Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym po 15 latach.

11 października 2020

Głos polskich Litwinów | Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym po 15 latach.



0:00
0:00
Głos polskich Litwinów 11.10.2020 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mniejszości narodowe przez długie lata swoją działalność opierały na ogólnie obowiązujących przepisach prawnych. Prace nad ustawą o mniejszościach trwały dość długo, mówi przewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Algirdas Vaicekauskas. Przez te 15 lat, ani razu nie została znowelizowana, a jedyna próba zrobienia tego została odrzucona przez prezydenta w 2015 roku.

Produkt regionalny, jakim jest mrowisko, sękacz czy kartacze okazał się na tyle atrakcyjny, że podczas sezonu turystycznego można było w dużej mierze odrobić straty wywołane przez pandemię mówi Józef Szulewski z Sejn i Aldona Szupszyńska z Puńska.

Przed 100 laty zawarto umowę suwalską. Jakie skutki geopolityczne miała ta umowa dla Litwy, a jakie dla Polski? Na to pytanie odpowie nam dziś historyk Tadas Bagovanicius.

Nauczanie zdalne w ubiegłym roku szkolnym się nie sprawdziło, mówią jednogłośnie dyrektorzy szkół litewskich w Puńsku i w Sejnach. Pierwszy miesiąc nauki tradycyjnej pokazał, że uczniowie mają niemałe braki w wiadomościach z poprzedniego roku.

Zaprasza Robert Słowik


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Wybory i po wyborach. 23.04.2024


Dogrywka w wyborach samorządowych przyniosła niespodziewaną zmianę na stanowisku burmistrza Sejn. Nowym włodarzem został obecny dyrektor ośrodka kultury w Sejnach Dorian Krauze.



Podwójne obywatelstwo - 21.04.2024


Zbliża się referendum w sprawie obywatelstwa litewskiego zagranica. Jakie obawy i jakie korzyści mogą mieć polscy Litwini – wyjaśnia Genadijus Mackelis- szef konsulatu Republiki Litewskiej w Sejnach.

Założenie działalności gospodarczej i pozyskanie celowej dotacji z Urzędu Pracy pomogło mi rozpocząć ulubione zajęcie, ale nadal jest trudno z tego się utrzymać...



Dęby na wiek litewskiej piosenki - 18.04.2024


Przygotowania do 100-lecia święta piosenki litewskiej trwają, a wraz z tym posadzimy dąb upamiętniający te wydarzenia – wyjaśnia Asta Pieczulis – dyrektor Domu Kultury Litewskiej w Puńsku.

Jestem rzemieślnikiem młodego pokolenia. Robię stoły, szafy, pułki i wiele innych mebli, ale wciąż jestem poczatkującym stolarzem – twierdzi Wilius Marcinkiewicz.
...



Artystyczne atrakcje - 16. 04. 2024


Koncert zespołu "Jotva", festiwal tańca "Bitute pilkoji", Święto Chórów "Lietuva brangi" - na rozpoczęty nowy sezon artystyczny w naszym regionie zaprasza dyrektorka DKL w Puńsku Asta Pieczulis.



We trójkę do powiatu - 14.04.2014


Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek, mówi kończący piątą kadencję w starostwie sejneńskim Antoni Baudzis. W nowej radzie powiatu zasiądzie wiele nowych osób.



Muzyka i pasja - 11.04.2024


Uczniowie szkoły muzycznej w Puńsku wygrali kilka konkursów muzycznych w Litwie. Jeden uczeń, w ciągu tygodnia zdobył aż pięć pierwszych miejsc w kilku konkursach – jak to robią i czym dla nich jest muzyka – opowiadają Liepa, Krystian i Arnoldas Beinoris- nauczyciel.

Licealiści z Puńska mają pasje. Jedną z nich jest koszykówka. Mangirdas, Mantas i Marcin –...



Wieczny wójt - 09.04.2024


Witold Liszkowski na stanowisku wójta od ćwierć wieku, ale to może być ostatnia kadencja. Jak się czuje nie mając rywali w wyborach i dlaczego mu się udało zdobyć zaufanie mieszkańców? Kto wygrał wybory do rad gminy, powiatu i inne.

Masa żurawi i dzików często niszczą uprawy kukurydzy, a jak na to reagują rolnicy – wyjaśnia Jan Radzewicz- kierownik zespołu...



Miłosierdzie i modlitwa - 07. 04. 2024


Święto Miłosierdzia Bożego, Rok Modlitwy, in memoria dysydentce siostrze zakonnej Nijolė Sadūnaitė - to tematy, poruszone w rozmowie z siostrą zakonną Onutė z Wilna.



Jak sobie radzić w trudnych czasach - 04.04.2024


Jako mieszkaniec gminy Puńsk jestem zainteresowany naszym bezpieczeństwem. Słyszę, że wszędzie sprawdzają ile jest schronów, jak jesteśmy przygotowani na wypadek zagrożenia – stawia otwarte pytanie Piotr Łukaszewicz.

Rolnicy mogą już składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Jakie wymagania rolników czekają w najbliższym czasie i jak wysokie temperatury...




 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta Wasiluk



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok