Radio Białystok | Gość | Jarosław Zieliński [wideo] - poseł Prawa i Sprawiedliwości

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości

7.09.2023, 07:29, akt. 10:37

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska
Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Jarosławem Zielińskim rozmawia Dorota Niebrzydowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Czy za niespełna 7 lat do Augustowa z Białegostoku będziemy jeździć bezpieczniej, nową dwupasmową drogą? Rada Ministrów zmieniła wieloletni Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku dopisując budowę drogi ekspresowej S8 Białystok-Suwałki na odcinku Knyszyn (Białystok) – Raczki (Suwałki). 

O tym Dorota Niebrzydowska rozmawia z posłem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Zielińskim.


Dorota Niebrzydowska: Czy za niespełna 7 lat do Augustowa z Białegostoku, a nawet dalej – do Suwałk będziemy jeździć bezpieczniej drogą dwupasmową?


Jarosław Zieliński: Mam nadzieję, że tak. W każdym razie w tym dziesięcioleciu, ponieważ przyjęty dwa dni temu uzupełniony Krajowy Plan Budowy Dróg Ekspresowych, który obejmuje tę drogę przewiduje właśnie realizację do 2030 roku całego tego programu, a więc i tej drogi.


W nawiasie 33.


W nawiasie 33 - tak, ale to jest takie założenie, że do 2030 z możliwością przedłużenia do 2033 roku, ale przecież i z możliwością skrócenia tego terminu. A przypomnę, że budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni, bo wojewoda wyda decyzję o pozwoleniu na budowę i wtedy może rozpocząć się budowa obwodnicy Sztabina – wprawdzie w wymiarze, parametrach drogi 2+1, czyli tej pierwotnie planowanej, ale kiedy jest decyzja o budowie drogi ekspresowej 2+2, czyli dwa pasy ruchu w jedną stronę i dwa w drugą, to będziemy mogli uznać, że rozpoczęła się budowa właśnie tej drogi ekspresowej, bo przecież w trakcie budowy tej już rozpoczynanej będzie przekształcana do parametrów drogi 2+2.


9 wypadków, 111 kolizji, 14 osób rannych, 2 zabite – to bilans z tego roku. 10 wypadków, 200 kolizji, 7 rannych, 8 zabitych – tak było w roku ubiegłym. Te wszystkie zdarzenia miały miejsce na tej właśnie drodze z Białegostoku, nawet na odcinku do Augustowa. Niektórzy nazywają ją drogą śmierci. Liczby mówią same za siebie, wydawałoby się, że nie ma żadnych wątpliwości, że powinna to być jedna z ważniejszych, kluczowych inwestycji.


Dokładnie tak. Ta droga jest drogą śmierci, bo wypadków jest bardzo dużo i część z nich to są wypadki śmiertelne. Natężenie ruchu jest w ogóle największe w regionie i jedno z największych w Polsce, jeżeli chodzi o drogi krajowe i prowadzące do granicy. A to jest droga o znaczeniu przecież nie tylko regionalnym, ale i międzynarodowym.

Ona najpierw miała być częścią trasy Via Baltica, potem po zmianie przebiegu tej drogi miała być częścią trasy Via Carpatia, a ostatecznie okazało się, że nie ma jej właśnie w planie budowy dróg ekspresowych i ja podjąłem starania, nawet walkę o to, by ona się w tym planie znalazła. I ostatecznie 13 grudnia 2022 roku, więc niedawno ona została ujęta w osobnej uchwale Rady Ministrów…


Intencyjnej.


Tak to niektórzy nazywają, ale to w zasadzie była uchwała decyzyjna, polegająca na tym, że rząd wyraził jednoznaczną wolę budowy tej drogi, ale w sensie formalnym ona musiała być jeszcze wpisana do Krajowego Planu Budowy Dróg na tę najbliższą perspektywę, a to jest właśnie ta do 2030 roku, w nawiasie do 2033. I właśnie teraz, kiedy przedwczoraj (5.09) została ta droga wpisana, to była jedyna zmiana w tym dokumencie rządowym, który przyjęty był wcześniej 13 grudnia, polegająca na wpisaniu tej właśnie drogi do Krajowego Planu Budowy Dróg Ekspresowych.

Co ważne, to jest decyzja, która przesądza jednoznacznie i ostatecznie o tym, że będzie to droga ekspresowa, ale także przyznaje środki finansowe, bo to decyzja za 5 mld 100 mln zł, bo o tyle w związku z wpisaniem tej drogi do Planu Budowy Dróg Krajowych powiększona została ta kwota globalna przeznaczona na budowę tych wszystkich dróg ujętych w tym planie.


Panie pośle, 14 lat walczy pan o ten odcinek i o tę drogę. Przekonuje pan, że jest ważna dla naszego regionu i nie tylko. Znalazł pan też pomocników – pomagali samorządowcy, pomagali mieszkańcy. Co zdecydowało, że ona wreszcie znalazła się w tym planie i że znalazły się pieniądze na nią?


Tak naprawdę to przesądzającą była wizyta pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego w Suwałkach w listopadzie ubiegłego roku.


Przejechał się tą drogą?


Przejechał tą drogą, ale przecież on znał tę drogę, bo pan prezes Jarosław Kaczyński zna województwo podlaskie. Oczywiście, może teraz przyjeżdża tu trochę rzadziej, wcześniej przyjeżdżał często. Jechał tą drogą, rzeczywiście, bo tak jakoś wyszło, że nie przez Łomżę, a właśnie przez Białystok z Warszawy, ale także wcześniej przecież ja prowadziłem z panem prezesem i panem premierem rozmowy na ten temat i przedstawiałem argumenty, zresztą też były kierowane i wystąpienia pisemne samorządowców, i moje interpelacje wielokrotne, moje wystąpienia z mównicy sejmowej.


Dokładnie. To była długa i ciężka walka.

Tak. Były także petycje obywateli, zbierane podpisy. Ale doszedł jeden bardzo istotny wzgląd. Bo te względy komunikacyjne były różnie interpretowane, oceniane i różne wnioski z tego wyciągano.


I próbowano tłumaczyć, że rzeczywiście ten odcinek przez Ełk trochę ją odciąży – że Via Carpatia, Via Baltica zmniejszą natężenie ruchu na tym odcinku.


Tak. Oczywiście były to dyskusyjne argumenty, ale doszedł argument bardzo istotny, argument związany z bezpieczeństwem, bo ta droga jest najkrótszym połączeniem z Polski, a także z krajów Europy Południowej do krajów bałtyckich, czyli do krajów NATO i Unii Europejskiej. Wobec zagrożenia ze wschodu ten militarny wzgląd jest bardzo ważny i właśnie prezes Jarosław Kaczyński uznał, że kiedy dodamy do argumentów komunikacyjnych argument związany z bezpieczeństwem, to ta droga powinna mieć w ogóle priorytet w budowie.

W ślad za tym premier Mateusz Morawiecki, któremu także chciałbym poza prezesem Jarosławem Kaczyńskim bardzo podziękować, wniósł ten projekt na obrady Rady Ministrów, 13 grudnia 2022 roku została ta uchwała podjęta i ona zaczęła siłą rzeczy działać jako zobowiązanie dla drogowców, ale także w pierwszej kolejności dla ministra infrastruktury, żeby uzupełnić Krajowy Plan Budowy Dróg Ekspresowych do 2030 roku.

To się właśnie stało wraz z gwarancjami finansowymi. Teraz po prostu będzie następowała realizacja. Trzeba będzie przeprowadzić jak najszybciej wszystkie uzgodnienia projektowe, te formalne etapy przejść i tę drogę jak najszybciej zbudować.


To będzie 90-kilometrowy odcinek od Knyszyna do Raczek. Po drodze będą obwodnice Suchowoli, Sztabina, prawdopodobnie przebudowa obwodnicy Augustowa, bo to ciągle jednopasmowa droga w obu kierunkach. Czy wiemy już konkretnie, jak ta trasa będzie przebiegała i którędy?


Pani redaktor właśnie podała tę trasę. Co do szczegółów, co do metra, którędy i gdzie no to oczywiście zdecydują drogowcy.


Pytam dlatego, że zazwyczaj mamy takie problemy ekologiczne po drodze. Czy to już jest za nami, to znaczy te argumenty tzw. ekologów?


Nie powinniśmy tych problemów tutaj mieć z tego względu, że mamy wszystkie uzgodnienia środowiskowe dla budowy drogi z Białegostoku czy z Knyszyna, gdybyśmy ten węzeł brali pod uwagę, ale mówmy z Białegostoku, bo to na dzisiaj jest bardziej zrozumiałe, gdyż tego węzła w Knyszynie jeszcze nie ma - to jest dopiero projektowane rozwiązanie drogowe w całej tej sieci dróg ekspresowych. Więc mówmy Białystok-Augustów-Raczki, czyli do już istniejącej trasy ekspresowej Via Baltica, czyli potem do Suwałk i granicy z Litwą w Budzisku. Te uzgodnienia dla trasy 2+1, czyli takiej jednojezdniowej z odcinkami do wyprzedzania dwujezdniowymi już mamy. 

Na przykład budowa obwodnicy Sztabina, ujęta w planie budowy obwodnic, tak samo jak obwodnicy Suchowoli i Białobrzeg koło Augustowa polega na tym, że wszystkie uzgodnienia są. Tak jak powiedziałem, wojewoda za chwilę wyda decyzje o pozwoleniu na budowę i można ruszać, a więc wszystko jest pouzgadniane. Poszerzenie o jeden pas tej drogi nie zmienia przebiegu i nie zmienia w ogóle sprawy, także wydaje mi się, że tutaj nie powinniśmy mieć problemów z protestami ekologów i problemów z uzgodnieniami środowiskowymi.

Za pierwszego rządu Prawa i Sprawiedliwości zaczęliśmy budować tę drogę w stronę Augustowa, ten kawałek do Katrynki i mamy tę drogę ekspresową. Potem w 2009 za rządów PO/PSL zmieniono przebieg tej trasy i zatrzymano jej budowę, a były pieniądze na budowę drogi przyznane, 1 mld 840 mln zł na dalszy odcinek od Katrynki do Augustowa.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Grzegorz Kuczyński i Przemysław Sajewski, fot. Marcin Gliński

Przemysław Sajewski i Grzegorz Kuczyński

biegacz i prezes Fundacji Białystok Biega
29.09.2023

Po raz czwarty w Supraślu odbędzie się impreza biegowa Bison Ultra Trail.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB
29.09.2023

"Pojemność Europy jest ograniczona. Nie łudźmy się - także możliwości adaptacyjne. One się powoli wyczerpują, a tak naprawdę ten kryzys migracyjny chyba dopiero narasta" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB, prof. Daniel Boćkowski.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
28.09.2023

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.


Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.


Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.


foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.


fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.


Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok