Radio Białystok | Koronawirus | WHO i Wikimedia rozszerzą dostęp do wiarygodnych informacji o COVID-19

WHO i Wikimedia rozszerzą dostęp do wiarygodnych informacji o COVID-19

25.10.2020, 15:56, akt. 16:03

Światowa Organizacja Zdrowia i Fundacja Wikimedia rozszerzają dostęp do wiarygodnych informacji o COVID-19 w Wikipedii – podaje WHO na swojej stronie internetowej. Ludzie na całym świecie będą mieć dostęp do infografik, filmów i innych zasobów tej organizacji.

Fotolia.com
Fotolia.com

Współpraca jest częścią wspólnego zobowiązania obu organizacji do zapewnienia każdemu dostępu do najważniejszych informacji dotyczących zdrowia publicznego w związku z pandemią koronawirusa.

WHO i Fundacja Wikimedia, organizacja non profit administrująca Wikipedią, ogłosiły współpracę mającą na celu rozszerzenie publicznego dostępu do najnowszych i najbardziej wiarygodnych informacji o chorobie powodowanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Ma to zagwarantować, że wiadomości dotyczące zdrowia publicznego będą dostępne w czasie, gdy kraje borykają się z COVID-19, a stabilność społeczna w coraz większym stopniu zależy od powszechnego zrozumienia faktów przez społeczeństwo - podkreślono.

Za sprawą tej współpracy ludzie na całym świecie będą mogli uzyskiwać dostęp do infografik, nagrań wideo i innych zasobów WHO w Wikimedia Commons, cyfrowej bibliotece bezpłatnych obrazów i innych multimediów 

- podaje WHO.

Dzięki tym nowym, darmowym zasobom ponad 250 tys. redaktorów-ochotników Wikipedii może również wykorzystywać i poszerzać zasięg witryny dotyczący COVID-19, który obecnie obejmuje ponad 5200 artykułów związanych z koronawirusem w 175 językach. Treści WHO zostaną również przetłumaczone na języki narodowe i regionalne za pośrednictwem sieci globalnych wolontariuszy Wikipedii.

Równy dostęp do wiarygodnych informacji na temat zdrowia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia ludziom bezpieczeństwa i informacji podczas pandemii Covid-19

 – podkreślił szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. 

Od początku pandemii WHO podjęła kroki w celu zapobieżenia "informacyjnej pandemii", czyli "nadmiaru informacji i szybkiego rozprzestrzeniania się wprowadzających w błąd czy zmyślonych wiadomości, obrazów i filmów" - czytamy na stronie tej zajmującej się ochroną zdrowia organizacji działającej w ramach ONZ.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Psycholog: już nie szukamy informacji o koronawirusie

29.09.2020, 08:12

Obecnie mniej niż wcześniej szukamy informacji o koronawirusie, bo wydaje nam się, że już wszystko wiemy. Znacząca część informacji, które teraz otrzymujemy, pochodzi np. od znajomych na Facebooku, czyli od ludzi, którzy są do nas podobni – powiedział prof. Uniwersytetu SWPS Tomasz Grzyb.


W Polsce coraz więcej osób lekceważy zagrożenie koronawirusem

21.09.2020, 07:45

Kwestionują zalecane środki ostrożności, a nawet kwestionują istnienie epidemii - przybywa osób, które bagatelizują zagrożenie związane z koronawirusem.


WHO o koronawirusie: to nie jest ostatnia pandemia

8.09.2020, 08:39

To nie jest ostatnia pandemia - oświadczył w poniedziałek (07.09) szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Historia uczy nas, że pandemie się zdarzają, ale kiedy nadejdzie kolejna, świat musi być przygotowany - lepiej niż tym razem” - zaznaczył.


Facebook i Twitter reagują na sequel filmu "Plandemia" negującego epidemię COVID-19

19.08.2020, 15:23

Facebook i Twitter reagują na sequel filmu "Plandemia" negującego epidemię COVID-19. Film ten głosi teorie spiskowe określające pandemię koronawirusa jako wydarzenie wykreowane na potrzeby kontroli społeczeństwa, zawiera też propagandę antyszczepionkową.


Portale usunęły wideo Trumpa z powodu nieprawdziwej informacji o Covid-19

6.08.2020, 15:27

Facebook, YouTube i Twitter usunęły w środę (5.08) treści, opublikowane przez konta związane z prezydentem USA Donaldem Trumpem, z powodu złamania zasad dotyczących fałszywych informacji na temat Covid-19. W nagraniu Trump utrzymywał, że dzieci są "prawie odporne" na koronawirusa.


Instagram zablokował Madonnę za fałszywe informacji o wirusie

30.07.2020, 09:01

Serwis społecznościowy Instagram zablokował konto Madonny za propagowanie fałszywych informacji o koronawirusie. Piosenkarka przekazała fragment wideo, który retweetował też prezydent USA Donald Trump, a obejrzało go ponad 15 mln użytkowników Instagrama.


Użytkownicy Facebooka i YouTube'a częściej wierzą w teorie spiskowe nt. koronawirusa

18.06.2020, 15:30

Korzystanie z Facebooka i YouTube'a oraz innych platform społecznościowych ma związek ze skłonnościami do wiary w teorie spiskowe nt. koronawirusa - wykazało badanie Ipsos Mori prowadzone na zlecenie uniwersytetu King's College London.


Podawali nieprawdziwe informacje nt. koronawirusa. Skazano ich na prace społeczne

22.05.2020, 16:11

Na prace społecznie użyteczne skazano dwóch mężczyzn, którzy w lutym opublikowali w serwisie społecznościowym nieprawdziwe informacje o koronawirusie – poinformowała w piątek (22.05) prokuratura komitatu Bekes na południowym wschodzie Węgier.


WHO pracuje nad aplikacją informacyjną o koronawirusie

11.05.2020, 13:51

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pracuje nad własną aplikacją informacyjną o koronawirusie. Jak donosi serwis Mashable, istnieje możliwość, że program będzie wyposażony w funkcjonalność monitorowania kontaktów społecznych.


W. Brytania: Twitter zapowiada działania przeciwko teorii spiskowej łączącej 5G i COVID-19

6.05.2020, 17:23

Twitter zapowiedział w środę, że będzie kierował internautów poszukujących informacji na temat teorii łączącej sieć 5G z pandemią koronawirusa na strony ze sprawdzonymi informacjami.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok