Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski [wideo] - wiceminister edukacji i nauki

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki

6.03.2023, 08:31, akt. 12:21

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda
Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na dwa miesiące przed maturą resort edukacji wprowadził zmiany, między innymi egzamin ustny z języka polskiego ma być łatwiejszy. W tym roku szkolnym uczniowie klas maturalnych będą zdawali maturę według nowej formuły. Po raz pierwszy do matury podejdą uczniowie czteroletnich szkół średnich.

Z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Czy będą jeszcze jakieś zmiany na tegorocznej maturze, czy ich lista jest już zamknięta?


Dariusz Piontkowski: Ostatnia zmiana dotyczyła listy tzw. pytań jawnych, które są dostępne już od długiego czasu, dotyczących sprawdzania znajomości polskiej obowiązkowej literatury dla uczniów szkół średnich. Ograniczyliśmy liczbę tych pytań z ponad 220 do maksymalnie 120. To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian.


Czy faktycznie szykował się czarny scenariusz, jeżeli chodzi o wyniki matury, skoro lista pytań jawnych z matury ustnej z polskiego została skrócona o ponad połowę?


Nie sądzę. Uczniowie znali reguły zdawania matury, zanim rozpoczęli edukację w szkole średniej. Przypomnę, że w tym roku uczniowie będą zdawali maturę według dwóch reguł. Absolwenci technikum i absolwenci szkół średnich z poprzednich lat - według dotychczasowej formuły, która obowiązywała przez ostatnie lata, a dopiero uczniowie liceum ogólnokształcącego są pierwszym rocznikiem, który kończy edukację według nowej podstawy programowej, czyli ośmioletnia szkoła podstawowa i czteroletnie liceum. I to oni będą pierwszym rocznikiem, który będzie zdawał maturę według nowych, nieco zmienionych reguł w stosunku do dotychczasowych matur.


Czy ma pan już jakąś informację zwrotną od uczniów i nauczycieli, jeżeli chodzi o tę opublikowaną listę zagadnień z matury ustnej z języka polskiego?


Wydaje się, że powinno być to znaczące ułatwienie. Przypomnę zresztą, że podobnie jak w dwóch poprzednich latach tak również w tym roku i w kolejnym ze względu na epidemię i na to, że duża część czasu to były zajęcia zdalne, nie było bezpośredniego kontaktu z nauczycielami i efekty nauczania były mniejsze, ograniczono nieco zakres wiadomości, które będą sprawdzane na egzaminie. Nie odnosi się to do podstawy programowej, tylko do wymagań egzaminacyjnych, które są mniej więcej 20-30 proc. mniejsze niż podstawa programowa.


Czy jest pan spokojny o wyniki tegorocznej matury? Czy uczniowie i nauczyciele są odpowiednio przygotowani?


Wiem, że co roku jest zawsze stres. Każdy egzamin stresuje, czy to młodzież, czy osoby dorosłe, ale większość uczniów przygotowuje się solidnie do egzaminu maturalnego. To jest egzamin, który będzie decydował, czy chociażby będą mogli dostać się na te studia, które wybrali. Nauczyciele też robią wiele, aby jak najlepiej przygotować uczniów, ale przypomnijmy, że uczeń także musi włożyć swoją pracę. Bez tego dobry wynik na maturze będzie niemożliwy.


Czy listy egzaminatorów na egzaminy ustne są już gotowe? Czy nauczyciele się zgłaszają?


Nabór trwa do końca marca. Przeszkolono wiele tysięcy osób, znacznie więcej niż potrzeba do tego, aby sprawdzić egzamin maturalny. Wydaje się, że nie powinno być problemu.


Na jakie stawki mogą liczyć?


Podnosimy wynagrodzenia nauczycieli, ponieważ - tak jak wspomniałem - zmienił się nieco sposób przeprowadzania egzaminu. Będzie to widoczne zwłaszcza na języku polskim oraz językach obcych. Będą nieco obszerniejsze arkusze, będzie więcej czasu na rozwiązywanie tych arkuszy i ich sprawdzanie także zajmie więcej czasu, w związku z tym podnieśliśmy nieco wynagrodzenia egzaminatorów z języka polskiego oraz języków obcych.

Niedługo wszyscy egzaminatorzy z wszystkich przedmiotów będą mieli wzrost wynagrodzenia o 7,8 proc., ponieważ stawki egzaminatorów odwołują się bezpośrednio do stawek zarobków nauczyciela dyplomowanego. To były wzrosty wynagrodzeń od stycznia. Niedawno weszło rozporządzenie przewidujące zmienione stawki wynagrodzenia nauczycieli dyplomowanych i innych nauczycieli. W związku z tym będą także podwyżki dla wszystkich egzaminatorów.


Czyli jaka stawka będzie obowiązywała egzaminatorów?


Kilkadziesiąt złotych za jeden arkusz. To zależy od przedmiotu, z którego egzaminator sprawdza prace.


W czerwcu ze szkół podstawowych odejdzie znaczna liczba uczniów z tak zwanego powiększonego rocznika. Nauczyciele dopytują się o przepisy w sprawie wcześniejszych emerytury. Jakie są szanse, by w tym roku one powstały?


Być może takie przepisy powstaną w tym roku, ale raczej nie wejdą w życie w 2023 r. Mamy już zamkniętą ustawę budżetową. Wszelkie zmiany w przepisach emerytalnych oznaczają także poważne wydatki z budżetu państwa, więc w tym roku jest to raczej nierealne. Ale rozmawiamy ze związkami zawodowymi o tym, czy przywrócić wcześniejsze emerytury na podobnych zasadach, jak to było wiele lat temu. Art. 88 Karty Nauczyciela dawał możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, jeżeli taka osoba miała za sobą 30 lat pracy, w tym co najmniej 20 lat przy tablicy.

Być może emerytura będzie przywracana na tych zasadach, ale sposób liczenia będzie już raczej według nowych reguł, czyli jej wysokość będzie uzależniona od wielkości i liczby lat składkowych. Siłą rzeczy taka emerytura będzie na pewno znacznie mniejsza niż emerytura uzyskana w tradycyjnym wieku.

Trzeba rozmawiać także o tym, co dalej z tak zwanymi świadczeniami kompensacyjnymi. Jakie roczniki miałyby objąć? Czy obowiązywać na stałe, czy tylko na jakiś określony czas? A więc jest kilka dylematów, które trzeba jeszcze rozwiązać. Będziemy o tym ze związkowcami rozmawiać.


Co robi rząd, by w przyszłym roku nauczyciele nie stracili pracy?


Gwałtowna utrata pracy nie powinna nastąpić, bo półtorakrotny rocznik to drugi taki rocznik związany z reformą sześciolatków. Przypomnę, że Platforma i PSL w pewnym momencie chciały zmusić rodziców, aby dzieci posyłać do szkoły w wieku 6 lat. Ta reforma była fatalnie oceniana przez rodziców. Ostatecznie wycofaliśmy się z niej, gdy tylko mieliśmy wpływ na decyzję w polskim państwie.

Ale te dwa półtorakrotne roczniki rzeczywiście pozostały. One nieco dezorganizują system szkolny, bo ich przechodzenie najpierw przez szkołę podstawową, a potem przez szkołę ponadpodstawową będzie powodowało z jednej strony najpierw konieczność zatrudnienia większej liczby nauczycieli, aby te dzieci mogły być nauczane, a potem zabraknie ich niejako w szkole.

Tym razem będzie to dotyczyło szkoły podstawowej i tam może być trochę mniej godzin. Przy czym będzie to dotyczyło moim zdaniem przede wszystkim dużych miast, bo w mniejszych miejscowościach, gdzie są klasy kilkunasto- czy 20-kilkuosobowe, jeżeli nawet ubędzie kilku uczniów, to i tak ten oddział się zachowa, więc liczba godzin dla nauczycieli będzie taka sama.

Natomiast w dużych szkołach, gdzie jest kilka równoległych klas w tym samym roczniku, brak tych dwóch półtorakrotnych roczników może oznaczać jakieś niewielkie redukcje godzin. Jak rozumiem, dyrektorzy zdawali sobie z tego sprawę i stąd w wielu szkołach przyznawano godziny ponadwymiarowe tak, aby nauczyciele po kilku latach, kiedy ten zwiększony rocznik ubędzie ze szkoły, nie musieli tracić pracy.


Co uda się zrobić jeszcze w tej kadencji parlamentu, jeśli chodzi o status zawodowy nauczycieli?


Już chyba niewiele. Zostało nam zaledwie kilka miesięcy. Kilka posiedzeń parlamentu a status zawodowy to wszystkie przepisy, które określają warunki pracy nauczycieli, liczbę godzin tak zwanego pensum, dodatki motywacyjne, wiele zagadnień, o których należałoby rozmawiać. Przez kilka lat próbowaliśmy o tym rozmawiać. Nie udało się osiągnąć konsensusu ze związkami zawodowymi. Wydaje się, że teraz na ostatniej prostej będzie to raczej trudne.


Czyli co zostanie przesunięte na kolejną kadencję parlamentu?


Trzeba rozmawiać na temat wysokości pensum, na temat dodatków motywacyjnych, czy mają być określane w rozporządzeniu, czy niektóre z nich powinny być zlikwidowane. Ale także co z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych i wynagrodzeniem nauczycieli, bo wraz z ewentualnymi rozmowami o wysokości pensum na pewno trzeba rozmawiać o bardzo poważnych wzrostach wynagrodzeń.

Przypomnę, że my proponowaliśmy wzrosty sięgające trzydziestu kilku procent jednorazowo przy tego typu zmianach. Wówczas nie było zgody związków zawodowych, ale być może sytuacja się zmieni. To już prawdopodobnie zadanie dla nowego rządu, dla nowego ministra.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
Dariusz Budrowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Budrowski [wideo]

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
24.03.2023

- Pieniądze z nowego unijnego budżetu są dla przedsiębiorców, którzy chcą wdrażać innowacyjne rozwiązania. To nie oznacza, że inicjatywy muszą się opierać na oryginalnych pomysłach, muszą być jedynie nowością w ich firmach.

Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku
23.03.2023

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.

Cezary Kaźmierczak, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Kaźmierczak [wideo]

prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
22.03.2023

"Na zachodniej Ukrainie wojny nie ma. Tam się w zasadzie relokował cały biznes ze wschodu Ukrainy albo znaczna część biznesu. Tam powoli już można zacząć działać" - mówi Cezary Kaźmierczak.


Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.


Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.


fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.

Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.

Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?


płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.

ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.

Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.

fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.

fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.

Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.


Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.

Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.

dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.


Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.

źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.


Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
24.02.2023

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Marek Ławreszuk, fot. Joanna Szubzda

Marek Ławreszuk

z zespołu Czeremszyna - laureata plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.02.2023

- Ta nagroda była dla nas bardzo dużą niespodzianką. Zespoły, które grają podobną muzykę do nas i będą planowały w przyszłych latach startować w Niebieskim Mikrofonie, niech się nie wahają - warto!


Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

laureat konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
23.02.2023

- Niebieski Mikrofon przede wszystkim daje cenne doświadczenie. Poznałem wielu ciekawych artystów, wiele zespołów, dostałem masę motywacji i zastrzyk finansowy.

prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.02.2023

- Deklaracja liderów Bukaresztańskiej Dziewiątki to sygnał polityczny, który pokazuje jedność i usuwa wątpliwości wobec Rosji, na przykład w kwestiach gospodarczych.

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski

zespół Five Stages of Grief, finaliści 4. edycji konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok"
22.02.2023

"To był duży stres, bo jesteśmy młodym zespołem, za nami dopiero drugi konkurs, ale nikt nie chciał zawieść. Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy Niebieski Mikrofon" - mówi Michał Babik.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok