Radio Białystok | Gość | Jarosław Kaczyński - prezes Prawa i Sprawiedliwości

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości

4.07.2022, 08:21, akt. 10:22

Polska armia ma być wzmocniona, wydatki na nią będą przekraczać 3 proc. PKB. - Świętym obowiązkiem państwa jest doprowadzenie do stanu pełnego bezpieczeństwa - podkreśla prezes Jarosław Kaczyński.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Jarosławem Kaczyńskim rozmawia Wojciech Szubzda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości odwiedza wszystkie okręgi wyborcze w Polsce. W weekend był w Białymstoku i Bielsku Podlaskim. Podczas spotkań mówił m.in. o konieczności wzmocnienia polskiej armii i pomyśle wypłacania już na stałe 14. emerytury.

Z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim rozmawia Wojciech Szubzda.


Wojciech Szubzda: Na wschodzie mamy wojnę na Ukrainie, ze strony Białorusi mieliśmy sztuczną falę migracji inspirowaną przez reżim Łukaszenki. Czy mieszkańcy Podlasia mogą czuć się bezpiecznie i liczyć na wzmocnienie armii i ogólnie obronności?


Jarosław Kaczyński: Mogą liczyć i to na radykalne wzmocnienie naszej armii. Oczywiście sojusze też się dobrze trzymają, ale sojusznicy są gotowi pomagać tym, którzy sami się skutecznie bronią. Dlatego przygotowujemy taką obronę w możliwie najszybszym tempie. Mamy już spore siły, ale będą one bardzo, ale to bardzo wzmocnione, bo jest to jedyna gwarancja, że ta ziemia i w ogóle cała Polska będzie mogła się spokojnie bez tych niebezpieczeństw rozwijać i normalnie żyć.

Zadaniem państwa, świętym obowiązkiem państwa jest doprowadzić do stanu pełnego bezpieczeństwa.


Czy zapora na granicy polsko-białoruskiej to była jedyna szansa powstrzymania fali nielegalnej migracji?


Nie ukrywam, że sam wymyśliłem i zdecydowałem, że zapora ma być budowana. Myślałem o tym jeszcze nawet przed tym atakiem, na posiedzeniu Komitetu Bezpieczeństwa chyba w czerwcu. Wiedziałem, że w różnych krajach takie zapory zrobiono, że one działają i że w związku z tym trzeba zrobić to też w Polsce.

Nawet byłem przekonany, że powinna być ona jeszcze troszkę mocniejsza i większa. Zobaczymy, jak to będzie działać. W razie czego trzeba będzie ją wzmocnić.


Prawo i Sprawiedliwość powołało ostatnio 94 nowych pełnomocników okręgowych. W naszym regionie to senator Jacek Bogucki, poseł Kazimierz Gwiazdowski i marszałek Artur Kosicki. Skąd te zmiany? Czy to może przygotowanie do próby zmiany ordynacji wyborczej, żeby były mniejsze okręgi w wyborach do Sejmu?


Raczej tego nie przewidujemy, chociaż nie ukrywam, że takie dyskusje u nas były, ale podchodzimy do tego wstrzemięźliwie. Jeżeli już, to może w kolejnej kadencji.

Natomiast partię trzeba było ożywić, zdynamizować, a to zawsze przy reorganizacji, nowych ludziach, nowych zadaniach jest znacznie łatwiejsze niż wtedy, kiedy trwa to, co się nie bardzo sprawdzało. Jest okres pocovidowy. Nasza partia, jak i inne, troszkę spała w czasie covidu i trzeba ją przebudzić już tak intensywnie, żeby ruszyła do tego, do czego powstała, jak każda partia. I przypominam, że każda partia jest wolontariatem. Nikogo przymusowo się do niej nie zapisuje, ale jeżeli ktoś się zapisał, to ma pewne obowiązki, zresztą tak jak i pewne prawa.


Czy wybory odbędą się w terminie?


Wszystko wskazuje na to, że tak.


Mówił pan o tym podczas spotkania w Bielsku Podlaskim - o bardzo wysokiej inflacji. Z czego ona wynika? Jak rząd z nią walczy?


Pierwsze były działania Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o ceny energii, te wszystkie opłaty, które teraz są. Później covid i konieczność wsparcia gospodarki dużymi sumami - w Polsce to 200 miliardów złotych. Oczywiście był to pewien impuls inflacyjny, ale niewielki.

Ten główny impuls to wojna, to Putin, to jest "putininflacja". Ogromny wzrost cen surowców, niekiedy nawet dziesięciokrotny. Ale także wzrost cen innych rzeczy, na przykład cen przewozu towarów statkami. Razem złożyło się to na mechanizm gwałtownego wzrostu cen, który w niektórych krajach doprowadził już do ciężkiego kryzysu - w Turcji to nawet 60 proc., jest to wszędzie wokół Polski.

Natomiast nie wiem, do kogo jest mówione, że winien jest PiS, twierdzenie, że jak nie będzie PiS-u, to nie będzie inflacji - chyba tylko do ludzi, którzy naprawdę mają trudności z czytaniem i pisaniem.


Wspominał pan o tym i w Białymstoku, i w Bielsku Podlaskim, że chciałby pan, żeby 14. emerytura była już na stałe. Czy uda się to zrobić?


Jestem przekonany, że się uda, ale nie chcę tego mówić na pewno i dlatego mówię o tym jako o własnej intencji, z tego względu, że nie jestem premierem, nie jestem rządem.


Sam pan mówił, że nie do końca wyszedł państwu program mieszkaniowy. Rosnące raty powodują, że nie każdego młodego mieszkańca Polski stać na mieszkanie. Jakie tutaj może być rozwiązanie?


Przede wszystkim trzeba złamać inflację, trzeba by ją łagodzić, tak jak to robimy przez różnego rodzaju zabiegi, dopłaty do nawozów, do węgla, obniżanie podatków, wakacje kredytowe, co oznacza, że co trzeci miesiąc można nie płacić raty kredytowej. Krótko mówiąc, są to takie przedsięwzięcia łagodzące.

Ale przede wszystkim trzeba doprowadzić do tego, żeby pieniądze w dużej mierze z rynku, z tak zwanych pończoch, przeszły do banków. Czyli banki muszą znacznie podwyższyć oprocentowanie depozytów i tych, które przyjdą, ale także i tych, które są, żeby ludzie widzieli sens oszczędzania, i w ten sposób bardzo zmniejszyć swoje zyski, bo teraz są ogromne i nieuzasadnione. To nie wynika z żadnej inwencji banków i ich dobrego działania, tylko po prostu z sytuacji. Na pewno będzie to czynnik już bardzo poważnie wpływający na zmniejszenie inflacji. To tak jakby wody było mniej, to wtedy powódź jest mniejsza, więc chodzi o to, żeby tej wody było mniej, tej wody w postaci gotówki na rynku.

To wysokie oprocentowanie, chociaż ono nie będzie na poziomie inflacji, ale jednak znacznie zmniejszy jej oddziaływanie, jest tutaj bardzo ważne. Nie chcemy prowadzić do tego, co jest na Zachodzie, to znaczy do tego, że gwałtownie będzie spadała siła nabywcza ludności, bo cały nasz rząd, był nastawiony na to, żeby siła nabywcza obywateli była coraz większa, szczególnie tych przeciętnie i mniej zarabiających. Dlatego tego próbujemy uniknąć i w tej chwili jeszcze wzrost płac jest wyższy niż wzrost cen, ale prawdopodobnie trzeba będzie to jednak jakoś wyrównać. Ta różnica jest w tej chwili już bardzo niewielka, ale jednak jeszcze ciągle jest na korzyść wzrostu płac.

Trzeba też pamiętać, że ogromna część czynników jest czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli chodzi o możliwości NBP, to ja nie chcę w tej chwili w to wchodzić, czy stopy, które dyktuje Bank Narodowy, będą jeszcze ciągle podnoszone, ale to rzeczywiście działa antyinflacyjnie. Tylko jest pytanie, do jakiej granicy można to robić. Ale tu musiałby siedzieć prezes albo jakiś przedstawiciel zarządu Banku Narodowego, bo ja bym już zdecydowanie wychodził poza swoje kompetencje, gdybym o tym mówił.


Rozmawiamy w Bielsku Podlaskim. Właśnie przez to miasto przebiega droga krajowa nr 19. Jak panu się jechało tą drogą pełną tirów, jeszcze wąską? Jakie znaczenie będzie miała ta droga, kiedy będzie częścią Via Carpatii?


Uczciwie mówiąc, myśmy ją nieco wyminęli, bo tu są boczne drogi i myśmy nimi przejechali. W końcu ja Polskę znam, a teraz są jeszcze te wszystkie urządzenia. Ale w końcu wjechaliśmy na tę drogę i rzeczywiście jedzie się tam ciężko. Później, po tej autostradzie, która jest dalej na południe, jedzie się nieporównanie lepiej. To jeszcze potrwa, bo są plany, przetargi, ale są protesty. Cała ta biurokracja, która bardzo spowalnia działalność inwestycyjną, ciągle tu funkcjonuje. Nie wiem, czy Unia Europejska któregoś dnia się zdecyduje na to, żeby jednak te wymogi jakoś uporządkować, i czy Unia Europejska się zdecyduje na to, żeby nie przeszkadzać nam w reformie sądów, bo to też jest w dużej mierze sprawa sądów.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Dariusz Szorc, fot. Monika Kalicka

ppłk Dariusz Szorc

szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
12.08.2022

"Rekrutację do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej prowadzimy od 3 miesięcy, cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem. W naszym województwie zgłosiło się około 500 kandydatów"- mówi ppłk Dariusz Szorc.

Krzysztof Frąckiel i Artur Wiatr, fot. Adam Dąbrowski

Artur Wiatr i Krzysztof Frąckiel

z Biebrzańskiego Parku Narodowego
11.08.2022

"Dziś obszar pożarzyska to jedno morze zieleni. Trwałych strat nie odnotowaliśmy także wśród biebrzańskiej fauny, a i populacja ptaków, po początkowych zmianach, wróciła już do normy" - mówi dyrektor BPN Artur Wiatr.

Marek Siniło, fot. Barbara Sokolińska

Marek Siniło

wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej
11.08.2022

"Chleb na pewno nie będzie w Polsce towarem deficytowym. Mamy wystarczającą ilość zbóż, które także eksportujemy" - mówi Marek Siniło.


Jarosław Lesiuk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Lesiuk

z Inspekcji Transportu Drogowego w Białymstoku
10.08.2022

W przypadku, gdy kierowca autokaru łamie przepisy ruchu drogowego czy przekracza dozwolony czas pracy, można powiadomić o tym np. organizatora wycieczki - informuje Jarosław Lesiuk.

Natalia Sciepancowa, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

przedstawicielka białoruskiej diaspory
9.08.2022

"Dla większości Białorusinów to był dzień, w którym życie zmieniło się na 'przed' i 'po'. (...) Zobaczyliśmy po raz pierwszy od 20 lat jak wielu nas jest, jak dużo osób dąży do wolności" - mówi Natalia Stsepantsova.

Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski

ekspert portalu Energetyka24.com
8.08.2022

Osoby, które ogrzewają domy węglem otrzymają po 3 tysiące złotych. Ustawa w tej sprawie czeka na podpis prezydenta.


Karol Jakubowski, fot. Jerzy Kułakowski

Karol Jakubowski

autor książki "Siła, radość, piękno. Z historii sportu II LO w Białymstoku"
8.08.2022

Karol Jakubowski sportem pasjonuje się od dziecka i zajmuje się wieloma rzeczami. Jest m.in. instruktorem piłki nożnej, odnowy biologicznej, trenerem osobistym, a także ratownikiem WOPR. Jest też autorem książki "Siła, radość, piękno. Z historii sportu II LO w Białymstoku".

Marcin Kruhlej i Anna Pawłowska, fot. Wojciech Szubzda

Marcin Kruhlej i Anna Pawłowska

z Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok i z Centrum Aktywności Społecznej
5.08.2022

Organizacje pozarządowe mogą dostać do 3 tys. zł z budżetu Białegostoku na różne projekty, które mają pomóc w integracji ukraińskich uchodźców wojennych z Polakami. Można już składać oferty do konkursu ogłoszonego przez Fundację Dialog i Federację Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok.

Marcin Doliasz, fot. Marcin Gliński

Marcin Doliasz

prezes PKS Nova
4.08.2022

"Z 45 połączeń autobusowych zlikwidowaliśmy 32. Od pierwszego września, w zmienionej formule część tych połączeń odtworzymy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes PKS Nova Marcin Doliasz.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
3.08.2022

"W ustach Łukaszenki Polska była, jest i pewnie będzie, dopóki jeszcze rządzi, jednym z głównych wrogów dla niego. (...) Większość Białorusinów cały czas pozytywnie patrzy na Polskę" - mówi Wojciech Konończuk.

2021.06.30 Eliza Sarnacka-Mahoney

Eliza Sarnacka-Mahoney

zambrowianka na stałe mieszkająca w USA
2.08.2022

"Regularnie przyjeżdżam do Polski i widzę, że niestety różne stereotypy dotyczące Polonii amerykańskiej, nadal się utrzymują - mówi Eliza Sarnacka-Mahoney.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
2.08.2022

"Nauczyciele to pasjonaci, wybierają ten zawód świadomie i bez względu na to, co ich spotka w szkole, chcą ten zawód wykonywać" - mówi Agnieszka Rzeszewska.


Baranovski, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Baranowski

wokalista zespołu Baranovski
1.08.2022

"Mam wiele planów do zrealizowania, dużo życzeń do samego siebie i głowę pełną pomysłów" - mówi Baranovski.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrolog z Uniwersytetu w Białymstoku
1.08.2022

"Nie potrafimy zagospodarować wody, robimy wszystko, żeby środowisko naturalne nie było w stanie i nie miało możliwości przytrzymania tej wody. Chociażby mamy miasta, które są w większości wybetonowane, np. Białystok - 70, 80 procent całej powierzchni. To są nieprzepuszczalne powierzchnie. Ta woda, która powinna inflitrować w głąb zlewni, spływa natychmiast, co powoduje określone konsekwencje dla zasobów wodnych" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Andrzej Górniak.

Krzysztof Andrzejewski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Andrzejewski

trener BAS-u Białystok
31.07.2022

"Wierzę, że umiejętności, potencjał tych chłopaków, ich zgranie zaprocentuje teraz w pierwszej lidze i to będzie sezon, który skończymy na pewno na lepszym miejscu niż dwa lata temu."


Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
29.07.2022

Wakacje kredytowe pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy - mówi prof. Waldemar Rogowski.

Ewa Tokajuk, fot. Sylwia Krassowska

dr Ewa Tokajuk

ekonomistka z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej
28.07.2022

- Masowe wykupywanie cukru to efekt zbiorowej paniki spowodowanej m.in. rosnącą inflacją. Panika ta jest niczym nieuzasadniona i szkodzi samym klientom - podkreśla dr Ewa Tokajuk.

mł. insp. Paweł Maciejuk, fot. KWP w Białymstoku

mł. insp. Paweł Maciejuk

naczelnik Wydziału Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
27.07.2022

"Wstąpienie do policji jest służbą, nie pracą. Trzeba czuć, że się chce zostać policjantem" - mówi mł. insp. Paweł Maciejuk.


Jarosław Sadowski, fot. Wojciech Szubzda

Jarosław Sadowski

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
26.07.2022

- To jest pozytywny trend, który nie ukształtował się dzisiaj, a dochodziliśmy do tego latami. W pasie tzw. Polski Wschodniej jesteśmy liderem - mówi Jarosław Sadowski. W Podlaskiem stopa bezrobocia wynosi 6,5 proc. i jest najniższa ze wszystkich województw Polski Wschodniej.

Jan Krzysztof Ardanowski, źródło: www.gov.pl

Jan Krzysztof Ardanowski

szef prezydenckiej rady ds. rolnictwa
25.07.2022

"To jest właśnie ta perfidia i pułapka, jaką Rosjanie zastawili już nie tylko na Europę Zachodnią poprzez energię gaz i ropę, ale również na znaczną część świata, gdzie w sposób zamierzony doprowadzono do kryzysu żywnościowego" - ocenia Jan Krzysztof Ardanowski.


Piotr Morko i Tomasz Zubrycki, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Morko i Tomasz Zubrycki

prezes i wiceprezes Lowlanders Białystok
24.07.2022

Lowlanders Białystok zdobyli mistrzostwo Polski w futbolu amerykańskim. W finale rozgrywanym w Ząbkach pokonali Kraków Kings 21:20, zdobywając decydujący punkt 38 sekund przed końcem gry.

Mikołaj Pospieszalski i Daga Gregorowicz z zespołu DAGADANA, fot. Wojciech Szubzda

Mikołaj Pospieszalski i Daga Gregorowicz

z zespołu DAGADANA
23.07.2022

- Artysta, który nie reaguje na zło jest chyba odłączony od rzeczywistości. Ukraina jest nam niezwykle bliska sercu - mówią Daga Gregorowicz i Mikołaj Pospieszalski z zespołu DAGADANA.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki [wideo]

wicemistrz świata w rzucie młotem z Eugene
22.07.2022

"Troszeczkę zabrakło do pierwszego miejsca, ale wiadomo - taki jest sport. Złoty medal jest tylko jeden, a jest wielu chętnych" - mówi Wojciech Nowicki.


Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
22.07.2022

"Naszym podstawowym postulatem jest, by minimalne wynagrodzenie kształtowało się na poziomie co najmniej 50% średniego wynagrodzenia w naszym kraju" - mówi Józef Mozolewski.

foto: Monika Kalicka

Aleksander Brzózka

rzecznik ministerstwa klimatu i środowiska
21.07.2022

"Na rządową dopłatę mogą liczyć osoby, które ogrzewają swoje domy węglem, (...) wpisały swoje źródło ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków lub mają takie zaświadczenie o wpisie do centralnej ewidencji. Te osoby będą mogły składać do 30 listopada wnioski o tzw. dodatek węglowy."

abp Józef Guzdek, fot. PRB

abp Józef Guzdek [wideo]

metropolita białostocki
20.07.2022

"Jest mi bardzo przykro, bardzo smutno, jestem przygnębiony, bo taka rzecz nie powinna się zdarzyć" - powiedział na naszej antenie metropolita białostocki abp Józef Guzdek.


por. Anna Michalska

por. Anna Michalska

rzeczniczka Straży Granicznej
20.07.2022

"Służby białoruskie od początku obserwowały budowę zapory. Widzimy, że podwożą grupy cudzoziemców w miejsca, gdzie są rozlewiska rzek i granicę można tam przekroczyć. W ostatnich dniach taka sytuacja jest w okolicach Białowieży, gdzie są rozlewiska rzeki Leśna Prawa" - mówi por. Anna Michalska.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii
19.07.2022

Szósta fala epidemii w Polsce już trwa, jednak ma ona inny charakter niż poprzednie. Przebiega ona łagodniej, do szpitali trafia mniej chorych na COVID-19 - mówi prof. Joanna Zajkowska.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
18.07.2022

"Mamy kumulację, dużą liczbę szoków podażowych, ale liczymy na to, że okres wysokiej inflacji zbliża się do końca" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
16.07.2022

- Rozmawiałem niedawno z delegacją Pazdan, Romanczuk, Zlatan i mówili, że dawno nie czuli takiej mocy i poczucia własnej wartości. To fajnie, że trener umie to w nich wzbudzić - mówi Wojciech Pertkiewicz.

Łukasz Jasina, źródło: MSZ

Łukasz Jasina

rzecznik MSZ
15.07.2022

"Łukaszenkowska propaganda bardzo mocno atakuje każdy przejaw polskiego patriotyzmu. W gruncie rzeczy niewiele możemy uczynić w takim dyktatorskim państwie, możemy tylko głośno mówić, o tym, co się dzieje - tego już Aleksander Łukaszenka nie jest w stanie powstrzymać" - mówi Łukasz Jasina.

Maciej Olesiński, fot. Marcin Gliński

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
14.07.2022

"Eksperci twierdzą, że Polacy stawiają na medycynę naprawczą, a nie na profilaktykę. Kiedy nie mamy symptomów chorobowych - trudno jest nas skłonić do tego, byśmy poszli i sami z siebie się diagnozowali" - mówi Maciej Olesiński.


foto: Monika Kalicka

Agata Lewkowska

z Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Białymstoku
13.07.2022

Standard hotelu niższy niż ten, za który zapłaciliśmy, obce osoby kwaterowane w tym samym pokoju - m.in. z takimi problemami zgłaszają się białostoczanie do Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Jak postępować w takich sytuacjach?

Wioletta Matusiak, fot. Ewa Pławska (Wikimedia Polska)

Wioletta Matusiak

wikipedystka
12.07.2022

"Wikipedia jest projektem społecznym, czyli jest tworzona przez ludzi, nieprzerwanie od 20 lat ją piszemy, twórcą może być każdy z nas" - mówi Wioletta Matusiak.

foto: Monika Kalicka

Albert Litwinowicz

wójt Białowieży
11.07.2022

O tej porze Białowieża zazwyczaj tętniła życiem. Czy tak jest i tym razem, 11 dni po zniesieniu zakazu przebywania wprowadzonego z powodu sytuacji na polsko-białoruskiej granicy? Czy goście z kraju i ze świata wracają do Białowieży po 10 miesiącach zamknięcia?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok