Radio Białystok | Gość | Bohdan Paszkowski - wojewoda podlaski

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski

27.04.2022, 08:25, akt. 11:51

- To oczywiste, że przy takiej skali pomocy, którą udzielamy, pomoc zewnętrzna jest nam potrzebna. W tej chwili korzystamy wyłącznie ze środków krajowych (...) Mamy różne deklaracje dotyczące wsparcia z UE, z agend ONZ-owskich czy też np. USA.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda
Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Bohdanem Paszkowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niemal 3 miliony uchodźców z Ukrainy wjechało do Polski od początku rosyjskiej agresji. Ilu z nich trafiło do naszego regionu i na jaką pomoc mogą liczyć?

Z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Ilu uchodźców z Ukrainy jest w Podlaskiem?


Bohdan Paszkowski: Możemy szacować to różnymi kryteriami. Mieliśmy akcję nadawania numerów PESEL. W jej wyniku numer ten uzyskało dotychczas prawie 17 tys. osób z Ukrainy. Dysponujemy też ściślejszymi danymi, bo mamy miejsca zbiorowego zakwaterowania. Powstawały one na skutek moich poleceń przy współdziałaniu z samorządami albo też kontraktowaliśmy te miejsca bezpośrednio jako Podlaski Urząd Wojewódzki. Wiemy, że ta liczba to około 4,3 tys. osób, które znajdują się w tych ośrodkach. Takich miejsc jest prawie 250.


Z raportu Unii Metropolii Polskich wynika, że tylko w Białymstoku jest ponad 35,5 tys. uchodźców. W samej stolicy województwa. To dość duże rozbieżności.


Oczywiście też trzeba pamiętać, że proces nadawania numeru PESEL się nie zakończył. Być może będą następne osoby, ale jeżeli patrzymy po dynamice dziennych przepływów osób, które uzyskują PESEL, to wiemy, że proces ten rozpoczęty w marcu miał wtedy silne natężenie - tych numerów nadano ponad 13 tys. W kwietniu jest to liczba nieprzekraczająca 4 tys.


Czy możliwe jest, że tyle osób nie starało się o numer PESEL w ogóle?


Trudno mi na to odpowiedzieć. To wymaga analizy. Wiemy na przykład, ile osób było w tych obszarach szkolnych - o ile dobrze pamiętam, to 3,4 tys. osób. Mamy też świadomość tego - i to też obserwujemy w samorządach - że część tych osób przebywała kilka, kilkanaście dni, a później gdzieś się przemieszczała. Widzimy też, że może jeszcze nie jest to duże zjawisko, ale mamy też już procesy powrotu na Ukrainę.


Jest około 250 ośrodków samorządowych dla uchodźców w województwie podlaskim. Gdzie jest najwięcej Ukraińców w naszym regionie? W których miastach?


To naturalne, że w tych największych aglomeracjach miejskich na terenie naszego województwa, czyli w Białymstoku, Łomży, Suwałkach. Ale też trzeba pamiętać o Augustowie. Pod względem ludnościowym nie jest tak duży, ale ma dużą bazę miejsc hotelowych, pensjonatowych. Sami korzystamy z takiego kompleksu, gdzie mamy ponad 400 osób.

W zasadzie w każdej miejscowość na terenie naszego województwa, w każdym powiecie czy w miastach powiatowych, czy w każdej gminie są uchodźcy. Być może pojedyncze osoby są na terenie przygranicznym, w gminach, które bezpośrednio w tej chwili dotykają ograniczenia wjazdu, ale tam pewnie też byśmy takie osoby mogli zlokalizować.


Chyba nie ma gminy, w której nie byłoby uchodźców?


Tak. W zasadzie w każdej jednostce samorządowej mamy zakontraktowane ośrodki zbiorowego zakwaterowania.


Czy zdarzały się jakieś problemy w tych ośrodkach? Czy docierały do was jakieś sygnały, jeżeli chodzi na przykład o warunki lokalowe, czy chociażby o życie wśród lokalnej społeczności?


Mamy dużą liczbę osób, które w większości przeżywają traumę. Można powiedzieć, że są to osoby reprezentujące cały przekrój społeczeństwa. Oczywiście jest bardzo niska reprezentacja mężczyzn z racji toczącej się wojny. Zdarzały się różne sytuacje.


Na przykład?


Czasami mieliśmy problemy z jakimiś relacjami. To się zdarza przy tak dużych grupach. Szczególnie w tym pierwszym okresie, kiedy jeszcze nie było przepisów prawnych dotyczących zapewnienia chociażby dostępu do opieki medycznej. Trzeba to było na bieżąco rozwiązywać. Ale staramy się jak najskuteczniej pomagać.


18,5 mln zł z Funduszu Pomocy trafi do podlaskich samorządów. Większość tych pieniędzy już trafiła. Na co są przeznaczone?


Wypłaciliśmy już powyżej 20,3 mln zł. Ponad 17,6 mln z Funduszu Pomocy dedykowaliśmy samorządom. Te pieniądze zostały przeznaczone np. na miejsca zbiorowego zakwaterowania - to jest kwota zamykająca się na razie wielkością 8,7 mln zł. Wypłacamy również pieniądze na obowiązki wynikające z zakwaterowania w domach prywatnych. Również z tego funduszu są finansowane środki wydzielone przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.


Czy w pańskiej ocenie Polska jest w stanie dalej finansować pomoc uchodźcom z Ukrainy, czy na dłuższą metę będzie potrzebne wsparcie ze strony Unii Europejskiej?


To oczywiste, że przy takiej skali pomocy, którą udzielamy, pomoc zewnętrzna jest nam potrzebna. W tej chwili korzystamy wyłącznie ze środków krajowych, a przecież to dotyczy milionów uchodźców. Mamy różne deklaracje dotyczące wsparcia czy to z Unii Europejskiej, czy agend ONZ-owskich, czy też krajów niezrzeszonych w Unii - chociażby Stanów Zjednoczonych. Myślę, że te deklaracje staną się faktem i zostaną przełożone na język konkretnych decyzji, również konkretnych środków finansowych.


Wspomniał pan o tym, że obserwujecie powroty na Ukrainę. Skąd takie wnioski?


Nie jest to może jeszcze bardzo szeroki nurt, ale są osoby, które na przykład deklarują nam, że się wymeldowują z naszych ośrodków i wracają na Ukrainę.


Spodziewacie się napływu kolejnych uchodźców czy liczba Ukraińców w naszym regionie będzie maleć?


Na razie jest ona w miarę stabilna. Tak to obserwujemy. Natomiast to wszystko będzie zależało od sytuacji na Ukrainie. Jeżeli będzie pokój oparty na takich sprawiedliwych zasadach, to myślę, że duża część z tych osób będzie próbowała wrócić.


Wielu ekspertów  podkreśla jednak, że część gości z Ukrainy będzie chciała zostać w naszym kraju, a to może też na przykład pomóc w poprawie polskiej demografii. Czy mamy jakieś pomysły, jak zatrzymać uchodźców, być może kiedyś obywateli naszego kraju, w naszym regionie?


Myślę, że te pomysły będą wynikać po pierwsze ze stopnia aktywizacji zawodowej. Wiem, że ponad tysiąc osób uzyskało czy jest w trakcie pozyskiwania zatrudnienia. To wskazuje, że aktywizacja zawodowa może następować.

Z drugiej strony też ukraińskie dzieci wchodzą do naszego systemu edukacyjnego. Tutaj jest możliwość stabilizacji, jeżeli chodzi o wykształcenie. Trzeba także pamiętać o tym, że została otwarta sfera zabezpieczeń społecznych.

Pewnie dwa składniki będą głównie generować te decyzje - sytuacja na Ukrainie i zdolność asymilacji.


Otworzyliśmy się na uchodźców z Ukrainy od początku wojny i pomagajmy dalej niezależnie, jaka będzie ich decyzja po zakończeniu tego konfliktu. Dziękuję bardzo za rozmowę.


Dziękuję bardzo i oczywiście chciałbym podziękować całemu naszemu społeczeństwu województwa, wszystkim organizacjom pozarządowym, instytucjom. Wszystkiego dobrego. Dziękuję.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy
30.06.2022

Uznanie Rosji za największe zagrożenie Sojuszu, rozmieszczenie dodatkowych wojsk na wschodniej flance w tym w Polsce, zgoda na dołączenie Szwecji i Finlandii – to najważniejsze decyzje podjęte przez przedstawicieli państw NATO podczas szczytu w Madrycie.

fot. Renata Reda

Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

podlaska konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik SOR-u w USK w Białymstoku
29.06.2022

Z powodu upałów na oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafiają pierwsi pacjenci. Przyjęto już czterech mężczyzn, którzy pracowali na świeżym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
29.06.2022

To najważniejszy od dekad szczyt NATO - tak spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu w Madrycie oceniają eksperci.


Krzysztof Wojczal, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Wojczal

ekspert ds. geopolityki, bloger
28.06.2022

- Z punktu widzenia naszych interesów najlepiej by było, gdyby Rosjanie ponieśli tak druzgocącą porażkę na polu bitwy, żeby nie myśleli i nie byli w stanie ponowić czy przedłużać tej wojny przez kolejne lata - mówi Krzysztof Wojczal.

Artur Kosicki, fot. Wojciech Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
28.06.2022

Jest wotum zaufania, podlascy radni odrzucili wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium i zarząd województwa podlaskiego może dalej normalnie pracować.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
27.06.2022

Wychowuj, opierając się na wartościach, dbaj o więzi rodzinne, podaruj dziecku jak najwięcej czasu i bezwarunkową miłość. M.in. takie zalecenia znalazły się Dekalog Wychowania, który przyjęto podczas Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
24.06.2022

- Wbrew pozorom ministerstwo edukacji nie korzysta z wakacji. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym - mówi Dariusz Piontkowski. MEiN pracuje nad uproszczeniem awansu zawodowego, podwyżkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę i wprowadzeniem nowych przedmiotów.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.06.2022

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

Antoni Roman, fot. Marcin Gliński

Antoni Roman

prezes białostockiego Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących
22.06.2022

"Woda jest przyjacielem człowieka - hartuje ciało, kształtuje sylwetkę, chłodzi, jest przyjemna... ale woda nie wybacza ludziom, którzy są nieroztropni, nie myślą nad wodą" - mówi Antoni Roman.


fot. Marcin Mazewski

Andrzej Reucki

prezes WOPR województwa podlaskiego
21.06.2022

Od kilku lat podlaskie samorządy i instytucje mają problem ze znalezieniem ratowników na letnie kąpieliska. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka.

Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
21.06.2022

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.

Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski

Zbigniew Ziobro

minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny
20.06.2022

"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."


Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24.pl
20.06.2022

"Ważnym procesem jest wzmacnianie polskiego przemysłu obronnego tak, aby efektywność i skuteczność badań i rozwoju była na lepszym poziomie" - mówi dr Jacek Raubo.

Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
17.06.2022

"Mam nadzieję, że to jest właśnie ten moment, w którym ta seria częstych zmian trenerów zostaje przerwana" - mówi Maciej Stolarczyk.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)

Jarosław Sellin

wiceminister kultury
15.06.2022

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.


Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.06.2022

"W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska" - mówi prof. Piotr Radziwon.

Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
13.06.2022

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
10.06.2022

W kolejnych europejskich krajach w szybkim tempie rośnie inflacja. W Hiszpanii w maju wyniosła 8,7 procent w skali rocznej, w Czechach już 16 procent.


Bohdan Paszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
10.06.2022

Być może 200-metrowy zakaz zbliżania się do linii granicy państwowej będzie bezterminowy. Będziemy w stałym kontakcie z komendantem wojewódzkim Straży Granicznej i po konsultacjach ten zakaz skrócimy - mówi Bohdan Paszkowski.

Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź

Ireneusz Jabłoński

z Centrum im. Adama Smitha
9.06.2022

"Wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych lub rolowanie, czyli wydłużenie kredytu w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych. To są jedyne metody, z których dzisiaj można korzystać" - radzi kredytobiorcom Ireneusz Jabłoński.

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24
8.06.2022

"Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową" - ocenia dr Jacek Raubo.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki
7.06.2022

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
6.06.2022

"Dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego. Pierwotnym problemem jest to, że część młodych osób nie ma zdolności kredytowej" - mówi prof. Waldemar Rogowski.

źródło: facebook.com / Fundacja Świat na Tak

Anna Samborska

pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku
3.06.2022

"W pracy z młodzieżą ważna jest bezinteresowność i autentyczność. Dzieciom trzeba dać impusl, być iskrą do działania i one ruszą z nami w tę przygodę" - uważa Anna Samborska.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor rezerwy Marynarki Wojennej
3.06.2022

"Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji. Armia poniosła tak ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku" - ocenia Maksymilian Dura.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
2.06.2022

- Nie mamy czasu jako województwo podlaskie na to, żeby oglądać się na inne rzeczy, powinniśmy dbać o swoje i o to, żeby jak najszybciej uzupełniać zaległości, co więcej - realizować projekty, które będą innowacyjne na skalę Polski, a nawet świata.

fot. Monika Kalicka

prof. Roman Engler

rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży
2.06.2022

"Chcielibyśmy zaproponować kształcenie młodzieży z Kazachstanu z polskimi korzeniami. Chcemy stworzyć im warunki do tego, by mogli studiować w programie "Studiuj i pracuj", gdzie zarabiają na czesne i koszty pobytu, a jednocześnie oszczędzają pieniądze" - mówi prof. Roman Engler.


Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
1.06.2022

"Miałem nadzieję, że pokolenie dzieci wojny nigdy nie wróci, a okazuje się, że mamy dzieci, które słyszały huk bomb, które widziały - jak mówią - krasne niebo, czyli czerwone niebo w nocy, które chowały się do schronów, którym zniszczono, zabrano dzieciństwo. To jest tragedia naszych czasów i musimy walczyć o to, żeby podstawowe prawa były przestrzegane" - mówi Mikołaj Pawlak.

Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

wicewojewoda podlaski
31.05.2022

"Chodzi o to, żeby każda część naszego kraju, każdy powiat, północ, południe, wschód, czy zachód otrzymały taki zastrzyk inwestycyjny. Przecież te pieniądze zostają w gospodarce i społeczeństwie" - mówi wicewojewoda Tomasz Madras.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.05.2022

"Będziemy mieli podwyżkę średnio w całym roku w granicach 500 zł, czyli minimalne wynagrodzenie w granicach 3,5 tys. zł. Podwyżka będzie prowadzona w dwóch etapach i myślę, że to jest najistotniejsze, że ta podwyżka będzie" - mówi Józef Mozolewski.


płk Grzegorz Konopko, fot. Joanna Szubzda

płk Grzegorz Konopko

szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku
27.05.2022

- Żołnierz, zgłaszając się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, już w wojskowym centrum rekrutacji wybiera, gdzie chciałby służyć. Część ochotników chciałaby służyć jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania i to jest możliwe.

Joanna Cur, mat. pras.

Joanna Cur

prawniczka, specjalistka od prawa pracy
26.05.2022

"Praca zdalna to będzie porozumienie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Z tego przywileju będą mogli skorzystać pracownicy, którzy mają odpowiednie warunki techniczne i lokalowe, żeby z takiej formy pracy skorzystać" - mówi Joanna Cur.

Adam Sworowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Sworowski

współorganizator festiwalu B. East Fest
26.05.2022

"Białystok potrzebował takiego wydarzenia, na którym pojawią się wielkie nazwiska. Nie trzeba już jeździć do innych miast na duże wydarzenia hip-hopowe czy rapowe. Postanowiliśmy zebrać siły i stworzyć coś fajnego tutaj, u nas" - mówi Adam Sworowski.


Mirosław Bielawski, fot. Monika Kalicka

Mirosław Bielawski

prezes Polskiego Radia Białystok
25.05.2022

"Musimy być otwarci na wszystko, co jest nowe. Coraz bardziej z tego korzystamy, nie służymy tylko głosem, ale również i wizją, z wielu wydarzeń robimy nie tylko relacje dźwiękowe, a też zdjęcia, filmiki i będziemy w tym kierunku iść" - mówi nowy prezes Radia Białystok Mirosław Bielawski.

fot. Monika Kalicka

Andrzej Jakubowski

windykator
25.05.2022

"Czy czeka nas spowolnienie, jeśli chodzi o gospodarkę? Myślę, że tak. Czy czeka nas wzrost inflacji? Jeszcze tak" - mówi Andrzej Jakubowski.

Jan Krzysztof Ardanowski, źródło: www.gov.pl

Jan Krzysztof Ardanowski

przewodniczący prezydenckiej rady do spraw rolnictwa
24.05.2022

"W upadek Bielmleku wmieszały się również służby specjalne - mówię to z pełną odpowiedzialnością. Jest to samosąd polityczny i działalność konkurencji gospodarczej, żeby zniszczyć dobrze funkcjonującą firmę" - mówił w Polskim Radiu Białystok Jan Krzysztof Ardanowski.




źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok