Radio Białystok | Koronawirus | Od 8 czerwca firmy z Białegostoku i okolic będą mogły się starać o tzw. bon antywirusowy

Od 8 czerwca firmy z Białegostoku i okolic będą mogły się starać o tzw. bon antywirusowy

3.06.2020, 18:53, akt. 18:56

Od 8 czerwca mikro-, małe i średnie firmy z Białegostoku i dziewięciu ościennych gmin będą się mogły starać o tzw. bon antywirusowy w wysokości do 100 tys. zł jako pomoc w walce ze skutkami gospodarczymi koronawirusa. Do zdobycia łącznie jest 5,4 mln zł.

Fot. Mateusz Duchnowski/ UMWP
Fot. Mateusz Duchnowski/ UMWP

Marszałek województwa podlaskiego i władze Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego (PFRR) podpisały w środę (3.06) umowę w tej sprawie - poinformował urząd marszałkowski w Białymstoku i PFRR.

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Białymstoku będzie tzw. operatorem tego bonu. Była jedyną instytucją otoczenia biznesu, która zgłosiła się do konkursu na takiego operatora.PFRR poinformowała w przesłanym komunikacie, że o pieniądze mogą się ubiegać firmy z Białegostoku i ościennych gmin, które razem tworzą stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.

Pieniądze można dostać np. na dostosowanie firmy do funkcjonowania w warunkach reżimu sanitarnego i niekorzystnych zmian rynkowych. 


- Środki mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, wyposażenia, maszyn i urządzeń, oprogramowania itd. - podała PFRR.


Bony mają być przyznawane do końca października 2020 r.


- Bon antywirusowy to nie tylko ochrona firm i miejsc pracy, ale także swoisty gospodarczy kontratak" - poinformowała PFRR.


"+Bon antywirusowy+, bo tak go nazywamy, to ochrona firm oraz miejsc pracy w naszym regionie" - dodał marszałek województwa Artur Kosicki.

Podkreślono, że w związku z pandemią koronawirusa wiele firm mierzy się z różnymi problemami, które utrudniają im działanie i funkcjonowanie, wdrażają reżim sanitarny, mają kłopoty np. z logistyką, transportem, mają kłopoty z surowcami, zatorami płatniczymi, wstrzymaniem inwestycji, ograniczeniem popytu.


- Z przeprowadzonego przez GUS w maju 2020 r. badania sytuacji w podlaskich firmach, wynika, że pandemia ma negatywny, poważny lub zagrażający stabilności funkcjonowania wpływ na 63 proc. sklepów detalicznych, 62 proc. firm usługowych i 53 proc. zakładów przemysłowych. Zmiany organizacyjne, kadrowe, asortymentowe, doposażenie, renegocjację umów, zmiany form sprzedaży i kanałów dystrybucji itd. planuje wdrożyć aż 87 proc. zakładów przemysłowych, 84 proc. sklepów detalicznych, 78 proc. firm budowlanych i ok. 63 proc. firm usługowych - poinformowała PFRR.


Pieniądze z bonu antywirusowego mają pomóc firmom dostosować swoją działalność do tej trudnej sytuacji, pomóc w funkcjonowaniu w czasie epidemii.


- Wsparcie finansowe, w postaci bezzwrotnych grantów, będzie mogło być przeznaczone na reorganizację, doposażenie i zmianę procesów usługowych, wytwórczych, sprzedażowych itp., w celu ochrony pracowników i klientów. Oprócz tego na dywersyfikację lub zmianę profilu działalności, wprowadzenie do oferty nowego produktu lub usługi w odpowiedzi na zmiany popytowe" - podano w komunikacie.


Wyjaśniono, że firmy będą mogły dostać granty np. na wdrożenie rozwiązań do pracy zdalnej, wyposażenie stanowisk pracy w specjalne przegrody zwiększające bezpieczeństwo zdrowotne, zakup środków ochrony indywidulnej, płynów odkażających, urządzenia bezdotykowe, wdrożenie e-usług, przebranżowienie, wprowadzenie do oferty owych produktów, usług.

Granty mają być refundacją kosztów poniesionych przez firmy, można dostać zwrot do 90 proc. poniesionych wydatków.

By skorzystać z bonu, firmy muszą wykazać co najmniej 25 proc. spadek sprzedaży w okresie epidemii koronawirusa - w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. - i te firmy mogą liczyć na wsparcie w pierwszej kolejności. Dopiero potem o pomoc mogą się ubiegać te firmy, które odnotowały mniejsze spadki; 15 czy 10 proc.

Pieniądze na bony pochodzą z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 z puli, którą dysponuje Białostocki Obszar Funkcjonalny.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Andrzej Parafiniuk nie jest już prezesem Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego

3.06.2020, 07:55

Rada Fundacji powołała nowy zarząd, w którym zabrakło miejsca dla dotychczasowego szefa, który był na tym stanowisku od ponad 20 lat.


Podlaskie firmy dostały dotąd ponad 1,3 mld zł pomocy z tarczy antykryzysowej

2.06.2020, 13:26

Pond 1,3 mld zł pomocy z tzw. tarczy antykryzysowej dostali dotąd podlascy przedsiębiorcy - poinformował we wtorek (2.06) Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Efekty programu podsumował na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


KE zatwierdziła polski program pomocy o wartości 1,6 mld euro

29.05.2020, 21:30

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla firm w związku z koronawirusem w wysokości miliarda 600 milionów euro. Bruksela poinformowała, że to pozwoli na zrekompensowanie przedsiębiorstwom strat poniesionych z powodu pandemii i na zapewnienie pomocy na utrzymanie płynności finansowej.


ZUS: wypłacono już ponad 1,8 mld zł w ramach świadczenia postojowego

29.05.2020, 14:27

Ponad 1,8 mld zł wypłacono prowadzącym działalność gospodarczą i osobom pracującym na umowach cywilnoprawnych w ramach świadczenia postojowego – poinformowała w piątek (29.05) prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Z pomocy tej skorzystało już prawie 1 mln osób.


Bony "antywirusowe" - będą się o nie mogli starać m.in. przedsiębiorcy z Białegostoku

27.05.2020, 17:44

Przedsiębiorcy z Białegostoku i 10 ościennych gmin będą mogli starać się o tzw. bony "antywirusowe".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok