Radio Białystok | Koronawirus | Szczyt Grupy Wyszehradzkiej m.in. o sytuacji na Białorusi i walce z pandemią

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej m.in. o sytuacji na Białorusi i walce z pandemią

11.09.2020, 08:56, akt. 09:11

Wymiana opinii przed nadzwyczajnym posiedzeniem Rady Europejskiej, sytuacja na Białorusi i w Rosji oraz walka z pandemią COVID-19 - będą wśród tematów piątkowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

twixx, Fotolia.com
twixx, Fotolia.com

Spotkanie rozpocznie się o 12.30 na placu przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, gdzie szef polskiego rządu powita premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. Na godz. 14.00 zaplanowano konferencję prasową premierów państw V4.

Będzie to drugie spotkanie wysokiego szczebla podczas polskiej prezydencji w Grupie V4. Poprzednie odbyło się 3 lipca w Warszawie i symbolicznie zainaugurowało polskie przewodnictwo.

W komunikacie na stronach KPRM, rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że rozmowa premierów państw V4 będzie dotyczyć sytuacji po wyborach prezydenckich na Białorusi, polityki wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków z Rosją, walki z pandemią COVID-19 oraz przygotowania do nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej i współpracy w ramach UE w celu ograniczenia skutków pandemii COVID-19.

- Partnerzy w ramach Grupy V4 będą dążyć do wypracowania wspólnych propozycji dotyczących m.in. tymczasowych ograniczeń w podróżowaniu i granic. W obecnej sytuacji epidemiologicznej jednym z priorytetów jest znalezienie równowagi między zdrowiem publicznym, a swobodą przemieszczania się w ramach Unii Europejskiej - czytamy.

Dla Polski zawsze ważne było utrzymanie Partnerstwa Wschodniego, bo to część europejskiej polityki sąsiedztwa. Dlatego powinno ono pozostać strategicznym elementem polityki sąsiedztwa UE 

- dodał rzecznik rządu.

Müller poinformował także, że "szczególnie w kontekście obecnej sytuacji na Białorusi", rozmowy będą dotyczyć tego, "jakie instrumenty wykorzystać do wspierania społeczeństwa obywatelskiego w krajach Partnerstwa Wschodniego".

Ponadto premier Mateusz Morawiecki podzieli się ze swoimi partnerami z V4 rezultatami rozmowy, którą odbył z przedstawicielami Białoruskiej Rady Koordynacyjnej 9 września - podkreślił.

Müller przypomniał, że szef polskiego rządu spotkał się wtedy z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską oraz Pawiełem Łatuszką i Wolhą Kawalkawą, a głównymi tematami rozmów była sytuacja na Białorusi, uwolnienie więźniów politycznych i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego.

Rzecznik rządu zwrócił uwagę, że szef polskiego rządu wniósł na agendę nadzwyczajnej Rady Europejskiej również temat sytuacji na Białorusi i w Rosji.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Politycy PiS i opozycji deklarują udział w spotkaniu z premierem ws. sytuacji na Białorusi

10.09.2020, 10:41

Przedstawiciele PiS i wszystkich ugrupowań opozycyjnych w Sejmie deklarują udział w spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim ws. sytuacji na Białorusi, które miałoby się odbyć w przyszłym tygodniu.


W pierwszym tygodniu września 25 tys. podejrzeń i zachorowań na grypę oraz 3,7 tys. zakażeń koronawirusem w Polsce

10.09.2020, 08:10

W pierwszym tygodniu września odnotowano 25 tys. przypadków i podejrzeń zachorowań na grypę; w tym czasie potwierdzono 3,7 tys. zakażeń koronawirusem - wynika z meldunków epidemiologicznych i danych Ministerstwa Zdrowia.


Nie ma już w Polsce powiatu bez koronawirusa

9.09.2020, 17:21

Nie ma już w Polsce powiatu bez koronawirusa. W środę (9.09) pierwszy w historii przypadek odnotował powiat gołdapski w województwie warmińsko-mazurskim, który jak dotąd nie miał ani jednego zachorowania na Covid-19.


Morawiecki: Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów, którzy potrzebują pomocy

9.09.2020, 10:29

Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów, którzy potrzebują pomocy. Cała UE wspiera naród białoruski, przedstawimy plan gospodarczy dla niego - powiedział w środę (9.09) premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.


Michał Dworczyk: naszą rolą jest to, by temat Białorusi nie schodził z agendy UE

8.09.2020, 13:05

Polska się nie godzi, by Federacja Rosyjska uważała Białoruś za swoją strefę wpływów - podkreślił we wtorek (08.09) szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Naszą rolą jest to, by temat Białorusi nie schodził z agendy Unii Europejskiej - zadeklarował.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok