Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski [wideo] - wiceminister edukacji i nauki

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki

6.03.2023, 08:31, akt. 12:21

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda
Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na dwa miesiące przed maturą resort edukacji wprowadził zmiany, między innymi egzamin ustny z języka polskiego ma być łatwiejszy. W tym roku szkolnym uczniowie klas maturalnych będą zdawali maturę według nowej formuły. Po raz pierwszy do matury podejdą uczniowie czteroletnich szkół średnich.

Z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Czy będą jeszcze jakieś zmiany na tegorocznej maturze, czy ich lista jest już zamknięta?


Dariusz Piontkowski: Ostatnia zmiana dotyczyła listy tzw. pytań jawnych, które są dostępne już od długiego czasu, dotyczących sprawdzania znajomości polskiej obowiązkowej literatury dla uczniów szkół średnich. Ograniczyliśmy liczbę tych pytań z ponad 220 do maksymalnie 120. To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian.


Czy faktycznie szykował się czarny scenariusz, jeżeli chodzi o wyniki matury, skoro lista pytań jawnych z matury ustnej z polskiego została skrócona o ponad połowę?


Nie sądzę. Uczniowie znali reguły zdawania matury, zanim rozpoczęli edukację w szkole średniej. Przypomnę, że w tym roku uczniowie będą zdawali maturę według dwóch reguł. Absolwenci technikum i absolwenci szkół średnich z poprzednich lat - według dotychczasowej formuły, która obowiązywała przez ostatnie lata, a dopiero uczniowie liceum ogólnokształcącego są pierwszym rocznikiem, który kończy edukację według nowej podstawy programowej, czyli ośmioletnia szkoła podstawowa i czteroletnie liceum. I to oni będą pierwszym rocznikiem, który będzie zdawał maturę według nowych, nieco zmienionych reguł w stosunku do dotychczasowych matur.


Czy ma pan już jakąś informację zwrotną od uczniów i nauczycieli, jeżeli chodzi o tę opublikowaną listę zagadnień z matury ustnej z języka polskiego?


Wydaje się, że powinno być to znaczące ułatwienie. Przypomnę zresztą, że podobnie jak w dwóch poprzednich latach tak również w tym roku i w kolejnym ze względu na epidemię i na to, że duża część czasu to były zajęcia zdalne, nie było bezpośredniego kontaktu z nauczycielami i efekty nauczania były mniejsze, ograniczono nieco zakres wiadomości, które będą sprawdzane na egzaminie. Nie odnosi się to do podstawy programowej, tylko do wymagań egzaminacyjnych, które są mniej więcej 20-30 proc. mniejsze niż podstawa programowa.


Czy jest pan spokojny o wyniki tegorocznej matury? Czy uczniowie i nauczyciele są odpowiednio przygotowani?


Wiem, że co roku jest zawsze stres. Każdy egzamin stresuje, czy to młodzież, czy osoby dorosłe, ale większość uczniów przygotowuje się solidnie do egzaminu maturalnego. To jest egzamin, który będzie decydował, czy chociażby będą mogli dostać się na te studia, które wybrali. Nauczyciele też robią wiele, aby jak najlepiej przygotować uczniów, ale przypomnijmy, że uczeń także musi włożyć swoją pracę. Bez tego dobry wynik na maturze będzie niemożliwy.


Czy listy egzaminatorów na egzaminy ustne są już gotowe? Czy nauczyciele się zgłaszają?


Nabór trwa do końca marca. Przeszkolono wiele tysięcy osób, znacznie więcej niż potrzeba do tego, aby sprawdzić egzamin maturalny. Wydaje się, że nie powinno być problemu.


Na jakie stawki mogą liczyć?


Podnosimy wynagrodzenia nauczycieli, ponieważ - tak jak wspomniałem - zmienił się nieco sposób przeprowadzania egzaminu. Będzie to widoczne zwłaszcza na języku polskim oraz językach obcych. Będą nieco obszerniejsze arkusze, będzie więcej czasu na rozwiązywanie tych arkuszy i ich sprawdzanie także zajmie więcej czasu, w związku z tym podnieśliśmy nieco wynagrodzenia egzaminatorów z języka polskiego oraz języków obcych.

Niedługo wszyscy egzaminatorzy z wszystkich przedmiotów będą mieli wzrost wynagrodzenia o 7,8 proc., ponieważ stawki egzaminatorów odwołują się bezpośrednio do stawek zarobków nauczyciela dyplomowanego. To były wzrosty wynagrodzeń od stycznia. Niedawno weszło rozporządzenie przewidujące zmienione stawki wynagrodzenia nauczycieli dyplomowanych i innych nauczycieli. W związku z tym będą także podwyżki dla wszystkich egzaminatorów.


Czyli jaka stawka będzie obowiązywała egzaminatorów?


Kilkadziesiąt złotych za jeden arkusz. To zależy od przedmiotu, z którego egzaminator sprawdza prace.


W czerwcu ze szkół podstawowych odejdzie znaczna liczba uczniów z tak zwanego powiększonego rocznika. Nauczyciele dopytują się o przepisy w sprawie wcześniejszych emerytury. Jakie są szanse, by w tym roku one powstały?


Być może takie przepisy powstaną w tym roku, ale raczej nie wejdą w życie w 2023 r. Mamy już zamkniętą ustawę budżetową. Wszelkie zmiany w przepisach emerytalnych oznaczają także poważne wydatki z budżetu państwa, więc w tym roku jest to raczej nierealne. Ale rozmawiamy ze związkami zawodowymi o tym, czy przywrócić wcześniejsze emerytury na podobnych zasadach, jak to było wiele lat temu. Art. 88 Karty Nauczyciela dawał możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, jeżeli taka osoba miała za sobą 30 lat pracy, w tym co najmniej 20 lat przy tablicy.

Być może emerytura będzie przywracana na tych zasadach, ale sposób liczenia będzie już raczej według nowych reguł, czyli jej wysokość będzie uzależniona od wielkości i liczby lat składkowych. Siłą rzeczy taka emerytura będzie na pewno znacznie mniejsza niż emerytura uzyskana w tradycyjnym wieku.

Trzeba rozmawiać także o tym, co dalej z tak zwanymi świadczeniami kompensacyjnymi. Jakie roczniki miałyby objąć? Czy obowiązywać na stałe, czy tylko na jakiś określony czas? A więc jest kilka dylematów, które trzeba jeszcze rozwiązać. Będziemy o tym ze związkowcami rozmawiać.


Co robi rząd, by w przyszłym roku nauczyciele nie stracili pracy?


Gwałtowna utrata pracy nie powinna nastąpić, bo półtorakrotny rocznik to drugi taki rocznik związany z reformą sześciolatków. Przypomnę, że Platforma i PSL w pewnym momencie chciały zmusić rodziców, aby dzieci posyłać do szkoły w wieku 6 lat. Ta reforma była fatalnie oceniana przez rodziców. Ostatecznie wycofaliśmy się z niej, gdy tylko mieliśmy wpływ na decyzję w polskim państwie.

Ale te dwa półtorakrotne roczniki rzeczywiście pozostały. One nieco dezorganizują system szkolny, bo ich przechodzenie najpierw przez szkołę podstawową, a potem przez szkołę ponadpodstawową będzie powodowało z jednej strony najpierw konieczność zatrudnienia większej liczby nauczycieli, aby te dzieci mogły być nauczane, a potem zabraknie ich niejako w szkole.

Tym razem będzie to dotyczyło szkoły podstawowej i tam może być trochę mniej godzin. Przy czym będzie to dotyczyło moim zdaniem przede wszystkim dużych miast, bo w mniejszych miejscowościach, gdzie są klasy kilkunasto- czy 20-kilkuosobowe, jeżeli nawet ubędzie kilku uczniów, to i tak ten oddział się zachowa, więc liczba godzin dla nauczycieli będzie taka sama.

Natomiast w dużych szkołach, gdzie jest kilka równoległych klas w tym samym roczniku, brak tych dwóch półtorakrotnych roczników może oznaczać jakieś niewielkie redukcje godzin. Jak rozumiem, dyrektorzy zdawali sobie z tego sprawę i stąd w wielu szkołach przyznawano godziny ponadwymiarowe tak, aby nauczyciele po kilku latach, kiedy ten zwiększony rocznik ubędzie ze szkoły, nie musieli tracić pracy.


Co uda się zrobić jeszcze w tej kadencji parlamentu, jeśli chodzi o status zawodowy nauczycieli?


Już chyba niewiele. Zostało nam zaledwie kilka miesięcy. Kilka posiedzeń parlamentu a status zawodowy to wszystkie przepisy, które określają warunki pracy nauczycieli, liczbę godzin tak zwanego pensum, dodatki motywacyjne, wiele zagadnień, o których należałoby rozmawiać. Przez kilka lat próbowaliśmy o tym rozmawiać. Nie udało się osiągnąć konsensusu ze związkami zawodowymi. Wydaje się, że teraz na ostatniej prostej będzie to raczej trudne.


Czyli co zostanie przesunięte na kolejną kadencję parlamentu?


Trzeba rozmawiać na temat wysokości pensum, na temat dodatków motywacyjnych, czy mają być określane w rozporządzeniu, czy niektóre z nich powinny być zlikwidowane. Ale także co z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych i wynagrodzeniem nauczycieli, bo wraz z ewentualnymi rozmowami o wysokości pensum na pewno trzeba rozmawiać o bardzo poważnych wzrostach wynagrodzeń.

Przypomnę, że my proponowaliśmy wzrosty sięgające trzydziestu kilku procent jednorazowo przy tego typu zmianach. Wówczas nie było zgody związków zawodowych, ale być może sytuacja się zmieni. To już prawdopodobnie zadanie dla nowego rządu, dla nowego ministra.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
28.09.2023

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.


Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.

Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.


Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.


dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.

Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.


gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.

foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.

Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.


fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.

Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.


dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.

fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 


Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.

Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.

gen. Waldemar Skrzypczak

gen. Waldemar Skrzypczak [wideo]

były dowódca Wojsk Lądowych RP
2.08.2023

- Mamy miażdżącą przewagę nad wojskami białoruskimi i rosyjskimi wagnerowcami. W związku z tym ci, którzy mówią o tym zagrożeniu, poddają pod wątpliwość sprawność naszego wojska. Zachowajmy spokój. Uważam, że my, Polacy, powinniśmy być odporni na propagandę Łukaszenki i Putina.

Kamila Lićwinko, fot. Marcin Mazewski

Kamila Lićwinko

była lekkoatletka, skoczkini wzwyż
30.07.2023

Za nami Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce. Zawodniczki i zawodnicy Podlasia Białystok przywieźli z Gorzowa Wielkopolskiego 7 medali, w tym pięć złotych. To dało drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Razem z byłą zawodniczką Podlasia, multimedalistką MP, ale też m.in. mistrzynią świata w hali w skoku wzwyż - Kamilą Lićwinko - podsumowujemy poszczególne starty.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok