umiejętności, potencjał tych chłopaków, ich zgranie zaprocentuje teraz w pierwszej lidze i to będzie sezon, który skończymy na pewno na lepszym miejscu niż dwa lata temu."


Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
29.07.2022

Wakacje kredytowe pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy - mówi prof. Waldemar Rogowski.

Ewa Tokajuk, fot. Sylwia Krassowska

dr Ewa Tokajuk

ekonomistka z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej
28.07.2022

- Masowe wykupywanie cukru to efekt zbiorowej paniki spowodowanej m.in. rosnącą inflacją. Panika ta jest niczym nieuzasadniona i szkodzi samym klientom - podkreśla dr Ewa Tokajuk.

mł. insp. Paweł Maciejuk, fot. KWP w Białymstoku

mł. insp. Paweł Maciejuk

naczelnik Wydziału Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
27.07.2022

"Wstąpienie do policji jest służbą, nie pracą. Trzeba czuć, że się chce zostać policjantem" - mówi mł. insp. Paweł Maciejuk.


Jarosław Sadowski, fot. Wojciech Szubzda

Jarosław Sadowski

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
26.07.2022

- To jest pozytywny trend, który nie ukształtował się dzisiaj, a dochodziliśmy do tego latami. W pasie tzw. Polski Wschodniej jesteśmy liderem - mówi Jarosław Sadowski. W Podlaskiem stopa bezrobocia wynosi 6,5 proc. i jest najniższa ze wszystkich województw Polski Wschodniej.

Jan Krzysztof Ardanowski, źródło: www.gov.pl

Jan Krzysztof Ardanowski

szef prezydenckiej rady ds. rolnictwa
25.07.2022

"To jest właśnie ta perfidia i pułapka, jaką Rosjanie zastawili już nie tylko na Europę Zachodnią poprzez energię gaz i ropę, ale również na znaczną część świata, gdzie w sposób zamierzony doprowadzono do kryzysu żywnościowego" - ocenia Jan Krzysztof Ardanowski.


Piotr Morko i Tomasz Zubrycki, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Morko i Tomasz Zubrycki

prezes i wiceprezes Lowlanders Białystok
24.07.2022

Lowlanders Białystok zdobyli mistrzostwo Polski w futbolu amerykańskim. W finale rozgrywanym w Ząbkach pokonali Kraków Kings 21:20, zdobywając decydujący punkt 38 sekund przed końcem gry.

Mikołaj Pospieszalski i Daga Gregorowicz z zespołu DAGADANA, fot. Wojciech Szubzda

Mikołaj Pospieszalski i Daga Gregorowicz

z zespołu DAGADANA
23.07.2022

- Artysta, który nie reaguje na zło jest chyba odłączony od rzeczywistości. Ukraina jest nam niezwykle bliska sercu - mówią Daga Gregorowicz i Mikołaj Pospieszalski z zespołu DAGADANA.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki [wideo]

wicemistrz świata w rzucie młotem z Eugene
22.07.2022

"Troszeczkę zabrakło do pierwszego miejsca, ale wiadomo - taki jest sport. Złoty medal jest tylko jeden, a jest wielu chętnych" - mówi Wojciech Nowicki.


Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
22.07.2022

"Naszym podstawowym postulatem jest, by minimalne wynagrodzenie kształtowało się na poziomie co najmniej 50% średniego wynagrodzenia w naszym kraju" - mówi Józef Mozolewski.

foto: Monika Kalicka

Aleksander Brzózka

rzecznik ministerstwa klimatu i środowiska
21.07.2022

"Na rządową dopłatę mogą liczyć osoby, które ogrzewają swoje domy węglem, (...) wpisały swoje źródło ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków lub mają takie zaświadczenie o wpisie do centralnej ewidencji. Te osoby będą mogły składać do 30 listopada wnioski o tzw. dodatek węglowy."

abp Józef Guzdek, fot. PRB

abp Józef Guzdek [wideo]

metropolita białostocki
20.07.2022

"Jest mi bardzo przykro, bardzo smutno, jestem przygnębiony, bo taka rzecz nie powinna się zdarzyć" - powiedział na naszej antenie metropolita białostocki abp Józef Guzdek.


por. Anna Michalska

por. Anna Michalska

rzeczniczka Straży Granicznej
20.07.2022

"Służby białoruskie od początku obserwowały budowę zapory. Widzimy, że podwożą grupy cudzoziemców w miejsca, gdzie są rozlewiska rzek i granicę można tam przekroczyć. W ostatnich dniach taka sytuacja jest w okolicach Białowieży, gdzie są rozlewiska rzeki Leśna Prawa" - mówi por. Anna Michalska.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii
19.07.2022

Szósta fala epidemii w Polsce już trwa, jednak ma ona inny charakter niż poprzednie. Przebiega ona łagodniej, do szpitali trafia mniej chorych na COVID-19 - mówi prof. Joanna Zajkowska.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
18.07.2022

"Mamy kumulację, dużą liczbę szoków podażowych, ale liczymy na to, że okres wysokiej inflacji zbliża się do końca" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
16.07.2022

- Rozmawiałem niedawno z delegacją Pazdan, Romanczuk, Zlatan i mówili, że dawno nie czuli takiej mocy i poczucia własnej wartości. To fajnie, że trener umie to w nich wzbudzić - mówi Wojciech Pertkiewicz.

Łukasz Jasina, źródło: MSZ

Łukasz Jasina

rzecznik MSZ
15.07.2022

"Łukaszenkowska propaganda bardzo mocno atakuje każdy przejaw polskiego patriotyzmu. W gruncie rzeczy niewiele możemy uczynić w takim dyktatorskim państwie, możemy tylko głośno mówić, o tym, co się dzieje - tego już Aleksander Łukaszenka nie jest w stanie powstrzymać" - mówi Łukasz Jasina.

Maciej Olesiński, fot. Marcin Gliński

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
14.07.2022

"Eksperci twierdzą, że Polacy stawiają na medycynę naprawczą, a nie na profilaktykę. Kiedy nie mamy symptomów chorobowych - trudno jest nas skłonić do tego, byśmy poszli i sami z siebie się diagnozowali" - mówi Maciej Olesiński.


foto: Monika Kalicka

Agata Lewkowska

z Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Białymstoku
13.07.2022

Standard hotelu niższy niż ten, za który zapłaciliśmy, obce osoby kwaterowane w tym samym pokoju - m.in. z takimi problemami zgłaszają się białostoczanie do Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Jak postępować w takich sytuacjach?

Wioletta Matusiak, fot. Ewa Pławska (Wikimedia Polska)

Wioletta Matusiak

wikipedystka
12.07.2022

"Wikipedia jest projektem społecznym, czyli jest tworzona przez ludzi, nieprzerwanie od 20 lat ją piszemy, twórcą może być każdy z nas" - mówi Wioletta Matusiak.

foto: Monika Kalicka

Albert Litwinowicz

wójt Białowieży
11.07.2022

O tej porze Białowieża zazwyczaj tętniła życiem. Czy tak jest i tym razem, 11 dni po zniesieniu zakazu przebywania wprowadzonego z powodu sytuacji na polsko-białoruskiej granicy? Czy goście z kraju i ze świata wracają do Białowieży po 10 miesiącach zamknięcia?


Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
10.07.2022

W najbliższą sobotę (16.07) na stadion miejski w Białymstoku wraca piłkarska ekstraklasa. Wtedy to Jagiellonia Białystok w pierwszej kolejce sezonu podejmie przed własną publicznością Piasta Gliwice.

Jakub Wawrzyniak, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Wawrzyniak

były piłkarz
10.07.2022

Przy okazji charytatywnego meczu na rzecz fundacji Naszpikowani do Białegostoku przyjechało wielu byłych kadrowiczów, wśród nich Jakub Wawrzyniak.

fot. Marcin Iwanowicz

Krzysztof Cugowski

muzyk
10.07.2022

- Jeżeli moi koledzy z branży zaczynają być czynnymi politykami, nie będąc politykami, to jest to kuriozalne - mówi Krzysztof Cugowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok