Radio Białystok | Gość | prof. Mariusz Popławski - rektor Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Mariusz Popławski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku

10.10.2024, 08:22, akt. 14.10.2024, 08:46

- Liczę na to, że potwierdzimy, że kształcimy na bardzo wysokim poziomie - mówi prof. Mariusz Popławski.

Prof. Mariusz Popławski, 10.10.2024, fot. Barbara Sokolińska
Prof. Mariusz Popławski, 10.10.2024, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z prof. Mariuszem Popławskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Największa uczelnia w północno-wschodniej Polsce - Uniwersytet w Białymstoku - organizuje w czwartek (10.10) uroczystą inaugurację roku akademickiego 2024/2025. 

Jakie wyzwania stoją przed Uniwersytetem, na którym studiuje około 8 tys. osób? Kiedy uczelnia całkowicie przeniesie się do kampusu przy ulicy Ciołkowskiego? Co z budynkiem przy placu NZS?

Gościem Adama Janczewskiego w czwartek (10.10) o 8:10 był rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Mariusz Popławski.


Największe wyzwania Uniwersytetu w Białymstoku

Rok akademicki 2024/2025 na Uniwersytecie w Białymstoku rozpoczęło ok. 8 tys. studentów - jeszcze parę lat temu było ich 12 tys. Czy zmniejszająca się liczba studentów to największe wyzwanie rektora UwB i całej uczelni?


To jedno z kilku istotnych wyzwań. Z tym problemem mierzy się nie tylko Uniwersytet w Białymstoku, ale też każda większa uczelnia w Polsce. Istotnym wyzwaniem będzie też przygotowanie się we właściwy sposób do ewaluacji. Z końcem 2025 roku kończy się okres, przez pryzmat którego będziemy rozliczani przez ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego. Do tej pory wypadaliśmy dobrze lub bardzo dobrze, jeśli chodzi o ocenę nauki prowadzonej przez nasze wydziały. A kolejne wyzwanie to przygotowanie się do wizytacji Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Liczę nie tylko na pozytywne oceny - co do tego to nie mam wątpliwości, że każdy nasz wydział i kierunek będzie pozytywnie oceniony - liczę na to, że potwierdzimy, że kształcimy na bardzo wysokim poziomie - mówi prof. Mariusz Popławski.


Coraz mniej chętnych do studiowania

Niż demograficzny, rezygnacje ze studiów - chętnych do studiowania jest coraz mniej. Rektor Uniwersytetu w Białymstoku wskazuje czynnik, który może zachęcić młodych ludzi do nauki na uczelni wyższej.


Jeżeli postawimy na jakość, to jestem przekonany, że ściągniemy na studia nawet większą liczbę osób, niż to jest w chwili obecnej. Dostrzegamy zjawiska rezygnacji ze studiów, niepodejmowania studiów na drugim poziomie. To jest też ogromne wyzwanie - ale znowu uważam, że kwestia jakości kształcenia, myślenia o tym, żeby wsłuchać się w głos studentów, absolwentów, ale też pracodawców i w odpowiedni sposób dopasować programy studiów do oczekiwań i wyzwań przyniesie właściwy rezultat - podkreśla rektor Uniwersytetu w Białymstoku.


Jako dobry przykład podwyższenia jakości kształcenia prof. Mariusz Popławski wskazuje Wydział Prawa UwB.


Kilka lat temu podjęliśmy decyzję, żeby zmodyfikować zasady zaliczania ćwiczeń i egzaminów z myślą o tym, żeby absolwenci Wydziału Prawa jak najlepiej wypadali w egzaminach wstępnych na aplikacje radcowskie i adwokackie. Przyniosło to znakomite rezultaty, jesteśmy w czołówce wydziałów prawa jeśli chodzi o zdawalność na aplikacje - informuje rektor.


Praca naukowa i dydaktyka na uczelni

Prof. Mariusz Popławski podkreślał w rozmowie, że pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku oprócz dydaktyki muszą się zajmować nauką - na to też stawiają władze uczelni. Czy UwB ma wystarczająco dużo środków na finansowanie działalności badawczej?


Oczywiście, nie mamy tutaj satysfakcji, mówiąc delikatnie, jeśli chodzi o środki, które uzyskujemy z ministerstwa, bo te środki z subwencji są podstawowym źródłem finansowania naszej uczelni. Ale podejmujemy starania, żeby pozyskiwać środki ze źródeł zewnętrznych. Projekty, granty - na tym się skupiamy, żeby nauka, badania mogły być na Uniwersytecie w Białymstoku prowadzone na jak najwyższym poziomie - tu też stawiamy na jakość - mówi prof. Mariusz Popławski.


Współpraca białostockich uczelni

Prof. Mariusz Popławski przyznał, że rektorzy białostockich uczelni chcą ze sobą ściśle współpracować, żeby przekonać młodych ludzi do studiowania w Białymstoku.


Jestem po rozmowie z panem rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcinem Moniuszko. Mam nadzieję, że z panią rektor Politechniki Białostockiej prof. Martą Kosior-Kazberuk również będziemy współpracować w zakresie takiego pomysłu, którego celem będzie zachęcenie, przekonanie, że u nas warto studiować. Że Białystok, że Podlasie to naprawdę znakomite miejsce do studiowania, że nie jest wcale koniecznością wyjazd do Warszawy, do Wrocławia po to, żeby znaleźć dobre miejsce do studiowania. Mamy bardzo pozytywne sygnały od prezydenta Białegostoku, marszałka województwa podlaskiego, że możemy prowadzić wspólny projekt informacyjno-promocyjny prowadzić po to, żeby przekonywać młodzież z naszego regionu, ale nie tylko - chcemy też zachęcać ludzi młodych z całej Polski, żeby studiowali w Białymstoku, na Podlasiu - informuje rektor UwB.


Infrastruktura Uniwersytetu w Białymstoku

W czerwcu 2026 roku na kampus uniwersytecki przy ul. Ciołkowskiego ma zostać przeniesiona humanistyka. Budowa budynku tego wydziału to koszt kilkudziesięciu milionów złotych - informuje prof. Mariusz Popławski. Jakie kolejne wydziały czekają na przenosiny na ul. Ciołkowskiego?


Będziemy chcieli zadbać o możliwość sfinansowania i przeniesienia wydziałów nauk społecznych, a w dalszej perspektywie wydziału prawa. Czas pokaże, czy będą na to pieniądze, na pewno będziemy podejmować działania w tym zakresie. Oczywiście tutaj mówimy o budowie rozłożonej na lata, na pewno będzie nam potrzebny dłuższy czas do tego, żeby sfinalizować te plany, które mamy - mówi rektor UwB.


Pieniądze mają być pozyskiwane głównie ze sprzedaży dotychczasowych posiadłości UwB. Prawdopodobnie uda się sfinalizować transakcję budynku przy placu NZS, w dalszej kolejności są budynki przy ul. Liniarskiego i ul. Warszawskiej. Jeśli chodzi o budynek wydziału prawa przy ul. Mickiewicza, nie podjęto jeszcze decyzji.

| red: sk, bs, zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





"ŚLADAMI PAMIĘCI — Spacer po Cmentarzu Farnym"
prof. Daniel Boćkowski gościem Rozmowy Dnia, źródło: PRB

prof. Daniel Boćkowski

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
5.11.2024

Amerykanie wybierają prezydenta. Kto wygra wyścig o Biały Dom - Kamala Harris czy Donald Trump? W środę, 6 listopada o 8:10 rozmowa z prof. Danielem Boćkowskim.

Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

poseł, nowo wybrany szef podlaskich struktur PiS
5.11.2024

- Liczy się co innego niż wewnętrzne rozgrywki, które muszą być wygaszone, ponieważ mamy bardzo poważne wyzwania, które stoją przed naszym regionem i krajem. Przeciwnicy nie są we własnych szeregach tylko poza nimi - mówi nowo wybrany szef PiS w Podlaskiem.

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
4.11.2024

Startujemy z szóstą edycją Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". To coroczna, najważniejsza nagroda dla podlaskich twórców - tych młodych i tych już nieco bardziej doświadczonych, zawodowych i amatorów, zespołów i solistów.


Marek Masalski, fot. Marcin Gliński

Marek Masalski

zastępca prezydenta Białegostoku
3.11.2024

- Podwyżka opłat za parkowanie ma służyć temu, aby udrożnić miejsca, by był większy ruch na parkingach, by kierowcy pozostawiali samochody na krótsze okresy. Niektórzy np., widząc większą kwotę do opłaty, mogą np. przyjechać autobusem do centrum miasta, a niekoniecznie samochodem - mówi Marek Masalski.

Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
3.11.2024

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.

Michał Kielak, fot. Marcin Gliński

Michał Kielak

muzyk, harmonijkarz, przez wiele lat związany z Kasą Chorych
2.11.2024

- Czuję się teraz pogodnie, dobrze na duchu i taka jest ta płyta - mówi o swoim nowym, trzecim solowym albumie "Keys in my pocket" Michał Kielak.


Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

dr Adam Musiuk

podlaski konserwator zabytków
1.11.2024

- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.

Monika Baczar, fot. Marcin Gliński

Monika Baczar

naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku
31.10.2024

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej oznacza i odnawia groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.10.2024

- Zabezpieczanie dróg zaczęło się dziś rano, a potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej funkcjonariuszy oczywiście będzie pracowało w rejonach dużych nekropolii, ale policjanci będą też obecni na drogach. Będą regulować ruch - mówi podinsp. Tomasz Krupa.


Krzysztof Wierzbicki, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Wierzbicki

przewodniczący podlaskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
30.10.2024

- Praktycznie co roku jest taki problem, że policja jako formacja jest niedoszacowana. Pomijam już sprawy uposażeń indywidualnych - w policji mamy problem ze sprzętem. Tego problemu nie ma w straży granicznej czy straży pożarnej. Największy problemem są pojazdy. - mówi Krzysztof Wierzbicki.

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa
29.10.2024

- Mam nadzieję, że ci kibice zostaną rozliczeni za utrudnianie ruchu. Mamy coraz bardziej nowoczesne i przyjazne stadiony. Większość kibiców to są ludzie uczciwi, uśmiechnięci, którzy przychodzą z rodzinami. Jednak zawsze będzie pewna grupa osób, która krzyczy, że "Klub to my!". Nie, klub to nie kibole - mówi Marek Konkolewski.

Stanisław Wziątek, fot. Renata Reda

Stanisław Wziątek

wiceminister obrony narodowej
28.10.2024

- Skuteczność zatrzymywania migrantów wynosi 95 proc. Jestem przekonany, że wpływ na to ma wiele elementów, w tym także broń gładkolufowa - mówi Stanisław Wziątek.


Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.10.2024

Cel jest taki sam, długofalowy. My nie mówimy, że co roku musimy być mistrzem Polski. Oczywiście, że byśmy chcieli, bardzo. Ale patrzymy długofalowo, stawiając na rozwój Jagiellonii, akademii piłkarskiej, szkolenie jak największej liczby dzieci i młodzieży, by wybrać talenty - mówi Wojciech Strzałkowski.

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki, fot. Sylwia Krassowska

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki

muzycy z zespołu Oversleep Academy
26.10.2024

Oversleep Academy to zespół z Białegostoku, który powstał na gruzach Acoustic Vapes, potem przekształcił się w Five Stages of Grief. Muzycy łączą styl emo z jazzem. Ta nieoczywista mieszanka daje unikatowe brzmienie.

Agnieszka Rzosińska, źródło: bialystok.pl

Agnieszka Rzosińska

dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku
25.10.2024

Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego miasta poprzez składanie wniosków do końca października. Wnioski mogą dotyczyć ogólnych kwestii, takich jak funkcja zabudowy lub przeznaczenie terenów zielonych. Uwagi te zostaną uwzględnione w projekcie planu, który później zostanie poddany publicznym konsultacjom - przypomina Agnieszka Rzosińska.


Paweł Buszko, 19.10.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Paweł Buszko

korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy
24.10.2024

- Ukraina, żeby zwyciężyć, potrzebuje więcej broni, większego wsparcia i przede wszystkim poczucia, że nie dojdzie do "koncertu mocarstw" - mówił w Polskim Radiu Białystok korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.

Mariusz Stępień. fot. Joanna Szubzda

Mariusz Stępień [wideo]

przewodniczący "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w woj. podlaskim
23.10.2024

Pracownicy Poczty Polskiej opowiedzieli się w referendum za strajkiem. - Chcielibyśmy konkretnych decyzji ze strony zarządu, planu rozwoju Poczty i oczywiście zmniejszenia redukcji zatrudnienia i zwiększenia wynagrodzenia.

Ewa Bończak-Kucharczyk, fot. Joanna Szuzbda

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
22.10.2024

- Urząd Gminy Grabówka będzie działał od nowego roku, natomiast to, czy można będzie od ręki załatwić wszystkie sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną przekazani przez burmistrza - mówi Ewa Bończak-Kucharczyk.


Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.

Piotr Rećko, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Rećko

starosta powiatu sokólskiego
21.10.2024

- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.

Koncert "Piękna Muzyka Polska" w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej i Roberta Marata, fot. Sylwia Krassowska

Małgorzata Trojanowska

solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka
20.10.2024

- Członkowie zespołu Ottavino Baroque Ensemble to barokowcy, czyli ludzie, którzy poświęcili swoją drogę muzyczną muzyce barokowej. Grają na instrumentach z epoki, albo na kopiach takich instrumentów, brzmią inaczej od współczesnych instrumentów - mówi Małgorzata Trojanowska.


Piotr Trypus i Wojciech Napora, 19.10.2024, fot. Gabriela Lasota

Wojciech Napora i Piotr Trypus

gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise i wokalista, gitarzysta zespołu Starsabout
19.10.2024

- Mamy nadzieję, że przez to, że różna stylistyka towarzyszy naszym zespołom, to też publiczność może posłuchać nieco innej muzyki - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.

generał dywizji Arkadiusz Szkutnik, fot. Joanna Szubzda

gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik [wideo]

dowódca operacji "Bezpieczne Podlasie", dowódca 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej
18.10.2024

- My jako siły zbrojne to nie baranki, które stoją i mają grzecznie się zachowywać, machać ręką i mówić: "Witamy was serdecznie". Tylko w sytuacji, kiedy ktoś nas atakuje w szczególności przy użyciu narzędzi niebezpiecznych, stosujemy siłę adekwatną do zagrożenia - mówi gen. Szkutnik.

Marta Cienkowska, fot. Sylwia Krassowska

Marta Cienkowska [wideo]

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
17.10.2024

- Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to bardzo ważna inwestycja dla regionu nie tylko z punktu widzenia naszej historii i historii tego regionu, ale także z punktu widzenia rozwoju. Będzie to miejsce, do którego będą pielgrzymować nie tylko Polacy, ale też ludzie z zagranicy - mówi Marta Cienkowska.


fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
16.10.2024

- Strategia migracyjna nie wpływa na ograniczenie praw człowieka. Bezpieczeństwo jest kluczem. (...) Donald Tusk zastosował terapię szokową wobec Europy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
15.10.2024

- Sondaże pokazują, że ludzie są na razie zadowoleni z działań rządu. Z jednej strony mamy te niespełnione obietnice, ale z drugiej względny spokój. Wydaje mi się jednak, że to może się destabilizować w najbliższych miesiącach przy okazji kampanii prezydenckiej - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous.

Ewa Ziejewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Ziejewska [wideo]

nauczycielka języka polskiego z LO Infotech w Białymstoku
14.10.2024

- Dopóki nie zmieni się system edukacji publicznej, to tych młodych nauczycieli nie będzie chętnych do pracy - mówi Ewa Ziejewska.


Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Dorota Wyszkowska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2024

Od nowego roku finanse samorządów będą naliczane według nowych zasad. Mają na tym wszyscy zyskać, bo do lokalnych władz - jak szacuje ustawodawca - ma w sumie trafić prawie 25 mld złotych więcej w porównaniu z obecnym rokiem budżetowym.

fot. Gabriela Lasota

Irena Jarocka, Halina Budziejko

Grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku
13.10.2024

- Grzyby występują nie tylko w sezonie, kojarzonym z grzybobraniem. Są od wiosny do jesieni, a nawet zimą. Każda pora roku ma swoje grzyby.

Marcin Gliński, Kamil Sołowianowicz, Kuba Totczyk, fot. A. Tyszkiewicz

Marcin Gliński, Kamil Sołowianowicz, Kuba Totczyk

muzycy z zespołu Dorian's Steaming Shadow
12.10.2024

25 października ukaże się debiutancka płyta białostockiego zespołu Dorian's Steaming Shadow.


Cezary Cieślukowski, fot. Marcin Gliński

Cezary Cieślukowski

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
11.10.2024

"Województwo podlaskie od 2020 roku - zaczynając od pandemii, po kryzys migracyjny, sytuację na Ukrainie i zamknięcie granic - jest w stanie podwyższonego ryzyka. To powoduje, że przedsiębiorcy i firmy składają mniej wniosków o wsparcie" - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Cezary Cieślukowski.

Prof. Mariusz Popławski, 10.10.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Mariusz Popławski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.10.2024

- Liczę na to, że potwierdzimy, że kształcimy na bardzo wysokim poziomie - mówi prof. Mariusz Popławski.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

polityk, samorządowiec
9.10.2024

"Nie chcę być odebrany jako ten, który zdradził PiS". Krzysztof Jurgiel krytykuje Jarosława Kaczyńskiego i szefa podlaskich struktur partii Jacka Sasina i przedstawia swój punkt widzenia na utratę władzy przez PiS w podlaskim sejmiku.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
9.10.2024

Czy w Łomży widać już zmiany po otwarciu obwodnicy miasta? Jakich jeszcze zmian mieszkańcy mogą się spodziewać?

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia

marszałek Sejmu
8.10.2024

Marszałek Sejmu i poseł z województwa podlaskiego Szymon Hołownia rozpoczął spotkania wyjazdowe pod hasłem "Spotkajmy się pod jedną flagą".

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Prof. Henryk Wnorowski

członek Rady Polityki Pieniężnej, ekonomista z UwB
8.10.2024

- Dane, które otrzymaliśmy dotyczące naszej gospodarki, tak naprawdę nie pozostawiały żadnego pola manewru. W sytuacji, kiedy miesiąc do miesiąca odczyty inflacji wzrastają, tak naprawdę nikt by nie zrozumiał decyzji o obniżeniu stóp procentowych - mówi ekonomista.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok