Radio Białystok | Koronawirus | Pracodawcy RP: najgłębszy spadek PKB prawdopodobnie za nami, o ile nie przyjdzie druga fala

Pracodawcy RP: najgłębszy spadek PKB prawdopodobnie za nami, o ile nie przyjdzie druga fala

14.08.2020, 14:28, akt. 14:40

W Polsce najgłębszy spadek PKB najprawdopodobniej za nami, o ile nie przyjdzie silna, druga fala pandemii czy też wtórne wstrząsy z gospodarki światowej - uważa główny ekonomista Pracodawców RP Sławomir Dudek, komentując szybki szacunek GUS o PKB.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek (14.08) flash szacunek, z którego wynika, że Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale 2020 roku spadł o 8,2 proc. rdr (rok do roku) wobec wzrostu na poziomie 2,0 proc. rdr w pierwszym kwartale 2020 r. Z kolei kwartał do kwartału PKB spadł o 8,9 proc

- W Polsce najgłębszy spadek PKB najprawdopodobniej za nami, o ile nie przyjdzie silna, druga fala pandemii czy też wtórne wstrząsy z gospodarki światowej, ze świata finansów. Jednak z ogłaszaniem końca recesji należy poczekać. Nie można wpadać w euforię. Należy spojrzeć szerzej, na wszystkie parametry gospodarki. Recesja trwa - przekazał w komentarzu Sławomir Dudek.

Jak wskazał, łącznie od początku roku PKB zmniejszył się o 9,2 proc. - To pokazuje rozmiar recesji, jaka dotknęła polską gospodarkę. Statystycznie poziom PKB cofnął się do rozmiarów notowanych w 2017 r. -  dodał ekonomista.

Dudek podkreślił, że łączna skala dotychczasowej recesji jest mniejsza w Polsce niż w strefie euro (-15,3 proc.) czy np. w Niemczech (-11,9 proc.). Jednak na Litwie recesja jest płytsza (-5,4 proc.).

- Kulminacja recesji mierzona PKB wystąpiła w II kwartale bieżącego roku, czego spodziewali się ekonomiści. Większość z nich spodziewa się w III kw. odbicia. Jednak to nie oznacza, że w Polsce nastąpi koniec recesji, tzw. recesji technicznej. To zbytnie uproszczenie. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to podejście ekonomiczne, a techniczne - wskazał Sławomir Dudek.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców przeciwko podwyżce płacy minimalnej - Solidarność jest "za"

14.08.2020, 12:08

Należy płacę minimalną zamrozić na poziomie z obecnego roku. Przekonuje o tym rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz. W jego ocenie, ze względu na epidemię koronawirusa, najniższe wynagrodzenie powinno pozostać na poziomie 2600 zł.


Sejm uchwalił drugą Tarczę antykryzysową dla turystyki

14.08.2020, 18:54

Sejm w piątek (14.08) uchwalił nowelizację ustawy, która wprowadzi kolejne rozwiązania mające pomóc turystyce w dobie koronawirusa. Jej najważniejszym elementem to kwestia rekompensat za opłacone i nieodbyte imprezy turystyczne.


Rzecznik Finansowy zbada, czy banki są gotowe na zaostrzony reżim sanitarny

13.08.2020, 09:02

Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki sprawdza, czy banki są przygotowane na obsługę klientów w zaostrzonym reżimie sanitarnym i w jaki sposób zagwarantują, że klienci nie będą mieli trudności w załatwieniu spraw.


Niemcy przeznaczą ponad miliard euro na ratowanie biura podróży TUI

12.08.2020, 18:20

Firma turystyczna TUI poinformowała w środę (12.08), że zawarła porozumienie z niemieckim rządem dotyczące pomocy państwowej wysokości 1,2 mld euro, która pozwoli jej zachować płynność mimo zapaści sektora turystycznego z powodu pandemii koronawirusa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok