Radio Białystok | Gość | Robert Ćwikowski - psychoterapeuta

Robert Ćwikowski

psychoterapeuta

26.01.2022, 07:17, akt. 09:46

Jak przetrwać ferie w pandemii? "Można leżeć w łóżku i marudzić, narzekać, trzymając telefon w ręku, że nie mam, co robić, a można sobie ten czas zorganizować samemu. Dobrze byłoby mieć plan dnia".

Robert Ćwikowski, fot. Monika Kalicka
Robert Ćwikowski, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Robertem Ćwikowskim rozmawia Iza Serafin


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z powodu izolacji czy kwarantanny nie wszyscy mogą wychodzić z domów. Uczniowie z województwa podlaskiego mają właśnie zimowe ferie - kolejne w pandemii. Jak wykorzystać ten wolny czas mimo wielu ograniczeń?

Z psychoterapeutą Robertem Ćwikowskim z białostockiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych ETAP rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Z pochyloną głową, podłączony do swojego smartfona - myślę, że taki niestety jest teraz w wielu domach widok nastolatka feryjnego podczas tej piątej fali pandemii, kiedy wszędzie czai się Omikron. Cześć młodych ludzi jest w izolacji, część na kwarantannie, więc o wychodzeniu z domu też nie ma mowy. Czy w takich warunkach można w ogóle wypocząć, jakoś się zresetować? Bo przecież po to są ferie.


Robert Ćwikowski: Pewnie w takich warunkach będzie to trudne. Jak jesteśmy na kwarantannie czy w izolacji, to musimy być w domu, a pewnie w domu ciężko jest wypocząć, jeżeli na przykład jeszcze dziecko nie umie sobie zorganizować czasu. Teraz najprościej jest usiąść przed komputerem czy wziąć telefon do ręki i ten czas spędzać właśnie w taki sposób. Ale myślę, że można byłoby zastanowić się nad tym, żeby forma aktywności była troszeczkę inna, mimo że jesteśmy zamknięci w czterech ścianach.

Dobrze byłoby mieć plan. Ja opracowuję taki ze swoimi pacjentami. Wpisujemy: śniadanie toaleta, porządek w pokoju, potem czas wolny, czyli chociażby przeglądanie internetu, też skontaktowanie się ze znajomymi, żeby z nimi porozmawiać, obejrzenie jakiegoś programu. Potem można poćwiczyć w domu albo wyjść na balkon czy na spacer, jeżeli możemy. Nawet spotkać się ze znajomymi. Nie mówię tutaj o dużej grupie, ale gdzieś w parku przespacerować się i wrócić do domu. Wiem, że młodzi ludzie tak spędzają czas.


I można tak przez dwa tygodnie?


Pewnie inaczej się nie da. Można poleżeć w łóżku i ponarzekać, trzymając telefon w ręku marudzić, że nie mam, co robić, a można sobie ten czas zorganizować samemu. Warto sobie też pomóc w tym czasie. Tutaj zaapelowałbym do młodych ludzi, żeby nie leżeli na łóżku i nie czekali, aż rodzice im coś zaproponują, bo rodzice też mogą mieć swoje zajęcia, obowiązki. Jeżeli mówimy o starszej młodzieży, to oni już mogliby sobie troszeczkę sami organizować czas po swojemu.


Czy my rodzice możemy, czy wręcz powinniśmy coś tym młodym ludziom zaproponować? Co to może być? Jest jakaś alternatywa dla ich wirtualnego, atrakcyjnego świata?


Na pewno młodszym dzieciom tak. One bardziej będą wymagały aktywności rodzica, żeby im coś zaproponował, zabrał gdzieś, pojechał, oczywiście jeżeli jest taka możliwość. Akurat mam taką sytuację u siebie w gabinecie, gdzie rodzice wzięli wolne i są z dzieckiem w domu, spędzają ten czas razem. Z tego, co słyszałem, najlepszą atrakcją jest gotowanie, czyli np. wspólne robienie pierogów. Bałagan w domu jest straszny, ale dzieci się wtedy fajnie bawią, rodzice też, wyłączają mechanizm kontroli, że musi być czysto, ładnie i pięknie. Są ferie, więc jest trochę na luzie. Robią jakieś ciasta, sałatki. Nie ma tam też oceniania, krytykowania dziecka. Jak nie umie, to pomagamy, jak robi to źle, to się śmiejemy, pokazujemy inaczej, czyli taka otwartość rodzica na dziecko w tym czasie.

Mówię tutaj głównie o dzieciach młodszych, bo one ładnie się odnajdują w takich sytuacjach. Jeżeli chodzi o starsze, to myślę, że takiemu młodemu człowiekowi można podsunąć trochę pomysłów. Nie nakazywać, a raczej mówić, jak my spędzaliśmy ten czas. Czasami na zajęciach grupowych młodzi pytają, jak to było kiedyś, i nam dorosłym uaktywniają się wtedy różne wspomnienia. I oni patrzą czasami z takim błyskiem w oku. Nie mówimy, że mają to robić, tylko opowiadamy trochę o sobie i to wyłącza motywację, zachętę. Unikałbym zmuszania.


Dzieci siedzą teraz w domach, bo mamy kolejne pandemiczne ferie i powrót do nauki zdalnej. Z badań NASK wynika, że 94 proc. młodych ludzi boryka się z syndromem FOMO. To lęk przed pominięciem, obawa, że czegoś nie wiedzą albo tracą jakieś informacje. Wielu rodziców niepokoi się, że ten lęk może się teraz nasilać.


Na pewno w słowach młodych ludzi wybrzmiewa to, że chcą być na bieżąco z tym, co się dzieje w przede wszystkim w ich grupie rówieśniczej - czy spotykają się, czy imprezują, co o sobie mówią, co myślą. Tak, żeby być na bieżąco z tym, kto co powiedział, co zrobił. Internet na pewno to ułatwia, bo oni sobie szybciutko przekazują informacje.


Nie należy się obawiać, że oni są bardziej tam niż tu?


Nie wiem, czy mamy na to wpływ. Technologia wchodzi dość mocno już w nasze życie i od wielu lat słyszę takie narzekania i obawy. A to się nie zatrzymuje.


I my rodzice mamy takie wrażenie, że oni coraz bardziej odpływają.


Próbowałbym raczej spojrzeć na to inaczej - że ta technologie będzie i trzeba to pewnie zrozumieć, że to narzędzie będzie uczestniczyć w ich życiu.


Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych ETAP w Białymstoku, w którym pan też pracuje, jest jednym z 10 w kraju, gdzie mogą szukać pomocy dzieci mające problemy z uzależnieniem cyfrowym. Gdybyśmy tak szacowali, to pewnie z 90 proc. nastolatków ma taki problem, ale wiadomo, że nie wszystkie do was trafią. Kto powinien zdecydowanie trafić? Teraz jest czas na to, żeby może rodzice zauważyli pewne rzeczy, których normalnie w czasie nauki nie widać.


Na pewno powinny trafić osoby, które zaczynają zaniedbywać inne sfery życia. Jeżeli internet uniemożliwia im funkcjonowanie, nawet załatwianie potrzeb fizjologicznych, kiedy młodzi korzystają z butelek półtoralitrowych i chowają je pod łóżkiem, w szafie. Rodzice odnajdują czasami po kilkanaście takich butelek. Potrzeby te są załatwiane w taki sposób, żeby nie tracić czasu w toalecie, bo mogą w tym czasie grać. Takie sytuacje muszą rodziców bardzo, bardzo niepokoić.


Ale to już ekstrema.


Niekoniecznie. To nie jest rzadkie zjawisko.

Oczywiście należy się zgłosić do specjalisty, jeżeli pojawia agresja i młodzi ludzie zaczynają być agresywny w stosunku do rodziców. Kiedy ci najpierw zabierają komputer czy namawiają, żeby zakończyli swoją aktywność i wtedy pojawia się przemoc słowna i czasami fizyczna, to na pewno powinno to niepokoić rodziców. Jeżeli zaniedbują obowiązki szkolne czy nie uczą się, nie chodzą do szkoły, uciekają z lekcji i tylko siedzą i grają albo wykorzystują internet do innej aktywności, to również powinno rodziców bardzo zaniepokoić.

Natomiast nie nadużywałbym słowa uzależnienie. Jeżeli przychodzi młody człowiek, który chodzi na treningi trzy razy w tygodniu albo ma korepetycje i wykonuje swoje obowiązki domowe, a w wolnej chwili siada do komputera i to się rodzicom nie podoba i przeprowadzają takiego młodego człowieka, twierdząc, że jest uzależniony od internetu, to mocno bym z tym dyskutował. Czy to jest uzależnienie, czy tylko brak akceptacji rodziców dla tej formy spędzania czasu wolnego przez dziecko?

Być może pojawia się takie ryzykowne zachowanie. Młodzi ludzie rzeczywiście zaczynają coraz więcej używać sieci, ale jeżeli nie zaniedbują innych sfer życia, a przed komputerem spędzają tylko czas wolny, to bym aż tak mocno się nie niepokoił, aczkolwiek bym to obserwował.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr
Jan Krzysztof Ardanowski, źródło: www.gov.pl

Jan Krzysztof Ardanowski

przewodniczący prezydenckiej rady do spraw rolnictwa
24.05.2022

"W upadek Bielmleku wmieszały się również służby specjalne - mówię to z pełną odpowiedzialnością. Jest to samosąd polityczny i działalność konkurencji gospodarczej, żeby zniszczyć dobrze funkcjonującą firmę" - mówił w Polskim Radiu Białystok Jan Krzysztof Ardanowski.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
24.05.2022

"Na granicy polsko-białoruskiej zamontowano już ponad 90 km przęseł, budowa zapory idzie zgodnie z planem. Myślę, że realne jest ukończenie inwestycji do końca czerwca" - mówi poranny gość Polskiego Radia Białystok gen. Andrzej Jakubaszek.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
23.05.2022

"Uczniowie z Ukrainy mogą liczyć na pewne ułatwienia - polecenia na egzaminie ósmoklasisty będą w języku ukraińskim, a w przypadku matematyki odpowiedzi mogą pisać także w języku ukraińskim, aby sprawdzać przede wszystkim ich umiejętności matematyczne" - mówi Dariusz Piontkowski.


Przemysław Daca, fot. Monika Kalicka

Przemysław Daca

prezes Wód Polskich
20.05.2022

- Wodociągi Białostockie przedstawiają wniosek taryfowy, który jest niezgodny z prawem. Z tego powodu Wody Polskie nie mogą go zatwierdzić - mówi Przemysław Daca.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
20.05.2022

"Byliśmy grupą rzemieślników, która wyrywała punkty, wyrwaliśmy ich wystarczająco na to, żeby utrzymać się w ekstraklasie. Uważam, że to nie jest to, na co zasługuje Jagiellonia - na wyrywanie punktów" - ocenia miniony sezon prezes Jagiellonii Białystok.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

kmdr por. Maksymilian Dura

ekspert portalu Defence24.pl
19.05.2022

"Jest to bardzo dobry krok ze strony Szwecji i Finlandii i powinniśmy się z tego cieszyć. To też nam uprości wymianę handlową, jeśli chodzi o sprzęt zbrojeniowy" - tak obecność Szwecji i Finlandii w NATO ocenia Maksymilian Dura.


foto: Monika Kalicka

Grzegorz Walijewski

hydrolog, rzecznik prasowy IMGW
18.05.2022

Coraz głośniej w Polsce o problemach z wodą. Specjaliści mówią o suszy hydrologicznej, co oznacza poważny stan. Jak na tle kraju wyglądają podlaskie zasoby wody i czy grozi nam w regionie susza?

Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
18.05.2022

- Piłka błotna to przede wszystkim zabawa. Nasze hasło brzmi "obrzucajmy się błotem na boisku, nie w realnym świecie" - mówi Maciej Rant.

Jan Strzelecki, mat. pras.

Jan Strzelecki

z Polskiego Instytutu Ekonomicznego
18.05.2022

"Dzięki infrastrukturze portowej możemy importować ropę z całego świata, ale embargo na rosyjską ropę może się przełożyć na ceny paliw w Polsce" - zauważa Jan Strzelecki.


Grzegorz Puda, źródło: gov.pl

Grzegorz Puda

minister funduszy i polityki regionalnej
17.05.2022

- Chcielibyśmy, aby dużą część środków z KPO stanowiły pieniądze na odbudowę gospodarki, na przyspieszenie rozwoju, na możliwość zwiększenia miejsc pracy, aby jeszcze bardziej to nasze koło zamachowe, którym są środki nie tylko europejskie, stanowiły podstawę do efektu kuli śnieżnej, abyśmy się mogli szybciej rozwijać.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Wojciech Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
16.05.2022

Od dziś nie ma już w Polsce stanu epidemii, jest - zagrożenie epidemiczne. "Nawet jeżeli pojawiłby się wzrost zachorowań, to jesteśmy na to przygotowani".

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
13.05.2022

"Na ten moment, w skali województwa, mamy kilka przypadków unieważnienia egzaminu maturalnego" - mówi Agnieszka Muzyk.


Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot, fot. Monika Kalicka

Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot

z Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku
12.05.2022

"Decydując się na swój recital, studenci pokazują swoją wrażliwość, swoje zainteresowanie, nurt, w którym się naprawdę dobrze czują lub kompensują swoje niedobory przez przygotowanie przez wybitnych fachowców" - mówi dyrektor Studium Wokalno-Aktorskiego Paweł Szymański.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

trenerka biznesu i doradca kariery
12.05.2022

"Poszukiwanie pracy jest projektem nie na miesiąc, a na miesiące, na lata i warto naprawdę się dobrze do tego przygotować. Wysyłanie stu CV na sto różnych stanowisk w tej samej wersji - nie jest dobre" - radzą ekspertki od poszukiwania pracy.

Bożena Bednarek, fot. Sylwia Krassowska

Bożena Bednarek

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
11.05.2022

Trochę poezji, trochę show - tak w skrócie można określić slam poetycki, którego druga odsłona już 12 maja w Białymstoku. "To bardzo oryginalne podejście do promowania poezji, zupełnie inne niż oficjalne konkursy czy spotkania autorskie".


dr Arkadiusz Niedźwiedzki, fot. Joanna Szubzda

dr Arkadiusz Niedźwiedzki

ekonomista z UwB
11.05.2022

- Jeżeli mamy problemy związane z obsługą zobowiązań kredytowych, to po prostu trzeba z bankiem rozmawiać i próbować ustalić lepsze warunki spłaty czy odroczenie. Nie należy traktować tej sytuacji jako walki, ale jako próbę dogadania się.

Michał Marek, mat. pryw.

Michał Marek

z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa
10.05.2022

"Kreml doskonale gra na nastrojach społecznych, na resentymentach, na emocjonalnej sferze odbiorców" - mówi Michał Marek.

fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych
9.05.2022

"Nie przewiduję w tej chwili, aby do czwartego kwartału, bo wtedy ruszy gazociąg Baltic Pipe, żebyśmy musieli ograniczać dostawy gazu do odbiorców. Nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, - nie dotknie to gospodarstw domowych" - podkreśla Jacek Sasin.


Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
6.05.2022

"Nie może się znudzić coś, co jest tak różnorodne, tak niesamowite i co pokazuje potęgę intelektualną, potęgę naukową, potęgę artystyczną naszego miasta i regionu" - prof. Marcin Moniuszko zachęca do udziału w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

Andrzej Bołkun, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Bołkun

redaktor naczelny lwowskiego portalu Leopolis.news
5.05.2022

- Rosjanie planują 9 maja przeprowadzić paradę w Mariupolu, dlatego nie żałują swoich żołnierzy - giną ich codziennie setki. Jeżeli ona się odbędzie, to wojska ukraińskie też będą planować jakieś niespodzianki na tę paradę.

Sebastian Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

st. bryg. Sebastian Zdanowicz

podlaski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej
4.05.2022

"Służymy pomocą w szerokim zakresie - nie ignorujemy, nie bagatelizujemy żadnych zgłoszeń. Dlatego zarówno PSP, jak i OSP, cieszy się dużym poparciem społecznym. Na nas zawsze można liczyć" - mówi st. bryg. Sebastian Zdanowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji narodowej
4.05.2022

"Trzymamy kciuki, tradycyjnie połamania piór. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, zdadzą na wysokim poziomie, potem dostaną się na te studia, na które sobie wymarzyli" - życzy maturzystom wiceminister edukacji.

fot. Monika Kalicka

Helena Dubowska

dyrektor Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Grodnie
2.05.2022

"Polska szkoła w Grodnie działa i będzie działać mimo ustawowej na Białorusi likwidacji nauczania w języku polskim" - podkreśla Helena Dubowska.

fot. Monika Kalicka

Wojciech Kirejczyk

dyrektor Biura Programu Niepodległa
2.05.2022

"Biuro Programu Niepodległa zaprasza wszystkie Polki, Polaków i przyjaciół Polski w kraju i za granicą do tego, żeby w Dzień Flagi wywiesić biało-czerwoną flagę na balkonie, w oknie (...) i pochwalić się zdjęciem tej naszej flagi w mediach społecznościowych właśnie z hasztagiem #mojaflaga" - mówi Wojciech Kirejczyk.


prof. Ernest Kuchar, źródło: archiwum prywatne

prof. Ernest Kuchar

prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii
29.04.2022

Narastający kryzys humanitarny spowodowany falą uchodźców wojennych może źle wpływać na sytuację epidemiczną w Polsce - uważają eksperci. W trwającym Europejskim Tygodniu Szczepień podkreślają, że szczepienia ochronne są niezbędne do zapobiegania chorobom zakaźnym i tym samym do ochrony życia.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
29.04.2022

"Bardzo nas cieszy, że usługa Twój e-PIT cieszy się tak dużym powodzeniem. 90% zeznań wpływa do urzędów skarbowych w sposób elektroniczny" - mówi Radosław Hancewicz.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

psycholog, trenerka biznesu i doradca kariery
28.04.2022

"Musimy się zastanowić czy to, co robimy w pracy, daje nam satysfakcję, ale też czy jesteśmy doceniani. Bo czasami my jesteśmy bardzo zadowoleni ze swojej pracy, ale na przykład nasz szef tego nie okazuje, więc w pewnym momencie ta atmosfera albo brak docenienia jest symptomem do zmiany pracy" - oceniają goście Radia Białystok.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski

ekspert z portalu Energetyka24.com
27.04.2022

"Jesteśmy w dobrej sytuacji, na taki scenariusz przygotowywaliśmy się od wielu lat. Tych połączeń, zabezpieczeń jest dużo, więc do czasu uruchomienia Baltic Pipe, który w całości zastąpi rosyjskie dostawy gazu, damy radę" - mówi Daniel Czyżewski.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
27.04.2022

- To oczywiste, że przy takiej skali pomocy, którą udzielamy, pomoc zewnętrzna jest nam potrzebna. W tej chwili korzystamy wyłącznie ze środków krajowych (...) Mamy różne deklaracje dotyczące wsparcia z UE, z agend ONZ-owskich czy też np. USA.

Marcin Zwolski, fot. Monika Kalicka

dr Marcin Zwolski

kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
26.04.2022

Matty Cash skradł serca polskich kibiców nie tylko swoimi umiejętnościami, ale też charakterem i sposobem bycia - jego przodkowie pochodzą z Podlasia.


prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
26.04.2022

"Raty kredytów zależą od stóp procentowych i sytuacji na rynku finansowym. Na razie nie wiadomo, o ile mogą spaść, ale jeśli rozwiązania rządu wejdą w życie, to myślę, że może być to w przedziale od 300 do 500 zł mniej" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Roman Kaleta, źródło: malow.com.pl

Roman Kaleta

prezes firmy Malow
25.04.2022

"Kilka budynków w odległości kilkuset metrów jest zburzonych, ale nasza fabryka do tej pory nie ma żadnego uszkodzenia wojennego" - mówi prezes suwalskiej firmy Malow.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych
22.04.2022

- Pokazywanie, że przyjmowanie Ukraińców w Polsce prowadzi do dyskryminacji Polaków w ich własnym kraju albo że jest to proces, który może być groźny dla naszego państwa, to jest najważniejsza w tej chwili operacja dezinformacyjna prowadzona w języku polskim.


Jarosław Schabieński, fot. Tomasz Kubaszewski

dr Jarosław Schabieński

naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa białostockiego oddziału IPN
21.04.2022

"Nawiązania do ideologii komunistycznej w tej dzisiejszej sytuacji są bardzo wyraźne. Armia rosyjska nigdy się od tych korzeni nie oderwała, czuje się w naturalny sposób spadkobiercą Związku Sowieckiego, jest dumna z tamtej armii i niestety postępuje tak samo, czyli w sposób bardzo brutalny, dziki" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Jarosław Schabieński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
21.04.2022

"Już za niecały miesiąc nasze duże biegowe święto. Nareszcie te kilka tysięcy osób będzie mogło wspólnie stanąć na linii startu, tak jak w 2019 roku" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Sokołowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Sokołowski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku
21.04.2022

"Każdy z nauczycieli musi tak pracować, żeby zaspokoić potrzeby edukacyjne polskich dzieci, a jednocześnie nie zaniedbać dzieci z Ukrainy. Jest to wyzwanie, ale to jest do zrobienia" - mówi Mariusz Sokołowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok