Plany i działalność - 29.01.2023

29 stycznia 2023

Głos polskich Litwinów | Plany i działalność - 29.01.20230:00
0:00
2023_01_29 - Głos polskich Litwinów | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zmiany planów zagospodarowania przestrzennego Puńska mogą być konsultowane i zgłaszane uwagi przez mieszkańców. Dlaczego to potrzebne dla gminy – wyjaśnia wójt Witold Liszkowski.

Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej po 25 latach ma nowego przewodniczącego. Jakie przewiduje zmiany – opowiada Rober Wiaktor.

Koło gospodyń wiejskich w Wojtokiemiach jest aktywne, a ostatnio nawet zaczęło pisać kronikę. Jakie znaczenie dla lokalnej społeczności ma ta organizacja – wyjaśnia sołtys wsi Jolanta Szuszczewicz.

 

 Zaprasza Zyta Wasiluk


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Spotkania z komisją europejską i Dzukami - 30.03.2023


Na spotkaniu związanym z IV Raportem dla Sekretarza Generalnego Rady Europy z realizacji przez Rzeczpospolitą Polską postanowień Europejskiej Karty języków regionalnych lub mniejszościowych przedstawiliśmy sprawy litewskiej oświaty, mediów oraz innych obszarów życia naszej mniejszości - mówi przewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Robert Słowik.

Kultura etniczna - 26.03.2023


Trudna sytuacja finansowa nie wpływa na prowadzone projekty i życie kulturalne Domu Litewskiego w Sejnach – twierdzi dyrektor Anna Niewulis.

Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce obchodzi ćwierć wieku działalności. Jakie znaczenie dla kultury ma działalność tej organizacji – opowiada długoletnia szefowa Aldona Wojciechowska.

Klub...Współpraca najważniejsza - 23.03.2023


Wyborom samorządowym w Litwie poświeciłem dużo uwagi mówi wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski. Wyniki pokazują, że tylko w kilku zaprzyjaźnionych rejonach doszło zmian na stanowisku mera ale to nie znaczy, że współpraca w ramach różnych projektów będzie zachwiana - dodaje Liszkowski.Stowarzyszenie Pisarzy Litewskich - 21.03.2023


Stowarzyszenie Pisarzy Litewskich na kanwie literackiej działa bardzo dobrze, lecz gorzej jest z budynkiem w którym się mieści organizacja – skarży się szefowa Stowarzyszenia Birute Jonuskaite.

Chęć zmian w naszym podejściu do żywienia tkwi w naszej głowie. Jedynie zmiana myślenia może pomóc wykształcić zdrowe nawyki – zapewnia dietetyk Rasa Żukauskiene.Nielegalny kolportaż i guziki - 19. 03. 2023


16 marca - to Dzień Kolportera zakazanych druków litewskich. Carski zakaz obejmował lata 1864-1904, więc przez ten okres litewskie druki nielegalnie przemycano z terenu tzw. Małej Litwy i rozpowszechniano także w naszym regionie. W programie fragment montażu, przygotowanego z tej okazji przez uczniów LO 11 Marca w Puńsku i pokazanego także w Suwałkach.Wspólny cel studentów i licealistów - 16.03.2023


Dowiadujemy się jak wygląda życie studenckie na Uniwersytecie Wileński, ale też studenci poznają Puńsk- o wspólnym projekcie studentów z Wilna i licealistów z Puńska opowiada były szef Stowarzyszenia Młodzieży litewskiej Raimundas Makauskas.

Warto badać zawartość azotu, fosforu i magnezu w glebie, a wtedy można ograniczyć użycie nawozów – jak takie badanie..."Dziady" A. Mickiewicza to wyzwanie - 14.03.2023


Międzynarodowy Dzień Teatru chcemy uczcić nowym spektaklem na podstawie "Dziadów" Adama Mickiewicza. Jest to dzieło, w którym możemy znaleźć wiele odniesień do litewskiej kultury, mówi Jolanta Malinowska-Wiaktor.11 Marca i powieści - 2023.03.12


Liceum im. 11 Marca w Puńsku świętuje. Będzie masz i koncert z okazji dnia Niepodległości Litwy. Najważniejsze jednak, żeby szkoła przekazywała wartości – zapewniają uczniowie i dyrektor Alvydas Nevulis.

Maranta i Maestro – to dwie powieści Birute Jonuskaite, które zawierają wiele gwary litewskiej z Suwalszczyzny. Ważne, żeby zachować przynajmniej w...
 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta WasilukREKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok