Plany i działalność - 29.01.2023

29 stycznia 2023

Głos polskich Litwinów | Plany i działalność - 29.01.20230:00
0:00
2023_01_29 - Głos polskich Litwinów | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zmiany planów zagospodarowania przestrzennego Puńska mogą być konsultowane i zgłaszane uwagi przez mieszkańców. Dlaczego to potrzebne dla gminy – wyjaśnia wójt Witold Liszkowski.

Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej po 25 latach ma nowego przewodniczącego. Jakie przewiduje zmiany – opowiada Rober Wiaktor.

Koło gospodyń wiejskich w Wojtokiemiach jest aktywne, a ostatnio nawet zaczęło pisać kronikę. Jakie znaczenie dla lokalnej społeczności ma ta organizacja – wyjaśnia sołtys wsi Jolanta Szuszczewicz.

 

 Zaprasza Zyta Wasiluk


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Seniorzy znów aktywni - 28.09.2023


Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej, to nie jedyne moje zajęcie,- chcę zmienić swoje życie, - twierdzi Robert Wiaktor.

Seniorzy w Domu Litewskim w Sejnach, po wakacyjnej przerwie, znów się aktywizują – twierdzi dyrektor Anna Niewulis.

Zaprasza Zyta Wasiluk.Ciężka praca przed tancerzami - 26.09.2023


Festiwal Pieśni i Tańca już za rok, ale tańcerze, który chcą się zakwalifikować muszą już teraz zacząć intensywnie ćwiczyć ustalony repertuar mówi dyrektor Domu Kultury Litewskiej w Puńsku Asta Pieczulis. Na festiwal, z Puńska planują pojechać 3 lub 4 grupy taneczne.Dyplomacja i ekologia - 24.09.2023


Ważne tematy z życia Litwinów omawia konsul Republiki Litewskiej w Sejnach Genadijus Mackelis w rozmowie z Robertem Słowikiem.

Rodzinne święto z plonami w tle odbędzie się w puńskim skansenie. Jaki cel tego święta wyjaśnia Elżbieta Januszanis – szefowa puńskiego Koła Gospodyń.

Można w każdym wieku nauczyć się żyć ekologicznie i do tego...Dzień Jedności Bałtów - 21.09.2023


Dzień Jedności Bałtów jest dla nas ważny, gdyż powinniśmy się zastanowić nad tym skąd pochodzimy i jakie wartości są dziś dla nas najważniejsze – twierdzi gospodarz osady i członek stowarzyszenia jaćwiesko – pruskiego Piotr Łukaszewicz.

Elektryczny mikrobus od prawie roku jeździ po gminie Puńsk – jaki korzyści z tego ma środowisko i mieszkańcy –...Smutki i radości Litwinów w Sejnach - 19. 09. 2023


Brak księdza Litwina, uboga ekspozycja w Litewskiej izbie Muzeum Kresów oraz brak stosownej informacji w języku litewskim na budynku tegoż muzeum - to tylko niektóre bolączki Litwinów w Sejnach, omówione na spotkaniu z proboszczem prał. Zbigniewem Bzdakiem - relacjonuje przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce Jolanta Malinowska-Wiaktor.Problemy parafian w Sejnach - 17.09.2023


Litewska społeczność parafii sejneńskiej od kilku miesięcy nie ma swojego księdza, który odprawiałby msze w języku litewskim w Sejnach i w Żegarach. Od początku czerwca msze w zastępstwie odprawiał ksiądz z sąsiedniej parafii w Puńsku, mówi przewodniczący Stowarzyszenia św. Kazimierza w Sejanch Olgierd Wiaktor. Sytuacja jest bardzo trudna, tym bardziej, że już za miesiąc...Twórcze życie - 14.09.2023


Zaczyna się sezon artystyczny w Domu Litewskim w Sejnach. Na jakie atrakcje i koncerty możemy liczyć tej jesieni – opowiada kierownik działu kultury DL w Sejnach Dala Ostrowska.

Z nowoczesnego gospodarstwa zrezygnowaliśmy na rzecz ekologii. Jest dużo pracy, ale nie ma takiego napięcia, jak przy produkcji mleka – zapewnia Irena Pieczulis ze wsi Kompocie.

...Odpusty i wybór poezji - 12. 09. 2023


Odpust - to szczególna uroczystość kościelna, która zgromadza dużą ilość wiernych. O uczestnictwie pielgrzymów z parafii Puńsk i Sejny w odpustach w Litwie: w Pivašiūnai, Šiluva i Kalvarija opowiada Anastazja Sidor.Litwini w Suwałkach - 10.09.2023


Suwalscy Litwini maja problemy finansowe spowodowane podniesieniem czynszu z wynajem pomieszczeń - żali się Anna Wierzbiło.

Najlepszy oracz w powiecie sejneńskim Romuald Makowski

Polecam hiszpańskie miejsca i wydarzenia - Rasa Pachutko

Zaprasza Zyta Wasiluk
 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta WasilukREKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok