Radio Białystok | Koronawirus | Coraz więcej zajętych łóżek covidowych i respiratorów w podlaskich szpitalach

Coraz więcej zajętych łóżek covidowych i respiratorów w podlaskich szpitalach

30.10.2020, 13:50, akt. 13:54

Coraz więcej zajętych łóżek i respiratorów dla pacjentów z koronawirusem jest w szpitalach w Podlaskiem - wynika z danych publikowanych przez Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Placówkom brakuje kadry medycznej.

© justocker- stock.adobe.com
© justocker- stock.adobe.com

Według danych z czwartku (nie ma świeższych), w regionie zajęte były 574 łóżka covidowe, wolnych było 377 takich łóżek, zajęte były także 43 z 51 respiratorów. Dzień wcześniej w regionie w szpitalach przebywały 452 osoby zakażone koronawirusem. Tyle było wtedy zajętych tzw. łóżek covidowych; zajętych było 41 respiratorów. Szpitale podkreślają, że sytuacja cały czas się zmienia.

Czwartek był dniem, gdy w Podlaskiem odnotowano dzienny rekord zachorowań - 858. W piątek poinformowano o kolejnych 358 przypadkach koronawirusa w województwie, zmarło kolejnych 5 osób.

Np. w szpitalu powiatowym w Augustowie, który jest przekształcony w covidowy, od kilku dni sytuacja się nie zmienia. Jak poinformowała wicedyrektor placówki Wioletta Tomaszycka-Bednarczyk, wszystkie łóżka są zajęte. "Mamy pełne obłożenie, pacjentów przybywa. Wszystkie respiratory także pracują" - dodała Tomaszycka-Bednarczyk.

W szpitalu wojewódzkim w Suwałkach na trzech oddziałach jest 65 łóżek covidowych. Jak poinformował dyrektor szpitala Adam Szałanda, 54 łóżka są zajęte przez pacjentów. Pięciu z nich korzysta z respiratorów. "Pod tym względem mamy w Suwałkach dobrą sytuację. W szpitalu jest ponad trzydzieści respiratorów. Zatem nie powinno ich zabraknąć" - dodał Szałanda.

Wniosek o cofnięcie decyzji ws. przekształcenia w szpital covidowy złożył w ostatnich dniach do wojewody szpital w Bielsku Podlaskim. Dyrekcja szpitala informowała, że z powodu braków kadrowych nie jest w stanie pełnić tej roli, by zapewnić opiekę pacjentom. Rzeczniczka wojewody podlaskiego Anna Dzierszko poinformowała w piątek, że wojewoda analizuje ten wniosek.

Wicedyrektor szpitala w Bielsku Podlaskim Patrycja Sarnacka poinformowała w piątek, że z dotychczasowych rozmów wynika, że nie należy się spodziewać cofnięcia decyzji przez wojewodę. W szpitalu w Bielsku są wolne miejsca. 

- Wszystkie miejsca u nas na pewno nie będą zajęte, bo nie mamy personelu medycznego - powiedziała Patrycja Sarnacka. Szpital pracuje nad kwestiami związanymi z ewentualnym umieszczaniem w izolatoriach osób, które spełniają względy medyczne, by tam je kierować oraz nad organizacją opieki nad nimi.

Wojewoda czeka również na informacje i decyzje z ministerstwa zdrowia ws. finansowania tworzenia w Białymstoku szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i przyspieszenia prac budowlanych w budynku w sąsiedztwie klinik zakaźnych przy ul. Żurawiej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK). Szpitalowi USK powierzono tworzenie szpitala tymczasowego w hali. Łącznie w obu tych miejscach ma powstać ok. 160 łóżek covidowych. Anna Dzierszko poinformowała, że dopóki nie będzie potwierdzenia dotyczącego kwestii finansowych, nie może być podpisana umowa z wykonawcą na prace budowlane. Do podpisania umowy w piątek raczej nie dojdzie.

Podlaski Urząd Wojewódzki przypomina również, że w Podlaskiem w siedmiu izolatoriach są 343 miejsca, z których obecnie zajętych jest 21 miejsc.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Już prawie 300 osób jest w Suwałkach zakażonych koronawirusem

30.10.2020, 12:33

Ze środy na czwartek przybyły w mieście 94 nowe przypadki. To największy jak do tej pory dobowy przyrost zachorowań.


Księża apelują, aby w dobie pandemii koronawirusa uniknąć dużych zgromadzeń na cmentarzach

30.10.2020, 10:54

Duchowni zrezygnowali z odprawiania mszy świętych na nekropoliach, a biskup ełcki Jerzy Mazur wydał dekret, w którym m.in. zasugerował, aby rozłożyć odwiedziny grobów na cały najbliższy miesiąc.


MZ: 21 tys. 629 nowych zakażeń koronawirusem – najwięcej od początku epidemii

30.10.2020, 10:31

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (30.10) o 21 tys. 629 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarły 202 zakażone osoby, spośród których 167 miało choroby współistniejące.


Pacjenci mają problemy z dodzwonieniem się do białostockich przychodni

30.10.2020, 09:53

Pacjenci w Białymstoku skarżą się na problemy z dodzwonieniem się do przychodni. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia BiałystokOddaj krew razem z nami!, fot. Sylwia Krassowska
26.11.2020, 09:13, akt. 09:16

Osocze - cenna pomoc w walce z koronawirusem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok