Radio Białystok | Gość | kmdr por. Maksymilian Dura - ekspert portalu Defence24.pl

kmdr por. Maksymilian Dura

ekspert portalu Defence24.pl

19.05.2022, 08:30, akt. 15:42

"Jest to bardzo dobry krok ze strony Szwecji i Finlandii i powinniśmy się z tego cieszyć. To też nam uprości wymianę handlową, jeśli chodzi o sprzęt zbrojeniowy" - tak obecność Szwecji i Finlandii w NATO ocenia Maksymilian Dura.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl
Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl


0:00
0:00
Z Maksymilianem Durą rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rozpoczęła się procedura przyjmowania Szwecji i Finlandii do Paktu Północnoatlantyckiego. Kraje te oficjalnie poprosiły o dołączenie do NATO. Ich starania poparł już prezydent Stanów Zjednoczonych i czeski rząd. Jak zmienia się krajobraz bezpieczeństwa w naszej części świata? O tym z ekspertem portalu Defence24.pl komandorem porucznikiem Maksymilianem Durą rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Czy rozszerzenie NATO jest już przesądzone, czy jeszcze może być zablokowane na przykład przez Turcję, Węgry, Chorwacja próbuje też coś ugrać.


kmdr por. Maksymilian Dura: Myślę, że już jest przesądzone. Natomiast to, co poszczególne kraje chcą ugrać, czyli Turcja przede wszystkim, to jest zupełnie inna sprawa. 

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że jednak my stworzymy taki system, który zablokuje Rosję od strony wschodniej i ta wschodnia flanka NATO się rozszerzy na tyle, że my już się nie będziemy musieli martwić, że jakieś konflikty wybuchną przy naszych granicach. 

Ukraina została zaatakowana tylko dlatego, że nie miała tej ochrony zewnętrznej, nie miała możliwości uzyskania pomocy wojskowej. Tutaj Finlandia i Szwecja będą zabezpieczone bardzo dobrze. 

Poza tym jedna rzecz jeszcze - Morze Bałtyckie będzie w tym momencie morzem natowskim. Jesteśmy my, jako Polacy w stanie zabezpieczyć Morze Bałtyckie od strony Obwodu Kaliningradzkiego, a Szwecja i Finlandia sobie spokojnie poradzi, żeby zabezpieczyć Morze Bałtyckie od strony Sankt Petersburga. Jesteśmy do przodu.


Czyli przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO jest jak najbardziej w interesie Polski, a co oznacza dla Rosji?


Dla nas to przede wszystkim oznacza to, że oni będą mieli większą granicę do zabezpieczenia, dlatego że powiedzmy sobie szczerze - sama Finlandia i sama Szwecja jako państwa - one mają dosyć silną armię, ale nie jest to armia, która byłaby w stanie przeciwstawić się Rosyjskiej Federacji. W związku z tym, kiedy będzie taka sytuacja, że Finlandia i Szwecja wstąpią do NATO, to w tym momencie będą bronieni przez cały sojusz, czyli przez całą Europę. Tego konfliktu na północy Europy już nie będzie. 

Poza tym rozszerza się ta długość linii, którą Rosjanie muszą bronić. Oni cały czas twierdzą, że podrzucą w tym momencie systemy rakietowe, przede wszystkim systemy z amunicją jądrową, ale powiedzmy sobie szczerze - w tej chwili dla Rosjan nie ma to żadnego problemu, oni mogą to zrobić w ciągu dwóch dni, więc te pogróżki nic nie robią. Sytuacja militarna się nie zmieni, Rosja słabnie coraz bardziej przez wojnę w Ukrainie, przez sankcje, NATO staje się coraz bardziej silne, widać że jest to dobra sytuacja.


A jak traktować groźby Rosji pod adresem Szwecji, jeśli ta przystąpi do NATO. Na ile poważna jest sytuacja, skoro szwedzki parlament zabezpiecza się i zgodził się w razie potrzeby na przyjęcie pomocy wojskowej państw unijnych i NATO.


No i właśnie na tym polega cała sprawa, że my musimy sobie zdawać z tego sprawę, że te groźby są cały czas. One nie były wczoraj, one nie były tydzień temu, one były od kilku lat. 

Pamiętajmy o tych rajdach samolotów rosyjskich, które dodatkowo na swoim pokładzie prawdopodobnie nosiły broń jądrową, widać że to nie jest tak, że ci Rosjanie nie grozili Szwecji. Oni grozili cały czas. Ale w tym momencie Szwecja ma już możliwość odpowiedzenia, dlatego że jeśli wstąpi do NATO to już będzie miała możliwość współdziałania z siłami natowskimi w obronie swego kraju. 

Jest to bardzo dobry krok ze strony Szwecji, bardzo dobry krok ze strony Finlandii i myślę, że z tego się powinniśmy cieszyć. Poza tym jeszcze jest jedna rzecz, o której my zapominamy, że to troszeczkę uprości nam też życie. My bardzo dużo sprzętu wojskowego na przykład kupujemy od Szwecji, kupujemy od Finlandii, pamiętajmy, że KTO Rosomak są oparte na konstrukcji fińskiej, w związku z tym uprości to wymianę handlową, jeżeli chodzi o przemysł zbrojeniowy, ponieważ do tego czasu myśmy byli ograniczeni, kontraktowaliśmy się i kupowaliśmy sprzęt od krajów nienatowskich. W tej chwili będzie to możliwe bez żadnych ograniczeń.


A także będzie tańsze, bo zapowiada to nawet Komisja Europejska - wspólne zakupy unijnych państw. 


To już jest zupełnie inny problem, to jest pewnego rodzaju polityka unijna, która w tej chwili ma być realizowana. Ale to nie jest tylko polityka realizowana przeciwko Rosji, bo tutaj zakupy rosyjskie mają wzmocnić obronę, ale także to jest także próba ochrony przemysłu zbrojeniowego europejskiego m.in. przed Stanami Zjednoczonymi. Dlatego, że USA bardzo silnie wchodzą na nasz rynek, zresztą to widać po zakupach w Polsce, natomiast Unia Europejska i właściwie państwa europejskie mają bardzo dobre rozwiązania, jeżeli chodzi o systemy zbrojeniowe, o uzbrojenie - czołgi, samoloty, okręty - to wszystko Unia Europejska też robi. 

W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi pojedynczo poszczególne państwa mają małe szanse, jako cała Unia Europejska, realizując programy europejskie jest duża szansa, że te kontrakty będą zawiązane tutaj w Europie.


A w jakiej kondycji są armie unijnych państw, w tym Polska?


No i właśnie tu jest ten problem Rosji, że ona rozpoczynając wojnę w Ukrainie zmieniła całkowicie podejście poszczególnych państw do sytuacji, jeżeli chodzi o swoje zbrojenia, o swoje armie. 

Armie były zawsze na dalekim tyle, jeżeli chodzi o wydatki państwowe, w tej chwili to się zmieniło. Nie chodzi o to, żeby finansować w ogromny sposób armię, ale żeby zapewnić im ciągły rozwój. 

To nie może być tak, że kupi się jakieś uzbrojenie, a potem mówi się - martwcie się sami. To musi być ciągły proces i ten proces się zaczął. Po pierwsze wracamy do tych dwóch procent PKB, o których było mówione na samym początku, a których państwa NATO nie realizowały. W tej chwili się to zmienia. To po pierwsze, po drugie zaczynają się w tej chwili bardzo poważne rozmowy na temat rzeczywiście wspólnych programów zbrojeniowych. Myślę, że to jest ważne, bo to spowoduje, że wysiłek finansowy na opracowanie np. nowego samolotu zostanie rozłożony na różne państwa - także widzimy, że tutaj też jest sukces. 

I co najważniejsze - państwa się konsolidują przy zakupach, w związku z tym będzie chroniony rynek europejski, rynek tych przedsiębiorstw zbrojeniowych, które w Europie są bardzo silne i bardzo mocne. Nie będę tutaj wymieniał wszystkich koncernów, ale np. koncern Thales, z którym Polska ma bardzo dobrą współpracę, to systemy elektroniczne, które będą między nimi też na polskich okrętach. Takich firm, które byłyby w stanie dostarczyć amunicji europejskiej jest dużo i pomoc Unii Europejskiej między innymi przez organizowanie wspólnych zakupów bardzo pomoże w rozwoju tych firm. I to jest dobry sygnał.


Do którego momentu Zachód będzie wspierać Ukrainę w walce z Rosją, czy do czasu odzyskania Krymu, Donbasu?


To jest najtrudniejsze pytanie, jakie może pani zadać. Ja uważam i zresztą zawsze to potwierdzam i boję się tego, że Zachód w pewnym sensie znudzi się tą wojną. Dlatego, że Rosjanie wcale nie odpuszczają, po pierwsze kradną, po drugie niszczą Ukrainę, chcąc doprowadzić do katastrofy zarówno finansowej, militarnej, jak i gospodarczej, a do tego nie można dopuścić w żadnym wypadku. Wojna powinna się skończyć i pomoc Unii Europejskiej, pomoc NATO powinna się skończyć w momencie, kiedy ostatni rosyjski żołnierz zostanie wygoniony z Ukrainy. 


Ale z tych terytoriów zajętych przez Rosję w 2014?


Dokładnie tak i to nie tylko. Jeszcze bym poszedł dalej - uważam, że spokój w Europie zacznie się wtedy, kiedy Rosjanie zostaną wyparci w ogóle ze wszystkich terenów, które nie należą do Federacji Rosyjskiej. 

Oczyścić Naddniestrze - to jest bardzo ważne, żeby Mołdawia wreszcie mogła się porządnie rozwijać, nie może być tak, że jakaś taka dziwna enklawa nadzorowana przez Rosjan jest w samym centrum Europy, a Mołdawia i Naddniestrze są jeszcze takim problemem. 

Trzeba pomóc Gruzji w oczyszczeniu Osetii, bo tam także są rosyjskie wojska, widać że nie jest to problem, z którym można skończyć. Ja bym poszedł jeszcze dalej - myślę, że należy się w tej chwili zastanawiać, czy w ramach takich odszkodowań wojennych Rosjanie nie powinni oddać tego, co zabrali Finlandii po wojnie w 40 roku, bo to też jest możliwe.


Za cenę pokoju Finlandia straciła sporo terenu wówczas. Jak teraz wygląda sytuacja na froncie ukraińsko-rosyjskim?


Tu jest problem, dlatego że zaczęliśmy rozmowę od tego, kiedy się wojna skończy. Powinna się skończyć, kiedy Rosjanie zostaną wyparci, natomiast oni się nie chcą wycofać. 

Rozkład grup batalionowych, czyli takich jednostek, które rzeczywiście działają w czasie tej wojny wskazuje, że tak naprawdę Rosjanie skupili swoje wysiłki w trzech miejscach - pierwsze Obwód Charkowski, tam gdzie Ukraińcy odnoszą pewne sukcesy i odzyskują pewne miejscowości, na przykład tam doszli do granicy i zamontowali słup graniczny z powrotem na granicy rosyjsko-ukraińskiej. 

Druga sprawa to jest centrum - tutaj Rosjanie mają inicjatywę operacyjną i próbują za wszelką cenę zająć miejscowości i dokończyć zdobywanie Obwodu Ugańskiego, tego w granicach administracyjnych. I tutaj mają pewne sukcesy, natomiast Ukraińcy bardzo mocno się bronią i Rosjanie ponoszą tam straty, co im nie przeszkadza, dlatego, że Rosjanie się tymi stratami w ogóle nie przejmują. Dla nich śmierć setek żołnierzy nie robi żadnej różnicy. 

Trzecia rzecz to jest południe - tutaj sytuacja się stabilizuje, ale Rosjanie przygotowują się do ofensywy, prawdopodobniej dlatego, że chcą dostać się do tego Naddniestrza. Pamiętajmy, że Naddniestrze jest w tej chwili odcięte, Rosjanie sąa tam bez możliwości dostaw, dlatego że Mołdawia nie chce tych dostaw przepuścić i nie chce tego zrobić Ukraina. W związku z tym - żołnierze, którzy tam są - są bez zapasów i może być problem w długim okresie. Rosjanie na południu na pewno też nie odpuszczą i będą próbowali coś zrobić, chociaż tam Ukraińcy są dobrze przygotowani do obrony. 

Sytuacja na froncie jest ustabilizowana - na północy Ukraińcy, w środku Rosjanie, a na południu pat.


Niestety końca wojny na razie nie widać. Dziękuję za rozmowę. 

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
Eduardas Borisovas, fot. Joanna Szubzda

Eduardas Borisovas

ambasador Litwy w Polsce
6.07.2022

"Przełom w relacjach polsko-litewskich trwa już od 2019 roku. Sytuacja polepsza się z każdym rokiem. Wojna w Ukrainie popsuła niestety to, co planowaliśmy, ale w tej sytuacji widać, że ta nasza współpraca jest naprawdę bardzo ważna" - mówi Eduardas Borisovas.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2022

"Wynik matur w województwie podlaskim jest niższy niż w ubiegłym roku. Odnosząc ten wynik do zdawalności w kraju, jest on również niższy. W poprzednich latach wynik ten był wyższy lub na tym samym poziomie" - mówi Agnieszka Muzyk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
5.07.2022

"Jest to bardzo prawdopodobne, że po wakacjach liczba zakażeń koronawirusem znacząco wzrośnie" - mówi prof. Joanna Zajkowska.


Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych, opiekun podlaskich struktur PiS
4.07.2022

Prawo i Sprawiedliwość zmieniło kierownictwo w podlaskich strukturach ugrupowania. Zamiast jednego szefa, którym był wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, od lipca są trzej okręgowi pełnomocnicy: marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, poseł Kazimierz Gwiazdowski i senator Jacek Bogucki. Opiekunem regionu został natomiast wicepremier, minister aktywów państwowych - Jacek Sasin.

fot. Joanna Szubzda

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
4.07.2022

Polska armia ma być wzmocniona, wydatki na nią będą przekraczać 3 proc. PKB. - Świętym obowiązkiem państwa jest doprowadzenie do stanu pełnego bezpieczeństwa - podkreśla prezes Jarosław Kaczyński.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Joanna Szubzda

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
1.07.2022

"W końcu przeszliśmy na bardzo mobilny charakter ochrony granicy. Patrolowanie na pojazdach, pieszo, poruszanie się wzdłuż linii granicy, a nie stacjonowanie na poziomie posterunków obserwacyjnych, jak to było jeszcze przed budową zapory" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.


źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy
30.06.2022

Uznanie Rosji za największe zagrożenie Sojuszu, rozmieszczenie dodatkowych wojsk na wschodniej flance w tym w Polsce, zgoda na dołączenie Szwecji i Finlandii – to najważniejsze decyzje podjęte przez przedstawicieli państw NATO podczas szczytu w Madrycie.

fot. Renata Reda

Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

podlaska konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik SOR-u w USK w Białymstoku
29.06.2022

Z powodu upałów na oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafiają pierwsi pacjenci. Przyjęto już czterech mężczyzn, którzy pracowali na świeżym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
29.06.2022

To najważniejszy od dekad szczyt NATO - tak spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu w Madrycie oceniają eksperci.


Krzysztof Wojczal, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Wojczal

ekspert ds. geopolityki, bloger
28.06.2022

- Z punktu widzenia naszych interesów najlepiej by było, gdyby Rosjanie ponieśli tak druzgocącą porażkę na polu bitwy, żeby nie myśleli i nie byli w stanie ponowić czy przedłużać tej wojny przez kolejne lata - mówi Krzysztof Wojczal.

Artur Kosicki, fot. Wojciech Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
28.06.2022

Jest wotum zaufania, podlascy radni odrzucili wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium i zarząd województwa podlaskiego może dalej normalnie pracować.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
27.06.2022

Wychowuj, opierając się na wartościach, dbaj o więzi rodzinne, podaruj dziecku jak najwięcej czasu i bezwarunkową miłość. M.in. takie zalecenia znalazły się Dekalog Wychowania, który przyjęto podczas Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
24.06.2022

- Wbrew pozorom ministerstwo edukacji nie korzysta z wakacji. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym - mówi Dariusz Piontkowski. MEiN pracuje nad uproszczeniem awansu zawodowego, podwyżkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę i wprowadzeniem nowych przedmiotów.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.06.2022

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

Antoni Roman, fot. Marcin Gliński

Antoni Roman

prezes białostockiego Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących
22.06.2022

"Woda jest przyjacielem człowieka - hartuje ciało, kształtuje sylwetkę, chłodzi, jest przyjemna... ale woda nie wybacza ludziom, którzy są nieroztropni, nie myślą nad wodą" - mówi Antoni Roman.


fot. Marcin Mazewski

Andrzej Reucki

prezes WOPR województwa podlaskiego
21.06.2022

Od kilku lat podlaskie samorządy i instytucje mają problem ze znalezieniem ratowników na letnie kąpieliska. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka.

Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
21.06.2022

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.

Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski

Zbigniew Ziobro

minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny
20.06.2022

"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."


Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24.pl
20.06.2022

"Ważnym procesem jest wzmacnianie polskiego przemysłu obronnego tak, aby efektywność i skuteczność badań i rozwoju była na lepszym poziomie" - mówi dr Jacek Raubo.

Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
17.06.2022

"Mam nadzieję, że to jest właśnie ten moment, w którym ta seria częstych zmian trenerów zostaje przerwana" - mówi Maciej Stolarczyk.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)

Jarosław Sellin

wiceminister kultury
15.06.2022

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.


Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.06.2022

"W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska" - mówi prof. Piotr Radziwon.

Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
13.06.2022

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
10.06.2022

W kolejnych europejskich krajach w szybkim tempie rośnie inflacja. W Hiszpanii w maju wyniosła 8,7 procent w skali rocznej, w Czechach już 16 procent.


Bohdan Paszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
10.06.2022

Być może 200-metrowy zakaz zbliżania się do linii granicy państwowej będzie bezterminowy. Będziemy w stałym kontakcie z komendantem wojewódzkim Straży Granicznej i po konsultacjach ten zakaz skrócimy - mówi Bohdan Paszkowski.

Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź

Ireneusz Jabłoński

z Centrum im. Adama Smitha
9.06.2022

"Wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych lub rolowanie, czyli wydłużenie kredytu w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych. To są jedyne metody, z których dzisiaj można korzystać" - radzi kredytobiorcom Ireneusz Jabłoński.

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24
8.06.2022

"Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową" - ocenia dr Jacek Raubo.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki
7.06.2022

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
6.06.2022

"Dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego. Pierwotnym problemem jest to, że część młodych osób nie ma zdolności kredytowej" - mówi prof. Waldemar Rogowski.

źródło: facebook.com / Fundacja Świat na Tak

Anna Samborska

pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku
3.06.2022

"W pracy z młodzieżą ważna jest bezinteresowność i autentyczność. Dzieciom trzeba dać impusl, być iskrą do działania i one ruszą z nami w tę przygodę" - uważa Anna Samborska.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor rezerwy Marynarki Wojennej
3.06.2022

"Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji. Armia poniosła tak ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku" - ocenia Maksymilian Dura.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
2.06.2022

- Nie mamy czasu jako województwo podlaskie na to, żeby oglądać się na inne rzeczy, powinniśmy dbać o swoje i o to, żeby jak najszybciej uzupełniać zaległości, co więcej - realizować projekty, które będą innowacyjne na skalę Polski, a nawet świata.

fot. Monika Kalicka

prof. Roman Engler

rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży
2.06.2022

"Chcielibyśmy zaproponować kształcenie młodzieży z Kazachstanu z polskimi korzeniami. Chcemy stworzyć im warunki do tego, by mogli studiować w programie "Studiuj i pracuj", gdzie zarabiają na czesne i koszty pobytu, a jednocześnie oszczędzają pieniądze" - mówi prof. Roman Engler.


Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
1.06.2022

"Miałem nadzieję, że pokolenie dzieci wojny nigdy nie wróci, a okazuje się, że mamy dzieci, które słyszały huk bomb, które widziały - jak mówią - krasne niebo, czyli czerwone niebo w nocy, które chowały się do schronów, którym zniszczono, zabrano dzieciństwo. To jest tragedia naszych czasów i musimy walczyć o to, żeby podstawowe prawa były przestrzegane" - mówi Mikołaj Pawlak.

Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

wicewojewoda podlaski
31.05.2022

"Chodzi o to, żeby każda część naszego kraju, każdy powiat, północ, południe, wschód, czy zachód otrzymały taki zastrzyk inwestycyjny. Przecież te pieniądze zostają w gospodarce i społeczeństwie" - mówi wicewojewoda Tomasz Madras.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.05.2022

"Będziemy mieli podwyżkę średnio w całym roku w granicach 500 zł, czyli minimalne wynagrodzenie w granicach 3,5 tys. zł. Podwyżka będzie prowadzona w dwóch etapach i myślę, że to jest najistotniejsze, że ta podwyżka będzie" - mówi Józef Mozolewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok