I już, już prawie koniec- pytanie przedostanie, 9

5 grudnia 2018

Pytanie 9
Pytanie 9

Czy Wy wiecie, że w moim radiowym pokoju już czekają popakowane paczki z książkami? Wkładamy je do dwóch reklamówek, wyposażamy Was w lektury tak różnorodne, żeby każdy mógł się ucieszyć.
Jeszcze tylko dziś i jutro trzeba będzie szukać odpowiedzi, a potem szybciutko wysyłać je pod naszym adresem.
Jutro fotorelacja z pakowania i inne ważne sprawy, a dziś mierzymy się z pytaniem przedostatnim

9. Czy lubicie czytać biografie? To czasami niebezpieczne, bo autorzy takich książek docierają do trudnego życia i informują nas o faktach, których czasem nie chcielibyśmy znać. Tak było z biografią Ryszarda Kapuścińskiego, podobnie z książką o Czesławie Miłoszu, a teraz - autor Andrzej Franaszek zabrał się za Zbigniewa Herberta. Jego dwutomowa, licząca prawie dwa tysiące stron biografia pokazała poetę nie jako chłodnego, zdystansowanego klasyka, moralistę oderwanego od ludzkich słabości, ale człowieka targanego chorobą dwubiegunową afektywną, która charakteryzuje się naprzemiennymi okresami depresji i manii. Herbert w stanie "górki" potrafił w krótkim czasie wydać wszystkie pieniądze na książki, obrazy, rozpoczynał nowe projekty, planował wyjazdy, nowe książki, z ogromnym entuzjazmem zbierał materiały. Potem nieuchronnie przychodziła zapaść. Sam mówił, że pisać może w dość wąskich odcinkach czasu, w prześwitach pomiędzy jedną a drugą fazą choroby.
Fascynująco o jego twórczości mówił Andrzej Franaszek podczas wielu spotkań w Polsce. Był w Białymstoku, ale też w jeszcze jednym miejscu w naszym regionie. Gdzie?

Prowadzący:

Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Laureaci Gwiazdki z książką 2018 [zdjęcia]

Kto wygrał zestawy książek?

Hafty i witraże

Gwiazdka z ksiązkąI miejsce za smak świąt

Gwiazdka z książką 2018
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok