Radio Białystok | Koronawirus | Premier: od soboty do poniedziałku cmentarze zamknięte

Premier: od soboty do poniedziałku cmentarze zamknięte

30.10.2020, 15:40, akt. 22:53

W najbliższą sobotę, niedzielę 1 listopada i w poniedziałek zamknięte będą cmentarze - poinformował w piątek (30.10) premier Mateusz Morawiecki. Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi - podkreślił.

Premier Mateusz Morawiecki, źródło:Adam Guz/ KPRM
Premier Mateusz Morawiecki, źródło:Adam Guz/ KPRM

Zamknięte cmentarze, praca zdalna, apel do seniorów - rząd zapowiedział zmiany - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od soboty do poniedziałku cmentarze zamknięte

W dniach 31.10-2.11 cmentarze będą zamknięte - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach rzeczywiście wiele osób poniosło śmierć

 - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.Premier dodał, że to dla niego "ogromny smutek i przygnębienie", bo też bardzo chciał odwiedzić grób swego ojca i siostry. 

To jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, ale ponieważ niesie to ze sobą ogromne ryzyko, to uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie

 - powiedział Morawiecki

Zwrócił się z prośbą o powstrzymanie się od wyjazdów, również wyjazdów poza miasta, ponieważ, jak mówił "cmentarze mają być zamknięte". 

To będzie też w naszym rozporządzeniu, a jak pandemia nie będzie się nasilała w drugiej połowie listopada, upewniwszy się, że nie ma dużych skupisk ludzkich będzie można odwiedzić pewnie groby - dodał. 

Jak informuje Kancelaria Premiera, ograniczenie to nie dotyczy uroczystości pogrzebowych i czynności z nimi związanych.

Od poniedziałku jak największa liczba osób ma pracować zdalnie

Wszyscy urzędnicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie przez najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

O przejście na pracę zdalną także w firmach, premier zaapelował do szefów przedsiębiorstw.

Tam, gdzie możecie zostawić pracowników na pracy zdalnej, zostawcie ich na pracy zdalnej, musimy zerwać ten łańcuch zakażeń – podkreślił.

Apel do seniorów przyjmuje formę alarmu, by pozostali w domu przez co najmniej 2 tygodnie 

Apel do seniorów przyjmuje formę alarmu, żeby pozostali w domu przez co najmniej najbliższe dwa tygodnie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Podczas piątkowej konferencji prasowej szef rządu zwrócił uwagę, że zdrowie i życie seniorów jest "najbardziej zagrożone", co "wynika jednoznacznie z tabeli śmiertelności".

Powyżej 70. roku życia to zagrożenie rośnie absolutnie gwałtownie. Dlatego dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i instrukcji, dyspozycji bardzo mocnej, żeby seniorzy pozostali w domu, przez co najmniej najbliższe dwa tygodnie. Wszyscy z państwa, którzy mogą zostać w domu i nie muszą w ogóle udawać się na zakupy, czy gdzieś w celach bytowych, żeby pozostali w domach. Solidarnościowy Korpus Wsparcia seniorów ma służyć tym, którzy się zgłoszą 

- powiedział.

Dodał, że seniorzy mają "nie spotykać się z dziećmi, wnukami, z młodzieżą". 

Szczepionka na COVID-19 prawdopodobnie może być dostępna dla seniorów w styczniu 2021 r. 

Bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki na COVID-19 już w styczniu 2021 r. dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują: seniorów i pracowników służb medycznych - poinformował w piątek (30.10) premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że szczepienia będą na zasadzie dobrowolności.

Wczoraj odbyłem posiedzenie w formie wideokonferencji Rady Europejskiej z premierami, prezydentami wszystkich państw Unii Europejskiej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaprezentowała plan szczepień i bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki na COVID-19 już w styczniu dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują - dla ludzi starszych i dla służb medycznych 

- przekazał premier podczas konferencji prasowej.

Jak podkreślił, szczepienia będą na zasadzie dobrowolności.

 Ale będziemy wszystkich nakłaniać, aby z niej skorzystali - dodał.

W kolejnych paru miesiącach ma być ten plan szczepień dostępny szerzej - zapowiedział Morawiecki.

Premier: w grudniu lub pod koniec listopada możliwe odmrożenie zamkniętych branż 

Premier Mateusz Morawiecki wyraził w piątek (30.10) nadzieję, że w grudniu lub nawet pod koniec listopada będzie można odmrażać zamknięte obecnie branże. Chodzi m.in. o gastronomię i branżę fitness.

Grudzień, mam nadzieję przed świętami, będziemy mogli, może już w końcu listopada, jeżeli scenariusz będzie dobry, odmrażać te niektóre branże, które dzisiaj są zamknięte. A styczeń, jak Komisja Europejska poinformowała, może być już ta pierwsza szczepionka, do której wejściówkę Polska w czerwcu, w lipcu, w stosownym czasie wykupiła 

- powiedział Morawiecki.

Jak dodał, ma nadzieję, że na wiosnę przyszłego roku sytuacja epidemiczna będzie lepsza. 

Niedzielski: testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR

Testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przyjmujemy od dzisiaj, że testy antygenowe, które są wykonywane dla pacjenta objawowego, są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa, jak testy PCR-owe 

- powiedział Niedzielski.

Jak przypomniał, "do tej pory zawsze, nawet po zastosowaniu testu antygenowego, należało wykonać i tak test PCR-owy potwierdzający". 

Zmieniamy w ten sposób definicję przypadku. Teraz już nie tylko test PCR-owy, ale i objawy i test antygenowy będą dowodziły, że osoba jest chora na koronawirusa i nie potrzebuje potwierdzenia 

- tłumaczył.

Ma to związek z tym, że chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem tego na SOR-y, izby przyjęć (...) Chcemy również wykorzystać to w nocnej pomocy lekarskiej. To jest bardzo ważna zmiana, która umożliwi szybkie testowanie bez konieczności potwierdzania testem PCR-owym 

- dodał.

Kwarantanna współdomowników osoby chorej będzie automatyczna

Chcemy, by współdomownicy osoby, która ma dodatni wynik testu, nie musiały już czekać na telefon z sanepidu i kwarantannę rozpoczynać dopiero po tym telefonie. Przyjmujemy, że ta kwarantanna będzie miała charakter automatyczny - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wśród rozwiązań, które chce zaproponować rząd, szef MZ wymienił "przede wszystkim pewne zmiany w zakresie prowadzenia kwarantanny".

Chcemy, żeby domownicy osoby chorej, czyli osoby, która ma dodatni wynik testu, nie musiały już czekać na telefon z sanepidu i kwarantannę rozpoczynać dopiero po tym telefonie. Przyjmujemy, że ta kwarantanna będzie miała charakter automatyczny - wyjaśnił.

Niedzielski zaapelował do wszystkich osób, które mają współdomownika z dodatnim wynikiem testu, aby zostali w domu na kwarantannie.

Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby takie formalności załatwić, jak wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia, ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna - podsumował.

Niedzielski: będziemy wykorzystywali pulsoksymetry mierzące poziom natlenienia krwi

W opiece nad pacjentami skąpo lub bezobjawowymi będziemy wykorzystywali pulsoksymetry mierzące poziom natlenienia krwi. Urządzenia będą otrzymywać osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa wskazane przez lekarzy rodzinnych - poinformował Adam Niedzielski.

Urządzenie informuje o natlenieniu krwi i w zależności od parametrów, które są wykazywane, będziemy podejmowali reakcję. Każda osoba wskazana przez lekarza POZ, która ma dodatni wynik, jest skąpo lub bezobjawowa, będzie otrzymywać pulsoksymetr. Zapis z niego będzie monitorowany przez specjalne centrum monitoringu, które będzie powołane przez Ministerstwo Zdrowia

 - oświadczył minister zdrowia.

źródło: PAP/IAR | red: lma, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


MZ: 21 tys. 629 nowych zakażeń koronawirusem – najwięcej od początku epidemii

30.10.2020, 10:31

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (30.10) o 21 tys. 629 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarły 202 zakażone osoby, spośród których 167 miało choroby współistniejące.


Pacjenci mają problemy z dodzwonieniem się do białostockich przychodni

30.10.2020, 09:53

Pacjenci w Białymstoku skarżą się na problemy z dodzwonieniem się do przychodni. 


Przywódcy UE o współpracy w walce z koronawirusem i podziale szczepionek

30.10.2020, 08:25

Ściślejsza współpraca i koordynacja w sprawie testów na COVID-19 to niezbędne elementy planu walki z koronawirusem. Tak uznali przywódcy 27 krajów podczas wideokonferencji zwołanej przez szefa Rady Europejskiej. Zgodzili się, że Unia Europejska potrzebuje sprawiedliwego podziału szczepionek.


"SOR-y pracują na granicy wydolności"

29.10.2020, 20:27

Szpitalne Oddziały Ratunkowe pracują na granicy wydolności; po oddelegowaniu personelu do szpitali covidowych zostaną sparaliżowane - powiedział w czwartek (29.10) członek zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, były konsultant krajowy ds. medycyny ratunkowej prof. Juliusz Jakubaszko.


Nawet 20 tys. żołnierzy weźmie udział w walce z koronawirusem

29.10.2020, 17:34

Wojsko zwiększy zaangażowanie w walkę z pandemią; docelowo w te działania zostanie włączonych co najmniej 20 tys. żołnierzy, których zadania obejmą m. in. udział w budowie tymczasowych szpitali – poinformowało w czwartek (29.10) MON.


Brakuje personelu i łóżek - alarmują dyrektorzy szpitali w Augustowie i Bielsku Podlaskim

29.10.2020, 15:32

Brakuje przede wszystkim personelu medycznego i wolnych łóżek - alarmują dyrektorzy szpitali covidowych w Augustowie i Bielsku Podlaskim.


W Białymstoku powstaje szpital tymczasowy - żołnierze pomagają wynosić sprzęt z hali UMB

29.10.2020, 15:29

Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zdemontowali obecne wyposażenie hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, gdzie ma powstać szpital tymczasowy dla pacjentów z koronawirusem wymagających hospitalizacji - poinformowała rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) Katarzyna Malinowska-Olczyk.


Premier: musimy zdusić drugą falę COVID-19

29.10.2020, 13:50

Musimy zdusić drugą falę COVID-19, która zaskoczyła całą Europę i nas tu, w Polsce także swoją wielkością, siłą i potencjałem zakażeń - powiedział w czwartek (29.10) premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że będzie robione wszystko, by doprowadzić do jej opanowania.


Ekspert o liczbie zakażeń: musimy przestrzegać obostrzeń

29.10.2020, 11:50

Taki jest charakter wirusa, niewiele możemy zrobić oprócz przestrzegania obostrzeń, po prostu musimy przestrzegać restrykcji i wierzyć fachowcom – powiedział dr n. med. Jerzy Friediger, były społeczny doradca prezydenta Krakowa ds. ochrony zdrowia.


Pod koniec listopada możliwa największa dzienna liczba zakażeń SARS-CoV-2

29.10.2020, 09:09

Ponad 25 tys. przypadków nowych zakażeń koronawriusem dziennie spodziewanych jest pod koniec listopada br. Odbywające się protesty mogą podnieść tę liczbę o kilka tysięcy. Na początku nowego roku liczba ta spadnie do ok. 10 tys. na dzień - wynika z szacunków ekspertów z UW.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia BiałystokOddaj krew razem z nami!, fot. Sylwia Krassowska
26.11.2020, 09:13, akt. 09:16

Osocze - cenna pomoc w walce z koronawirusem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok