Radio Białystok | Gość | Roman Kaleta - prezes firmy Malow

Roman Kaleta

prezes firmy Malow

25.04.2022, 08:20, akt. 10:50

"Kilka budynków w odległości kilkuset metrów jest zburzonych, ale nasza fabryka do tej pory nie ma żadnego uszkodzenia wojennego" - mówi prezes suwalskiej firmy Malow.

Roman Kaleta, źródło: malow.com.pl
Roman Kaleta, źródło: malow.com.pl


0:00
0:00
Z Romanem Kaletą rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na około 60 miliardów dolarów szacuje straty wojenne Ukrainy Bank Światowy. Szkody są prawdopodobnie znacznie wyższe, bo dane dotyczą wyłącznie zrujnowanych budynków i infrastruktury. Straty cały czas rosną, ponieważ Rosjanie wciąż bombardują budynki i niszczą infrastrukturę. O swoje obiekty martwią się też polscy przedsiębiorcy, którzy zainwestowali na Ukrainie. W ostrzeliwanym przez Rosjan Charkowie fabrykę ma na przykład suwalska firma Malow - z jej prezesem Romanem Kaletą rozmawia Adam Janczewski. 


Adam Janczewski: Co się dzieje z waszą fabryką w Charkowie?


Roman Kaleta: Posiadamy w Charkowie zakład produkcyjny, który produkuje meble metalowe tak, jak firma Malow tutaj. Firma ta nazywa się Litpol Ukraina, zatrudniała ta firma około 100 osób. Z pierwszym dniem wojny praca w fabryce została zatrzymana z dwóch względów - część ludzi po prostu nie zjawiła się do pracy, jak były bombardowania, a po drugie, że w pierwszych dniach od razu nie było energii elektrycznej, wody, także nie było możliwości pracowania. 

To samo dotyczyło biura, bo mamy też biuro Charkowie, które jest w centrum miasta, bo fabryka jest lekko na uboczu w takie części przemysłowej, a biuro jest w samym centrum miasta. Tam pracownicy też już nie pracują, lecz mamy stały nadzór nad firmami.


Co się dzieje z tą infrastrukturą, bo widzimy obrazki z Charkowa - jest zniszczony, spadają pociski na to miasto, jak wygląda sytuacja z waszymi budynkami?


Jeśli chodzi o naszą fabrykę, czyli zakład produkcyjny, który jest na ulicy Kotłowej, to ulica ta też została zbombardowana. Mamy zdjęcia, że kilka budynków w odległości kilkuset metrów jest zburzonych, ale nasza fabryka do tej pory nie ma żadnego uszkodzenia wojennego. Ale fabryka jest pilnowana, zatrudniani tam pracownicy ochrony pracują non stop i doglądają firmę.


Rozumiem, że to jest tylko taki nadzór, żeby przekazywać wam informacje na bieżąco, żebyście też mieli spokojniejszą głowę. Jak rozumiem - w przypadku wejścia jakichkolwiek wojsk - to i ta firma za wiele by nie pomogła.


Oczywiście. To jest tylko po to, żeby teraz mieć wgląd w razie czego, jakby się coś stało, żeby nie było jakiegoś tam wybuchu paliwa, które jest w firmie, czy jakaś uszkodziłaby się infrastruktura wodna, zobaczyć co się dzieje i pilnować przed ewentualnymi złodziejami, bo takie rzeczy dzieją się też w Charkowie. Ale jest to firma tylko do ochrony mienia, nic więcej.


A co z pracownikami? Mówi pan, że około 100 osób było zatrudnionych, co z nimi się stało, kiedy wybuchła wojna, co się z nimi teraz dzieje?


Dużo pracowało na produkcji młodych chłopaków, po 20 parę lat, to większość z nich jest wcielona do wojska i z tego co wiemy, walczą na froncie po prostu. A kobiety siedzą w domu, niektórzy wyjechali. Jeśli mówimy o tych pracownikach, którzy wyjechali, to w Suwałkach mamy dwie rodziny z naszej firmy z dziećmi - jest to dyrektorka ekonomiczna i szefowa menedżerów z dziećmi. Wynajęliśmy dla nich mieszkanie, opiekujemy się nimi i oni tutaj prowadzą także zdalny nadzór i kontakt z ludźmi, którzy zostali w Charkowie. Oprócz tego w fabryce u nas pracują pracownicy z Ukrainy, którzy już wcześniej u nas pracowali, którzy też ściągali swoją mamę, czy kogoś tam tutaj, to też finansowaliśmy paliwo dla tych ludzi, żeby mogli z granicy przywieźć. Nawet żeśmy niektórych zatrudnili.


Ta produkcja ukraińska, na jakie rynki trafiała?


Jaki był cel założenia firmy właśnie w Charkowie, który jest 30 km od granicy Rosji? Przyświecała nam kiedyś tak idea, żeby wejść na rynek rosyjski przez Ukrainę, bo Ukraina 20 lat temu czy 15 miała bardzo dobre stosunki handlowe, gospodarcze z Rosją. Była wymiana bezcłowa, usprawnienia były i tak zaczęło to już funkcjonować. 

Fabryka zaczęła sprzedawać już właśnie, oprócz tego, że na rynek ukraiński, to i na rynek rosyjski, który był duży i na który chcieliśmy przez Charków wejść. 

Ale 9 lat temu, pierwszy etap inwazji na Ukrainę, to te wszystkie działania handlowe, współpraca między Rosją a Ukrainą została zatrzymana. 

Potem nasz zakład zaczął szukać nowych rynków i sprzedajemy właśnie tam z Charkowa, do tej pory sprzedawaliśmy, na rynek ukraiński, ale i na sąsiednie państwa - Mołdawia, czy do Gruzji, tam były wysyłane też nasze meble.


Czyli od 2014 roku ta współpraca z Rosją już się nie układała, jeżeli chodzi o państwa firmę?


Nie, były inne rynki - Ukraina plus rynki ościenne. Firma sobie radziła, może nie było wielkiego takiego rozwoju, bo ten rynek jednak rosyjski to był duży, ale firma sobie radziła, generowała zysk i funkcjonowała.


A czy liczy pan na wznowienie produkcji w tym miejscu jeszcze kiedyś?


Jeżeli zakończyłaby się wojna i infrastruktura nie zostałaby zniszczona, to dalej byśmy chcieli w ramach Ukrainy działać. Ludzie są, z tego co wiemy to cała załoga, chce wrócić do pracy, jak będzie możliwość, bo cały czas ci ludzie, którzy u nas są, dyrekcja - mają cały czas kontakt z tymi ludźmi, wymieniają sobie wiadomości, maile i tak dalej. Zabezpieczone mamy dokumenty, wywieźliśmy z biura i zakładu główne komputery, wszystkie dokumenty takie dotyczące istnienia spółki, czyli akty notarialne, pieczątki, bo u nich to jest ważne, także wszystko to mamy zabezpieczone, wywiezione, wydaje nam się, że w bezpieczne miejsca.


Jeżeli chodzi o kwestie ekonomiczne to 2 pytania: jak duże straty ponosi teraz firma, kiedy fabryka nie pracuje i jak duże byłyby straty, gdyby to wszystko jednak przepadło?


Straty, jakie ponosimy, to zależałoby, jakie by tam były obroty, ale plany na ten rok były bardzo dobre w Ukrainie. Wielkiego zysku tam na tej firmie nie było, ale załóżmy z milion zł strata, jeśli chodzi o zysk, tak szacuję, jeżeli to nie zostanie uruchomione.


A jeżeli chodzi o cały zakład, gdyby nie udało się odzyskać tej fabryki?


Myślę, że to jest kilkanaście milionów - to jest wartość zakładu. Nie jest to duży zakład, ale myślę 15 do 20 milionów zł. 


Miejmy nadzieję, że jak najszybciej wrócimy do tych normalnych relacji biznesowych, normalnych relacji handlowych.


Chciałbym dodać, że po rozpoczęciu działań wojennych zawiesiliśmy naszą współpracę i z Rosją, i z Białorusią, zaprzestaliśmy naszych działań biznesowych, które mieliśmy oczywiście wcześniej.


Rozumiem, że to produkcja z Suwałk trafiała tam na wschód?


Tak, ale z Białorusią to mieliśmy też w dwie strony i my do nich, i oni do nas. Myśmy im tam wysyłali jakieś komponenty, oni dla nas półwyroby, a do Rosji to generalnie wysyłaliśmy nasze wyroby, głównie do Obwodu Kaliningradzkiego.


Życzę w takim razie znalezienia nowych rynków zbytu, żeby zastąpić wschodni kierunki i niekoniecznie tam wracać. Dziękuję za rozmowę.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy
30.06.2022

Uznanie Rosji za największe zagrożenie Sojuszu, rozmieszczenie dodatkowych wojsk na wschodniej flance w tym w Polsce, zgoda na dołączenie Szwecji i Finlandii – to najważniejsze decyzje podjęte przez przedstawicieli państw NATO podczas szczytu w Madrycie.

fot. Renata Reda

Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

podlaska konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik SOR-u w USK w Białymstoku
29.06.2022

Z powodu upałów na oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafiają pierwsi pacjenci. Przyjęto już czterech mężczyzn, którzy pracowali na świeżym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
29.06.2022

To najważniejszy od dekad szczyt NATO - tak spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu w Madrycie oceniają eksperci.


Krzysztof Wojczal, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Wojczal

ekspert ds. geopolityki, bloger
28.06.2022

- Z punktu widzenia naszych interesów najlepiej by było, gdyby Rosjanie ponieśli tak druzgocącą porażkę na polu bitwy, żeby nie myśleli i nie byli w stanie ponowić czy przedłużać tej wojny przez kolejne lata - mówi Krzysztof Wojczal.

Artur Kosicki, fot. Wojciech Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
28.06.2022

Jest wotum zaufania, podlascy radni odrzucili wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium i zarząd województwa podlaskiego może dalej normalnie pracować.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
27.06.2022

Wychowuj, opierając się na wartościach, dbaj o więzi rodzinne, podaruj dziecku jak najwięcej czasu i bezwarunkową miłość. M.in. takie zalecenia znalazły się Dekalog Wychowania, który przyjęto podczas Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
24.06.2022

- Wbrew pozorom ministerstwo edukacji nie korzysta z wakacji. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym - mówi Dariusz Piontkowski. MEiN pracuje nad uproszczeniem awansu zawodowego, podwyżkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę i wprowadzeniem nowych przedmiotów.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.06.2022

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

Antoni Roman, fot. Marcin Gliński

Antoni Roman

prezes białostockiego Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących
22.06.2022

"Woda jest przyjacielem człowieka - hartuje ciało, kształtuje sylwetkę, chłodzi, jest przyjemna... ale woda nie wybacza ludziom, którzy są nieroztropni, nie myślą nad wodą" - mówi Antoni Roman.


fot. Marcin Mazewski

Andrzej Reucki

prezes WOPR województwa podlaskiego
21.06.2022

Od kilku lat podlaskie samorządy i instytucje mają problem ze znalezieniem ratowników na letnie kąpieliska. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka.

Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
21.06.2022

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.

Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski

Zbigniew Ziobro

minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny
20.06.2022

"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."


Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24.pl
20.06.2022

"Ważnym procesem jest wzmacnianie polskiego przemysłu obronnego tak, aby efektywność i skuteczność badań i rozwoju była na lepszym poziomie" - mówi dr Jacek Raubo.

Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
17.06.2022

"Mam nadzieję, że to jest właśnie ten moment, w którym ta seria częstych zmian trenerów zostaje przerwana" - mówi Maciej Stolarczyk.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)

Jarosław Sellin

wiceminister kultury
15.06.2022

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.


Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.06.2022

"W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska" - mówi prof. Piotr Radziwon.

Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
13.06.2022

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
10.06.2022

W kolejnych europejskich krajach w szybkim tempie rośnie inflacja. W Hiszpanii w maju wyniosła 8,7 procent w skali rocznej, w Czechach już 16 procent.


Bohdan Paszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
10.06.2022

Być może 200-metrowy zakaz zbliżania się do linii granicy państwowej będzie bezterminowy. Będziemy w stałym kontakcie z komendantem wojewódzkim Straży Granicznej i po konsultacjach ten zakaz skrócimy - mówi Bohdan Paszkowski.

Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź

Ireneusz Jabłoński

z Centrum im. Adama Smitha
9.06.2022

"Wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych lub rolowanie, czyli wydłużenie kredytu w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych. To są jedyne metody, z których dzisiaj można korzystać" - radzi kredytobiorcom Ireneusz Jabłoński.

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24
8.06.2022

"Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową" - ocenia dr Jacek Raubo.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki
7.06.2022

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
6.06.2022

"Dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego. Pierwotnym problemem jest to, że część młodych osób nie ma zdolności kredytowej" - mówi prof. Waldemar Rogowski.

źródło: facebook.com / Fundacja Świat na Tak

Anna Samborska

pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku
3.06.2022

"W pracy z młodzieżą ważna jest bezinteresowność i autentyczność. Dzieciom trzeba dać impusl, być iskrą do działania i one ruszą z nami w tę przygodę" - uważa Anna Samborska.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor rezerwy Marynarki Wojennej
3.06.2022

"Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji. Armia poniosła tak ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku" - ocenia Maksymilian Dura.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
2.06.2022

- Nie mamy czasu jako województwo podlaskie na to, żeby oglądać się na inne rzeczy, powinniśmy dbać o swoje i o to, żeby jak najszybciej uzupełniać zaległości, co więcej - realizować projekty, które będą innowacyjne na skalę Polski, a nawet świata.

fot. Monika Kalicka

prof. Roman Engler

rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży
2.06.2022

"Chcielibyśmy zaproponować kształcenie młodzieży z Kazachstanu z polskimi korzeniami. Chcemy stworzyć im warunki do tego, by mogli studiować w programie "Studiuj i pracuj", gdzie zarabiają na czesne i koszty pobytu, a jednocześnie oszczędzają pieniądze" - mówi prof. Roman Engler.


Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
1.06.2022

"Miałem nadzieję, że pokolenie dzieci wojny nigdy nie wróci, a okazuje się, że mamy dzieci, które słyszały huk bomb, które widziały - jak mówią - krasne niebo, czyli czerwone niebo w nocy, które chowały się do schronów, którym zniszczono, zabrano dzieciństwo. To jest tragedia naszych czasów i musimy walczyć o to, żeby podstawowe prawa były przestrzegane" - mówi Mikołaj Pawlak.

Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

wicewojewoda podlaski
31.05.2022

"Chodzi o to, żeby każda część naszego kraju, każdy powiat, północ, południe, wschód, czy zachód otrzymały taki zastrzyk inwestycyjny. Przecież te pieniądze zostają w gospodarce i społeczeństwie" - mówi wicewojewoda Tomasz Madras.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.05.2022

"Będziemy mieli podwyżkę średnio w całym roku w granicach 500 zł, czyli minimalne wynagrodzenie w granicach 3,5 tys. zł. Podwyżka będzie prowadzona w dwóch etapach i myślę, że to jest najistotniejsze, że ta podwyżka będzie" - mówi Józef Mozolewski.


płk Grzegorz Konopko, fot. Joanna Szubzda

płk Grzegorz Konopko

szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku
27.05.2022

- Żołnierz, zgłaszając się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, już w wojskowym centrum rekrutacji wybiera, gdzie chciałby służyć. Część ochotników chciałaby służyć jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania i to jest możliwe.

Joanna Cur, mat. pras.

Joanna Cur

prawniczka, specjalistka od prawa pracy
26.05.2022

"Praca zdalna to będzie porozumienie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Z tego przywileju będą mogli skorzystać pracownicy, którzy mają odpowiednie warunki techniczne i lokalowe, żeby z takiej formy pracy skorzystać" - mówi Joanna Cur.

Adam Sworowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Sworowski

współorganizator festiwalu B. East Fest
26.05.2022

"Białystok potrzebował takiego wydarzenia, na którym pojawią się wielkie nazwiska. Nie trzeba już jeździć do innych miast na duże wydarzenia hip-hopowe czy rapowe. Postanowiliśmy zebrać siły i stworzyć coś fajnego tutaj, u nas" - mówi Adam Sworowski.


Mirosław Bielawski, fot. Monika Kalicka

Mirosław Bielawski

prezes Polskiego Radia Białystok
25.05.2022

"Musimy być otwarci na wszystko, co jest nowe. Coraz bardziej z tego korzystamy, nie służymy tylko głosem, ale również i wizją, z wielu wydarzeń robimy nie tylko relacje dźwiękowe, a też zdjęcia, filmiki i będziemy w tym kierunku iść" - mówi nowy prezes Radia Białystok Mirosław Bielawski.

fot. Monika Kalicka

Andrzej Jakubowski

windykator
25.05.2022

"Czy czeka nas spowolnienie, jeśli chodzi o gospodarkę? Myślę, że tak. Czy czeka nas wzrost inflacji? Jeszcze tak" - mówi Andrzej Jakubowski.

Jan Krzysztof Ardanowski, źródło: www.gov.pl

Jan Krzysztof Ardanowski

przewodniczący prezydenckiej rady do spraw rolnictwa
24.05.2022

"W upadek Bielmleku wmieszały się również służby specjalne - mówię to z pełną odpowiedzialnością. Jest to samosąd polityczny i działalność konkurencji gospodarczej, żeby zniszczyć dobrze funkcjonującą firmę" - mówił w Polskim Radiu Białystok Jan Krzysztof Ardanowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok