Radio Białystok | Koronawirus | Władze Suwałk ogłosiły założenia "Pakietu Wsparcia Suwalskich Przedsiębiorców”

Władze Suwałk ogłosiły założenia "Pakietu Wsparcia Suwalskich Przedsiębiorców”

25.03.2020, 17:25, akt. 17:33

Władze Suwałk ogłosiły w środę (25.03) założenia "Pakietu Wsparcia Suwalskich Przedsiębiorców” w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o odroczenie lub zwolnienie z lokalnych podatków, a także o zwolnienia lub obniżki czynszów lokali komunalnych.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

Samorząd Suwałk chce pomóc przedsiębiorcom

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz poinformował, że obok propozycji rządu, także samorząd Suwałk chce pomóc przedsiębiorcom dotkniętym kryzysem związanym z pandemią koronawirusa.

Przedsiębiorczość zawsze była motorem napędowym naszego życia. Najważniejsze jest to, że to przedsiębiorcy będą kręgosłupem odbudowy w  momencie, gdy zakończy się kryzys związany z koronawirusem. Ten kryzys odciśnie piętno na życiu każdego Europejczyka, Polaka i mieszkańca ziemi – również mieszkańców Suwałk. Pamiętajmy, że jeżeli będziemy chcieli wrócić do poziomu i stylu życia sprzed pandemii to bez przedsiębiorców będzie to niewykonalne

 - powiedział Czesław Renkiewicz.

Magistrat informuje, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z odroczenia lub rozłożenia na raty płatności na rzecz Miasta Suwałki i niektórych suwalskich spółek komunalnych.

„Pakiet Wsparcia Suwalskich Przedsiębiorców” zakłada m.in. odraczanie lub rozkładanie na raty podatków, przede wszystkim podatku od  nieruchomości. Przedsiębiorcy wynajmujący miejskie lokale, którzy  zawiesili działalność gospodarczą zostaną zwolnieni z czynszu. Z kolei  ci, którzy ograniczyli działalność otrzymają 30 proc. obniżki czynszu.  Przedsiębiorcy handlujący na miejskim bazarze będą mogli otrzymać 15  proc. obniżki za dzierżawę wynajmowanej tam powierzchni, z wyłączeniem  branży spożywczej i handlujących chemią gospodarczą. Prezesi spółek  komunalnych mają pozytywnie rozpatrywać wnioski przedsiębiorców  dotyczące odraczania terminów płatności lub rozkładania na raty  płatności bez naliczania im odsetek.

Prezydent Czesław Renkiewicz zaapelował także do innych instytucji i właścicieli lokali, by wzięli pod uwagę możliwość obniżenia czynszów  przedsiębiorcom, którzy zaprzestali lub znacząco ograniczyli prowadzenie  działalności gospodarczej w związku z ogłoszeniem stanu epidemicznego. Kierownik biura prezydenta Kamil Sznel poinformował, że na stronie  urzędu miejskiego powstała specjalna zakładka w dziale „Dla Inwestora”, gdzie będą na bieżąco umieszczane dokumenty i informacje dla suwalskich przedsiębiorców. Produkcję wstrzymały niektóre zakłady w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Zarząd fabryki Mebli Forte S.A., który w Suwałkach ma dwa zakłady poinformował, że wstrzymał czasowo produkcję w swoich wszystkich  zakładach w Polsce od 24 marca do 6 kwietnia, z możliwością  przedłużenia tej decyzji o kolejny okres. Forte w samych Suwałkach zatrudnia ok. 1000 osób, w sumie 3,5 tysiąca. 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Co wolno zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa [pytania i odpowiedzi]

25.03.2020, 10:13

By ograniczać rozprzestrzeniania się koronawirusa rząd zdecydował o wprowadzamy nowych zasad bezpieczeństwa. Jedno z nich zakłada, że nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi m.in. zakupem jedzenia, lekarstw, dojazdu do pracy czy opieki nad bliskimi.


Podlascy samorządowcy próbują ratować miejsca pracy zagrożone z powodu epidemii koronawirusa

24.03.2020, 14:39

Jedne samorządy jeszcze zastanawiają się nad formą pomocy dla miejscowych przedsiębiorców, inne już wprowadziły ulgi w podatkach.


Rząd wprowadza nowe obostrzenia w walce z koronawirusem

25.03.2020, 00:29

Musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia, właściwie wyłącznie do absolutnego minimum, nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby - powiedział we wtorek (24.03) premier Mateusz Morawiecki.


Białostoccy radni PiS chcą miejskiego pakietu pomocowego dla lokalnego biznesu

23.03.2020, 17:45

Zwolnienie z czynszu za wynajem lokali komunalnych, brak opłat w strefie płatnego parkowania i od osób działających na miejskim targowisku czy zwolnienie lub odroczenie płatności np. podatku od nieruchomości - postulują radni PiS w Radzie Miasta Białystok.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok