Kongres na 5+ - 31.07.2022

31 lipca 2022

Głos polskich Litwinów | Kongres na 5+ - 31.07.20220:00
0:00
Głos polskich Litwinów 2022-07-31 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kulturalna część Światowego Kongresu Młodzieży Litewskiej stała się już historią. Przed nami jeszcze większe zadanie związane ze spożytkowaniem tej pozytywnej energii, którą wytworzyła młodzież z całego świata mówi koordynator projektu Raimundas Makauskas.

"Zielna" - Dni Puńska to wydarzenie, które przyciąga nie tylko turystów ale i wielu twórców rękodzieła. W tym roku zaczynamy świętować już 13 sierpnia, mówi wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.

Okres wakacyjny to czas wyjazdów i poznawania ciekawych miejsc. Podróżując po Litwie mamy możliwość odwiedzenia kilku miejsc szczególnie odwiedzanych przez pielgrzymów, mówi ks. Marius Talutis.

Zaprasza Robert Słowik


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Litwini za oceanem - 25. 09. 2022


Organizujemy życie kulturalne i duchowe Litwinów, zapraszamy zespoły z rodzinnego regionu oraz w miarę możliwości wspieramy ten region finansowo - opowiada pochodzący ze wsi Żegary Jerzy Kulesza, który w młodości wyemigrował do Kanady i mieszka w Toronto. Trudno powiedzieć, czy gdybym został tutaj, to zdziałałbym coś bardziej pożytecznego - dodaje.Dzień Jedności Bałtów - 22.09.2022


Dzień Jedności Bałtów jest dla nas ważny, ale już nie jest zbyt popularny, by spotykać się w szerszym gronie – twierdzi członkini Stowarzyszenia jaćwiesko- pruskiego Helena Jurkun.

Darmowa pomoc prawna w powiecie sejneńskim jest dostępna dla najuboższych – twierdzi wice-starosta Antoni Baudzis.

W najbliższym czasie, na chętnych czeka seminarium...Promujmy aktywność fizyczną - 20.09.2022 r.


Już w najbliższą niedzielę spod urzędu gminy w Puńsku wystartuje bieg pn. 5 už Lietuvą, tłum. 5 dla Litwy. Jest to bieg na dystansie 5 km., który w 2013 r. dla popularyzowania aktywności fizycznej, zainicjowało Światowe Stowarzyszenie Młodzieży Litewskiej, mówi nauczyciel wychowania fizycznego Dariusz Wołyniec.Młodzież, gospodynie i taniec - 18.09.2022


Stowarzyszenie Litewskiej Młodzieży w Polsce zachęca młodzież do działania w organizacji. Miło, gdy licealiści czy studenci mają pomysły i je realizują – twierdzi szefowa stowarzyszenia Ingrida Woźnialis.

Koło Gospodyń z Przystawańć zdobyło aż trzy nagrody na Podlaskim Festiwalu Kół Gospodyń, smaki regionu. Jest aktywna grupa kobiet i w jeden dzień...Cała Litwa tańczy - 15.09.2022 r.


Jutro na placu szkoły podstawowej o godzinie 17, każdy kto tylko chce może wziąć udział w akcji "Cała Litwa tańczy" mówi dyrektor DKL w Puńsku Asta Pieczulis. Głównym organizatorem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury Litwy.Sztuka administrowania - 13.09.2022


Administrowanie niepubliczną szkołą nie jest łatwe w dobie ogromnej inflacji. Będzie potrzebne wsparcie litewskiego Rządu, gdyż obecnie posiadane środki nie wystarcza – twierdzi Algirdas Vaicekauskas- dyrektor szkoły Żiburys.

Przyjaźnie nawiązane w dzieciństwie przetrwały kilkadziesiąt lat. Miło się spotkać i powspominać – wspomina Biruta Kalinowska.
...In memoriam oraz wizyty gości z Litwy - 11. 09. 2022


Wizyta wiceministra oświaty, nauki i sportu Republiki Litwy Ramūnas Skaudžius w dniu 6 września dotyczyła głównie utworzenia litewskiego centrum edukacji i kultury w Suwałkach - mówi przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce Jolanta Malinowska- Wiaktor.Podróże kształcą - 06.09.2022


Lublin i okoliczne miasta zachwycają zabytkowymi pałacami, a nasz region bogactwem kultury materialnej - stwierdziła po powrocie z podróży Julianna Racis, na co dzień przewodnik po Muzeum Etnograficznym Józefa Vainy w Puńsku.O nowościach w nowym roku szkolnym - 04.09.2022 r.


Jak co roku początek roku szkolnego niesie ze sobą wiele nowych regulacji prawnych mówi dyrektor szkoły podstawowej w Puńsku Jan Wydra. Do tego jesteśmy już przyzwyczajeni bo niestety w szkolnictwie nie ma nic stałego, dodaje dyrektor.
 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta Wasiluk


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok