Radio Białystok | Koronawirus | W Sejmie projekt ustawy o dodatku solidarnościowym dla zwolnionych po 31 marca

W Sejmie projekt ustawy o dodatku solidarnościowym dla zwolnionych po 31 marca

4.06.2020, 06:53, akt. 07:24

1400 tys. zł miesięcznie przez maksymalnie trzy miesiące dla osób zwolnionych z pracy po 31 marca przewiduje projekt ustawy o dodatku solidarnościowym, który prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Maksymalnie na trzy miesiące

Posłowie mają zająć się w czwartek (4.06) projektem ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. W środę do parlamentu skierował go prezydent Andrzej Duda.

Dodatek solidarnościowy będzie świadczeniem przyznawanym maksymalnie na trzy miesiące, od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Dodatek wynoszący 1400 złotych miesięcznie przysługiwał będzie osobom, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę i z którymi umowa ta została po 31 marca rozwiązana przez pracodawcę albo uległa rozwiązaniu z  upływem czasu, na który była zawarta.

Nieopodatkowany dodatek

Dodatek solidarnościowy nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz potrąceniom i egzekucji. Warunkiem jego uzyskania ma być podleganie w 2020 roku ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 90 dni.

Wniosek o dodatek solidarnościowy zawierać będzie podstawowe dane osoby uprawnionej, dane pracodawcy, z którym była zawarta umowa o pracę, oświadczenie osoby uprawnionej o spełnieniu warunków, o których mowa w projektowanej regulacji, wskazanie rachunku płatniczego osoby uprawnionej prowadzonego w kraju lub wydanego w kraju instrumentu płatniczego oraz podpis osoby uprawnionej.

Nie otrzymamy jednocześnie dodatku i zasiłku

W okresie pobierania dodatku solidarnościowego osobom do niego uprawnionym nie będą wypłacane zasiłki dla bezrobotnych oraz stypendia. - Z tym że jeśli osobie bezrobotnej zostanie wypłacony zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium, wówczas dodatek solidarnościowy będzie wypłacany w wysokości różnicy pomiędzy wypłaconym dodatkiem solidarnościowym a zasiłkiem lub stypendium wypłaconym przez urząd pracy - podkreślono w uzasadnieniu.

Okres pobierania dodatku solidarnościowego nie będzie wliczany do okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium, czyli nie będzie skracał okresu pobierania tych świadczeń.

Zaproponowano, by wnioski o przyznanie dodatku solidarnościowego składane były w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem profilu utworzonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Podniesienie zasiłku dla bezrobotnych

W  projekcie zaproponowano podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych do  1200 złotych w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku. W  kolejnych dniach kwota miałaby wzrosnąć do 942,30 złotych.

Podniesienie  kwoty zasiłku planowane jest od 1 września 2020 roku. Podwyższoną kwotę  zasiłku otrzymają wszyscy bezrobotni, zarówno nowo rejestrujący się,  jak też bezrobotni, którzy już pobierają zasiłek.

Cały koszt w 2020 r.

Jak czytamy w uzasadnieniu, szacunkowy koszt wypłaty dodatków solidarnościowych (w tym wyrównania do wysokości dodatku solidarnościowego, wysokości świadczenia otrzymywanego przez osoby z prawem do zasiłku dla bezrobotnych) wynosi około 1492,8 mln zł i w całości zostanie poniesiony w 2020 r.


źródło: IAR | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie firmy dostały dotąd ponad 1,3 mld zł pomocy z tarczy antykryzysowej

2.06.2020, 13:26

Pond 1,3 mld zł pomocy z tzw. tarczy antykryzysowej dostali dotąd podlascy przedsiębiorcy - poinformował we wtorek (2.06) Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Efekty programu podsumował na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


KE zatwierdziła polski program pomocy o wartości 1,6 mld euro

29.05.2020, 21:30

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla firm w związku z koronawirusem w wysokości miliarda 600 milionów euro. Bruksela poinformowała, że to pozwoli na zrekompensowanie przedsiębiorstwom strat poniesionych z powodu pandemii i na zapewnienie pomocy na utrzymanie płynności finansowej.


Z problemem zwróciła się do nas słuchaczka, która nie dostała zasiłku chorobowego z ZUS-u

28.05.2020, 15:16

Z problemem zwróciła się do nas słuchaczka, która od końca marca jest na zwolnieniu i do tej pory nie dostała zasiłku chorobowego z ZUS-u. Jak mówi - bez tych przelewów - zwyczajnie zaczyna jej brakować pieniędzy na życie.


Duże zainteresowanie podlaskich przedsiębiorców mikropożyczkami

27.05.2020, 12:00

Ponad 12,5 tysiąca wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej rozpatrzył Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok