Narodowy Spis Powszechny 2021

31 marca 2021

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com



0:00
0:00
Narodowy Spis Powszechny 2021 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Samospis internetowy" jest podstawową formą uczestnictwa w spisie, a metodami uzupełniającymi są spis telefoniczny lub spis bezpośredni dokonany przy pomocy rachmistrza spisowego.

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Pytania w sprawie spisu, który potrwa do 30 września tego roku, można zadawać pod specjalnym numerem telefonu 22 279 99 99. Informacje na temat spisu znajdują się także pod adresem spis.gov.pl.

Na stronie opublikowano pytania z formularza spisowego, który od 1 kwietnia będzie można wypełnić online. Każda z osób proszona będzie o podanie podstawowych danych na swój temat takich jak nazwisko, pierwsze i drugie imię, numer PESEL, płeć oraz data urodzenia. Kolejne pytania będą służyć ustaleniu adresu zamieszkania oraz tego, czy nasz obecny adres jest adresem stałym czy tymczasowym oraz jak długo pod nim mieszkamy.

W pytaniach dotyczących mieszkania trzeba podać, czyją jest ono własnością i kto oprócz nas je zamieszkuje, a także wskazać powierzchnię lokalu czy liczbę pomieszczeń. Pytani będziemy również o źródła energii wykorzystywane do ogrzewania mieszkania. W sekcji poświęconej budynkowi, w którym mieszkamy, pytania dotyczyć będą m.in. podłączenia go do sieci wodociągowej, gazowej i kanalizacyjnej.

Wśród innych pytań są te o stan cywilny, wykształcenie, miejsce pracy czy przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego. To ostatnie jest jednym z kilku pytań, w przypadku których możemy zrezygnować z odpowiedzi.

Spis pod hasłem "Liczymy się dla Polski" odbędzie się w 100. rocznicę pierwszego spisu powszechnego w Rzeczypospolitej Polskiej. Spis ma być źródłem informacji na temat liczby i struktury demograficznej mieszkańców Polski, a także ich wykształcenia, wykonywanych zawodów i warunków, w jakich żyją.

Dane pozyskane podczas spisu mają posłużyć do celów naukowo-badawczych. Zostaną też wykorzystane do tworzenia założeń polityk publicznych, które państwo i władze samorządowe prowadzą w różnych sferach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. 



Gość Doroty Niebrzydowskiej:


Dorota Wyszkowska - zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Pierwsza w Polsce "Koalicja na rzecz e-bezpieczeństwa"


Żyjemy w świecie rozwoju nowych technologii, które ułatwiają nam życie. Jednak nieumiejętne korzystanie z tych narzędzi, może powodować bardzo poważne konsekwencje. Jakie? Czy można im przeciwdziałać?



Podatkowa środa


Podatkowa środa. Tym razem opowiemy m.in. o tym jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia, podpowiemy też jak rozliczyć dochody z umowy uaktywniającej (nianie).



Mediacja w sporcie


Czy mediacja, która jest poufna i nie jest nastawiona na wynik wygrany-przegrany może być metodą rozwiązywania sporów w sporcie?



Świadczenie wspierające


Świadczenie wspierające to nowa formą pomocy, o którą mogą ubiegać się pełnoletnie osoby z niepełnosprawnościami. Kto może złożyć wniosek, w jakiej wysokości będzie przysługiwać świadczenie i kto je będzie wypłacał?



Prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracownika przy wypowiadaniu umów o pracę


Dziś w audycji Masz prawo o prawach i obowiązkach pracodawcy oraz pracownika przy wypowiadaniu umów o pracę na czas próbny, określony czy bezterminowych.



Podatkowa środa


Podatkowa środa: na czym polega działalność nierejestrowa? Jak ustalić limit przychodów, jakie są korzyści i jakie obowiązki wynikają z prowadzenia działalności nierejestrowej?



Czy dorośli dbają o dobrostan dzieci?


Dziś temat bardzo trudny, ale bardzo ważny, bo rozmawiamy o tych, którzy w naszym życiu zajmują szczególne miejsce, czyli o dzieciach. Dzieci - my dorośli - mamy obowiązek chronić. Mamy obowiązek dbać o ich dobrostan. Czy to robimy? O tym w audycji Masz prawo.



Dyskryminacja w pracy ze względu na płeć


Kobiety w Polsce zarabiają ok. 20 proc. mniej od mężczyzn. Zdarza się, że są oceniane jako mniej kompetentne ze względu właśnie na płeć. Brak możliwości awansu i wspinania się po drabinie zawodowej jest częstą przyczyną zakończenia kariery.



Waloryzacja rent i emerytur


Przed nami pierwsza w tym roku waloryzacja rent i emerytur, o ile wzrosną świadczenia i czy wszyscy otrzymają taką samą podwyżkę?




 
 

Prowadzący:

Wojciech Kujałowicz
Dorota Niebrzydowska
Edyta Wołosik



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok