Miłe spotkania - 29.09.2022

29 września 2022

Głos polskich Litwinów | Miłe spotkania - 29.09.20220:00
0:00
2022_09_29 - Głos polskich Litwinów | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Piknik w skansenie w Puńsku był ciekawą atrakcja dla całych rodzin. Grała kapela na żywo, występował teatr amatorski, a co najważniejsze było dużo zabawy z przeszłości z użyciem patyków, desek i innych zwykłych przedmiotów. Jednak najciekawsze było próbowanie potraw z zawiązanymi oczami – relacjonują Elżbieta Januszanis, Jolanta Łatwis.

Młodzież z Kłajpedy i Bielsko-Białej spotkała się Białymstoku. Poznaje Białystok, ale również swoją kulturę, tradycje i próbuje wspólnego gotowania. Mają nadzieję, że kolejne spotkanie odbędzie się w Kłajpedzie – twierdzi nauczycielka Dovile z Kłajpedy. Młodzież spotkała się w Białymstoku w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży -  nauczycielka Malwina Stadnicka z Bialsko- Białej.

Zapraszamy na imprezy kulturalne w Sejnach, Puńsku i Suwałkach.

 

Zaprasza Zyta Wasiluk


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Opał i wypieki - 01.12.2022


znowu sytuacja zaczyna przypominać tamte czasy. Staramy się pomóc osobom, których nie stać na zakup opału na zimę. Na pewno nie pozwolimy nikomu zamarznąć – gmina posiada własne drewno opałowe z wycinki – twierdzi wójt Witold Liszkowski.

Koło Gospodyń Wiejskich w Przystawańcach wzięło udział w projekcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego...

Trudne czasy dla kultury - 27.11.2022


Sytuacja finansowa, zwłaszcza z ogrzewaniem budynku jest bardzo poważna, gdyż olej opałowy mocno podrożał, a my jesteśmy organizacją no profit – zapewnia dyrektor Domu Litewskiego w Sejnach Anna Niewulis.

Gmina Puńsk stara się utrzymać przejezdność swoich dróg, ale nie czarną nawierzchnię, gdyż nas na to nie stać – twierdzi wójt Witold Liszkowski.
...Wspomnienia i Komiksy - 24.11.2022


Wspomnienie biskupa Antanasa Baranauskasa w Sejnach w 120 rocznice śmierci. Są miejsca, które warto odwiedzić – Dala Ostrowska.

Książka „Syberyjskie Haiku” jest książką dla wszystkich, ale zwłaszcza dla dzieci – opowiada Jurga Vile.

Projekt tworzenia filmu, komiksu, rękodzieła wzbogacił naszą społeczność i umocnił w przekonaniu, że w...Energia i judo - 22.11.2022


Gmina Sejny boryka się z zagadnieniem energetycznym i grzewczym. Posiadamy dwie szkoły oraz budynek gminy i placówkę kultury- każdy podmiot ma innego rodzaju ogrzewanie – twierdzi wójt Dariusz Łostowski.

Młodzi judocy z Kowna rywalizowali w międzynarodowym turnieju w Białymstoku. Pokazali wysoki poziom, ale trener Aistis dostrzega niedociągnięcia, nad którymi...Puńsk ze wspomnień i zbiorów opowiadań etnograficznych - 20.11.2022


"Za namową znajomych i koleżanek postanowiłam wydać książkę o Puńsku" mówi Marianna Misukanis. W tej książce znalazło się wiele materiałów zebranych przez ojca autorki Józefa Vainy, a wiele zamieszczonych w niej zdjęć nie było dotąd nigdzie publikowanych.Mała szkoła - 17.11.2022


Szkołą podstawową w Widugierach zarządza nowy dyrektor. Jakie możliwości rozwoju oraz problemy należy rozwiązywać w bieżącym roku szkolnym opowiada dyrektor Dawid Niemotko.

Litewscy rolnicy przyjeżdżają na zakupy do Polski, bo u nich również wszystko drożeje – opowiada Arturas Matusevicius z Łoździej.

Zaprasza Zyta WasilukZjazdy i jubileusze - 15. 11. 2022


X Zjazd Litewskiego Towarzystwa im. św. Kazimierza odbył się w dniu 12 listopada. Wybrany na kolejną kadencję przewodniczący Olgierd Wiaktor zapewnia o kontynuacji dotychczasowych prac oraz podejmowaniu nowych aktualnych wyzwań.65 - lecie Stowarzyszenia Litwinów w Polsce - 13.11.2022


Formy działalności Stowarzyszenia Litwinów w Polsce się zmieniają, ale cel pozostaje ten sam: pomoc w zachowaniu litewskiej tożsamości - mówi Olgierd Wojciechowski, wspominając 22 lata pełnienia funkcji przewodniczącego Stowarzyszenia.
 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta WasilukREKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok