Radio Białystok | Gość | Szymon Bielonko - lekarz rodzinny

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny

25.01.2022, 08:20, akt. 09:15

"Na pewno zderzymy się z niezadowoleniem innych pacjentów, mimo stawania na głowie, to pewne przypadki będą musiały poczekać. Na drugi plan zejdą bilanse, na drugi plan zejdą zaświadczenia różnej maści, które w tym momencie będą musiały poczekać" - mówi Szymon Bielonko.

Szymon Bielonko, fot. Marcin Gliński
Szymon Bielonko, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Szymonem Bielonką rozmawia Renata Reda


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Osoby powyżej 60. roku życia mają być zbadane przez lekarza w ciągu 48 godzin od potwierdzenia zakażenia koronawirusem. To przewiduje nowe rozporządzenie ministra zdrowia. Tymczasem fala epidemii narasta i coraz więcej chorych jest w przychodniach. O tym z lekarzem rodzinnym Szymonem Bielonką rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Jak teraz wygląda sytuacja w gabinetach lekarzy rodzinnych, porównując na przykład do września lub nawet grudnia? Podobno przychodnie przeżywają oblężenie.


Szymon Bielonko: To prawda, przeżywamy oblężenie, widzimy kataklizm na polu pacjentów. W poniedziałek w ciągu jednego dnia miałem ponad 60 osób na naszą małą przychodnię zakażonych aktywnie COVID-19, plus do tego 200 osób w kwarantannie, plus do tego inne infekcje u dzieci, biegunki, wymioty, gorączki niewiadomego pochodzenia. Jest masakra.


W jaki sposób badał pan te osoby zakażone?


Tak jak zawsze. U nas w przychodni, jak większość lekarzy rodzinnych w Polsce zresztą, badaliśmy pacjentów z COVID-em, tu się nic nie zmieniło w stosunku do jesieni, czy do wiosny poprzedniej. Zabezpieczamy się, wyznaczamy odpowiednie godziny dla przyjęcia pacjentów zakażonych z wynikiem pozytywnym, tych, którzy potrzebują tego badania, tych, którzy chcą się skontrolować. Tak jak zawsze to robiliśmy tak dzisiaj też to wykonujemy.


A ilu w ciągu dnia bada pan starszych pacjentów po sześćdziesiątce, zakażonych koronawirusem?


W zależności od dnia. My badaliśmy zawsze seniorów, nawet jeżeli mieli skąpe czy małe objawy, to zapraszaliśmy ich na wizyty kontrolne, ze względu na to, że mają wielochorobowość przy okazji. Najczęściej te objawy ustępowały u nich delikatnie, czy były to lekkie przebiegi, ze względu na to, że ta populacja jest w większości jednak zaszczepiona. 

Dziś niczym to badanie się nie różni od badania innych pacjentów. "Na stetoskop" nie jesteśmy w stanie czasami stwierdzić zwłóknienia płuc, zapalenia covidowego płuc, tu jest niezbędny RTG klatki piersiowej, czy tomografia tejże klatki w przypadku podejrzeń zakrzepowo-zatorowych i my tego w poradni nie jesteśmy w stanie stwierdzić. Możemy wysłać pacjenta jak najbardziej do szpitala celem dalszej weryfikacji, jeżeli widzimy ku temu wskazania. Natomiast pacjentów bezobjawowych, czy tych, którzy nie chcieli przyjść na wizytę na siłę, nie zmuszaliśmy do tejże wizyty.


Czy łatwo teraz odróżnić zakażenie koronawirusem od innej infekcji?


Bardzo trudno. Najnowszy wariant wirusa, ten omikron, który nam się zaczął panoszyć bardzo mocno, maskuje się pod objawami innych infekcji - zapalenie spojówek, zapalenie gardła, ból głowy, nawet niepełne gorączki, a stan podgorączkowy i to obserwujemy zwłaszcza u dzieci. To jest taka plejada różnych objawów sugerujących infekcje wirusowe, ale takie jedno wielkie combo, że tak powiem. Co drugi test, który zlecamy po osobistym badaniu wśród dzieci, wychodzi jednak pozytywnie niestety.


Teoretycznie nie ma aż tyle objawów, że może to wskazywać na zakażenie koronawirusem, to i tak zdecyduje się pan skierować pacjenta na test?


W przypadku kiedy mamy jakieś wątpliwości, dla dobra pacjenta, bo różni się leczenie, różni się przebieg infekcji przeziębieniowej z infekcją covidową, która może być gwałtowna, może się pogorszyć pacjent w 7-8 dobie chorowania i to mamy w doświadczeniach, że mimo poprawy stanu klinicznego zdarzają się przypadki nierzadko pogorszenia właśnie pod koniec tej izolacji i wtedy wiemy, z czym mamy do czynienia, wiemy, na co się nastawiać, na co możemy liczyć i jak na te sytuacje reagować.


Co ma zmienić w pana pracy i w sytuacji pana pacjentów po wdrożeniu nowych zasad opieki pozaszpitalnej, które ogłosił rząd?


De facto w mojej pracy nie zmieni się za bardzo nic. Przyjmowaliśmy pacjentów z COVID-19 od początku istnienia pandemii, od początku, kiedy ktoś wymagał badania, był badany.


W ciągu 48 godzin?


Najczęściej tak. Jeżeli ktoś nam się pogarszał, czy były to dzieci, czy były to osoby z mnogimi chorobami, zapraszaliśmy ich w miarę na bieżąco, natomiast kosztem naszym - pracy po godzinach i wychodzenia po godzinach z przychodni. 

Na dziś odgórna regulacja, która mówi, że pacjent akurat 60 plus, akurat z wynikiem pozytywnym ma pierwszeństwo przed innymi, będzie generował problem. Na pewno będzie generował problem organizacyjny w takim charakterze, że będziemy musieli wyznaczyć te godziny specjalnie dla tej populacji pacjentów i oni będą mieli pierwszeństwo przed innymi pacjentami. 

W tej chwili ja nie mam problemów z 65-latkiem, który jest zaszczepiony i ma skąpe objawy, tylko mam problemy z pacjentami 45-letnimi, którzy są niezaszczepieni i mają przy okazji choroby układu krążenia, czy cukrzycę, czy otyłość i to oni się duszą, to oni potrzebują naszej interwencji.


Czy to nowe rozporządzenie wymusi to, że oni będą musieli czekać?


Grafik nie jest z gumy, nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich w tym samym czasie.


Zostaje jeszcze karetka pogotowia w przypadku tych pacjentów, jeśli nie doczekają się u państwa na wizytę. 


Staramy się robić, co możemy, natomiast karetka pogotowia i tak jest obciążona, nie powinna ona funkcjonować w systemie lekarza rodzinnego na telefon. Staramy się tak organizować czas pracy naszych praktyk, żeby każdy potrzebujący tego pacjent, mógł uzyskać od nas pomoc. Natomiast nie jesteśmy w stanie każdego pacjenta przyjąć w dniu zgłoszenia się do przychodni, bo po prostu musimy teraz kolejkować tych ludzi. 

Tak samo będziemy musieli weryfikować w tym momencie pacjentów na nowo pojawiających się na liście z rozpoznaniem COVID-19, z pozytywnym testem i zapraszać na wizytę takiego 60-latka, wyłowić go z listy osób zakażonych i zaprosić go na wizytę, nawet jeżeli nie ma żadnych objawów.


Czy to wprowadzi chaos u was, czy to jest właśnie faktycznie tylko kwestia organizacji pracy?


Na pewno w części praktyk wprowadzi to chaos, na pewno zderzymy się z niezadowoleniem innych pacjentów, mimo stawania na głowie, to pewne przypadki będą musiały poczekać. Na drugi plan zejdą bilanse, na drugi plan zejdą zaświadczenia różnej maści - to są skierowania do sanatoriów, które w tym momencie będą musiały poczekać, bo pacjent zakażony 60 plus, bezobjawowy musi być przyjęty w ciągu 48 godzin, bądź w dniu pierwszym po dniach wolnych od pracy. 


W wielu placówkach już są kłopoty kadrowe, bo pracownicy są na kwarantannie lub w izolacji. Które przychodnie poradzą sobie w najbliższych tygodniach, które nie?


Tego nie wie nikt. Obecnie w szpitalach jest w miarę spokój, ale w poradniach mamy armagedon - również kadrowy, bo kadry wcale u lekarzy rodzinnych nie wyglądają kolorowo, wielu moich kolegów z pracy ma uprawnienia emerytalne. Może nie przestrzelę się za mocno, ale pewnie z 20% lekarzy pierwszego kontaktu w Polsce ma uprawnienia emerytalne. Oni pracują na pewno troszkę wolniej, troszkę mniej efektywnie, nie są w stanie przerobić takiej ilości pacjentów, takiej zgłaszalności jak młodsi lekarze, stąd też w pewnych miejscach na pewno ta organizacja pracy będzie osłabiona i na pewno będzie chaotyczna.


Jak lekarze rodzinni oceniają to rozporządzenie nowe? Co w sytuacji, kiedy taki pacjent nie ma na przykład żadnych objawów?


Ja mogę powiedzieć ze swojego punktu widzenia, jako lekarza. Tak jak przyjmowaliśmy pacjentów, mamy doświadczenie w badaniu pacjentów objawowych z infekcją, to w tym momencie kolejkowanie pacjenta 60 plus, który jest zdrowy, który nie ma chorób współistniejących, jest zaszczepiony dwiema czy trzema dawkami, przechodzi zakażenie bezobjawowo zupełnie, czuje się super i odśnieża sobie chodnik przed własnym domem, czy na własnym podwórku w czasie izolacji i ma się świetnie - sam ten pacjent się dziwi, dlaczego on ma do nas przyjść. 

Już wczoraj miałem taką rozmowę z jednym z pacjentów, który wyszedł dodatni przy okazji wymazania całej rodziny. Dziecko chorowało, on jest zaszczepiony trzema dawkami, nie ma żadnych objawów, czuje się świetnie, czuje się super - on nie chce tej wizyty, on nie chce przychodzić do mnie, nie chce narażać innych osób, nie chce narażać mnie na zakażenie i nie chce blokować kolejki dla bardziej potrzebujących, zwłaszcza że znajduje się ponad 150 km od Białegostoku w tym momencie u rodziny. Jak mam z nim teraz postąpić, co mam z nim zrobić? Mam obowiązek według rozporządzenia go zbadać.


Ale jeżeli pacjent nie chce, to pan go nie zmusi.


Nie zmuszę, natomiast tego nigdzie nie zawarło ministerstwo w rozporządzeniu, czy będzie to sankcjonowane, w jakikolwiek sposób sprawdzane? My tego nie wiemy na dzień dzisiejszy, to jest wielka niewiadoma.


Dziękuję bardzo za rozmowę. 

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr
gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
24.05.2022

"Na granicy polsko-białoruskiej zamontowano już ponad 90 km przęseł, budowa zapory idzie zgodnie z planem. Myślę, że realne jest ukończenie inwestycji do końca czerwca" - mówi poranny gość Polskiego Radia Białystok gen. Andrzej Jakubaszek.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
23.05.2022

"Uczniowie z Ukrainy mogą liczyć na pewne ułatwienia - polecenia na egzaminie ósmoklasisty będą w języku ukraińskim, a w przypadku matematyki odpowiedzi mogą pisać także w języku ukraińskim, aby sprawdzać przede wszystkim ich umiejętności matematyczne" - mówi Dariusz Piontkowski.

Przemysław Daca, fot. Monika Kalicka

Przemysław Daca

prezes Wód Polskich
20.05.2022

- Wodociągi Białostockie przedstawiają wniosek taryfowy, który jest niezgodny z prawem. Z tego powodu Wody Polskie nie mogą go zatwierdzić - mówi Przemysław Daca.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
20.05.2022

"Byliśmy grupą rzemieślników, która wyrywała punkty, wyrwaliśmy ich wystarczająco na to, żeby utrzymać się w ekstraklasie. Uważam, że to nie jest to, na co zasługuje Jagiellonia - na wyrywanie punktów" - ocenia miniony sezon prezes Jagiellonii Białystok.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

kmdr por. Maksymilian Dura

ekspert portalu Defence24.pl
19.05.2022

"Jest to bardzo dobry krok ze strony Szwecji i Finlandii i powinniśmy się z tego cieszyć. To też nam uprości wymianę handlową, jeśli chodzi o sprzęt zbrojeniowy" - tak obecność Szwecji i Finlandii w NATO ocenia Maksymilian Dura.

foto: Monika Kalicka

Grzegorz Walijewski

hydrolog, rzecznik prasowy IMGW
18.05.2022

Coraz głośniej w Polsce o problemach z wodą. Specjaliści mówią o suszy hydrologicznej, co oznacza poważny stan. Jak na tle kraju wyglądają podlaskie zasoby wody i czy grozi nam w regionie susza?


Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
18.05.2022

- Piłka błotna to przede wszystkim zabawa. Nasze hasło brzmi "obrzucajmy się błotem na boisku, nie w realnym świecie" - mówi Maciej Rant.

Jan Strzelecki, mat. pras.

Jan Strzelecki

z Polskiego Instytutu Ekonomicznego
18.05.2022

"Dzięki infrastrukturze portowej możemy importować ropę z całego świata, ale embargo na rosyjską ropę może się przełożyć na ceny paliw w Polsce" - zauważa Jan Strzelecki.

Grzegorz Puda, źródło: gov.pl

Grzegorz Puda

minister funduszy i polityki regionalnej
17.05.2022

- Chcielibyśmy, aby dużą część środków z KPO stanowiły pieniądze na odbudowę gospodarki, na przyspieszenie rozwoju, na możliwość zwiększenia miejsc pracy, aby jeszcze bardziej to nasze koło zamachowe, którym są środki nie tylko europejskie, stanowiły podstawę do efektu kuli śnieżnej, abyśmy się mogli szybciej rozwijać.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Wojciech Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
16.05.2022

Od dziś nie ma już w Polsce stanu epidemii, jest - zagrożenie epidemiczne. "Nawet jeżeli pojawiłby się wzrost zachorowań, to jesteśmy na to przygotowani".

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
13.05.2022

"Na ten moment, w skali województwa, mamy kilka przypadków unieważnienia egzaminu maturalnego" - mówi Agnieszka Muzyk.

Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot, fot. Monika Kalicka

Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot

z Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku
12.05.2022

"Decydując się na swój recital, studenci pokazują swoją wrażliwość, swoje zainteresowanie, nurt, w którym się naprawdę dobrze czują lub kompensują swoje niedobory przez przygotowanie przez wybitnych fachowców" - mówi dyrektor Studium Wokalno-Aktorskiego Paweł Szymański.


Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

trenerka biznesu i doradca kariery
12.05.2022

"Poszukiwanie pracy jest projektem nie na miesiąc, a na miesiące, na lata i warto naprawdę się dobrze do tego przygotować. Wysyłanie stu CV na sto różnych stanowisk w tej samej wersji - nie jest dobre" - radzą ekspertki od poszukiwania pracy.

Bożena Bednarek, fot. Sylwia Krassowska

Bożena Bednarek

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
11.05.2022

Trochę poezji, trochę show - tak w skrócie można określić slam poetycki, którego druga odsłona już 12 maja w Białymstoku. "To bardzo oryginalne podejście do promowania poezji, zupełnie inne niż oficjalne konkursy czy spotkania autorskie".

dr Arkadiusz Niedźwiedzki, fot. Joanna Szubzda

dr Arkadiusz Niedźwiedzki

ekonomista z UwB
11.05.2022

- Jeżeli mamy problemy związane z obsługą zobowiązań kredytowych, to po prostu trzeba z bankiem rozmawiać i próbować ustalić lepsze warunki spłaty czy odroczenie. Nie należy traktować tej sytuacji jako walki, ale jako próbę dogadania się.


Michał Marek, mat. pryw.

Michał Marek

z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa
10.05.2022

"Kreml doskonale gra na nastrojach społecznych, na resentymentach, na emocjonalnej sferze odbiorców" - mówi Michał Marek.

fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych
9.05.2022

"Nie przewiduję w tej chwili, aby do czwartego kwartału, bo wtedy ruszy gazociąg Baltic Pipe, żebyśmy musieli ograniczać dostawy gazu do odbiorców. Nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, - nie dotknie to gospodarstw domowych" - podkreśla Jacek Sasin.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
6.05.2022

"Nie może się znudzić coś, co jest tak różnorodne, tak niesamowite i co pokazuje potęgę intelektualną, potęgę naukową, potęgę artystyczną naszego miasta i regionu" - prof. Marcin Moniuszko zachęca do udziału w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.


Andrzej Bołkun, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Bołkun

redaktor naczelny lwowskiego portalu Leopolis.news
5.05.2022

- Rosjanie planują 9 maja przeprowadzić paradę w Mariupolu, dlatego nie żałują swoich żołnierzy - giną ich codziennie setki. Jeżeli ona się odbędzie, to wojska ukraińskie też będą planować jakieś niespodzianki na tę paradę.

Sebastian Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

st. bryg. Sebastian Zdanowicz

podlaski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej
4.05.2022

"Służymy pomocą w szerokim zakresie - nie ignorujemy, nie bagatelizujemy żadnych zgłoszeń. Dlatego zarówno PSP, jak i OSP, cieszy się dużym poparciem społecznym. Na nas zawsze można liczyć" - mówi st. bryg. Sebastian Zdanowicz.

Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji narodowej
4.05.2022

"Trzymamy kciuki, tradycyjnie połamania piór. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, zdadzą na wysokim poziomie, potem dostaną się na te studia, na które sobie wymarzyli" - życzy maturzystom wiceminister edukacji.


fot. Monika Kalicka

Helena Dubowska

dyrektor Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Grodnie
2.05.2022

"Polska szkoła w Grodnie działa i będzie działać mimo ustawowej na Białorusi likwidacji nauczania w języku polskim" - podkreśla Helena Dubowska.

fot. Monika Kalicka

Wojciech Kirejczyk

dyrektor Biura Programu Niepodległa
2.05.2022

"Biuro Programu Niepodległa zaprasza wszystkie Polki, Polaków i przyjaciół Polski w kraju i za granicą do tego, żeby w Dzień Flagi wywiesić biało-czerwoną flagę na balkonie, w oknie (...) i pochwalić się zdjęciem tej naszej flagi w mediach społecznościowych właśnie z hasztagiem #mojaflaga" - mówi Wojciech Kirejczyk.

prof. Ernest Kuchar, źródło: archiwum prywatne

prof. Ernest Kuchar

prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii
29.04.2022

Narastający kryzys humanitarny spowodowany falą uchodźców wojennych może źle wpływać na sytuację epidemiczną w Polsce - uważają eksperci. W trwającym Europejskim Tygodniu Szczepień podkreślają, że szczepienia ochronne są niezbędne do zapobiegania chorobom zakaźnym i tym samym do ochrony życia.


Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
29.04.2022

"Bardzo nas cieszy, że usługa Twój e-PIT cieszy się tak dużym powodzeniem. 90% zeznań wpływa do urzędów skarbowych w sposób elektroniczny" - mówi Radosław Hancewicz.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

psycholog, trenerka biznesu i doradca kariery
28.04.2022

"Musimy się zastanowić czy to, co robimy w pracy, daje nam satysfakcję, ale też czy jesteśmy doceniani. Bo czasami my jesteśmy bardzo zadowoleni ze swojej pracy, ale na przykład nasz szef tego nie okazuje, więc w pewnym momencie ta atmosfera albo brak docenienia jest symptomem do zmiany pracy" - oceniają goście Radia Białystok.

Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski

ekspert z portalu Energetyka24.com
27.04.2022

"Jesteśmy w dobrej sytuacji, na taki scenariusz przygotowywaliśmy się od wielu lat. Tych połączeń, zabezpieczeń jest dużo, więc do czasu uruchomienia Baltic Pipe, który w całości zastąpi rosyjskie dostawy gazu, damy radę" - mówi Daniel Czyżewski.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
27.04.2022

- To oczywiste, że przy takiej skali pomocy, którą udzielamy, pomoc zewnętrzna jest nam potrzebna. W tej chwili korzystamy wyłącznie ze środków krajowych (...) Mamy różne deklaracje dotyczące wsparcia z UE, z agend ONZ-owskich czy też np. USA.

Marcin Zwolski, fot. Monika Kalicka

dr Marcin Zwolski

kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
26.04.2022

Matty Cash skradł serca polskich kibiców nie tylko swoimi umiejętnościami, ale też charakterem i sposobem bycia - jego przodkowie pochodzą z Podlasia.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
26.04.2022

"Raty kredytów zależą od stóp procentowych i sytuacji na rynku finansowym. Na razie nie wiadomo, o ile mogą spaść, ale jeśli rozwiązania rządu wejdą w życie, to myślę, że może być to w przedziale od 300 do 500 zł mniej" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


Roman Kaleta, źródło: malow.com.pl

Roman Kaleta

prezes firmy Malow
25.04.2022

"Kilka budynków w odległości kilkuset metrów jest zburzonych, ale nasza fabryka do tej pory nie ma żadnego uszkodzenia wojennego" - mówi prezes suwalskiej firmy Malow.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych
22.04.2022

- Pokazywanie, że przyjmowanie Ukraińców w Polsce prowadzi do dyskryminacji Polaków w ich własnym kraju albo że jest to proces, który może być groźny dla naszego państwa, to jest najważniejsza w tej chwili operacja dezinformacyjna prowadzona w języku polskim.

Jarosław Schabieński, fot. Tomasz Kubaszewski

dr Jarosław Schabieński

naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa białostockiego oddziału IPN
21.04.2022

"Nawiązania do ideologii komunistycznej w tej dzisiejszej sytuacji są bardzo wyraźne. Armia rosyjska nigdy się od tych korzeni nie oderwała, czuje się w naturalny sposób spadkobiercą Związku Sowieckiego, jest dumna z tamtej armii i niestety postępuje tak samo, czyli w sposób bardzo brutalny, dziki" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Jarosław Schabieński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
21.04.2022

"Już za niecały miesiąc nasze duże biegowe święto. Nareszcie te kilka tysięcy osób będzie mogło wspólnie stanąć na linii startu, tak jak w 2019 roku" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Sokołowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Sokołowski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku
21.04.2022

"Każdy z nauczycieli musi tak pracować, żeby zaspokoić potrzeby edukacyjne polskich dzieci, a jednocześnie nie zaniedbać dzieci z Ukrainy. Jest to wyzwanie, ale to jest do zrobienia" - mówi Mariusz Sokołowski.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski w Warszawie
20.04.2022

"Białorusini pokazują i całemu światu, i Ukraińcom, że my jesteśmy po stronie ukraińskiej, że my rozumiemy, czym jest ukraińska niepodległość i to, że z terytorium Białorusi lecą rakiety to jest decyzja Łukaszenki, który nie jest uznawany za prezydenta białoruskiego" - ocenia Aleś Zarembiuk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok