Radio Białystok | Gość | Paweł Szrot - szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Paweł Szrot

szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

25.01.2023, 08:19, akt. 08:32

"Jest założenie takie, aby czołgów przekazano Ukrainie tyle, żeby złożyły się łącznie na brygadę pancerną. A brygada to jest około stu czołgów. Jeśli mówimy o szerszej koalicji, to tyle krajów powinno w niej uczestniczyć, żeby ponad 100 czołgów kupić" - mówił w Polskim Radiu Białystok szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

Paweł Szrot, fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Paweł Szrot, fot. Jakub Szymczuk/KPRP


0:00
0:00
Z Pawłem Szrotem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Polska wyśle czołgi Leopard na Ukrainę. O zgodę na to nasza dyplomacja zwróciła się do Niemiec, gdzie ten sprzęt został wyprodukowany. Między innymi o dozbrajaniu broniącej się przed rosyjską agresją Ukrainy z Pawłem Szrotem rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Na początek proszę o przypomnienie, ile Leopardów wyśle Polska? Jaka padła deklaracja z naszej strony?

Paweł Szrot: W przestrzeni publicznej mówiono o 14 czołgach. Chodzi tak naprawdę o kompanię czołgów. Zgodnie z moją wiedzą jest to liczba trochę mniejsza, bliższa 10. Ale to są wszystko szczegóły. To są liczby tego dokładnie rzędu.


Czy 10 czy 14, to taką liczbę czołgów należy traktować jako gest ze strony Polski, w pojedynkę te czołgi raczej nie mają większej zdolności. 

Tak. Tyle czołgów jeszcze Polska może przekazać nie osłabiając swojej linii bojowej. Oczywiście biorąc też pod uwagę te napływające koreańskie i amerykańskie czołgi. Jest założenie takie, aby czołgów przekazano Ukrainie tyle, żeby złożyły się łącznie na brygadę pancerną. A brygada to jest około stu czołgów. Więc jeśli mówimy o tej szerszej koalicji, to tyle krajów powinno w niej uczestniczyć, żeby ponad 100 czołgów zakupić. 


Kto jeszcze może przekazać Leopardy Ukrainie i kto jest tym zainteresowany? Bo tak wyraźnych sygnałów jak z Polski w przestrzeni medialnej nie słychać. No może poza sygnałami z Finlandii. 

Sygnałami z Finlandii, sygnałami z Norwegii, z Danii. To było jakiś czas temu, nie wiem, czy one są podtrzymane na odpowiednim poziomie. To charakterystyczne, że kraje skandynawskie są w tej sprawie bardzo zdecydowane. Ale też przypominam, że przekazanie swoich czołgów zapowiedziała Wielka Brytania. Chodzi nie o Leopardy, ale produkowane tam czołgi Challenger. I również prezydent Republiki Francuskiej Emmanuel Macron zapowiedział, że Francja będzie rozważała przekazanie swoich czołgów. 


Polska mówi, że wyślemy Leopardy i bez Niemiec, w ramach małej koalicji. Szef fińskiego MSZ natomiast wskazuje, że wkład Niemiec w tym przypadku może okazać się niezbędny. Między innymi ze względu na serwis czołgów. Czy w pańskiej ocenie Niemcy w końcu zdecydują się na przekazanie swoich Leopardów?

Jeśli dobrze rozumieją interes Ukrainy, Europy, w tym i swój interes, powinny podjąć decyzję pozytywną. Przypominam, że tutaj czekamy na dwie decyzje. Na zgodę na przekazanie polskich Leopardów, bo takie są klauzule zawarte w kontrakcie zakupowym. Polska też takie klauzule wprowadza do kontraktów, które zawiera z innymi krajami na eksport polskiego uzbrojenia. A druga rzecz, to oczywiście decyzja o przekazaniu własnych czołgów. 


Z tego, co mówił minister obrony Niemiec Boris Pistorius, to wydaje się, że ta decyzje w sprawie polskich Leopardów, to jest jedynie formalność, ponieważ powiedział, że państwa zainteresowane mogą się już do tego przygotowywać, m.in. do szkolenia Ukraińców z obsługi Leopardów. Jak tutaj wyglądają przygotowania? Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w Polsce już trwają szkolenia ukraińskich żołnierzy. 

To, co powiedział pan premier - nie będę tego kwestionował, ani komentował. I tyle można powiedzieć na ten temat, zarówno jeśli chodzi o szkolenia, jak i przygotowanie polskich czołgów. Przypominam tylko, za wschodnią granicą toczy się krwawa wojna. 


To gdzie za tą wschodnią granicę mogłyby trafić czołgi Leopard? Te z Polski? Czy to jest ten front na wschodzie Ukrainy?

To już jest suwerenna decyzja dowództwa ukraińskiej armii. Na pewno będziemy o tym informowali i na pewno nie będziemy tych informacji przekazywali publicznie. To, gdzie się toczą obecnie najcięższe walki to jest oczywiście Donbas, Bachmut, te rejony. Tam jest w tym momencie najgoręcej. Tam trwają próby ofensywy rosyjskiej. 


Mówi się też o tym, że przygotowywany jest kolejny atak z północy i tam prawdopodobnie też będzie potrzebne jakieś zabezpieczenie tej linii frontu.

Oby nie. Oby Aleksander Łukaszenka miał w głowie jeszcze tyle rozsądku, żeby nie doprowadzić do czegoś, co może w ostatecznym rezultacie doprowadzić do jego upadku, bo z taką perspektywą też się musi liczyć. Ale myślę, że nasi przyjaciele z Ukrainy są na wszystko przygotowani. 


Zakładając optymistycznie, że w ciągu kilku dni udałoby się sformować taką koalicję państw chętnych do przekazania Leopardów, to kiedy mogłyby one trafić na Ukrainę?

Panie redaktorze, gdybym wiedział, na pewno bym też takiej informacji publicznie nie przekazał. Te sprawy będą za szczelną zasłoną dyplomatycznej i militarnej dyskrecji. 


A czy Polska otrzyma jakiś fundusz kompensacyjny, jakieś rekompensaty za Leopardy polskie przekazane na Ukrainę?

Przypominam, że do Polski cały czas płyną i koreańskie czołgi K2 i amerykańskie Abramsy z tych partii, które już zakontraktowano. Natomiast jeśli chodzi o dodatkowe wsparcie, to wszystko jest jeszcze otwarte. 


K2 i Abramsy to są czołgi, które sami zamówiliśmy, za które płacimy. 

Tak, ale te dostawy pierwsze są zasadniczo przyspieszone. 


Wracając do postawy Niemiec, to szef NATO Jens Stoltenberg pochwalił podczas spotkania z ministrem Pistoriusem w Berlinie rolę Niemiec we wspieraniu Ukrainy. Zacytuję: "Niemcy udzielają Ukrainie jednej z największych pomocy - wojskowej, finansowej, humanitarnej". Czy pan i polska dyplomacja podzielają tę opinię?

Ja powstrzymam się przed jakimikolwiek opiniami w tej sprawie wobec naszego zachodniego sąsiada. Przypominam tylko, że zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy, wszystkie kraje, którym drogie są wartości europejskie, czyli wolność i niezależność, powinny udzielać Ukrainie takiej pomocy, jaka jest adekwatna do ich sił. 


Trzeba tych Niemców namawiać, przekonywać do wielu kwestii. Ostatecznie się zgadzają po tych długich negocjacjach.

To pan prezydent Andrzej Duda cały czas robi. Ostatnio na szczycie ekonomicznym w Davos - pamiętamy te obrazy z rozmowy z kanclerzem Olafem Scholzem. Trzeba po prostu tłumaczyć, że kwestia ukraińska jest kwestią całej Europy, że Ukraińcy przypominają wszystkim Europejczykom o tym, co leży u źródła europejskich wartości. Przywiązanie do wolności - i tej politycznej i tej osobistej. Przywiązanie do niezależności kraju, do jego suwerenności, obrona jego granic. To wszystko to są te wartości, które powinny podzielać wszystkie kraje Europy. 


Skoro rozmawiamy już o sąsiadach Polski, porozmawiajmy teraz o południowych sąsiadach naszego kraju. W szokujący sposób wypowiedział się kandydat na prezydenta Czech, czyli były premier Andrej Babis, który w trakcie telewizyjnej debaty powiedział, że nie pomógłby Polsce militarnie, nie podjąłby takiej decyzji jako prezydent. Czy ciężko będzie prezydentowi Andrzejowi Dudzie po takich słowach spotkać się z potencjalnie nowym prezydentem?

Pan były premier Babis od razu to prostował. Odniósł się do tego również jego kontrkandydat, generał Petr Pavel - oczywiście zapowiadając pełne wsparcie dla Polski. Komentowanie tej sprawy oczywiście wymaga wielkiej delikatności. Za chwilę w Czechach druga tura wyborów prezydenckich. 

Chciałbym tylko przypomnieć, że relacje polsko-czeskie miały ostatnio swoje trudne elementy, takie jak sprawa kopalni w Turowie i wydobycie tam węgla brunatnego. Przypominam, że dzięki zaangażowaniu wielkiego przyjaciela Polski, pana premiera Fiali, ta kwestia została szybko rozwiązana. Ten spór został zamknięty. I od tego czasu współpraca polsko-czeska jest więc modelowa. Tutaj wielkie uznanie dla pana premiera Fiali, pan prezydent Duda dobrze z nim współpracuje. I myślę, że będzie współpracował również z tą osobą, która zostanie prezydentem. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku
23.03.2023

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.

Cezary Kaźmierczak, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Kaźmierczak [wideo]

prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
22.03.2023

"Na zachodniej Ukrainie wojny nie ma. Tam się w zasadzie relokował cały biznes ze wschodu Ukrainy albo znaczna część biznesu. Tam powoli już można zacząć działać" - mówi Cezary Kaźmierczak.

Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.


Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.

fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.


Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.

Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?

płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.

ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.


fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.

fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.


Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.

Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.


Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.

dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.

Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.


źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
24.02.2023

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Marek Ławreszuk, fot. Joanna Szubzda

Marek Ławreszuk

z zespołu Czeremszyna - laureata plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.02.2023

- Ta nagroda była dla nas bardzo dużą niespodzianką. Zespoły, które grają podobną muzykę do nas i będą planowały w przyszłych latach startować w Niebieskim Mikrofonie, niech się nie wahają - warto!

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

laureat konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
23.02.2023

- Niebieski Mikrofon przede wszystkim daje cenne doświadczenie. Poznałem wielu ciekawych artystów, wiele zespołów, dostałem masę motywacji i zastrzyk finansowy.


prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.02.2023

- Deklaracja liderów Bukaresztańskiej Dziewiątki to sygnał polityczny, który pokazuje jedność i usuwa wątpliwości wobec Rosji, na przykład w kwestiach gospodarczych.

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski

zespół Five Stages of Grief, finaliści 4. edycji konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok"
22.02.2023

"To był duży stres, bo jesteśmy młodym zespołem, za nami dopiero drugi konkurs, ale nikt nie chciał zawieść. Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy Niebieski Mikrofon" - mówi Michał Babik.

Profesor Zbigniew Lewicki, źródło: rozmowa na Skype

prof. Zbigniew Lewicki [wideo]

amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
22.02.2023

"Najważniejsze było stwierdzenie, że nie odstąpimy od Ukrainy. Będziemy z nią tak długo, jak będzie to potrzebne. Taka deklaracja dla Ukraińców jest niezwykle ważna. Oni walczą, giną, ich miasta płoną i zapewnienie, że Stany Zjednoczone i NATO będą po ich stronie bezustannie, aż do zwycięskiego czy sensownego końca, jest na pewno dla walczących niezwykle cenne" - mówi prof. Zbigniew Lewicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok