Radio Białystok | Koronawirus | W Podlaskiem zajętych 871 łóżek covidowych i 77 respiratorów

W Podlaskiem zajętych 871 łóżek covidowych i 77 respiratorów

23.11.2020, 14:14, akt. 14:26

871 pacjentów z koronawirusem przebywa obecnie w szpitalach w Podlaskiem, 77 osób jest podłączonych do respiratorów - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

© fusho1d- stock.adobe.com
© fusho1d- stock.adobe.com

Przybyło 10 respiratorów w regionie

W regionie nieco przybyło i miejsc covidowych i respiratorów dla pacjentów z COVID-19. W porównaniu do ubiegłego tygodnia, w szpitalach w regionie przybyło 9 łóżek i 10 respiratorów. Obecnie dla pacjentów z COVID-19 jest w Podlaskiem 1 tys. 649 łóżek w szpitalach i 113 respiratorów - wynika z danych (22.11) urzędu wojewódzkiego.

W porównaniu do danych z czwartku, minimalnie zmniejszyła się liczba hospitalizowanych z powodu koronawirusa, o 11 wzrosła natomiast liczna zajętych respiratorów.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) w Białymstoku, największym i najbardziej specjalistycznym szpitalu w województwie podlaskim, w poniedziałek (23.11) było zajętych 90 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, 43 były wolne - poinformowała rzeczniczka tego szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk. 

Zajęte są wszystkie (16) respiratory dla tej grupy pacjentów. Zaznaczyła, że cały czas jest rotacja pacjentów na tych miejscach.

Szpital USK jest szpitalem patronackim dwóch powstających szpitali tymczasowych. Jak zapowiadał w ostatnich dniach wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, 27 listopada mają się zakończyć prace budowlane w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, gdzie powstaje jeden ze szpitali tymczasowych i ma się zacząć jego wyposażanie w sprzęt medyczny.

Grajewo: wszystkie łóżka covidowe są zajęte

55 łóżek covidowych utworzył dotąd szpital powiatowy w Grajewie i wszystkie te łóżka są zajęte. Dyrekcja szpitala odwołała się już jakiś czas temu od decyzji wojewody o przekształceniu tego szpitala w całości na covidowy. Podkreślano, że to przekształcenie nie jest możliwe, bo szpitalowi brakuje personelu, by zapewnić pacjentom zakażonym koronawirusem odpowiednią opiekę. Dyrektor grajewskiej placówki Sebastian Wysocki powiedział, że szpital wciąż czeka na rozpatrzenie tego odwołania. Póki co, szpital przyjmuje pacjentów z koronawirusem, ale też innych chorych.

W szpitalu w Grajewie, w styczniu 2021 r. mają się zakończyć prace w budynku, w którym wcześniej funkcjonował oddział zakaźny szpitala i po modernizacji również ma się tam znajdować. Teraz jest przeniesiony do głównego budynku szpitala. Środki na modernizację przeznaczył samorząd województwa podlaskiego. Sebastian Wysocki powiedział, że mogą się tam znaleźć kolejne miejsca covidowe, ale to ile może ich tam być, jest ściśle uzależnione od kadry medycznej. 

Mamy tylko jednego lekarza chorób zakaźnych 

- zaznaczył Wysocki.

Szpital w Suwałkach wciąż ma problemy z kadrą medyczną

Więcej zakażonych koronawirusem jest w szpitalach w Suwałkach i Sejnach. W szpitalu wojewódzkim Suwałkach to 90 osób, 15 korzysta z respiratorów. Z kolei w szpitalu powiatowym w Sejnach jest 23 chorych.

Dyrektor suwalskiej placówki Adam Szałanda poinformował, że szpital ciągle ma problemy z kadrą medyczną. Od miesiąca utrzymuje się liczba ponad 100 pracowników medycznych na zwolnieniach lekarskich z powodu COVID-19, ale także innych dolegliwości.

Ci, którzy pracują, są coraz bardziej zmęczeni, bo pracują ponad normę, ale na razie jakoś dajemy sobie z tym radę 

- dodał Szałanda.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie szpitale, które leczą pacjentów chorych na Covid-19, dostaną nowe zbiorniki na tlen

22.11.2020, 17:25

Dofinansowanie remontów instalacji tlenowej w czterech szpitalach powiatowych i nowe zbiorniki na tlen. To wsparcie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego dla szpitali, które leczą pacjentów chorych na Covid-19.


Lekarze przestrzegają przed leczeniem się tlenem bez odpowiedniej wiedzy i nadzoru

22.11.2020, 11:58

Tlen jest lekiem i nie można stosować go bez konsultacji, a często bez nadzoru - przypominają lekarze.


W Podlaskiem zajętych blisko 900 spośród 1,6 tys. łóżek covidowych

20.11.2020, 15:35

Blisko 900 spośród ponad 1,6 tys. łóżek covidowych jest zajętych w szpitalach w województwie podlaskim - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zajętych jest też 66 ze 103 respiratorów dla pacjentów z koronawirusem, którzy przebywają w szpitalach.


Kończą się prace budowlane przy szpitalach tymczasowych w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

20.11.2020, 15:18

Kończą się prace budowlane przy tworzeniu dwóch szpitali tymczasowych w Podlaskiem przeznaczonych do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem - poinformowano w piątek (20.11) na konferencji prasowej na budowie szpitala, który powstaje w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.


Ponad 2,7 mln. zł z kasy samorządu województwa trafi do podlaskich placówek medycznych

20.11.2020, 14:09

To pieniądze na zakup wyposażenia i sprzętu potrzebnego do walki z epidemią koronawirusa. Ponad 2 miliony 700 tysięcy złotych dostaną podlaskie placówki medyczne z kasy samorządu województwa.


Szpital Ogólny w Wysokiem Mazowieckiem tworzy oddział covidowy

20.11.2020, 11:35

Oddział dla chorych na COVID-19 powstaje w powiecie wysokomazowieckim.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok