Radio Białystok | Gość | Daniel Czyżewski [wideo] - z portalu Energetyka24

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24

20.03.2023, 08:49, akt. 12:29

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

Daniel Czyżewski
Daniel Czyżewski


0:00
0:00
Z Danielem Czyżewskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Około 1/3 podlaskich gmin podłączonych jest do sieci gazowniczej. W ciągu pięciu ostatnich lat liczba ta wzrosła prawie dwukrotnie. W niedzielę, 19 marca koło Zambrowa otwarto połączenie lokalnej sieci gazowej z gazociągiem Polska-Litwa. Władze zapewniają, że realizacja tej inwestycji zabezpieczyła energetycznie mieszkańców Podlaskiego po tym, jak Rosjanie przestali tłoczyć gaz przez Gazociąg Jamalski. Zapowiadają dalszą rozbudowę sieci gazowniczej w naszym regionie.

Jaka przyszłość nas czeka, też w kontekście planów Parlamentu Europejskiego związanych z wprowadzaniem pomp ciepła do ogrzewania budynków?

O tym z Danielem Czyżewskim z portalu Energetyka24 rozmawia Renata Reda.


Renata Reda:  Jak wygląda w tej chwili bezpieczeństwo energetyczne Polski? Co ta ostatnia inwestycja w naszym regionie oznacza?


Daniel Czyżewski: Przez ostatnie lata obserwujemy bardzo intensywny rozwój szeroko pojętego gazownictwa, sieci przesyłowych połączeń międzynarodowych, ale też połączeń tych mniejszych, wewnątrz kraju, w konkretnych lokalizacjach.

Tu mamy dwa poziomy. Na tym poziomie wyższym, międzynarodowym, tych "dużych rur", jest Gaz-System, który odpowiada np. za Baltic Pipe, za połączenie GIPL z Litwą, czyli te większe. Na tym niższym poziomie jest Polska Spółka Gazownictwa, która łączy z tymi większymi tętnicami, które buduje Gaz-System, właśnie lokalne społeczności, mniejsze miasta. Zresztą taki też był cel postawiony bodajże w 2016 roku, żeby dołączyć do sieci kilkaset miejscowości w Polsce. To było niezwykle istotne, bo wiele mniejszych miast, wsi nie miało dostępu do gazu.


W Podlaskiem nadal 2/3 gmin jest bez dostępu do sieci gazowniczej.


Tak. Gdzieś wcześniej to zostało zaniedbane. Nie zmienia to faktu, że właściwie co kilka tygodni obserwujemy nowe połączenia w miejscowościach, o których wielu z nas pewnie nawet nie słyszało. Dopiero w latach 20. XXI w. wiele polskich miejscowości będzie miało dostęp do gazu.


Czy warto rozbudowywać sieć gazowniczą?


Gaz może nie jest taki eko, ale na pewno jest mniej emisyjny niż węgiel, więc był wskazywany jako surowiec przejściowy w transformacji energetycznej. Najpierw przejdziemy z węgla najczęściej na gaz i to będzie ten pomost między obecną energetyką i ciepłownictwem a przyszłą energetyką bezemisyjną.

Teraz dochodzą różne sygnały z Brukseli na ten temat. Mamy przecież przegłosowany zakaz kotłów gazowych do 2028 roku. Zdecydowanie za wcześnie jeżeli już. Miało być raczej do 2040 r. My dopiero przechodzimy z węgla na gaz. Wiele gospodarstw domowych niedawno przecież zmniejszyło emisyjność i zwiększyło efektywność. Dopiero rozbudowujemy sieć gazową. Ona jeszcze będzie nam służyć co najmniej przez kilka dekad, a może i dłużej. Tego nie wiemy, bo nie wiemy, jak ta transformacja będzie przebiegać i czy w ogóle tak naprawdę jest w pełni możliwa. Na razie w bezpieczny sposób rozbudowujemy sieć gazową, żeby zmniejszyć emisyjność, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo.


I nie wiadomo, na ile lat będzie ona nam potrzebna.


Tak. Nie mamy już gazu z Rosji. Do tego połączenie z Litwą, połączenie z Czechami - dopiero teraz budujemy infrastrukturę w Europie Środkowo-Wschodniej, te połączenia północ-południe. Ja zawsze się dziwię, że dopiero teraz, bo już 30 lat jesteśmy w innym położeniu geopolitycznym, mamy niezależne państwa, które powinny ze sobą współpracować, jeżeli chcą mieć znaczenie na arenie międzynarodowej czy też europejskiej.


Co oznaczają dla nas plany Parlamentu Europejskiego? Po 2027 r. w nowych budynkach nie będzie można instalować kotłów gazowych. Jeszcze wcześniej budynki publiczne będą musiały przejść na pompy ciepła. Na ile realne jest wprowadzenie tego obowiązku w Polsce?


Wydaje mi się, że wyznaczanie dat, do których musi zostać przeprowadzony bardzo trudny i skomplikowany proces, bo mówimy przecież o milionach gospodarstw, jeszcze większej liczbie mieszkańców, jest przeciwskuteczne. Jeżeli instytucjom UE zależy na tym, żeby żebyśmy przechodzili na pompy ciepła, żebyśmy nie używali już paliw kopalnych, to powinny być działania zachęcające do tego. Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością, ale to jest zjawisko organiczne, oddolne.


W 2022 roku w Polsce sprzedano podobno 200 tysięcy pomp.


Wzrost sprzedaży o 100 proc. Jest więc zainteresowanie, tylko teraz wyznaczenie daty granicznej, kiedy wszyscy mamy przejść na pompy ciepła, jest przeciwskuteczne. Trzeba robić zachęty, może podatkowe, może innego rodzaju.


Albo dawać pompy za darmo, bo to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych.


Mamy program "Czyste powietrze" działający już od kilku lat i tam jest też dofinansowanie pompa ciepła. One były bardzo drogie, kosztowały około 60 tysięcy, teraz są coraz tańsze, bo zwiększa się produkcja, jest efekt skali znany w ekonomii, więc one będą pewnie coraz tańsze wraz ze wzrostem produkcji. Ale to powinno się dziać oddolnie, z zachętami, z dopłatami, a nie przez narzucanie dat granicznych, nie przy użyciu kija.


Jeżeli będziemy się trzymać tych dat granicznych, to czy Unia poradzi sobie z produkcją tylu pomp ciepła? Bo założenie jest takie, że w ciągu pięciu lat ma być zainstalowanych 10 milionów pomp ciepła.


Unia nie produkuje pomp ciepła. Produkują je prywatne spółki, więc to zależy od tego, jaką te spółki będą w stanie zapewnić podaż, jakie będzie też zainteresowanie pompami.

Uważam, że takie nakładanie dat granicznych może zniechęcić wiele osób, bo teraz po zawirowaniach w ubiegłym roku z cenami gazu, z cenami węgla, które wystrzeliły kilkukrotnie nawet do góry, wiele osób pomyślało: dobrze, zainwestuję kilkadziesiąt tysięcy, wezmę dopłaty, to w dłuższej perspektywie 15-20 lat ta pompa ciepła wyjdzie mi w końcu na plus, opłaci mi się to. Widzimy, że wielu Polaków w ten sposób pomyślało i te pompy ciepła kupiło.

Ale te daty są niepokojące. Powinno się ludzi zachęcać i ewentualnie wyznaczyć jakąś datę orientacyjną w takim realistycznym okresie - 2035-40 rok. O tych datach się mówiło.


Wielu komentatorów podkreśla, że zmiana przepisów wprowadzona będzie kosztem zwykłych obywateli. Czy Unia na pewno da nam gwarancję, że zwykły obywatel będzie miał potężne dofinansowanie zakupu pompy ciepła?


Jeżeli policzymy gospodarstwa domowe w Polsce, to są to ogromne kwoty i nie jestem pewny, czy to się do końca uda. Myślę, że pomp ciepła tak czy siak będzie coraz więcej. Tylko że pięć lat to jest za mało. Dopiero niedawno gospodarstwa domowe w Polsce zaczęły przechodzić z ogrzewania węglem na gaz, i też nie całościowo. Trzeba dać nam czas. Te ograniczenia są ewidentnie robione z perspektywy krajów Europy Zachodniej, z perspektywy społeczeństw, które są nieco zamożniejsze od społeczeństwa polskiego czy innego społeczeństwa w naszej części Europy. Ludzie, którzy tworzą te przepisy, muszą wziąć pod uwagę to, że my mieliśmy trochę trudniej z bogaceniem się i potrzebujemy po prostu więcej czasu.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor
Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.


dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.

Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.

Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.


Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.


Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.

Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.


Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.

Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.


Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
27.04.2023

"Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne (...) to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
26.04.2023

Na jaki wzrost minimalnego wynagrodzenia możemy liczyć od przyszłego roku? - Myślę, że ciągle jest aktualna propozycja 4 tys. zł - mówi Józef Mozolewski.


gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
25.04.2023

"Budujemy technologie XXI wieku - kupujemy F-35, Himarsy, Abramsy, również będą te polskie produkty realizowane wspólnie z Koreą Południową. To wszystko wskazuje na to, że polska armia jest najnowocześniejsza na świecie. Nie ma w tym ani odrobiny przesady" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Roman Polko.

fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, podlaski europoseł
24.04.2023

W związku z deklaracjami europejskich liderów o możliwym przyjęciu Ukrainy do Unii, właściwe uregulowanie importu ukraińskiej żywności jest konieczne - podkreśla Krzysztof Jurgiel.

Michał Bogusz, źródło: archiwum prywatne

dr Michał Bogusz [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
21.04.2023

- Relacje między takimi państwami, jak Chiny i Rosja, w którym jedno jest silniejsze, dominujące, ale jego przewaga jest względna, tak naprawdę są zawsze skomplikowane - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok dr Michał Bogusz.


Grzegorz Kuczyński, fot. Barbara Sokolińska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
20.04.2023

W weekend 13-14 maja odbędzie się jubileuszowy 10. PKO Białystok Półmaraton, który zapowiada się jako dwudniowe święto biegania.

Robert Chebdzyński, fot. Joanna Szubzda

Robert Chebdzyński [wideo]

prezes Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Podlaskie
20.04.2023

- To jest właśnie clou tego projektu. Chodzi o to, żeby na te mieszkania mogli sobie pozwolić ludzie, którzy nie mają zdolności kredytowej - mówi Robert Chebdzyński.

Edward Siarka, źródło: gov.pl/web/klimat

Edward Siarka

wiceminister klimatu i środowiska
19.04.2023

Założenie jest takie, by pogodzić interesy leśników, mieszkańców i środowisk ekologicznych. Prawie gotowy jest zintegrowany plan zarządzania Puszczą Białowieską jako dziedzictwem UNESCO.


Jacek Bogucki, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Bogucki [wideo]

senator Prawa i Sprawiedliwości
19.04.2023

- Decyzje z ostatniej soboty zażegnały ten problem w tym sensie, że nie pozwoliły już na wwożenie do Polski nie tylko zbóż, ale wielu produktów rolnych. A to jest sposób na to, żeby wyjść naprzeciw temu wcześniejszemu porozumieniu z Ukrainą (...) żeby tranzyt przez Polskę był możliwy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok senator Jacek Bogucki.

fot. Marcin Gliński

dr Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
18.04.2023

"Ten zarzut główny, jaki formułuje w ostatnich dniach Komisja Europejska polega na tym, że zakaz importu zboża i innych produktów z Ukrainy do Polski jest zakazem, który pozostaje sprzeczny z zakresem kompetencji Unii Europejskiej" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Tomasz Dubowski.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka podlaskiego oddziału Straży Granicznej
17.04.2023

- Widać, że służbom białoruskim cały czas zależy na tym, żeby podtrzymywać wojnę hybrydową. Widzimy, że migrantów po tamtej stronie cały czas przybywa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok