O nowościach w nowym roku szkolnym - 04.09.2022 r.

4 września 2022

Głos polskich Litwinów | O nowościach w nowym roku szkolnym - 04.09.2022 r.0:00
0:00
Głos polskich Litwinów 2022-09-04 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak co roku początek roku szkolnego niesie ze sobą wiele nowych regulacji prawnych mówi dyrektor szkoły podstawowej w Puńsku Jan Wydra. Do tego jesteśmy już przyzwyczajeni bo niestety w szkolnictwie nie ma nic stałego, dodaje dyrektor. Zawód nauczyciela jest coraz mniej  atrakcyjny mówi dyrektor litewskiej szkoły "Ziburys: w Sejnach Algidras Vaicekauskas. Już teraz brakuje nauczycieli fizyki, matematyki czy informatyki, a w niedalekiej przyszłości będą jeszcze większe braki.

108 uczniów rozpoczęło rok szkolny w liceum w Puńsku cieszy się dyrektor Alwid Niewulis. Zmiany w programie nauczania dosięgły też szkoły średnie, wśród których największą dyskusję wywołał nowy przedmiot p.n. historia i teraźniejszość oraz podręcznik do niego.

Kilkanaście lat swojego życia Benjaminas Kaluskevicius poświęcił na zbieranie informacji o działalności kolporterów książek (knygnešys). Dziś nam opowie o swoich odkryciach i niezwykłej historii tych ludzi, którzy byli gotowi poświęcić swoje życie za litewską prasę i książkę.

Zaprasza Robert Słowik


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Opał i wypieki - 01.12.2022


znowu sytuacja zaczyna przypominać tamte czasy. Staramy się pomóc osobom, których nie stać na zakup opału na zimę. Na pewno nie pozwolimy nikomu zamarznąć – gmina posiada własne drewno opałowe z wycinki – twierdzi wójt Witold Liszkowski.

Koło Gospodyń Wiejskich w Przystawańcach wzięło udział w projekcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego...

Trudne czasy dla kultury - 27.11.2022


Sytuacja finansowa, zwłaszcza z ogrzewaniem budynku jest bardzo poważna, gdyż olej opałowy mocno podrożał, a my jesteśmy organizacją no profit – zapewnia dyrektor Domu Litewskiego w Sejnach Anna Niewulis.

Gmina Puńsk stara się utrzymać przejezdność swoich dróg, ale nie czarną nawierzchnię, gdyż nas na to nie stać – twierdzi wójt Witold Liszkowski.
...Wspomnienia i Komiksy - 24.11.2022


Wspomnienie biskupa Antanasa Baranauskasa w Sejnach w 120 rocznice śmierci. Są miejsca, które warto odwiedzić – Dala Ostrowska.

Książka „Syberyjskie Haiku” jest książką dla wszystkich, ale zwłaszcza dla dzieci – opowiada Jurga Vile.

Projekt tworzenia filmu, komiksu, rękodzieła wzbogacił naszą społeczność i umocnił w przekonaniu, że w...Energia i judo - 22.11.2022


Gmina Sejny boryka się z zagadnieniem energetycznym i grzewczym. Posiadamy dwie szkoły oraz budynek gminy i placówkę kultury- każdy podmiot ma innego rodzaju ogrzewanie – twierdzi wójt Dariusz Łostowski.

Młodzi judocy z Kowna rywalizowali w międzynarodowym turnieju w Białymstoku. Pokazali wysoki poziom, ale trener Aistis dostrzega niedociągnięcia, nad którymi...Puńsk ze wspomnień i zbiorów opowiadań etnograficznych - 20.11.2022


"Za namową znajomych i koleżanek postanowiłam wydać książkę o Puńsku" mówi Marianna Misukanis. W tej książce znalazło się wiele materiałów zebranych przez ojca autorki Józefa Vainy, a wiele zamieszczonych w niej zdjęć nie było dotąd nigdzie publikowanych.Mała szkoła - 17.11.2022


Szkołą podstawową w Widugierach zarządza nowy dyrektor. Jakie możliwości rozwoju oraz problemy należy rozwiązywać w bieżącym roku szkolnym opowiada dyrektor Dawid Niemotko.

Litewscy rolnicy przyjeżdżają na zakupy do Polski, bo u nich również wszystko drożeje – opowiada Arturas Matusevicius z Łoździej.

Zaprasza Zyta WasilukZjazdy i jubileusze - 15. 11. 2022


X Zjazd Litewskiego Towarzystwa im. św. Kazimierza odbył się w dniu 12 listopada. Wybrany na kolejną kadencję przewodniczący Olgierd Wiaktor zapewnia o kontynuacji dotychczasowych prac oraz podejmowaniu nowych aktualnych wyzwań.65 - lecie Stowarzyszenia Litwinów w Polsce - 13.11.2022


Formy działalności Stowarzyszenia Litwinów w Polsce się zmieniają, ale cel pozostaje ten sam: pomoc w zachowaniu litewskiej tożsamości - mówi Olgierd Wojciechowski, wspominając 22 lata pełnienia funkcji przewodniczącego Stowarzyszenia.
 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta WasilukREKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok