Radio Białystok | Gość | prof. Piotr Radziwon - dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku

14.06.2022, 07:30, akt. 11:32

"W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska" - mówi prof. Piotr Radziwon.

Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka
Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z profesorem Piotrem Radziwonem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców województwa podlaskiego ma dzisiaj swoje święto. Corocznie 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. Ustanowiła go Światowa Organizacja Zdrowia, by podkreślić wagę honorowego krwiodawstwa - regularnego, dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. O tym, jak bardzo jest to ważne, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, z dyrektorem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku profesorem Piotrem Radziwonem rozmawia Renata Reda. 


Renata Reda: Jesteśmy jeszcze sporo przed wakacjami, a są już niedobory w banku krwi. Kiedy nie zajrzę na państwa stronę, to jest komunikat, że pilnie potrzebujecie przede wszystkim grupy 0 Rh-.



prof. Piotr Radziwon: Zawsze potrzebujemy grupy 0, ponieważ jest to grupa ratunkowa. Jej zużycie jest dużo większe niż odsetek dawców z tą grupą. To jest ta grupa dawców, do której najczęściej dzwonimy, którą najbardziej eksploatujemy, do której się najniżej kłaniamy i dziękujemy. W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska. Zużycie cały czas postępuje i teraz, kiedy idą wakacje, zapotrzebowanie rośnie. Rośnie nie tylko u nas, ale również u naszych sąsiadów. Ponieważ u nas są najlepsi dawcy, to my często wspomagamy sąsiednie centra krwiodawstwa, wysyłając mi porcję krwi pobranej tutaj w województwie, której wiemy, że mamy akurat w tym momencie nieco więcej niż potrzebujemy.



Gdzie i jak dużo krwi trafia w różne rejony?



Najczęściej trafia ona do Warszawy, bo jest to rejon, w którym najwięcej jest wykonywanych wysokospecjalistycznych procedur, jest tam dużo mieszkańców, poza tym jest po sąsiedzku.



Ile rocznie macie krwiodawców i jakie są najdłuższe staże?



Krwiodawców rocznie mamy około 30 tys., z tym że ta liczba się zmienia. Jednym krwiodawcom zdarza się przyjść raz na 2,3 lata, inni przychodzą do nas regularnie 4,6 razy do roku, ale generalnie około 30 tys.



Czyli ile donacji?



W zeszłym roku mieliśmy ponad 73 tys.



Maksymalnie ile krwi można oddać?



Rocznie kobieta może oddać krew pełną 4 razy, mężczyzna 6 razy. Każdorazowo jest to oddanie 450 ml krwi.



Jakiego rodzaju akcje organizujecie, by zachęcać do oddawania krwi?



Przede wszystkim, żeby zachęcić do oddawania krwi, musi być dobry przykład. Jaką byśmy akcję dobrą nie zrobili, to najlepiej działa sam krwiodawca, który już oddawał krew i który poprosi swojego kolegę, koleżankę, żeby poszedł razem z nim, jak jeszcze tego nie robił.



Jakiego rodzaju ułatwienia są jeszcze?



Zachęcając czy mówiąc, co można mieć z krwiodawstwa przede wszystkim mówi się, że ogromną satysfakcję, bo po tej drugiej stronie jest czyjeś uratowane życie i tej wewnętrznej satysfakcji nikt nie może zabrać, nie można tego kupić. Natomiast oprócz tego przysługują ciągle dwa dni wolnego. Z oczywistych względów najbardziej obleganym dniem jest czwartek, bo w tym momencie zaczyna się długi weekend dla tych osób.



I ewentualnie jak ktoś chce sobie przedłużyć weekend, to może przyjść w poniedziałek i do środy ma wolne.



Ewentualnie tak.



Te dwa dni nie będą skrócone do jednego, tak jak było przed pandemią?



Na razie również stan zagrożenia pandemią legitymuje, że te dwa dni zostają i nadal obowiązują. W związku z tym my i krwiodawcy, chyba wszyscy się z tego cieszymy.



Jakie są jeszcze inne przywileje?



Jeżeli krwiodawca jest już zasłużonym krwiodawcą, ma oddanych tych 6 litrów krwi, to otrzymuje tytuł "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" i ten tytuł nie pozwala wpisać takiego dawcy do systemu kolejkowego w służbie zdrowia, w aptekach. Czyli takim dawcom przysługują już świadczenia bez kolejki. To nie znaczy oczywiście, że natychmiast, ale niezwłocznie, bez wpisywania do systemu kolejkowego, mogą dostać pierwszy wolny termin. Po oddaniu 20 litrów krwi otrzymuje się odznaczenie "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu", które nadaje minister zdrowia i tym można się już pochwalić w rodzinie, że się jest w tym momencie medalistą. Każdy krwiodawca po oddaniu krwi otrzymuje 3500 kalorii w postaci czekolad. Jeszcze są tak zwane dodatkowe przywileje, które są lokalnie nadawane, jak na przykład w naszym mieście po oddaniu ponad 20 litrów krwi można otrzymać bezpłatny bilet na komunikację miejską.



Na inne środki komunikacji publicznej też są zniżki. 33% na bilety PKP, jeżeli co najmniej trzy razy odda się krew. 
Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa musi się rozwijać, unowocześnić. Jakie są najbliższe inwestycje?



Planujemy powiększyć salę pobierania, salę gdzie dawcy czekają i również ilość gabinetów.



Czasami faktycznie jest dosyć tłoczno.



Musimy zwiększyć ilość stanowisk, na których są przyjmowani dawcy. Budynku nie rozciągniemy, ale dzięki kreatywności pracowników opracowaliśmy taki plan, że uda nam się te ściany jednak na tyle poprzesuwać, że pojawi się sporo nowych stanowisk. Plan mamy taki, że chcielibyśmy do końca tego roku zakończyć tę procedurę powiększania. Na ten cel fundusze są już zarezerwowane w ministerstwie zdrowia.



W tym czasie, jak będą trwały prace, będą jakieś problemy z obsługą krwiodawców? Gdzie będą przyjmowani?



Będziemy prosić krwiodawców jednak o wyrozumiałość i będziemy przepraszać, bo warunki będą zdecydowanie trudniejsze. Będziemy tak starali się organizować pracę, żeby ta uciążliwość była jak najmniejsza, ale nie unikniemy tego, dlatego że ilość stanowisk w pewnym momencie nam jednak nieco zmaleje. Mamy nadzieję, że w związku z tym, że będzie to robione w wakacje, to akurat te kolejki takie duże nie będą powstawały tylko z powodu tych ograniczeń. Tak czy owak, uciążliwość będzie, będzie trochę inny ruch w naszym centrum, będzie to nawet zmiana pomiędzy piętrami, bo będziemy zmieniać te miejsca. Remontem będzie objęte pierwsze piętro i wysoki parter, także dwie kondygnacje naraz. 

Kolejną inicjatywą, projektem, który chcemy zrealizować, to jest zautomatyzowanie pracy naszego laboratorium, które bada próbki dawców tak, żeby było jak najmniej obsługiwane przez osoby. Zwłaszcza te prace, które są dość proste, czyli przekładanie próbówek, wirowanie próbówek, ich sortowanie, żeby to wszystko robiły automaty łącznie z transportem pomiędzy salą pobrań a już samym analizatorem, który tę probówkę będzie dalej odrabiał i badał.



Przy okazji Światowego Dnia Krwiodawcy obalmy kilka mitów związanych z krwiodawstwem. Ja wymienię kilka: oddawanie krwi uzależnia, aby oddać krew, trzeba znać swoją grupę, na oddawanie krwi trzeba przyjść na czczo, oddawanie krwi powoduje zmianę wagi ciała.



Niektóre z tych mitów są dość ciekawe. Pierwszym, z którym staramy się w jakiś sposób walczyć, to jest ten, że trzeba być na czczo. Zdecydowanie odradzam przychodzenia na czczo do oddawania krwi, bo wtedy gotowość do omdlenia, już na sam widok igły, jest naprawdę bardzo duża. Zalecamy lekki posiłek leki, żeby nie był tłusty. On nie musi być drobny, mały, można troszkę więcej zjeść, ważne, żeby nie było w tym posiłku dużo tłuszczu, bo ten tłuszcz po wchłonięciu się na szybko z żołądka trafia niestety do krwi i ta krew staje się mniej przejrzysta i nasze automaty, które mają badać różne potencjalne patogeny w tej krwi, one niestety nie potrafią w takiej gęstej krwi pracować prawidłowo. W związku z tym trzeba zjeść śniadanie, natomiast nietłuste. Jeśli już ktoś nie ma ochoty na jedzenie to przynajmniej, żeby wypić sporo płynu, bo to też pomaga. Także ten pierwszy mit bycia na czczo - kategorycznie z nim walczę.



Drugi, że jak się raz oddało krew, to już trzeba do końca życia ją oddawać.



Pani wcześniej powiedziała, że uzależnia. Ja bym się odniósł do tego słowa, bo ono mi się dużo bardziej podoba. Ja bym chciał, żeby uzależniało, żeby rzeczywiście ta potrzeba oddania krwi pojawiała się co jakiś czas u krwiodawcy, bo wtedy mamy stałego krwiodawcę. Dawanie komuś szczęścia chyba uzależnia, przynajmniej tak mi się wydaje.



W tym kontekście mamy do czynienia z faktem. A jeżeli chodzi o to, że będziemy zmuszeni do oddawania cyklicznego krwi?



Biologicznie to nie uzależnia i nie można wiązać różnych objawów, które mogą się w trakcie życia pojawić, z tym że ktoś oddawał krew. Na przykład ktoś powie, że przestał oddawać krew i ma teraz nadciśnienie. Jeżeli weźmiemy populację to wśród tych, którzy nie oddawali krwi, generalnie tyle samo procent będzie miało pecha i będzie miało nadciśnienie zupełnie niezależnie od oddawania krwi. Także tego typu mit też trzeba obalać, to biologicznie nie uzależnia, ale uzależnia od tego, żeby nieść komuś pomoc, bo znam takie osoby i to jest super.



Dziękuję za rozmowę.


| red: sk, sp


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Eugeniusz Formejster, fot. Joanna Szubzda

Eugeniusz Formejster [wideo]

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność"
5.06.2023

- Nas interesują rozwiązania systemowe. Wtedy nieważne, kto będzie rządził, kto będzie przewodniczącym związku zawodowego - wzrost płac pracowników będzie regulować ustawa - mówi wiceprzewodniczący.

prof. Leszek Borysiewicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Leszek Borysiewicz [wideo]

immunolog, były rektor Uniwersytetu Cambridge
2.06.2023

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już za darmo szczepić się przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą je zapisywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub za pośrednictwem infolinii.

fot. Marcin Gliński

Mateusz Adaszczyk

prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej
2.06.2023

- Przez cztery lata z powodu pandemii Juwenalia w Białymstoku nie były organizowane. Dziś to nowe otwarcie, nowa siła. Mieliśmy w sprzedaży 7 tysięcy karnetów - wszystkie się wyprzedały, więc zainteresowanie jest spore - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.


Mateusz Feszler, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Feszler [wideo]

przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1.06.2023

"Działamy po to, aby głos młodych ludzi z całego naszego województwa był dobrze słyszany" - mówi Mateusz Feszler.

Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Marcin Mazewski

Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód
31.05.2023

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
30.05.2023

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
29.05.2023

Przed Jagiellonią budowa drużyny na kolejny sezon. Finansowo w klubie się nie przelewa, dlatego wiele będzie zależeć od rozmów z radą nadzorczą - mówi prezes Wojciech Pertkiewicz.

Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej
28.05.2023

W dniach 24 i 25 czerwca w Korycinie odbędzie się 7. edycja Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligi Mistrzów. To jedna z najbardziej oryginalnych imprez sportowych w naszym regionie.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.


Marcin Ratajczak, fot. PRB

Marcin Ratajczak

współtwórca i właściciel firmy INURU
26.05.2023

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.


dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.

Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.

Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.


Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.


Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.

Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.


Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.

Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.


Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
27.04.2023

"Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne (...) to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
26.04.2023

Na jaki wzrost minimalnego wynagrodzenia możemy liczyć od przyszłego roku? - Myślę, że ciągle jest aktualna propozycja 4 tys. zł - mówi Józef Mozolewski.




źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok