Puńsk ze wspomnień i zbiorów opowiadań etnograficznych - 20.11.2022

20 listopada 2022

Głos polskich Litwinów | Puńsk ze wspomnień i zbiorów opowiadań etnograficznych - 20.11.20220:00
0:00
Głos polskich Litwinów 2022-11-20 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Za namową znajomych i  koleżanek postanowiłam wydać książkę o Puńsku" mówi Marianna Misukanis. W tej książce znalazło się wiele materiałów zebranych przez ojca autorki Józefa Vainy, a wiele zamieszczonych w niej zdjęć nie było dotąd nigdzie publikowanych.

W Sejnach gości były redaktor Kroniki Kościoła Litwy kardynał Sigitas Tamkevicius, która w tym roku obchodzi 50 rocznicę publikacji pierwszego numeru. Poznamy dziś kulisy powstania wydawnictwa, które od dnia ukazania się, 19 marca 1972 r., było w szczególnym zainteresowaniu służb KGB.

Stowarzyszanie Rękodzielników Litwy organizuje nie tylko wystawy ale prowadzi też działalność wydawniczą. Szczególną uwagą zwraca na to by wydane katalogi czy czasopisma miały jak najlepszą jakość merytoryczną i wizualną.  

Zaprasza Robert Słowik


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Po wizycie w Ministerstwie Edukacji i Nauki - 05.02.2023


Przedstawiciele litewskich organizacji oraz dyrektorzy dwóch największych szkół uczestniczyli w spotkaniu z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim, na którym przedstawiono plany utworzenia szkoły podstawowej z litewskim językiem nauczania w Suwałkach. Delegacji przewodniczył ambasador Republiki Litewskiej Eduardas Borisovas.Gromnica - 02.02.2023


Gromnica jest z nami od urodzenia aż do ostatnich naszych dni. Moi bliscy wytwarzali świece z wosku pszczelego, które obowiązkowo świeciliśmy w kościele 2 lutego – opowiada Aniela Jakczyńska z Sejn.

Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej ma możliwość propagowania jej, ale też działania wspólnie z innymi organizacjami w celu podtrzymania tradycji – zapewnia...Opłaty w górę - 31. 01. 2023


Więcej zapłacimy nie tylko w sklepach, ale także za wodę, ogrzewanie, podatek od nieruchomości itd. To głównie skutek inflacji oraz wzrostu cen energii i paliw - tłumaczy wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.Plany i działalność - 29.01.2023


Zmiany planów zagospodarowania przestrzennego Puńska mogą być konsultowane i zgłaszane uwagi przez mieszkańców. Dlaczego to potrzebne dla gminy – wyjaśnia wójt Witold Liszkowski.

Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej po 25 latach ma nowego przewodniczącego. Jakie przewiduje zmiany – opowiada Rober Wiaktor.

Koło gospodyń wiejskich w...Targowisko, oszczędności i chleb - 26.01.2023


W Puńsku istnieje miejsce na lokalne targowisko, lecz zimą nie jest duże zainteresowanie nim, jednak latem jest potrzebne – twierdzi wójt Witold Liszkowski.

Pieczenia chleba nauczyłam się ponad dwadzieścia lat temu, a dziś są chętni, żeby ich nauczyć i to robię. Często, to mężczyźni pieką chleb – opowiada Jolanta Szuszczewicz.

Zaprasza Zyta...Kulturalnie i muzycznie - 24.01.2023


Szkoła podstawowa w Widugierach pełni rolę oświatową oraz jest pełnowartościowym miejscem kultury we wsi. Jakie możliwości i potrzeby ma placówka – wyjaśnia dyrektor szkoły Dawid Niemotko.

Moja rodzina była dla mnie wzorem do naśladowania w kwestii śpiewu, gdyż ojciec śpiewał pieśni obrzędowe. Ja chodziłam do nauczycielki w Puńsku i uczyłam się...Stan oświaty litewskiej 22.01.2023


Na zorganizowanym spotkaniu z inicjatywy Wspólnoty Litwinów w Polsce przedstawiciele organizacji litewskich oraz organów prowadzących litewskie szkoły dyskutowali na temat stanu oświaty litewskiej i jej przyszłości. Wnioski i złożone cele przedstawi nam dziś przewodnicząca WLwP Jolanta Malinowska Wiaktor.Kochani dziadkowie - 19.01.2023


Stowarzyszenie Św. Kazimierza obchodzi mniej i bardziej ważne wydarzenia. Większość projektów jest finansowana z MSWiA, lecz niektóre projekty nie otrzymały dotacji – twierdzi szef organizacji Olgierd Wiaktor.

Nasi dziadkowie to skarb i dlatego powinniśmy ich szanować, kochać i dbać, bo oni dbają o nas na co dzień, to są nasi pierwsi nauczyciele – zgodnie...LO w Puńsku znów srebrne - 17.01.2023


LO z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku po raz kolejny uzyskało srebrną odznakę w rankingu szkół miesięcznika "Perspektywy". V miejsce w województwie podlaskim oraz 225 w Polsce - to najwyższa dotychczas lokata naszej szkoły w tym rankingu - cieszy się dyrektor Alwid Niewulis.
 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta WasilukREKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok