Radio Białystok | Gość | prof. Adam Bartnicki [wideo] - ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

15.05.2023, 07:51, akt. 10:56

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda
prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Adamem Bartnickim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Trwają poszukiwania nieznanego obiektu, przypominającego balon, który wleciał nad Polskę z terytorium Białorusi i zniknął z radarów. Wciąż nie jest wyjaśniona sprawa rosyjskiej rakiety, która przeleciała nad naszym krajem i spadła koło Bydgoszczy. Czy nasze niebo jest bezpieczne? O tym z ekspertem ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adamem Bartnickim rozmawia Adam Janczewski.Czy nasze niebo jest bezpieczne?Żadne niebo nie jest bezpieczne. Myślę, że nawet państwa, które mają najlepszą obronę antyrakietową czy przeciwlotniczą, nie będą całkowicie bezpieczne, ponieważ specyfiką obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej jest to, że ono nie broni całego kraju, nie ma takiej możliwości. 

Polska jest zbyt dużym krajem, żeby obłożyć bateriami przeciwlotniczymi i przeciwrakietowymi całe terytorium kraju, więc z założenia bronimy głównych centrów bezpieczeństwa miast, większych ośrodków, ewentualnie infrastruktury krytycznej. Pamiętajmy o tym, że my budujemy swój system bezpieczeństwa w zasadzie od podstaw. Opieramy się jeszcze na czasach komunistycznych. Dopiero w najbliższych latach będziemy mieli całkowicie nową i trójwarstwową obronę przeciwrakietową i przeciwlotniczą. Mówimy prawdopodobnie balon z Białorusi, prawdopodobnie rosyjska rakieta. Już samo to, że musimy się domyślać i coś przypuszczać czy to nie jest niepokojące? My wiemy, że to jest rakieta, my wiemy, jaki to jest typ rakiety, to Ch-55. Wiemy, kiedy ona wleciała. Z tych informacji, co mamy w tym momencie, wiemy, że strona ukraińska poinformowała nas, że ta rakieta nadlatuje. Ona była obserwowana, zostały poderwane myśliwce polskie i amerykańskie F-35, które to obserwowały. To jest rakieta, która leci na niskim pułapie. To powoduje, że horyzont radiolokacyjny jest dosyć niewielki. Dlatego trzeba było przekazywać obserwację tej rakiety na kolejne jednostki radarowe, a w stanie pokoju one po prostu nie wszystkie działają, nie wszystkie są rozwinięte. 

Takie rzeczy się zdarzają i one się będą zdarzały. Szczególnie że jest wojna, a także Rosja może w ten sposób prowokować i w tym momencie chyba będzie prowokować, obserwując, co się dzieje na naszej scenie publicznej, widząc, że tego typu rzeczy oddziałują bezpośrednio na naszą debatę, będzie w ten sposób dalej prowadziła działania przeciwko państwu polskiemu.O tę debatę jeszcze chciałbym zapytać, ale zanim to, czy to jest zabłąkany pocisk, czy on celowo wleciał na terytorium Polski? Nie wiemy. Musimy zdawać sobie z tego sprawę, że wlatuje w naszą przestrzeń obcy obiekt. Oczywiście my jesteśmy w stanie dosyć szybko stwierdzić, czy to jest samolot, czy to jest rakieta, ale samo to jest naruszeniem naszej przestrzeni powietrznej i teoretycznie mogłoby skutkować podjęciem reakcji nawet w charakterze artykułu 5. NATO. Tutaj musi być też intencja. My nie wiemy, czy to jest intencja typu - obiekt leci z ładunkiem na naszą infrastrukturę, czy jest to przypadkowa rakieta. Oczywiście technicy w jakiś sposób są w stanie określić trajektorię i kurs tej rakiety i widzą po prostu czy ona leci na Warszawę, czy ona leci po prostu przypadkowym kursem. Wtedy trzeba w ciągu kilkunastu sekund podejmować konkretną decyzję co robić. 

W przestrzeni publicznej było takie pytanie, czemu ta rakieta nie jest zestrzelona? Pamiętamy, że tragedia w Przewodowie była wynikiem tego, że właśnie obrona przeciwlotnicza Ukrainy zestrzeliła pocisk rosyjski i resztki rakiety przechwytującej spadły na polską miejscowość, zabijając dwie osoby. Nie wiemy, czy taka rakieta jest uzbrojona w głowicę, nie wiemy, czy jesteśmy w stanie trafić, przecież to też jest dosyć trudna operacja, więc możemy wyrządzić więcej szkód niż ewentualnego pożytku. Taka rakieta też ma jakieś paliwo. Jeśli spadnie, może wywołać pożar, więc teoretycznie lepiej, żeby to paliwo się wypaliło. Jeśli rakieta leci takim kursem, że wiemy, że nie doleci do Naftoportu, do gazoportu, do Warszawy, to lepiej po prostu dać jej spaść samodzielnie. Po tym incydencie w grudniu i teraz z balonem, choć tutaj do końca jeszcze nie wiemy, co się wydarzyło, co Rosja wie o naszej obronie przeciwlotniczej? Wie to, co tutaj jest i nie jest to żadną tajemnicą. Powiedziałem wcześniej, że nasza obrona przeciwlotnicza w tym momencie jest dosyć słaba. Ona się też opiera na komponentach sojuszniczych, bo są w naszym kraju instalacje amerykańskie i brytyjskie, są natowskie systemy wczesnego wykrywania, ale tak jak powiedziałem, my dopiero jesteśmy w trakcie budowy swojej tarczy antyrakietowej. W tej sytuacji, mam tu na myśli rosyjski pocisk, jak pan ocenia działanie procedur wojskowych, komunikację na linii wojsko-rząd, na linii społeczeństwo-państwo? Tu jest kilka obszarów. Z tego, co wiemy, nie było tej komunikacji na linii wojsko-ministerstwo. I nie wiem, kto zawinił, bo oczywiście obie strony się obwiniają nawzajem, co też oczywiście nie powinno mieć miejsca w przestrzeni publicznej. Inną kwestią jest reakcja społeczeństwa, ale też informowanie społeczeństwa. 

Ja może powiem coś niepopularnego. Nie wiem, czy o pewnych rzeczach społeczeństwo należy informować. Mieliśmy tragedię w Przewodowie, niedługo później mieliśmy kontakt 16 grudnia z rosyjską rakietą. Gdybyśmy wzbudzali panikę, to nastroje w Polsce mogłyby być bardzo łatwo podgrzane. Więc być może, jeśli wojsko czy czynniki polityczne założą, że nie stanowi to bezpośredniego zagrożenia, także nasi sojusznicy, bo oczywiście też to monitorują, to być może lepiej niektóre kwestie przemilczeć czy poinformować o nich później. To, że my się dowiedzieliśmy o tym wydarzeniu kilka miesięcy później, to też powoduje, że to wzbudza nasze zaniepokojenie właśnie komunikacją, ale nie wzbudza naszego zaniepokojenia w kwestii, co mogłoby się stać. Teraz wzbudza nasze zaniepokojenie ten balon, który przeleciał przez niemal całą Polskę. To tylko przypuszczenia, ale dlaczego pojawił się w naszej przestrzeni powietrznej? To jest najprawdopodobniej dokładnie taka sama sytuacja, jak mieliśmy balony w przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych, gdzie strona chińska wypuszczała te balony. To nie jest kwestia testowania jakichś tam systemów bezpieczeństwa amerykańskiego, tylko pewnej ostentacji. 

Zestrzelenie takiego balonu jest oczywiście możliwe, ale my nigdy nie wiemy, co jest w tym balonie i czy to nie będzie ryzykowne. Wiemy, że w USA kilka tych balonów przeleciało, ostatecznie za którymś tam razem amerykańcy zdecydowali się na zestrzelenie i potem były problemy z odnalezieniem tego balonu. To są podobne sytuacje. To Rosjanie oczywiście nie Białorusini będą testować nie naszą obronę przeciwlotniczą w tym wypadku tylko naszą obronę psychiczną przed tego typu zagrożeniami. Wczoraj wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że dziś pierwsze HIMARS-y dotrą do Polski. Będą umieszczone we wschodniej Polsce, w jednostkach 18. Dywizji Zmechanizowanej. Czy to są informacje istotne, biorąc pod uwagę obronę naszego nieba, czy to są tylko informacje, które mają nas w jakiś sposób uspokoić?Obrona naszego nieba to nie jest tylko nasza rola, to jest rola też naszych sojuszników. Pamiętajmy, że jesteśmy w pakcie północnoatlantyckim i akurat tego typu systemy bezpieczeństwa dosyć łatwo przetransportować i rozmieścić w naszym kraju, jeśli byłoby rzeczywiście realne zagrożenie. 

Wzmocnienie 18. dywizji jest w tym momencie kluczowe, bo to jest ta dywizja, która zasłania nas przed tym kierunkiem białoruskim. Biorąc pod uwagę to, co się dzieje w tym momencie na Białorusi, być może śmierć dyktatora Aleksandra Łukaszenki, to kompletnie nie wiemy, co tam będzie dalej. Czy będzie interwencja rosyjska, inkorporacja tego państwa, równie dobrze może być wojna domowa, rewolucja - my tego nie wiemy, więc wzmacnianie naszych sił w tym regionie wydaje się konieczne. 


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Leszek Borysiewicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Leszek Borysiewicz [wideo]

immunolog, były rektor Uniwersytetu Cambridge
2.06.2023

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już za darmo szczepić się przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą je zapisywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub za pośrednictwem infolinii.

fot. Marcin Gliński

Mateusz Adaszczyk

prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej
2.06.2023

- Przez cztery lata z powodu pandemii Juwenalia w Białymstoku nie były organizowane. Dziś to nowe otwarcie, nowa siła. Mieliśmy w sprzedaży 7 tysięcy karnetów - wszystkie się wyprzedały, więc zainteresowanie jest spore - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.

Mateusz Feszler, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Feszler [wideo]

przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1.06.2023

"Działamy po to, aby głos młodych ludzi z całego naszego województwa był dobrze słyszany" - mówi Mateusz Feszler.


Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Marcin Mazewski

Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód
31.05.2023

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
30.05.2023

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
29.05.2023

Przed Jagiellonią budowa drużyny na kolejny sezon. Finansowo w klubie się nie przelewa, dlatego wiele będzie zależeć od rozmów z radą nadzorczą - mówi prezes Wojciech Pertkiewicz.


Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej
28.05.2023

W dniach 24 i 25 czerwca w Korycinie odbędzie się 7. edycja Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligi Mistrzów. To jedna z najbardziej oryginalnych imprez sportowych w naszym regionie.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Marcin Ratajczak, fot. PRB

Marcin Ratajczak

współtwórca i właściciel firmy INURU
26.05.2023

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?


Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.

dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.


Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.


Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.


dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.

Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.


Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.

Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.


Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.


Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
27.04.2023

"Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne (...) to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
26.04.2023

Na jaki wzrost minimalnego wynagrodzenia możemy liczyć od przyszłego roku? - Myślę, że ciągle jest aktualna propozycja 4 tys. zł - mówi Józef Mozolewski.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
25.04.2023

"Budujemy technologie XXI wieku - kupujemy F-35, Himarsy, Abramsy, również będą te polskie produkty realizowane wspólnie z Koreą Południową. To wszystko wskazuje na to, że polska armia jest najnowocześniejsza na świecie. Nie ma w tym ani odrobiny przesady" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Roman Polko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok