Sprawy Wspólnoty Litwinów w Polsce - 06.12.2022

5 grudnia 2022

Głos polskich Litwinów | Sprawy Wspólnoty Litwinów w Polsce - 06.12.20220:00
0:00
Głos polskich Litwinów 2022-12-06 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tworzenie litewskiej szkoły w Suwałkach, strategia litewskiej oświaty w regionie, echa Światowego Kongresu Młodzieży czy miejsce litewskiego dziedzictwa w budynku klasztornym w Sejnach - to tylko część spraw, omawianych na corocznym posiedzeniu Rady Wspólnoty Litwinów w Polsce, które odbyło się w dniu 4 grudnia w Puńsku - relacjonuje przewodnicząca Wspólnoty Jolanta Malinowska- Wiaktor. 

Zaprasza Ruta Burdyn


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Po wizycie w Ministerstwie Edukacji i Nauki - 05.02.2023


Przedstawiciele litewskich organizacji oraz dyrektorzy dwóch największych szkół uczestniczyli w spotkaniu z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim, na którym przedstawiono plany utworzenia szkoły podstawowej z litewskim językiem nauczania w Suwałkach. Delegacji przewodniczył ambasador Republiki Litewskiej Eduardas Borisovas.Gromnica - 02.02.2023


Gromnica jest z nami od urodzenia aż do ostatnich naszych dni. Moi bliscy wytwarzali świece z wosku pszczelego, które obowiązkowo świeciliśmy w kościele 2 lutego – opowiada Aniela Jakczyńska z Sejn.

Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej ma możliwość propagowania jej, ale też działania wspólnie z innymi organizacjami w celu podtrzymania tradycji – zapewnia...Opłaty w górę - 31. 01. 2023


Więcej zapłacimy nie tylko w sklepach, ale także za wodę, ogrzewanie, podatek od nieruchomości itd. To głównie skutek inflacji oraz wzrostu cen energii i paliw - tłumaczy wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.Plany i działalność - 29.01.2023


Zmiany planów zagospodarowania przestrzennego Puńska mogą być konsultowane i zgłaszane uwagi przez mieszkańców. Dlaczego to potrzebne dla gminy – wyjaśnia wójt Witold Liszkowski.

Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej po 25 latach ma nowego przewodniczącego. Jakie przewiduje zmiany – opowiada Rober Wiaktor.

Koło gospodyń wiejskich w...Targowisko, oszczędności i chleb - 26.01.2023


W Puńsku istnieje miejsce na lokalne targowisko, lecz zimą nie jest duże zainteresowanie nim, jednak latem jest potrzebne – twierdzi wójt Witold Liszkowski.

Pieczenia chleba nauczyłam się ponad dwadzieścia lat temu, a dziś są chętni, żeby ich nauczyć i to robię. Często, to mężczyźni pieką chleb – opowiada Jolanta Szuszczewicz.

Zaprasza Zyta...Kulturalnie i muzycznie - 24.01.2023


Szkoła podstawowa w Widugierach pełni rolę oświatową oraz jest pełnowartościowym miejscem kultury we wsi. Jakie możliwości i potrzeby ma placówka – wyjaśnia dyrektor szkoły Dawid Niemotko.

Moja rodzina była dla mnie wzorem do naśladowania w kwestii śpiewu, gdyż ojciec śpiewał pieśni obrzędowe. Ja chodziłam do nauczycielki w Puńsku i uczyłam się...Stan oświaty litewskiej 22.01.2023


Na zorganizowanym spotkaniu z inicjatywy Wspólnoty Litwinów w Polsce przedstawiciele organizacji litewskich oraz organów prowadzących litewskie szkoły dyskutowali na temat stanu oświaty litewskiej i jej przyszłości. Wnioski i złożone cele przedstawi nam dziś przewodnicząca WLwP Jolanta Malinowska Wiaktor.Kochani dziadkowie - 19.01.2023


Stowarzyszenie Św. Kazimierza obchodzi mniej i bardziej ważne wydarzenia. Większość projektów jest finansowana z MSWiA, lecz niektóre projekty nie otrzymały dotacji – twierdzi szef organizacji Olgierd Wiaktor.

Nasi dziadkowie to skarb i dlatego powinniśmy ich szanować, kochać i dbać, bo oni dbają o nas na co dzień, to są nasi pierwsi nauczyciele – zgodnie...LO w Puńsku znów srebrne - 17.01.2023


LO z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku po raz kolejny uzyskało srebrną odznakę w rankingu szkół miesięcznika "Perspektywy". V miejsce w województwie podlaskim oraz 225 w Polsce - to najwyższa dotychczas lokata naszej szkoły w tym rankingu - cieszy się dyrektor Alwid Niewulis.
 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta WasilukREKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok